Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Če se otrok tik pred spanjem spomni, da ima domačo nalogo

Če se otrok tik pred spanjem spomni, da ima domačo nalogo

1. Imam prav. Vsaj zase in svojo družino. Moj otrok gre raje spat kakor za pisalno mizo k domači nalogi. In navsezadnje tudi s tvojo teorijo mogoče otrok dosega svoje – če bom zamolčal nalogo, mi je ne bo treba narediti. Da pa mi ne bodo očitali, da sem pozabil, jo bom omenil, ampak šele zvečer v postelji. Takrat je že “varno” in se ji izognem.
2. Seveda imam prav, kar tudi ti potrjuješ s trditvijo, da moraš otroku pokazati, kako izpolnjuješ dolžnosti. Torej, dam mu zadolžitev, kako preveriti zvezke, ter mu pri tem pomagam in ga nadziram, dokler tega ne naredi tako, kot je treba in postane njegova navada. Ja, prav tako kot zavezovanje čevljev. Če jih zna zavezati, ko staršev mi zraven, pomeni, da so ga to starši že naučili. Da začne potem to veščino izkoriščati za pozornost, je druga stvar. Jaz govorim o tem, da karkoli ga naučimo, mu moramo najprej sami pokazati in mu večkrat pri tem pomagati, da znanje osvoji. Tako zavezovanje čevljev, pravilno umivanje zob, pospravljanje sobe, samostojno tuširanje, se sam podpisati na risbico….. Najbrž si to tudi ti otroku pokazal večkrat, ne samo enkrat, preden je znal in preden je to začel delati rutinsko. In meni se otrok ne smili, če mora iz postelje sesti k nalogi in opraviti svojo dolžnost. Kje je logika? Če bi se mi smilil, ker noče spat, bi mu dovolila iz postelje na kavč gledat risanke. In če ti pričakuješ od šestletnika, da bo popolnoma discipliniran in ne bo nikdar zanemaril ali pozabil svojih dolžnosti, ter da zato ne potrebuje tvojega nadzora, potem pač preveč pričakuješ od svojega otroka. Otroka je treba pustiti, da misli s svojo glavo, a določeno mero nadzora absolutno potrebuje. Če ne, potem sploh ne vem, zakaj bi potreboval starše. Saj bi sam obvladal vse in bil odgovoren sam zase.
[/quote]

Oprosti, silit šestletnika, ki je mu vleče oči skupaj in bo spal že itak premalo ur, da dela ob devetih zvečer brezzvezno nalogo, je sadizem, kakorkoli obračaš. In to suvereno trdim, ko sem že dva otroka spravila do kruha. Namenjeno samo tebi, da se izživljaš nad njim. Vzgojnega ni pri tem čisto nič.

A zjutraj jo pa lahko naredi kvalitetno? Jojmene.
Pa učiteljica naj ureja to namesto staršev? Uboge učiteljice. Domača naloga je domača, dela se doma, tam so starši, ne učiteljica.
[/quote]

Ja, nekateri otroci se včasih izjemoma zbudijo prej, da zjutraj naredijo kakšno pozabljeno šolsko obveznost, četudi so drugače zaspanci.

V prvem razredu po dveh tednih pouka nimajo nekih grozovitih nalog ne po zahtevnosti, ne po obsegu.
Najverjetneje mora otrok kaj pobarvati, povezati ipd.

Ja, uboga učiteljica bo uredila to z učencem.
Vsaj na naši šoli nam staršem na vsakem začetku šolskega leta trobijo, da so šolske naloge skrb otrok.

Če otrok ne bo imel naloge, bo slišal učiteljčino ‘pridigo’ (pred sošolci), kar zna biti zanj veliko uspešnejša spodbuda od maminega prigovarjanja, da je v bodoče več ne pozabljal pravočasno opraviti.

Pa najsi jo bo naredil v podaljšanem bivanju ali doma.

DN (vaje v primernem obsegu in zahtevnosti) so nujne za razvoj otrokovih spretnosti in rutine, pa četudi so včasih odvečne tako otrokom kot staršem. In dandanes tisto, kar ni izrecno nekje v zakonodaji izrecno zahtevano oz. točno opredeljeno, marsikdo smatra kot neobvezno.
A brez vaje Janezek ne bo postal mojster.

nova
Uredništvo priporoča

Moram kar takoj v luft: ne ukinjajte otrokom pravljic. Berite jim jih , dokler so še pripravljeni poslušati. Ampak ne ob 21.00! Pojdite v sobo ob 20.00 in jim berite pravljice. Pravljica je lahko rutina, ki otroka počasi popelje iz divjega dneva v mirno noč. Predvsem pa, še Einstein je rekel: “Če želite imeti pametne otroke, jim berite pravljice…”
[/quote]

Tale Einstein se mi pa že resno smili: naj bi bil avtist, naj bi bil dislektik, naj bi bil .. naj bi rekel …

Tisti, ki je izjavil, da naj starši berejo pravljice otrokom, da bodo otroci bolj pametni, je bil Hans Christian Andersen, znan pravljičar. Če že pripisuješ nekomu nek citat, bodi vsaj natančna, kdo je kaj rekel. Če ne pa napiši brez avtorja, ali pa raje ne citiraj, ker se smešiš.

Avtorica, strinjam se z Jankotom in Polno luno. Premehki ste in nimate nobene vzgoje.

Oprosti, silit šestletnika, ki je mu vleče oči skupaj in bo spal že itak premalo ur, da dela ob devetih zvečer brezzvezno nalogo, je sadizem, kakorkoli obračaš. In to suvereno trdim, ko sem že dva otroka spravila do kruha. Namenjeno samo tebi, da se izživljaš nad njim. Vzgojnega ni pri tem čisto nič.
[/quote]

Se popolnoma strinjam.

Jasno, da jo naredi, ne glede na čas. Odlično je, da se je spomnil, potem naj izpelje stvar do konca. Otroci so izjemno različni. Naša prva, na primer, je vse naloge samoiniciativno, samostojno in z izjemno skrbnostjo v prvi triadi naredila v šoli (ampak je bila pač tak otrok). Ta tretji, še bolj pa ta četrti sta se pa parkrat “spomnila” zadnji hip (in pač naredila).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Tale Einstein se mi pa že resno smili: naj bi bil avtist, naj bi bil dislektik, naj bi bil .. naj bi rekel …

Tisti, ki je izjavil, da naj starši berejo pravljice otrokom, da bodo otroci bolj pametni, je bil Hans Christian Andersen, znan pravljičar. Če že pripisuješ nekomu nek citat, bodi vsaj natančna, kdo je kaj rekel. Če ne pa napiši brez avtorja, ali pa raje ne citiraj, ker se smešiš.

Avtorica, strinjam se z Jankotom in Polno luno. Premehki ste in nimate nobene vzgoje.
[/quote]

“Če želite, da bi bili vaši otroci inteligentni, jim berite pravljice. Če želite, da bi bili še bolj inteligentni, jim berite še več pravljic.”

Albert Einstein

link: Vaš link

še en link: Vaš link

Naloge so idealne za uspavanje otrok. Najboljši so jeziki ali matematika.

New Report

Close