blok in balkoni
Rabim nasvet .
V bloku, kjer je 60 stanovanj, si ljudje prosto spreminjajo balkone. Odrežejo železno ograjo, ki so jo imeli prvotno vsi balkoni in si pozidajo, naredijo drugačno železno ograjo, dodajo steklo, steklena okna od stropa do tal, zid iz rdečih opek in podobno. Vsak, ki pozida tudi pomakne zid bolj proti koncu balkona, saj tako pridobi do 5 cm.
Videz je naravnost katastrofalen, da zunanjih enot klim, ki jih montirajo izven balkonov, sploh ne omenjam.
Kam, komu prijaviti to zmešnjavo? Ali sploh obstaja kakšna inšpekcija za takšne?
Upravnik je rekel naj se zmenimo.
Problem je, da bi radi naredili izolacijo in fasado, pa je pri taki zbrki to res težko.
Ojoj, nič od tega kar počnete v vašem bloku ne bi smeli početi kar tako…ker se je ta ali oni stanovalec tako odločil.
To, kar opisuješ je tipična slovensko-balkansko-samovoljna arhitekturna grozljivka.
Pravi naslov za to je stanovanjska inšpekcija.
Kaj pa lahko stori in kaj bo storila, pa je veliko vprašanje.
Kaj več pa nima niti smisla napisati. Razen – pa kje za vraga ste bili “normalni” etažni lastniki takrat, ko se je takšna samovolja pričela?
upravnik objektov Mag dom,
Gorazd
Hvala.
Ok, bomo dali prijavo na stanovanjsko inšpekcijo in videli kaj bo.
Zadeva ni enostavna, saj smo na Zborih stanovalcev velikokrat povedali, naj tega ne delajo, pa je vedno bil odgovor, da njemu – njim že ne bomo govorili, saj na svojem lahko dela-jo kar hoče- jo. Nekateri so celo grozili, en primerek je šel kar proti meni, večina pa je rekla, da to delajo tudi drugi in zakaj ne bi še mi. V glavnem pa se nihče ne želi nikomur zameriti,
No prav. Ker vidim, da nisi eden/na od tistih, ki postavijo vprašanje, odgovora pa nato niti ne preberejo, ti bom podal še kratko razlago.
V prvi vrsti morate etažni lastniki skleniti (imeti sklenjeno) Pogodbo o medsebojnih razmerjih. To je temeljni dokument sobivanja v objektu. V njem je zapisano tudi kaj sodi med skupne dele objekta in kaj ne – ter kaj se sme v bloku početi in česa ne.
Pogodba je predpisana z zakonom.
Brez potrebnih soglasij (in spoštovanja zakonodaje in lokalnih predpisov) se NE sme zapirati balkonov. Še zlasti pa jin ne obremenjevati z dodatno težo “na robovih”, saj v tem primeru nastopi tudi vprašanje v zvezi s statično obremenitvijo.
Zapiranje balkonov tu “na balkanu” s seboj prinese ponavadi tudi prestavljanje ali dodajanje radiatorjev v na novo pridobljeni življenjski prostor. Kar ponavadi povzroči nepravilno delovanje sistema CK – kar na tak ali drugačen način plačate vsi stanovalci. S tem se spremeni tudi skupna ogrevalna površina stanovanja. Poenostavljeno to pomeni, da tisti, ki nimajo zaprtih balkonov (nova ogrevalna površina pa ni vnešena kot podatek v obračun stroškov dobavljene toplote) zaradi tega plačujete več.
Za namestitev zunanjih enot klimatskih naprav na skupne dele objekta (fasado) je potrebno doseči soglasje malo nad 75% po deležih etažne lastnine.
O ljudeh, ki opravičujejo svoja dejanja z dejanji drugih in se skrivajo za : ” da to delajo tudi drugi in zakaj ne bi še mi.”, pa ni vredno izgubljati besed.
upravnik objektov Mag dom,
Gorazd
Hvala.
V ponedeljek imamo sestanek lastnikov zaradi balkonov in bom prebrala oba odgovora.
Upravnik je sicer poslal fotokopijo iz UL št.18 iz 1.3.2013, stran 2493, kjer je namestitev naprav in z njimi povezanih napeljav za hlajenje in ogrevanje navedena kot vzdrževanje objekta.
