Najdi forum

Celulit

Celulit, vnetje podkožnega tkiva, ki po ocenah strokovnjakov in poznavalcev na prelomu tretjega tisočletja pesti okrog 90 odstotkov žensk (zahvaljujoč aktivni vlogi ženskih spolnih hormonov) in 20 do 30 odstotkov moške populacije, del strokovne javnosti smatra za bolezen, ostali pa ga še vedno uvrščajo med estetske, kozmetične motnje in spremembe.

Med pomembne povzročitelje in pobudnike celulita sodijo hormonske spremembe in vsi ostali (notranji in zunanji agensi), ki vplivajo na porušitev psihofizičnega ravnovesja in skladnosti v organizmu. Sem sodi vse od drastičnega hujšanja in posledičnega jo-jo učinka, pubertete, kopičenja kilogramov, do zastrupljanja organizma (kava, alkohol, nikotin, droge), nosečnosti, jemanja hormonske kontracepcije (antibaby pilule), menopavze, psihičnih in čustvenih pretresov ipd.

Po sodobnih kriterijih celulit, ki prizadene ženske vseh starosti – od najstnic do stark, raznih ras, stanov, na vseh celinah, se najraje pojavlja na izbranih predilekcijskih mestih (stegna, zadnjica, trebuh, nadlahti, tilnik, predel okrog kolen in goleni) – glede na obsežnost, globino in izraženost sprememb delimo v tri stopnje:

• Prva stopnja. Začetne spremembe podkožja, ki jih na koži sami praktično še ne opazimo. Za odpravljanje začetnih sprememb (mlahavost tkiva in rahlo nagrbančena koža pri stisku s prsti) in preprečevanje napredovanja celulita običajno zadostujejo že prava mera rednega, lahkotnega gibanja, zadostno uživanje tekočine in sprostitev.

• Druga stopnja. Celulit je opazen zlasti, če tkivo prizadetega dela stisnemo s palcem in kazalcem. Tedaj se pojavi značilna jamičasta, pomarančasta površina na koži, tkivo prizadetih predelov pa je mlahavo in ohlapno. V tem primeru je potrebna dieta, revna z maščobami, ogljikovimi hidrati (torej brez sladkorjev in rafiniranih žitaric), s čim manj konzervansi, gaziranimi pijačami, močnimi začimbami in soljo. Potrebna pa je obilica nekalorične tekočine (vključno z zdravilnimi, naravnimi napitki). Poleg sodijo še zadosten odmerek načrtnega, rednega gibanja, masaža in primerna sprostitev (joga, meditacija, avtogeni trening). Za piko na i pa še kozmetična nega v specializiranem salonu ali v domači kopalnici (preparati proti celulitu v obliki krem, gelov, losjonov, emulzij, oblog, kopeli ipd.) – aromaterapija, fango in algoterapija.

• Tretja stopnja. Večina jo ima za bolezensko stanje, z izrazitimi spremembami v podkožnem tkivu (resnejša prizadetost tkiva z otrdelostjo elastičnih vlaken in kolagena, krvnih in limfnih žil), pa tudi na koži, ki je stalno nagrbančena in jamičasta, pogoste pa so tudi otekline, nabreklost, občutek težkih nog, razširjene oziroma popokane žilice (teleangiektazije), nižja temperatura spremenjenih predelov in podplutbe. Prizadeto tkivo je večkrat tudi boleče ali vsaj bolj občutljivo na mehanske dražljaje. Opisano stanje zahteva intenzivni, kombinirani tretma: dolgotrajnejšo redukcijsko dieto (najbolje kar shujševalno), s katero je telesu treba zagotoviti potrebno količino vitalnih snovi (vitamine, minerale, encime, antioksidante, varovalne snovi ipd.), tri litre nekalorične, brezalkoholne količine dnevno. Potrebni so zeliščna terapija, masaža, limfna drenaža in intenzivno, ciljano gibanje. Med športe, najbolj primerne in priporočljive pri celulitu, sodijo tek, plavanje, vožnja z rolerji, drsanje na ledu, hitra hoja, kolesarjenje, vodna gimnastika – akvafitnes, hidrogimnastika in akvabalet. In pa, seveda, strokovna dermatokozmetična obravnava – sodobne metode odpravljanja celulita s pomočjo električne stimulacije, spremembe tlaka (endodermna terapija), vnašanje aktivnih substanc v podkožje (krioelktroforeza), obloge in maske (alge, blato, mineralne snovi), kopeli (alge, minerali, morska sol, blato), masaže, limfne drenaže, izpostavljanje nizkim temperaturam (krioterapija); mraz, aromaterapija, ionizacija ipd. V določenih primerih tudi tretma z laserjem, liposukcija in ostali estetski posegi, ki pa jih izvajajo izključno preverjeni, zaupanja vredni in izkušeni zdravniki in specialisti. K temu sodijo še premagovanje napetosti in stresa, ustrezen počitek in sprostitev, navdušena telesna dinamika pa mora biti v vsakem trenutku življenja pisana z veliko začetnico. Komodnost, pasivnost in lenoba sodijo namreč poleg prenajedanja in zastrupljanja organizma med najbolj nevarne zaveznike celulita.

