bolhe-živali pa nimamo
Doma imamo spet bolhe,. že lani sem jih imela, kaj naj naredim. sami nimamo nobene živali, tašča ima mačke in kadar otroci gredo k njej mi nazaj privlečejo bolhe, isto je bilo lani in sem celo poletje sesala kot nora, z nevem čem ne morem špricat ker imam 4 in 1 letnega otroka, samo ne razumem več kako lahko vsakič prinesejo bolhe v stanovanje, pa samo na obisk pride sestra od moža ali pa gredo otroci k tašči, ker drugače se ne družimo, ker smo na nojni nogi.mačke k meni nikoli še niso stopile v stanovanje, še k vratom ne pridejo, jaz pa imam bolhe. lani so tamalega že kar grizle in mene tudi, to je noro, vsak dan sem menjavala posteljnino itd. ma da moram letos speT? saj se mi zmeša. kaj naj naredim??
help
Ja žal so bolhe pri živalih zelo pogoste, če za živali ni prav poskrbljeno.
Da se rešiš nevšečosti, sama poskrbi da muce dobijo ampule proti bolham, če že tašča tega ne zmore. Tako drago pa spet ni. Kupi kar ampulo za 20 kg težkega psa, dobijo se v vseh trgovinah za male živali, pa še ceneje bo kot če boš vzela ampule za vsako mačko posebaj in razdeli vsebino na mačke. Nekaj kapljic daj vsaki na vrat pa bo zadeva za 3 mesece rešena.( tako bi naredila jaz, pa si prišparaš pospravljanje in živce)
Glede na to da imajo bolhe, a razglistene pa so?? (mačke mislim)
Drugače pa ne vem kaj lahko še narediš, otrokom daš sprej proti komarjem, kak off ali autan, verjetno tudi bolham smrdi.
http://www.klinika-malezivali-mb.si/bolhe{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}20pri{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}20psih.htm
http://www.pedigree.si/articles/Vse+o+psih/Zdravje/Bolhe
Deset zmot o bolhah – marec 2006
fotografija
Mnogi pasji skrbniki še vedno menijo, da pasje oziroma mačje bolhe niso nevarne za ljudi, da sesajo kri le v toplih mesecih, da sploh niso kdove kako nevarne…
Bolha je od 2 do 3 mm dolg krvosesni zajedavec, z lahkoto skoči 25 cm v višino in prav toliko v daljavo. Bolhe so že stoletja sestavni del človekove kulture, prilagodile so se na življenje s človekom in na življenje s psom in mačko, ki sta najbolj tesno povezana s človekom. Čeprav je bolha zelo znana, je o njej še vedno zelo veliko zmot.
Torej zmote in resnice.
1. Kjer so psi in mačke, so tudi bolhe, sicer pa sploh niso kdove kako nevarne.
Vsak pes sicer lahko pride v stik z bolhami, ki se na njem tudi naselijo, če seveda ni zaščiten. Bolhe pa se lahko zelo hitro razmnožujejo v okolju, kjer pes živi, tudi v hiši. Odrasla bolha vsak dan izleže približno 20 zelo odpornih jajčec. Zaradi bolšjega pika je pes nemiren, pojavlja se tudi srbež, zaradi bolšje sline pa alergijska vnetja kože.
2. V čistem in urejenem okolju ni bolh.
Bolhe se naselijo tudi v zelo urejenem in čistem okolju, celo v hiši, kjer sploh ni psa oziroma mačke. V hišo lahko zanese bolho človek, ličinke pa se skrijejo globoko v preprogo, sedežno garnituro, v špranje… V sedemnajstih dneh se iz ličinke razvije odrasla bolha. Razvojnim oblikam bolh, se pravi jajčecem in ličinkam ponavadi tudi s sesalnikom nismo kos, saj jih je preveč.
3. Bolhe so nevarne le v toplejših mesecih, pozimi pa ne.
Res je, da se bolhe najhitreje razmnožujejo v toplejših mesecih. Pes, ki živi v hiši pa ima lahko bolhe vse leto, ker se lahko zajedavci zaradi ugodnih življenjskih razmer razmnožujejo vse leto.
4. Pes ne more dobiti bolh od mačke, saj na njih zajedajo druge vrste bolh.
Več kot 70 odstotkov vseh bolh je mačjih (Ctenocephalides felis), pasje bolhe (Ctenocephalides canis) so torej veliko redkejše. Človeška bolha (Pulex irritans) pa je zelo redka pri človeku in psu. Vse tri vrste bolh lahko parazitirajo na človeku, psu in mački. Bolha je na svojem gostitelju le tako dolgo, da se napije krvi, potem pa živi in se razmnožuje v okolici.
