Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Če se otrok tik pred spanjem spomni, da ima domačo nalogo

Če se otrok tik pred spanjem spomni, da ima domačo nalogo

Pri meni bi vstal in šel pisat nalogo. Od takrat dalje pa bi, kot so že svetovali pred mano, takoj ko pride iz šole pregledal vse zvezke, ali ima kaj za nalogo ali ne, seveda bi pregledala z njim, da bi prekontrolirala, ali je kaj spregledal ali pa “spregledal”. Pozabiti je povsem človeško, sploh pri šestletniku, a nikakor ne bi dovolila, da bi mu to pozabljanje prišlo v navado in da bi se mu to zdelo ok.


se strinjam.
[/quote]

Tudi jaz se strinjam. Pravljica bogati njegovo domišljijo, besedni zaklad in je odlična rutina za umirjanje zvečer.

O pa še kako se mu to dopove. Če starš nekaj reče je to to. Pika.
Ampak mislim, da ste za vzgojo in avtoriteto že malce pozni.

Btw; to je tako, ko starši otroke od plenic dalje čuvate, ne vzgajate.

nova
Uredništvo priporoča

Ampak potem je dosegel kar je hotel:
1. Namesto spanja je moral delati nalogo in si tako pridobil še malo časa ko je lahko pokonci.
2. Odgovornost za nalogo je prestavil nate.


v prvem razredu še ne znajo brat. in ja, pravljica pred spanjem je dobra rutina, ne glede na to, kdo bere. pri nas je bil palček bralček – predhodnik bralne značke že pri 3 letih v vrtcu.
[/quote]

Pri nas pa ne, pa veš, da otroci vseeno berejo? Še več, radi berejo. Za majhne otroke je to seveda super, šolarja pa s tem samo mučite. V tej fazi rabi spanec bistveno bolj kot “pravljice pred spancem”, s katerimi samo podaljšujete večerno rutino. Saj ni čudno, da revež zjutraj ne more vstat. Ob osmih je zadnja ura za prvčke. Ne pričakuj, da bo v šoli blestel, če bo hodil k pouku kronično neprespan, in da se bo celo nalog spominjal. Komu se ljubi delat naloge, če ima meglo v glavi? Sploh spi osem ur na noč? Moral bi pa 10.
Vi pač svoj stil življenja prenašate na otroke, ampak se vam bo maščevalo, verjemi. Otroci rabijo čisto drug ritem, da lahko funkcionirajo.

Jaz imam starejšega v 8. razredu, pa šele sedaj je lahko do 21h pokonci (21.30 je v postelji). Prej je bilo ob 20.00 se štimati za v posteljo, ob 20.30 se ugaša luč.

Pri nas pa ne, pa veš, da otroci vseeno berejo? Še več, radi berejo. Za majhne otroke je to seveda super, šolarja pa s tem samo mučite. V tej fazi rabi spanec bistveno bolj kot “pravljice pred spancem”, s katerimi samo podaljšujete večerno rutino. Saj ni čudno, da revež zjutraj ne more vstat. Ob osmih je zadnja ura za prvčke. Ne pričakuj, da bo v šoli blestel, če bo hodil k pouku kronično neprespan, in da se bo celo nalog spominjal. Komu se ljubi delat naloge, če ima meglo v glavi? Sploh spi osem ur na noč? Moral bi pa 10.
Vi pač svoj stil življenja prenašate na otroke, ampak se vam bo maščevalo, verjemi. Otroci rabijo čisto drug ritem, da lahko funkcionirajo.
[/quote]

Spi caa 9,5 ure.
Vstajamo ob 7:00/7:15.

Ampak potem je dosegel kar je hotel:
1. Namesto spanja je moral delati nalogo in si tako pridobil še malo časa ko je lahko pokonci.
2. Odgovornost za nalogo je prestavil nate.
[/quote]

1. Ne poznam otroka, ki bi bil navdušen nad tem, da je lahko dlje pokonci zato, da bo pisal nalogo. Spanja noben otrok ne mara, še bolj pa ne mara domače naloge.
2. Vse, kar privzgajaš otroku, mu najprej ti pokažeš in ti počneš z njim, dokler mu to ne pride v navado. Ni tako? A če si mu ti pomagala zavezovati čevlje, dokler tega ni znal sam, je to pomenilo, da je to delo preložil nate?

Naš dejansko ŠE rad dela domače naloge 😀

Ok – torej od sedaj naprej pogledamo takoj zvezke in knjige, ki jih tisti dan prinese domov.
Če si trdi, da nima naloge potem je to to in zvečer se gre spat ob ur z ali brez naloge.
V posteljo/luči ugašamo pol ure prej.