To si večina razlaga kot dovoljeno nameščanje zunanjih enot klima naprav. (točka 4: Inštalacije in naprave v in na objektu)
Ojoj, tale vaš upravnik je pa dober poznavalec zakonodaje.
To kar si prejela je iz konteksta potegnjena tabela Odredbe o razvrščanju objektov glede na zahtevnost gradnje. Ali boste gradili nov blok….ali kako 🙂
Na sestanku kar lepo povej, da je za namestitev klimatskih naprav na skupne dele objekta potrebno doseči malo nad 75% soglasje po deležih etažne lastnine.
Zadeva je zapisana v Pravilniku o upravljanju večstanovanjskih stavb. In ta pravilnik upravnik mora poznati. No ja, vsaj moral bi ga.
Pri tem pa ne gre le za dosego predpisanega soglasje v določeni višini, ampak je potrebno upoštevati tudi, da gre za poseg, ki spreminja zunanji izgled stavbe. Pri tem pa morate upoštevati še občinske prostorske akte in predpise iz 155. člena Stanovanjskega zakona.
https://zakonodaja.com/zakon/sz-1/155-clen-obcinski-odlok#
V bran vašemu upravniku (ki vam posreduje takšnele konceptualne izsečke) lahko povem le to, da namestitev klim, zasteklitev balkonov in ostalega kložja za katerega etažni lastniki mislijo, da morajo z njimi nujno posodobiti izgled stvabe in povečati svoj življenjski prostor – ni njegov problem, temveč vaš.
Vi ste tisti, ki morate v takšnem primeru narediti ustrezno prijavo – in ne upravnik. Njegov “problem” postane šele, če ga etažni lastniki s sklepom za kaj takšnega pooblastite.
Upravnik mora dobro poznati zakonodajo. V primeru, da je vaš upravnik skušal s prezentiranim izsečkom braniti tiste, ki imajo namen klime šele montirati, je naredil nesprejemljivo neumnost. V kolikor ni k izsečku podal pojasnila od kod izvira in da oznaka Vzdrževalna dela* nima nikakršne povezave ali oprostilne vloge v odnosu na določila Pravilnika…in v njem določeno višino potrebnega soglasja etažnih lastnikov za namestitev naprav na skupne dele objekta.
Zato od njega zahtevajte, zadevo pa napišite v zapisnik, da vam pove kaj o teh zadevah pravi Pravilnik o upravljanju….konkretno njegov 13.člen, ki zadev predpisuje takole:
3. člen
(posli, ki zahtevajo več kot tričetrtinsko soglasje)
(1) Lastniki se z več kot tremi četrtinami solastniških deležev (75%) odločajo o:
– sklenitvi pogodbe o medsebojnih razmerjih;
– opravljanju dovoljene dejavnosti v delu stanovanja;
– zavarovanju stavbe;
– vseh izboljšavah, ki ne štejejo za vzdrževanje, za katere ni potrebno pridobiti gradbenega dovoljenja, pomenijo pa vgraditev novih naprav, opreme, instalacij ali njihovo nadomestitev pred potekom pričakovane dobe trajanja, kamor sodijo na primer zgodnja obnova (prenova) kurilnice, toplotnih postaj ali podpostaj, kar ima za posledico prehod na drug energent (iz trdega goriva ali kurilnega olja na plin ipd.), namestitev klima naprav na skupne dele (fasado, streho stavbe), agregatov za proizvodnjo električne energije, sončnih zbiralnikov ali sončnih celic ter vgradnja izolacije ali materialov, ki se vgrajujejo z namenom učinkovite rabe energije, ipd.
(2) Kadar gre za posege, ki spreminjajo zunanji izgled stavbe, morajo lastniki upoštevati občinske prostorske akte in predpise iz 155. člena zakona.
Upravnika ste najeli zato, da skrbi upravljanje vašega objekta in zakonitost sprejetih sklepov in ravnanj. Prav gotovo ga niste najeli zato, da bo nekaterim etažnim lastnikom pomagal to zakonodajo izigravati.
Želel bi dodati še – da razlagam zadeve s stališča zakonodajalca. V zvezi s spoštovanjem smiselnosti zakonodaje, ki je včasih skrajno nenaklonjena etažnim lastnikom pa ne želim razpravljati.
upravljanje objektov Mag dom,
Gorazd
Forum je zaprt za komentiranje.