5. Pes ne more dobiti bolh od drugega psa.
Vsaka žival, tudi zajedavci, so genetsko programirani za čim večje razmnoževanje, zato menjajo okolje oziroma gostitelja. Res pa je, da se bolje počutijo na bolj mirnem in potrpežljivem psu.
6. Pasja oziroma mačja bolha ponavadi na človeku ne zajeda.
Mačja in pasja bolha ponavadi pije kri na človeku le, če je “lačna”. Zanimivo pa je, da imajo mačje bolhe kri nekaterih ljudi raje kot drugih. Bolj pomembna vloga človeka pri bolhah pa je prenašanje zajedavca iz ene živali na drugo.
7. Na psu, ki zelo rad plava in je veliko v vodi, se bolhe “utopijo” oziroma jih voda “odnese”, zato jih ni treba odpravljati.
Bolhe imajo na svojih nožicah krempeljčke, s katerimi se lahko zelo trdno oprimejo dlake. Pa tudi utopiti se ne morejo, saj lahko dolgo zdržijo brez zraka. Tudi po kopanju s šamponom in izpiranjem bolh ne moremo odstraniti; po kopanju in po sušenju so bolhe povsem “pri sebi” in lahko še naprej veselo pijejo kri.
8. Pravljica je, da bolhe prenašajo pasjo trakuljo. Le kako bi se lahko trakulja naselila v majhni bolhi in le kako bi lahko med sesanjem krvi trakulja prešla z bolhe na psa?
Bolhe so vmesni gostitelji pasje trakulje (Dipylidium caninum), ki v pasjem črevesju zraste do 60 cm. Prenos pa je seveda posreden, in to tako, da bolšja ličinka zaužije le 0,06 mm velika trakuljina jajčeca (pogosto se zgodi, da ličinka zaužije več jajčec), iz katerih se razvije le kot jajčece velika trakuljina ličinka. Ko se iz bolšje ličinke razvije odrasla bolha, ima v sebi trakuljine ličinke in če pes med grizljanjem po kožuhu zaužije bolho, se hkrati okuži tudi s pasjo trakuljo. Trakulja odraste v pasjih prebavilih v treh tednih.
Bolha lahko med vbodom oziroma med sesanjem krvi okuži gostitelja tudi z drugimi povzročitelji bolezni. Spomnimo se le človeške kuge, ki je razsajala pred stoletji, povzročitelja pa so prenašale bolhe. Ugotovili, so tudi, da bolha na pse in mačke prenaša nekatere virusne bolezni, saj lahko zajedavec med sesanjem prenaša viruse z enega gostitelja na drugega.
9. Redno dodajanje česna v hrano prepreči, da bi žival napadle bolhe
S poskusi so dokazali, da česen ne odvrača bolh. Zajedanje bolh lahko preprečimo z ovratnicami, posipi, šamponi, s tabletami in z dajanjem tekočine na kožo, na zgornjem delu vratu…
10. Bolhe uničimo že s pranjem odej oziroma pasjega ležišča pri 30 stopinjah Celzija, saj detergenti uničujejo bolhe.
Bolhe niso le v odeji oziroma na ležišču, ampak še marsikje drugje. Upoštevati moramo tudi dejstvo, da z navadnimi insekticidi ne uničimo bolšjih jajčec in ličnik.
Še nekaj iz TUKANA:
Uporabite lahko tudi spray TRIXIE TAOASIS, proti klopom in bolham narejen iz eteričnih olj, s katerim poškropimo žival dva do trikrat tedensko.
Ker pa se moramo lotiti uničevanja bolh sistemsko, ne smemo pozabiti, da se v okolju kjer živi naš pes ali mačka, le-te tudi razmnožujejo. Zato moramo redno sesati preproge (z globinskim sesalnikom), prav tako tudi tekstilne sedežne garniture in če mu dovolimo spanje v naši postelji tudi tukaj .
Za uničevanje bolh vam v TUKANU nudimo spreja TRIXIE FOGGER in TRIXIE PRO CARE. Oba sta insekticidna in delujeta do šest mesecev. Namenjena sta uporabi na vseh vrstah površin (gladkih, tekstilnih, tudi na preprogah). Ob upoštevanju navodil navedenih na obeh izdelkih, boste dosegli odlične rezultate.
Za isti namen, pa vam nudimo tudi sprej TRIXIE BIOLIBERATOR, ki je narejen iz različnih naravnih olj, brez dodanih strupenih snovi. Če boste v dilemi, kakšno sredstvo uporabiti za zaščito vašega ljubljenčka, vam bodo prijazni TUKANOVI prodajalci z veseljem svetovali pri nakupu.
Malo dolg post, pa vseeno, če ti kaj pride prav bo dobro.
by
upam da jih preženete!!!