Danes imamo roditeljski sestanek in bom od učiteljico prosila, naj se izjasni, ali so dn obvezne ali ne.

Ne.
Prvošolec tako pozno ne more kvalitetno narediti naloge.

In čisto nič hudega ne bo, če bo šel v šolo naslednji dan brez nje. Bo že učiteljica uredila zadevo. Najverjetneje tako, da jo bo zahtevala, da jo naredi ali do naslednjega dne, v popoldanskem varstvu ali čez vikend.

Morda pa se bo celo sam zjutraj zbudil prej in naredil nalogo pred poukom doma ali v šoli.

Aja, še glede vstajanja: skušajte osvojiti rutino, da bo v šoli vsaj 15 min pred začetkom pouka.
Tako se sproščeno pripravi na pouk, poklepeta s sošolci, tudi naredi nalogo.

1. Ne poznam otroka, ki bi bil navdušen nad tem, da je lahko dlje pokonci zato, da bo pisal nalogo. Spanja noben otrok ne mara, še bolj pa ne mara domače naloge.
2. Vse, kar privzgajaš otroku, mu najprej ti pokažeš in ti počneš z njim, dokler mu to ne pride v navado. Ni tako? A če si mu ti pomagala zavezovati čevlje, dokler tega ni znal sam, je to pomenilo, da je to delo preložil nate?
[/quote]

1. Nimaš prav. Otrok, ki mu je cilj da zavlačuje spanje bo naredil skoraj karkoli, da bo pridobil še kakšno minuto izven postelje: “Mami lulat…”;”Mami objemčka bi ti dal:”;”Mami očiju bi dal lubčka.”;”Kužku še nism rekel lahkonoč”;”Ušesek me boli”;”Mami spomnil sem se da mam nalogo…”……
2. Nimaš prav. Jaz moram otroku pokazati, da dosledno izpolnjujem svoje dolžnosti, otrok pa mora izpolnjevati svoje. In domača naloga JE njegova skrb.

Glede zavezovanja čevljev: veliko otrok si zna zavezati čevlje, ko mamice (ali očija) ni zraven. Ko se mami pojavi, mu ta veščina ne gre več. Tudi veliko otrok, ki imajo doma težave z uspavanjem, v vrtcu zelo lepo spi. Problem nastane ko so starši zraven. Dragi starši, otroci manipulirajo z vami. Vi morate to prepoznati in pravilno odreagirati. Temu se reče pa vzgoja. In ker se vam otroci smilijo jim dopustite popolnoma vse. Potem se pa čudite, kaj se je zgodilo, da je vaš mladostnik ‘zabluzil’. Nič se ni zgodilo, samo takrat ko je rabil vašo odločnost, ste bili premehki.

Ne.
Prvošolec tako pozno ne more kvalitetno narediti naloge.

In čisto nič hudega ne bo, če bo šel v šolo naslednji dan brez nje. Bo že učiteljica uredila zadevo. Najverjetneje tako, da jo bo zahtevala, da jo naredi ali do naslednjega dne, v popoldanskem varstvu ali čez vikend.

Morda pa se bo celo sam zjutraj zbudil prej in naredil nalogo pred poukom doma ali v šoli.

Aja, še glede vstajanja: skušajte osvojiti rutino, da bo v šoli vsaj 15 min pred začetkom pouka.
Tako se sproščeno pripravi na pouk, poklepeta s sošolci, tudi naredi nalogo.
[/quote]

Evo, to je to. Moj podpis.

Hmm, a ti to kar nekaj na pamet? Ker sama tega na waldorfski šoli nisem opazila.

Ne.
Prvošolec tako pozno ne more kvalitetno narediti naloge.

In čisto nič hudega ne bo, če bo šel v šolo naslednji dan brez nje. Bo že učiteljica uredila zadevo. Najverjetneje tako, da jo bo zahtevala, da jo naredi ali do naslednjega dne, v popoldanskem varstvu ali čez vikend.

Morda pa se bo celo sam zjutraj zbudil prej in naredil nalogo pred poukom doma ali v šoli.

Aja, še glede vstajanja: skušajte osvojiti rutino, da bo v šoli vsaj 15 min pred začetkom pouka.
Tako se sproščeno pripravi na pouk, poklepeta s sošolci, tudi naredi nalogo.
[/quote]

A zjutraj jo pa lahko naredi kvalitetno? Jojmene.
Pa učiteljica naj ureja to namesto staršev? Uboge učiteljice. Domača naloga je domača, dela se doma, tam so starši, ne učiteljica.

in kdo si ti, da bi jih moral poznati? dedek mraz?