“Nevarna mesta”

Značilno za celulit je tudi, da se nikoli ne pojavi čez noč, marveč je rezultat postopnega razvoja, dolgotrajnega procesa nastanka in polnjenja maščobnih vakuol v podkožju. Globinsko spremenjeno in deformirano vezivno tkivo se oblikuje počasi, na površini kože pa se tovrstne celulitne spremembe začno praviloma kazati šele po nekaj letih. Zato je treba “nevarna mesta” natančno opazovati in se pravočasno spopasti z neljubimi spremembami.

Proti celulitu se lahko uspešno borimo tudi s pomočjo sredstev iz domače lekarne. Zahvaljujoč svoji učinkovitosti brez neželenih (nevarnih) stranskih učinkov, sodijo zelišča med pomembne elemente preprečevanja, lajšanja in odpravljanja celulitičnih sprememb. V domači shrambi, na vrtu in v zeliščni zakladnici najdemo številna učinkovita sredstva proti celulitu in težavami, povezanimi s to nadlogo. Mednje sodijo učinkovine, ki jih lahko uvrstimo na običajni jedilnik, zelišča, ki si jih privoščimo v obliki čajev oziroma zdravilnih napitkov, pa tudi oblog, mask, kopeli, krem ipd.

• Za krepitev vezivnega tkiva (to je pri celulitu vedno oslabljeno in mlahavo): velika preslica, kostanj, hrastovo lubje. Za boljšo prekrvitev (pri celulitu je sprva oslabljena in upočasnjena, kasneje pa lahko tudi močno otežena in povsem ohromljena): borove iglice, rožmarin, črni ribez (listi), lakota.

• Proti napihnjenosti (povezana je zlasti s celulitom na trebuhu in v spodnjih okončinah): koprc, kumina, preslica, majaron, bazilika, pehtran, šetraj.

• Pri zastoju tekočine v organizmu, značilen je predvsem za drugo in tretjo stopnjo celulitnih sprememb (pospešujejo izločanje): koromač, rman, luštrek, timijan, lapuh, slezenovec, pljučnik in trpotec, pa tudi peteršilj in preslica.

• Odvajanje vode (naravni diuretiki, ki so pri premagovanju celulita nepogrešljivi): brin, rožmarin, cipresa, brezovo lubje, lipovo cvetje, peteršilj, sporiš, luštrek, repinčeva korenina, kopriva, vodna kreša, resje (jesenska resa), njivska preslica.

• Za čiščenje krvi (celulit je pogosto tesno povezan z onesnaženim, preobremenjenim in zastrupljenim organizmom): kopriva, regrat, velika preslica, gozdna jagoda, kopriva, lipa.

• Nevtralizacija strupov (pretiravanje s kavo, alkoholom, sladkarijami, nikotinom, zdravili, opojnimi drogami): limona, sasafrasov les, rumeni encijan, kopriva, pelin, šentjanževka.

• Slaba (lena) prebava (več kot 50 odstotkov žensk in 40 odstotkov moških, ki jih pesti celulit, trpi zaradi sindroma lenobnega črevesja): janež, koriander, brin, listi robide, encijan, hribovska preslica, plahtica.

• Zaprtje (pomemben element uspešne strategije proti celulitu je redna, dinamična prebava): čaj iz krhlike, golšca in navadnega slaka, napitek iz lanenega semena.

• Čiščenje organizma (nepogrešljiv princip anticelulitne startegije): brezovo lubje, koprive.

• Obnavljanje tkiva (zmanjšano ali celo zavrto zlasti pri najhujši obliki, tretji stopnji celulita, ki zaradi otrdelega kolagena in rigidnosti elastičnih vlaken prizadene tudi obnavljanje celic in tkiv v podkožju): gabez, šentjanževka, tavžentroža, repuš.

