Bratranec in sestrična skupaj
preden je cerkev posegla vmes in prepovedala take poroke zato, da bogastvo ni več ostajalo v familiji ampak se je razpršilo, je bilo to čisto ok. cerkev je v istem času prepovedala tudi posvojitve, ker so posvojenci bojda njej “kradli” potencialno pogastvo, ki bi gha vdova mogoče zapustila cerkvi, če en bi imela ob sebi posvojenca.
je kr zanimivo videt kako te nebuloze živijo še danes v zavesti ljudi, ki nimajo pojma od kod jim.
Pri nas v sorodostvu pred približno 70 leti je tudi prišlo do take poroke, a par ni imel otrok.
Sama take zveze ne obsojam – meni se zdi fajn, da je njuno razmerje tako močno, ljubezen tako velika, da sta sposobna kljubovati predsodkom – a dejansko taka zveza kvečjemu škoduje le njunim potomcem, mene se to ne tiče. Pa še to ni nujno, da se kje sploh pokaže.
Je pa seveda rizično – večje so možnosti genetskih nepravilnosti pri potomcih takega para. Habsburžani so se skozi stoletja vedno tako poročali – in s tem mislim, da sta se poročila bratranec in sestrična, in potem ko sta imela otroke, se je ta otrok spet poročil s svojim pravim bratrancem – kar nekaj rodov je takih. Žal so se potem pri njih ponavljale genetske napake. Obstaja celo pregovor, a ga ne znam ponoviti – v stilu, da Bog da pamet le vsakemu drugemu Habsburžanu v zibko…. Druga polovica je slaboumnih…
V nasprotju s splošnim mnenjem pri potomstvu iz zvez bratrancev in sestričen ni nekega silnega povišanja genetskih anomalij. Splošna populacija ima odstotek genetskih okvar približno 2%, otroci iz zvez bratrancev in sestričen pa približno 3.5%. (to seveda ne velja, kadar gre za majhno populacijo, pri kateri so zveze med bratranci in sestričnami pogoste, na primer populacije na otokih, Amiši, evropske kraljevske rodbine).
21. člen Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih:
Zakonske zveze ne morejo skleniti med seboj sorodniki v ravni črti, ne brat s sestro, polbrat s polsestro, stric z nečakinjo, teta z nečakom in tudi ne otroci bratov in sester, polbratov in polsester med seboj. To ne velja za razmerja, ki nastanejo pri posvojitvi, razen za posvojitelja in posvojenca.
Poročiti se ne torej bosta morala. Na genetiko se pa ne spoznam, bo kdo drug kaj več o tem povedal.
Poznala sem družino oče in mama sta bila bratranec in sestrična. Imela sta dva otroka fanta in punco. Oba otroka sta bila “čudna”, drugačna. Ne umsko zaostala ampak nenavadnega vedenja, včasih sta vpila po hiši, že odrasla sta pričela kar uničevati vse okoli sebe, včasih sta se obnašala dokaj mirno pa ju je spet popadlo, da so sosedje pravili: spet ju je prijelo… V šoli nista izdelovala. Oba sta bila neporočena, umrla stara okoli 40 let. Skratka, vidne posledice poroke med tako ozko žlahto.
Ljudem sta se smilila, nihče ju ni zaničeval. – To sem napisala, ker nekateri pravijo, da je taka poroka normalna. Pa ni.
Moj stric se je poročil s svojo sestrično. Uradno sta imela 5 otrok , ampak so bili samo fantje “zaostali”. Vsi trije so hodili v pomožno osnovno šolo (do poklica ni prišel nihče od njih). Malo nam je bilo čudno, da sta bili dekleti (prvi in peti otrok) normalni in zelo dobro izdelovali normalno šolo. Skozi leta je prišla na plan resnica, da obe nista bili njegovi, hm. Tako da če realno pogledamo so bili vsi njuni skupni otroci rahlo moteni.
jaz bi na njunem mestu definitivno pred načrtovanjem družine šla na genetski posvet
DOma sem z male, odročne vasi. Kar nekaj parov je takih, da so se poročili v žlahto. In to ornk žlahto, torej bratranec in sestrična. Pa se je v celi vasi rodil samo en pritlikavec, vsi ostali so zdravi.
TUdi moja stara mama se je poročila z malim bratrancem, da so povečali grunt in so bili še bolj bogati. Mama je imela pet otrok in HB ni bilo nobene bolezni.