Hmm, a ti to kar nekaj na pamet? Ker sama tega na waldorfski šoli nisem opazila.
[/quote]

Ne, ne pišem na pamet. Me je pa zelo presenetilo, ko sem to videl. Sem dobil občutek, da otrok sploh ne ve, zakaj že skoraj leto dni hodi v šolo. Kot da bi hodil na še eno dopolnilno dejavnost, pa delal samo tisto, kar mu je všeč in dokler mu je všeč. Brez da bi kdo od njega kaj konkretno zahteval ali pa celo sankcioniral, če tega ni. Pač tak čuden filing.


Mene pa zanima, kaj je od 21 do 21:15? Ali si ti z njima v sobi? Ker če si, potem je že to napačno. Če nisi, jima prej reči, da zdaj je čas za spat in da ne boš hodila več notri. Ne vem, zakaj moraš vsak dan znoreti – to potem postane rutina in otroka se ne bosta naučila, da se gre spat, ko se gre spat.

Mi je pa tudi neverjetno, ob kakšni pozni uri hodite.

A zjutraj jo pa lahko naredi kvalitetno? Jojmene.
Pa učiteljica naj ureja to namesto staršev? Uboge učiteljice. Domača naloga je domača, dela se doma, tam so starši, ne učiteljica.
[/quote]

Če slučajno ne veš, današnje naloge niso obvezne in če otrok po mesecu šole pozabi eno nalogo, ni čisto nobena tragedija. Da si šestletnik to dovoli!
Za učenje vestnega šolskega dela bo še veliko časa. Vsekakor pa mu ne sme preiti v navado. Tudi jaz v zvezi s tem ne bi naredila čisto nič. Šel bi v šolo brez naloge in ja, za sankcije ali nesankcije, pa je v tej fazi odgovorna učiteljica. Od trenutka, ko bom poklicana v šolo in mi bo povedano, da je to problem, bo pa moja.

Spi caa 9,5 ure.
Vstajamo ob 7:00/7:15.
[/quote]

Vsaj kakšno uro premalo, če ne še več. Saj boste sigurno na kakšnem roditeljskem slišali, da otroci prihajajo neprespani v šolo in kinkajo za mizo. To je ob novodobnih starših, ki ne razumejo, kaj otrok potrebuje, danes konstanten problem. Ogromno jih ob osmih še gleda televizijo s starši, namesto da bi bili v postelji.

Mam dva otroka in vsak ima svojo sobo, vendar, če sta kdaj spala skupaj si vedno slišal hihitanje in niso zaspali nikoli zgodaj pa kljub temu, da smo jih opozarjali. Skratka to so pač otroci.
Kar se pa naloge tiče, se je nam to zgodilo na predmetni stopnji. Ker se to ni zgodilo samo 1x ali 2x sem potem naredila tako, da je odšla brez naloge in naj se v šoli pred razredom zagovarja zakaj je ni imela oziroma je ni naredila. 1x ali 2x se lahko vsakemu zgodi, da jo pozabi, ampak kar je več pa menim, da bi s tem samo otroku potuho dajala in je ne navadila kake so lahko posledice oziroma odgovornosti. Skrb otroka je zgolj, da srbi kar je glede šole in sama zagovarjam, da je to potrebno na otroke prenest, ne da starš še zraven vsega mora bit kot lovski pes.

Avtorica v tvojem primeru se gre za prvošolčka in se z njim pogovori kako je sedaj v šoli in kaka je njegova naloga, pa naj si v beležko napiše kaj ima za DN, da bosta lahk oskupaj pogledala kaj je delal in kaj še mora naredit, da osvoji to rutino. Nikakor nisem pri takih zadevah za kake ostre ukrepe, saj se reveži še vedno lovijo.


……….ugodnost narediti kaj podobnega le enkrat……………. drugič so bile sankcije…….tretjič je spomin delal na polno…….

Se strinjam, da otrok ob pol desetih zvečer ne more zbrano in kakovostno naredit domače naloge. To je stran vržen čas.

Naj gre v šolo brez in se zagovarja pred učiteljico in razredom, da nima naloge. Potem pa naj jo naredi naslednji dan, ko je čas za njo.

Je čas za domače naloge in je čas za spanje. Ob 21.30 je čas za spanje.


Otrok še nimam, a ko sem bila jaz pred približno 20 leti začetek osnovne, se noben ni zanimal zame ali sem naredila domačo nalogo ali ne, vse je bila moja skrb. Drugače bi pa rekla, naj gre brez naloge.. naj nosi sam posledice in zvečer naj bo red, kdaj se gre v posteljo, brez izjem.

