Najdi forum

Na računalniku imam CD-RW. Na CD-je kopiram. Kako pa ‘zapečem’ CD, da se ne da brisati oz. prepisati?

Ali bi morda moral namestiti kak program za peko CD-jev? Naložil sem namreč vse, kar je bilo zraven računalnika in WinXP.

Če na rw pišeš paketno (kar kopiraš iz raziskovalca ali podobnega šmorna) potem načeloma ne rabiš posebnega programa za peko.

Če pa hočeš cd nardit tak, da se ne da več dodajat ali brisat potem pa moraš tak cd sfinalizirat(hehe lep izraz kajneda), kar ti omogoča dodaten software, ki ga ponavadi dobiš zraven pekačev, ali pa posebni programi za peko(Nero, WinOnCD,…)

Mislim, da vsak CD lahko formatiraš ali brišeš, tudi če opraviš finalizacijo / zapiranje cd-ja. Se motim? Potemtakem bi bil tak cd uporaben samo enkrat, kar pa po mojem ne drži.

LP

Ja seveda format je druga zadeva.
Finalizacija ZAŠČITI pred pisanjem in brisanjem, kar mislim da je Oliver želel, pred formatiramnjem pa nikakor.

CD-RW se da formatirat, CD-R pa ne, če ga finaliziraš, potem ga lahko samo še fizično uničiš (zažgeš??). ne moreš ne pisati, ne brisati.

Uporabljaj multisession, če želiš potem, ko posnameš na CD-R še snemati gor. Samo dokler ne daš finalize, ga lahko bere samo CD recorder.

Tudi ‘odprte’ cd-je lahko berejo navadne enote, če niso preveč zastarele in zamazane. Teac recimo je že taka.

Zakaj bi zažigal rw cd-je, dokler so uporabni? Zakaj meniš, da je po finalizaciji fuč?

Ni fuč, samo brati se da iz njega. Nikakor pa ni fuč (razen če kaj takega gor posnameš). Pri finalizaciji je to fora, da napiše lead-in in brez tega navaden CD ROM ne more brati CDja, ki še ni zaključen.

Vsi novejši ‘navadni’ cd-romi znajo brati ‘odprte’, nezaključene cd-je. Za starejše modele je res potrebna finalizacija, ravno tako za formatirane (packet) RW plošče, ki jih ravno tako prepoznajo nove navadne enote – z ustreznim softverom (npr. Roxio).

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close