Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Bi si upali – kredit za hišo?

Bi si upali – kredit za hišo?


Kaj sem zdaj to prebrala?
[/quote]

Nekaj smiselnega in zdravorazumskega. 🙂


Kaj sem zdaj to prebrala?
[/quote]
Nekaj smiselnega in zdravorazumskega. 🙂
[/quote]
Lepo te prosim!


Nekaj smiselnega in zdravorazumskega. 🙂
[/quote]
Lepo te prosim!
[/quote]

Vem, kaj govorim. In glede na to, da matematika ni ravno moja sibka stvar in da sem v zivljenju dal veliko skozi tudi na tem podrocju… Pritrdim komentarju. Ce ne mores placat z gotovino – ne rabis.

(Analogija temu je: tudi na bankah velja pravilo, da se NIKOLI ne posoja denarja tistim, ki ga potrebujejo)

Desi, tule si pa zgresil (po moje) – kako naj si, recimo, jaz v UK s cashem privoscim hiso? 🙂

Sicer pa, da boste malo sokirani, najina hipoteka je zgolj se… £394724

(Ne, ni napača, prav sem copy/pastal ;))


Lepo te prosim!
[/quote]

Vem, kaj govorim. In glede na to, da matematika ni ravno moja sibka stvar in da sem v zivljenju dal veliko skozi tudi na tem podrocju… Pritrdim komentarju. Ce ne mores placat z gotovino – ne rabis.

(Analogija temu je: tudi na bankah velja pravilo, da se NIKOLI ne posoja denarja tistim, ki ga potrebujejo)
[/quote]
To je skrajno ciničen pogled nekoga, ki ima polno rit vsega, na nekoga, ki nima. Streho nad glavo pa rabi.

Odvisno koliko imata stara otroke.
Če so še pod 4 potem eventuelno da.
Če so najstniki potem ne.

Midva sva na podobnem kot vidva. Z manj dohodka. Pa sva šla v to. Drugega nama ne preostane. O tem ali bi ali ne bi, nisem niti premišljevala, ker to ni bila opcija.

Vem, kaj govorim. In glede na to, da matematika ni ravno moja sibka stvar in da sem v zivljenju dal veliko skozi tudi na tem podrocju… Pritrdim komentarju. Ce ne mores placat z gotovino – ne rabis.

(Analogija temu je: tudi na bankah velja pravilo, da se NIKOLI ne posoja denarja tistim, ki ga potrebujejo)
[/quote]
To je skrajno ciničen pogled nekoga, ki ima polno rit vsega, na nekoga, ki nima. Streho nad glavo pa rabi.
[/quote]

Hja… Morda se ti tako zdi, toda… v resnici je drugace. Ta pogled sem razvil ravno, ko sem vse izgubil in sem bil prisiljen v redefinicijo prioritet. “Imeti polno rit vsega” je prej posledica te odlocitve, kakor obratno.

Ne vem če je glas ljudstva kredibilna metoda odločanja za najem kredita. Vse je odvisno od vašega stila življenja. Če si radi privoščite dolga potovanja poleti in pozimi (vse to seveda zahteva sredstva) ter vam to daje svežino in energijo potem se ni smiselno obesit na štrik za 20 let. Če vam je všeč rutinirano in mirno življenje ter bi naslednjih 20 let dopuste radi preživljali doma ob urejanju notranjosti in zunanjosti hiše potem pa ja. Ljudje smo si v tem pogledu zelo različni.
Nekdo je že omenil da je hiša živa stvar. Prav vsak dan je treba vlagati vanjo. Ko že misliš da je konec investicij je pa treba npr. zamenjati okna, osvežiti fasado, menjati ograje na balkonih in terasah, urediti letno kuhinjo, zamenjati pohištvo, beljenje 1000 m2 sten na vsakih 10 let, da ne govorim o ogrevanju/hlajenju, dimniku in vseh ostalih mogočih in nemogočih stroških. Glede na lastne izkušnje lahko rečem, da je bil naš vikend zanemarjen dokler ni šla mati v penzijo. Zdaj ima več časa in hiša je dobesedno kot prerojena, kot posledica vlaganja sredstev in tudi časa. Imeti hišo je lepo če imaš veselje do dela v njej in v okolici. Če nisi tak tip človeka pa raje ostanite v stanovanju.