Bolhe lahko brez hrane, zabubljene, preživijo 2-3 leta!!! Oživijo, ko pride mimo njih hrana. Zatiranje je blazno dolgotrajno in tudi ne poceni, še toliko težje pa, dokler je “vir hrane” (živala li človek) blizu. Jaz sem se z njimi 2 x zaje**vala, pa nikoli nisem imela živali. Da smo jih res spravili stran v prvo, je trajalo skoraj 4 mes, razlezle pa so se oi pritličja tako v klet kot v 1. nadstropje!! Kompletno hišo so sanitarci zaplinili 2 x, 2 noči nismo smeli spat noter, po 1. zaplinjanju so bolhe še vedno veselo skakale. Po 2. je bilo v glavnem v redu, smo pa še tedne in tedne letali okoli s pipsom in biokillom, ker je kako jajčece še vseeno preživelo v razpokah v parketu. Več kot leto dni po odhodu psa iz hiše smobili končno “bolhe-free”.
2. sem jih nabasala v počitniškem apartmaju in po prvi izkušnji me je skoraj kap!! Od takrat ne hodim več apartmaje in hotele, kamor imajo živali vstop! Tokrat smo jih sanirali z enimi 5 piksnami biokilla in ta črnega pipsa, k sreči sem jih zanesla samo do avta in smo ga najprej zaprašili s tem dvema strupoma, nato pa dali še s paro očistiti. Kar sem imela v apartmaju, sem od A do Ž enostavno zagonila v kanto.
Bolha je blazno trdoživa in če ste s taščo v eni hiši, pa se jih ona ne bo lotila, se jih boš ti izredno težko znebila oz. bo vse samo začasno – iz enega mesta se namreč zelo hitro razlezejo vsepovsod, tudi skozi nadstropja. Bolhe še kako grizejo in tudi nenevarne niso, je pa res, da gredo samo na določene ljudi, ne na vse. Lahko je leglo seveda tudi sedežna. Glede na to, da se ti problem ponavlja, se pozanimaj, kdo je v vašem kraju pristojen za dezinsekcijo in dezinfekcijo in si jih naroči v hišo. Morda je najlažje zdaj, čez poletje, saj lahko 2 noči prespite tudi zunaj na vrtu v kakem šotoru. Pa srečno!!
Povsem odvisno katere ampulce uporabljate. Frontline je lahko za mačke in pse, Advantixa pa se recimo mačkam ne sme dajat. Tako da če zadeve ne pozna, naj se najprej pozanima pri veterinarju, da ne bo naredila več škode kot koristi.
Ni res, dokazano, pa ne 1 x. Tam, kjer smo jih prvič preganjali, so skakale več kot leto in pol po tem, ko se je pes (en mini srnin pinč z nič dlake!) odselil. Teta je imela 20 let mačko in psa, 3 leta nazaj sta oba poginila drug za drugim, bolh se je dokončno znebila lani pred Božičem, prav tako z zaplinjanjem – 3. zaporednim. Bolha še kako ostane in obstane. Pomrejo odrasle, zrele živali, jačeca oz. “bube” (tako jih je imenoval tip, ki je plinil) pa obstanejo tudi do 3 leta v tej fazi, ko pa najdejo toplokrvno bitje, se razvijejo do konca. Če ni psa ali mačka, gredo v sili tudi na človeka. Jih je pa več vrst, menda okoli 300 različnih in nekatere gredo samo na enega sesalca.
Če sumiš kavč, ga rukni ven, otroke in moža pošlji ven za ne cel dan, kupi biokill in dobro vse prešrpicaj, posebej kake razpoke in spoje, zapri in pusti vsaj 2-3 ure zaprto. Nato posteljino operi, jogije, tepihe itd zvleci ven, na žarko sonce (ga sovražijo!), tla prebriši v vročo vodo in krpo (biokill ni strupen za človeka!), vse kar še lahko opereš (zavese, prte, deke) preperi, tepihe presesaj in upaj, da si zmagala. Če otroci hodijo k tašči, jim obleko in čevlje našpricaj, ko se vrnejo domov, pa jih pred vrati – sleci in sezuj, pa takoj stuširaj. Če boš še kake 3 tedne redno vsaj 1 x tedensko še našpricala stanovanje, ko vas ni not, tudi ne bo škodovalo.
