Cena plombe – samoplačniško
Saj nimajo vsi enake cene. Sem slišala različne zneske…… Toliko sem jaz dala lani spomladi. Letos bi naj pa mož za plombo, zdravilo in čiščenje kamna ter puljenje zoba plačal 20000 sit. Ker se poznata, je plačal samo polovico.
Intenzivni iščeva dobrega koncesionarja, verjemi!
Lola, hitro povej, kam hodite… Ker jaz dajem po 12.000 za plombo (Ljubljana). A je res brez koncesije in samo doplačaš belo plombo (ker pred petimi leti, ko sem hodila na koncesijo, sem za belo plombo doplačevala okoli 4.000 sitov, polna cena je bila pa približno še enkrat višja)? Si res ziher, da hodiš popolnoma samoplačniško?
Ja, ziher sem. Hodim pa v MB, se pa poznamo in nikoli ne računa vsega, kar bi naj. Možakar je čisto brez koncesije. VSE se plača in nič samo doplača. Je pa drugače super, samo ne znese nama več….. ;o(( Kljub popustom.
Odvisno koliko velika je plomba … se pa začne pri 9.000. Samo plomba, če mi zob še kaj dodatno ščiti in rihta, potem zna biti več. Kolikor se pa jaz amatersko spoznam, pa tudi vse “bele” plombe niso enake. Moj zobar mi daje bele plombe, ki niso porcelanaste ampak je to neka posebna plastika in zato je tudi malo dražja. Je pa narejeno profesionalno in karkoli mi je naredil, mi že več let (določene imam tudi že 10 let) drži brez problema, gnitja, izpadanja.
Jaz dam za belo plombo 8000 SIT,če pa imam še inekcijo je to 10.000SIT.
Ja pa res da cene zelo varirajo in mislim, da ceno zobozdravnik oblikuje tudi glede na material,ki ga uporablja za bele plombe. Lahko vam pa iz lastnih izkušenj povem da je zelo odvisna kvaliteta bele plombe prav od materiala.
Vsem želim čim cenejše in čim boljše bele plombe.
Dekleta, a ste pripravljene napisati tudi, kdo vam dela bele plombe, ker vidim, da ste večinoma zadovoljne (ne glede na ceno). Z možem sva namreč v fazi divjega iskanja zobozdravnika, ker možu že eno leto pacajo dva sprednja (!) zoba v ZD – prej mu jih bo razjedlo, preden bodo kaj ustvarili, jaz pa sem sicer zadnjič šla poskusno k neki zobozdravnici po belo plombo, pa sem sicer zadovoljna (cena 5000 sit za plombo), ampak dela čisto na črno in se s tem ne upam igrat, pa še ona me bolj ko ne podi v zdravstveni dom, češ, kaj bom plačevala … Ampak jaz bi raje plačevala, kot da mi zaserjejo še kakšen zob (tri so mi že, ko so mi pet let samo govorili, vse je v redu, čez eno leto na kontrolo …). Hvala in lp, Irid
Imam zobozdravnika, pri katerem imam podpisano potrdilo, da je moj izbrani zobozdravnik. Ima torej koncesijo, hkrati pa ima določene ure v tednu rezervirane za samoplačnike.
Pa se je zgodilo, da mi ni hotel plombirati zoba, češ, da ima vse zasedeno. Če pa hočem, si lahko pri njem popravim zob takoj naslednji dan, samoplačniško. Naj povem, da sem nezahtevna pacientka, vedno sem vestno prihajala na naročene preglede.
Ima katera podobne izkušnje?
Mislim, da ima podobno izkušnjo veliko ljudi, tudi z drugimi specialisti, kar se meni zdi živa svinjarija. Pri moji gini je recimo tako, da imaš prvi pregled obvezno samoplačniški, čeprav je potem tvoja izbrana ginekologinja.
Moja prejšnja zobarca je bila vsaj toliko poštena, da je sama delala na koncesijo, za privat posle je imela pa zaposleno drugo zobarco. Je bilo vsaj nekako pregledno in si točno vedel, pri čem si. Pa itak dobi od zavarovalnice vse plačano! Mislim… In če gre za nujno stvar, je ravnal skrajno neetično.
Pravice zavarovancev v zobozdravstvu
Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju v 23. členu zagotavlja zavarovancem zdravljenje zobnih in ustnih bolezni v breme Zavoda do 85 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} polne vrednosti storitve. Vendar pa pozna zakon pri tem nekatere izjeme, tako da lahko pri nujnem zdravljenju zavarovane osebe, starejše od 75 let, prejemnika socialne pomoči, invalida z najmanj 70-odstotno telesno okvaro oz. osebe, ki ji je priznana pomoč druge osebe za opravljanje življenjskih funkcij, otroka ali šolajoče se mladine le-ti uveljavljajo storitve v celoti v breme Zavoda, torej brez doplačil ali prostovoljnega zavarovanja. Drugače je pri zobnoprotetičnem zdravljenju odraslih, pri katerem brez izjem velja pravilo, da storitve zdravljenja krije Zavod v višini 25 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} polne vrednosti. Preostali delež je treba neposredno doplačati, vendar je ugodnejše, da se zanj prostovoljno zavarujete pri zdravstveni zavarovalnici.
Pri zdravljenju zobnih in ustnih bolezni imajo zavarovane osebe pravice do pregleda na zahtevo zavarovane osebe največkrat enkrat letno, zdravljenja zob, njihovega polnjenja (plombiranje), nadgrajevanja, rentgenske diagnostike zobovja ali čeljustnic, zdravljenja vnetnih in drugih sprememb ustne sluznice ter oralnokirurške in maksilofacialne operativne storitve, zobnoprotetičnih nadomestkov, ki so opredeljeni s Pravili, kontrolnega pregleda šest mesecev po končanem konzervativnem ali zobnoprotetičnem zdravljenju.
Vse pravice do zobozdravstvenih storitev v breme Zavoda uveljavljajo zavarovanci pri osebnem zobozdravniku ali zobozdravniku specialistu, ki je vključen v mrežo javne zdravstvene službe, tudi pri zasebniku koncesionarju, ne pa tudi v samoplačniških ambulantah.
Nujne zobozdravstvene storitve sme zavarovana oseba uveljavljati tudi pri zobozdravniku, ki ni njen osebni zobozdravnik, ali v samoplačniški ambulanti.
Z dnem, ko je zavarovana oseba prevzela zobnoprotetični nadomestek, začne teči doba trajanja. Ves čas dobe trajanja zobozdravnik jamči za izdelani nadomestek in na svoj račun opravi morebitna popravila. Po izteku dobe trajanja oziroma garancijske dobe krije stroške vseh popravil nadomestkov Zavod