Ni bad, na tak način je moj bratranc prišel do hiše in obenem obdržal stanovanje.
[/quote]

Tale pot je preizkušena, prakticirali so jo že mnogi. Najboljše pa je pri tej stvari, da je stopnja tveganja zelo majhna.

Razumem tvoj aspekt (in tudi aspekt drugih). Mi ni tuj. 😉

Sem pa prakticiranje le-tega opustil. Spremenil gledisce.

Ni bad, na tak način je moj bratranc prišel do hiše in obenem obdržal stanovanje.
[/quote]

Tale pot je preizkušena, prakticirali so jo že mnogi. Najboljše pa je pri tej stvari, da je stopnja tveganja zelo majhna.
[/quote]
če oddajaš stanovanje v turistične namene, moraš imeti tudi čas in voljo:
-sprejemat goste, malo pedenat njihovim kapricam, preverjat stanovanje za čistilkami… skratka… za ljubljano, obalo in mogoče še strogi center maribora zna bit izvedljivo, za ostale pa zgolj mokre sanje.

da ne govorim o tem, da se ti zna davčna obesit, pa tržni inšpektor pa podobna sranja… davčna že čekira airbnb…

Mi2 sva tudi vzela kredit na 15 let in kupila hiško vstran od mesta. Sicer prej nisva bila v bloku ampak vsak na svojem. Sva se pa odločila, da greva na svoje, ker mladi in stari ne grejo skup, čeprav sva stara oba čez 40.
Si le na svojem.Gleda stanovanja v bloku, ki ga imata pa nevem, če se vama res splača kupovat hišo je le vajino. S hišo je dosti več stroškov to je res ampak imaš pa vsaj svoj mir, ki ga v bloku nimaš kot bi želel.
Jaz npr.v blok nikoli nebi šla!

Vso srečo, odločila se bosta itak sama ne glede na to kar tukaj pišemo.

Vzami in se ne sekiraj. Midva imava ca. 500 eur nižji dohodek, isto 2 šolarja. Vzela sva pred leti 60.000 na 20 let, plačujeva ca. 330 eur obroka. Ti povem, niti opazim ne več, leta minevajo in definitivno se je splačalo. Saj če ti kaj zaškripa v najemu, moraš ravno tako ta znesek spravit skupaj vsak mesec, ali mar ne?

Valjda, da vzamita kredit. Poznam ljudi z dosti manj dohodki, pa imajo kredite in jim gre ok. Pa srečno.

ja berem kako imate kredite za 20 let…. pa se zavedate da v tem casu preplačate kredit za 20 000-40 000 eurov…pa vmes sparate kaj za otroke?? al bodo oni isto morali kredite vzemavati???

Nimajo vsi staršev kateri bi mislili za en rod naprej, mi ne delamo zase ampak za vnuke, recimo moj oče pri skoraj osemdesetih hodi v gmajno rečit in čistit drevje, on tega ne dela zase, dela za pravnuke kateri bodo tista drevesa podirali, sam vodim podjetje , sem tik pred penzjonom in zakaj bi se še gnal če ne za vnuke in pravnuke katerih najbrž ne bom poznal…
Edino to je pravo razmišljanje, treba je poskrbeti za naprej ne za nazaj !

Daj, predlagaj resitev.
Najem za 20 let?

Mislim, eni imate prepolne zadnjice in potem ste tako hudo pametni, da se kar bliska okoli vas!

Vzela sva kredit za hišo na 12 let 90 k evrov. Imava še točno 7 let za odplačati. 5 let je minilo. Tudi teh 7 bo, upam tako kot do sedaj.

Koliko je realnega preplačila je odvisno od stanovanjskega trga in inflacije. Če se mi vrednost stanovanja/parcele zaradi lokacije v 20 letih potroji, z veseljem preplačam kredit za 40k€. In če bo v naslednjih 20 letih inflacija 200{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} potem to preplačilo praktično izpuhti. Ker ne veš kaj se bo v naslednjih 20 letih dogajalo, lahko brez skrbi pozabiš absolutne vrednosti preplačil, saj je važno le relativno stanje.

Koliko je realnega preplačila je odvisno od stanovanjskega trga in inflacije. Če se mi vrednost stanovanja/parcele zaradi lokacije v 20 letih potroji, z veseljem preplačam kredit za 40k€. In če bo v naslednjih 20 letih inflacija 200{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} potem to preplačilo praktično izpuhti. Ker ne veš kaj se bo v naslednjih 20 letih dogajalo, lahko brez skrbi pozabiš absolutne vrednosti preplačil, saj je važno le relativno stanje.
[/quote]

Trenutno so cene nepremičnin zopet prenapihnjene, prav zaradi brezglavega kreditiranja finančno vprašljivo pismenih prebivalcev. Pogoji kreditiranja se zaostrunejo, tako da…. Ampak, lahko se zgodi tudi vaš scenarij, zagotovo tega ne vemo.