V skrajni sili lahko uporabiš tudi Desektin, ki ga dobiš v lekarnah. Je pa kar močna zadeva, tako da ne vem,če je primerno zaradi malih otrok. Z razredčenim desektinom prešpricaš popolnoma vse (tudi kavče, tepihe, vse špranje!!!, omare, plišaste igrače…) pustiš, da deluje 2-3 ure (zaprto stanovanje), nato fino preluftaš in popolnoma vse fino presesaš. V tem času ne smete biti v stanovanju, umakni ven vse rože, če imate slučajno akvarij, obvezno ugasni filtre in dotok zraka. Špricanje potem ponoviš čez približno tri tedne (razvojni krog bolh) in verjetno bo zadostovalo, drugače pšo potrebi še enkrat ponoviš. Vmes temeljito vsak dan posesaj (po sesanju malo biokilla našpricaj še v vrečko sesalca), lahko uporabiš tudi biokill za vmesno obdobje, peri na najvišjih možnih temperaturah za posamezna oblačila …
Bolhice drugače niso samo na živalih, se zadržujejo tudi v okolju in čakajo na primernega gostitelja. Verjetno sta jih mala dva res pobrala od muck, lahko pa da sta jih pobrala tudi iz samega okolja. Je pa za bolhe dovolj, da eno v stanovanje prineseš,na žalost. Za preventivo so ampule za mucke,drugače pa oba otročka takoj ko prideta od tašče še na vhodu sleci in stvari direktno v pralni stroj ter takoj oprat na najvišji možni temperaturi za tista oblačila. Drugače pa bolhe odganjajo tudi eterična olja, npr. sivka. Morda kapni na obleko otrok par kapljic sivkinega eteričnega olja (npr. na vsako hlačnico ali nogavičke, ter na rokave) in b morda učinkovalo. Eteričnega olja pa ne smeš kapniti na mačke (lahko pa npr. na psa in je to natur zaščita proti bolham – par kapljic daš na dlani in pomažeš po dlaki), ker je za njih strupen!
LP
včeraj sem imela acijo in špricala ko nora z biokilom, sem bila sama pa se mi je strgal. tko da danes se stnovanje u nolo sveti ker sem pol še glancala vse do konca, upam da bo bolje, seveda pa moram še ponovit akcijo, ker enkrat ni nobenkrat. upam da sta tamaledva kako prinesla da niso v kavču, pa vseeno bom kar novega kupila zdaj k bo plača tega bom pa tastu dala pa naj dela kar če z njem.
hvala vsem in lep pozdrav
lp
Pozdravljeni,
pred dvema dnevoma smo v hiši zasledili bolhe. Imamo jih v štirih sobah, na kavču, tudi na posteljnini sem jih našla. Doma nimamo nobenih živali, tudi druge živali se ne sprehajajo po hiši oziroma jim ne dovolimo v hišo. Kako smo lahko torej dobili bolhe?
Sem mamica dvomesečnemu sineku zato nimam pojma kaj lahko uporabim, da preprečim širjenje bolh in da bi na dojenčka čim manj vplivalo. Včeraj sem vso kramo, ki jo ne potrebujem zmetala ven, omare in vso pohištvo, ki sem ga lahko premaknila potisnila na sredino in oprala tla z mešanico vode in varekine.
Prosila bi Vas ali mi lahko svetujete katere pripravke naj uporabim, kje vse jih lahko uporabim in kaj bi blo najboljše da naredim s stvarmi za oblečt, brisačami..?
Lep pozdrav,
Martina
Pozdravljeni,
rešili smo se jih hvalabogu po kakih dveh tednih. Vse kar se je dalo oprati sem oprala na najvišji temperaturi, špricala z biokilom- pri nas ni pomagal nič, pomivala tla z mešanico vode in varekine, vendar to vse skupaj ni nevem kaj pomagalo. Po kakih treh dneh ko so še vedno skakale po nas pa sem se odločila poklicati deratizerja ali kako se mu reče in nam je celo hišo pošprical z enim strupom, ki naj ne bi bil “nevaren” za otroka. Ker tisti dan kaj nam je hišo pošprical nismo smeli biti not smo šli prespat v sosednjo hišo kjer živi tašča. Tam sem zvečer opazila na dojenčkovi nogici bolho, tako da smo še pregledali njihovo hišo. Bolh je bilo polno na posteljnini, kavču, preprogah.. Mislili smo da znorimo. Menda jih je bilo še več kot pa pri nas! Naslednji dan smo še enkrat poklicali deratizerja in je potem še njihovo hišo pošprical.
Ven smo pa vrgli tepih iz kopalnice, tepih v dnevni sobi, predpražnik ker se tukaj največkrat nahajajo. Pošprical je tudi kavč, vzmetnice, odeje- to je potem dobro da čim bolj prezračiš oziroma opereš. Baje je dobro, da koce, odeje daš za nekaj časa v zmrzovalnik, da uničiš ličinke. Ali pa jih zjutraj obesi ven na štrik za sušenje perila.
Pogovarjala sem se še tudi z veterinarjem in mi je svetoval, da v hišo spustimo mačko, ki naj ima nameščeno ovratnico ali ampulo. Ker bolhe grejo na živali, v skrajni sili pa potem na človeka.
Deratizer je prišel še 2x oz. vse skupaj 3x.
Ne skrbi, saj se jih boš rešila! Boš pa morala biti vztrajna!
Veliko sreče