• Pospeševanje znojenja (učinkovit princip odvajanja odvečne tekočine iz organizma): rožmarin, bezeg, lipovo cvetje, melisa, žajbelj, robida, vijolica. regrat, rožmarin.

Kompleksna strategija proti celulitu in maščobnim oblogam je naporna in dolgotrajna, saj mora potekati istočasno na več frontah.

Praktični nasveti

Za konec pa še dekalog praktičnih nasvetov oziroma elementov uspešne strategije proti omenjeni nadlogi, ki je praviloma trajna:

• Roke proč od tobaka in tobačnih izdelkov! Ne kadite, ker nikotin poškoduje krvne žile, slabi (otežuje) cirkulacijo in pospešuje propadanje (staranje) organizma.

• Omejite stik z maligani! Ne uživajte alkoholnih, gaziranih, sladkih, mastnih in visokokaloričnih pijač, ker pospešujejo debelost in celulit s kalorijami, CO2 povezujemo z okvaro mikrocirkulacije (kapilar, venul) v predilekcijskem tkivu.

• Stop za preveč oprijeto garderobo! Ne nosite (pre)tesnih oblačil iz umetnih vlaken, ki onemogočajo gibanje in dihanje tkiva. Odpovejte se nogavicam brez držkov, tesnim kavbojkam, elastičnemu spodnjemu perilu, ki oblikuje postavo, ne imejte preveč zategnjenih pasov, tesne obutve, ne nosite nogavičk in dokolenk s tesno elastiko, ki motijo prekrvitev in otežujejo vračenje krvi iz spodnjega dela telesa proti srcu.

• Manjkajočih centimetrov ne skušajte pričarati z vrtoglavo obutvijo! Ne nosite previsokih pet (najbolje 2-3 cm) in neudobne obutve, ker spodbuja deformacijo stopal in otežuje kroženje venozne krvi in limfe (otekline, motnje venske cirkulacije).

• Poskrbite za fiziološko držo in pozicijo ključnih delov telesa! Pazite na pravilno držo: nog ne prekrižajte med sedenjem in ležanjem, ne imejte jih predolgo skrčenih, držite jih v višjem položaju (podnevi in ponoči).

• Stop za lenobo in pasivnost! Od tega trenutka dalje se čimveč gibljite. Telesna aktivnost topi maščobe, krepi tkivo in preprečuje celulit, pospešuje cirkulacijo, prebavo in presnovo ter preprečuje zastoj tekočine in strupov v organizmu.

Ni potrebno, da postanete rekreacijski fanatik ali vrhunski športnik, zadostujeta že hoja in lahkoten tek (ritmično udarjanje stopal ob podlago deluje kot črpalka in spodbuja vračanje krvi proti srcu), pa vsaj nekaj plavanja v morski vodi na leto.

• Dolgotrajne, vroče kopeli so tabu! Privoščite si raje organizmu prijazne izmenične prhe, kopeli z dodatkom bršljana, peteršilja, preslice, kostanja in podobnih snovi, ki spodbujajo cirkulacijo, presnovo in izločanje tekočine iz organizma. Ne pozabite na obilico gibanja v vodi (poraba kalorij, masaža, venozna črpalka).

• Prenajedanju z viskokalorično hrano naredite konec enkrat za vselej! Uživajte čimveč nekalorične tekočine (negazirane vode in naravnih sokov brez dodatka soli in sladkorja), sadja, zelenjave in hrane, bogate z encimi, vitamini, minerali in balastnimi snovmi (z vlakninami oziroma počasi razgradljivimi ogljikovimi hidrati).

• Skrbno izbirajte svojo garderobo! Zlasti v toplejših dneh nosite lahkotna, udobna, zračna in dovolj široka oblačila iz naravnih materialov, ki ne ovirajo cirkulacije in gibanja.

• Zavihajte rokave in se sprijaznite z doživljenjsko disciplino! Ne verjemite v čudeže in ne pozabite, da so maščobne obloge in celulit trdovratne nadloge, zato disciplinirano in potrpežljivo upoštevajte opisano strategijo, pa uspeh ne bo izostal. Zadeva je seveda dolgoročna in zahteva zvrhano mero vztrajnosti, brez nepotrebne zaskrbljenosti in stresa. Izberite metode, ki jih boste lahko sprejeli za svoje in z veseljem tudi uresničevali v vsakdanjem življenju. Občasne pregrehe sploh niso tako nevarne. Glavni krivec celulita so nezdrave življenjske navade in običaji, ki jih ponavljamo redno, dan za dnem.

Povzeto iz dnevnika “Večer”

LP

New Report

Close