Primer iz bližine: kupljeno stanovanje za 65k, no, lahko bi rekli “najem stanovanja banke” – hipoteka namreč. Po petih letih
apetiti narastli, mladec bi se še malo stegnil, čeprav je bila odeja že v štartu prekratka. Pa gremo po stanovanje za 95k, starega prodat. Po nižji ceni, kot je bilo kupljeno. Reprogramiranje kredita (najemne pogodbe banki torej) se začne na glavnici starega + prištejemo razliko do novega stanovanja, izplen stanovanja prvotnega kredita seveda ni pokril (nižja prodajna cena, da stroškov kredita in obresti ne omenjamo…). Pa seveda prenova novega stanovanja, po metodi “Zdaj je priložnost in najlažje prenovit, preden se preselimo, pa čeprav smo brez denarja.” Tako, zgodba iz reale. Pomemben podatek je seveda še, da starših obeh akterjev “pomagajo”. Ampak velja pa junak za ultra sposobnega in poštetega. Smeh.

Epilog: generacija prej in generacija kasneje nosi ceno želja finančno nepismenega para. Menda nihče ne čaka, da bodo taki ljudje, ki so finančno podprti od staršev in finančno prisesani na banko, kdaj sposobni oz. pripravljeni pomagati svojim otrokom na način, kot so pomoči deležni sami?? Malo morgen..

Seveda, ampak živiš na trgu, kjer vecina najema in je najemniski trg urejen. Pa še to, večina gre ven z idejo začasnika in ima v Sloveniji nekje bajto.

Za 90k bi raje kupila apartma na morju. Če se kaj zalomi, lahko prodaš in imaš še vedno streho nad glavo, nekaj malega lahko dobiš nazaj z oddajanjem poznanim in dopust imaš pokrit. Ljudem je večinoma žal, če se selijo iz mesta. Komoditeta odtehta, v naravo iz mesta se lažje odpelješ kot obratno. Malo tistih poznam, ki gredo enkrat domov, da se še enkrat peljejo nazaj, po službi pa paše it najprej domov.

Trenutno so cene nepremičnin zopet prenapihnjene, prav zaradi brezglavega kreditiranja finančno vprašljivo pismenih prebivalcev. Pogoji kreditiranja se zaostrunejo, tako da…. Ampak, lahko se zgodi tudi vaš scenarij, zagotovo tega ne vemo.

Primer iz bližine: kupljeno stanovanje za 65k, no, lahko bi rekli “najem stanovanja banke” – hipoteka namreč. Po petih letih
apetiti narastli, mladec bi se še malo stegnil, čeprav je bila odeja že v štartu prekratka. Pa gremo po stanovanje za 95k, starega prodat. Po nižji ceni, kot je bilo kupljeno. Reprogramiranje kredita (najemne pogodbe banki torej) se začne na glavnici starega + prištejemo razliko do novega stanovanja, izplen stanovanja prvotnega kredita seveda ni pokril (nižja prodajna cena, da stroškov kredita in obresti ne omenjamo…). Pa seveda prenova novega stanovanja, po metodi “Zdaj je priložnost in najlažje prenovit, preden se preselimo, pa čeprav smo brez denarja.” Tako, zgodba iz reale. Pomemben podatek je seveda še, da starših obeh akterjev “pomagajo”. Ampak velja pa junak za ultra sposobnega in poštetega. Smeh.

Epilog: generacija prej in generacija kasneje nosi ceno želja finančno nepismenega para. Menda nihče ne čaka, da bodo taki ljudje, ki so finančno podprti od staršev in finančno prisesani na banko, kdaj sposobni oz. pripravljeni pomagati svojim otrokom na način, kot so pomoči deležni sami?? Malo morgen..
[/quote]

S tem se nebi strinjal da so stanovanja precenjena. Stanovanjska politika je vedno tako naravnana, da si lahko povprečen par/družina v življenju kupi 2 nepremičnini. Če bi bilo drugače potem bi vsak še poleg stanovanja imel po par 10 vikendov.

New Report

Close