Ja, ker je vse prvič…

tudi pri nam se je to zgodilo, huje je ko morajo kaj prinesti, kakšen material ali kaj takega pa nimaš kje kupiti tako pozno.
Jaz nisem vsega dohajala kaj šele otroci. Pa še prvi dan, prvega razreda izgubil copate. V celem letu pa še dežnik, kapi, en šal v tretjem celo vetrovko, ki smo jo iskali po celi šoli. Se mi zdi da so kašne “srake”…

pa da ne govorim o naglavnih malih živalih, ki jih nosijo iz šole, pa nekateri starši ne reagirajo, čeprav javiš v šolo naj dajo obvestilo staršem…
pa še in še dogodivščin

aja …jaz sem imela dva naenkrat v prvem – dvojčka (več…še bolj veselo)

učimo se starši in otroci, pa lep pozdrav

1. Nimaš prav. Otrok, ki mu je cilj da zavlačuje spanje bo naredil skoraj karkoli, da bo pridobil še kakšno minuto izven postelje: “Mami lulat…”;”Mami objemčka bi ti dal:”;”Mami očiju bi dal lubčka.”;”Kužku še nism rekel lahkonoč”;”Ušesek me boli”;”Mami spomnil sem se da mam nalogo…”……
2. Nimaš prav. Jaz moram otroku pokazati, da dosledno izpolnjujem svoje dolžnosti, otrok pa mora izpolnjevati svoje. In domača naloga JE njegova skrb.

Glede zavezovanja čevljev: veliko otrok si zna zavezati čevlje, ko mamice (ali očija) ni zraven. Ko se mami pojavi, mu ta veščina ne gre več. Tudi veliko otrok, ki imajo doma težave z uspavanjem, v vrtcu zelo lepo spi. Problem nastane ko so starši zraven. Dragi starši, otroci manipulirajo z vami. Vi morate to prepoznati in pravilno odreagirati. Temu se reče pa vzgoja. In ker se vam otroci smilijo jim dopustite popolnoma vse. Potem se pa čudite, kaj se je zgodilo, da je vaš mladostnik ‘zabluzil’. Nič se ni zgodilo, samo takrat ko je rabil vašo odločnost, ste bili premehki.
[/quote]

1. Imam prav. Vsaj zase in svojo družino. Moj otrok gre raje spat kakor za pisalno mizo k domači nalogi. In navsezadnje tudi s tvojo teorijo mogoče otrok dosega svoje – če bom zamolčal nalogo, mi je ne bo treba narediti. Da pa mi ne bodo očitali, da sem pozabil, jo bom omenil, ampak šele zvečer v postelji. Takrat je že “varno” in se ji izognem.
2. Seveda imam prav, kar tudi ti potrjuješ s trditvijo, da moraš otroku pokazati, kako izpolnjuješ dolžnosti. Torej, dam mu zadolžitev, kako preveriti zvezke, ter mu pri tem pomagam in ga nadziram, dokler tega ne naredi tako, kot je treba in postane njegova navada. Ja, prav tako kot zavezovanje čevljev. Če jih zna zavezati, ko staršev mi zraven, pomeni, da so ga to starši že naučili. Da začne potem to veščino izkoriščati za pozornost, je druga stvar. Jaz govorim o tem, da karkoli ga naučimo, mu moramo najprej sami pokazati in mu večkrat pri tem pomagati, da znanje osvoji. Tako zavezovanje čevljev, pravilno umivanje zob, pospravljanje sobe, samostojno tuširanje, se sam podpisati na risbico….. Najbrž si to tudi ti otroku pokazal večkrat, ne samo enkrat, preden je znal in preden je to začel delati rutinsko. In meni se otrok ne smili, če mora iz postelje sesti k nalogi in opraviti svojo dolžnost. Kje je logika? Če bi se mi smilil, ker noče spat, bi mu dovolila iz postelje na kavč gledat risanke. In če ti pričakuješ od šestletnika, da bo popolnoma discipliniran in ne bo nikdar zanemaril ali pozabil svojih dolžnosti, ter da zato ne potrebuje tvojega nadzora, potem pač preveč pričakuješ od svojega otroka. Otroka je treba pustiti, da misli s svojo glavo, a določeno mero nadzora absolutno potrebuje. Če ne, potem sploh ne vem, zakaj bi potreboval starše. Saj bi sam obvladal vse in bil odgovoren sam zase.

New Report

Close