Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Cepljenje HPV kaj menite?

Cepljenje HPV kaj menite?

Saj vzamejo ti ga lahko, ga nihče ne prepoveduje, samo plačat moraš!

Samo še ena info za Ametist – moja prijateljica, ki je bila lani negativna na PAP testu, je imela pred mesecem dni že hude predrakave spremembe in je že bila operirana. Toliko o tem, naj bo raje bris vsako leto. Jaz se na to ne bi zanašala!!! Sem zadnjič nekje brala, da je okrog polovica predrakavih sprememb pri ženskah, ki redno hodijo na preglede!!! Moja hči je stara eno leto in bo upam lahko cepljena brezplačno. Glede na to, kako hud je ta rak, pa bi jo v vsakem primeru cepila.

Ametist,
Nekaj sem zamutila in je moj odgovor zgoraj pod Alenko1974. Daj si preberi.

“Ja, res je, ampak če sam ali sama veš, da brez kondoma ne greš seksat in je to tvoj princip, so vsi predhodni partnerji v gumici in ti nič ne morejo.”

Prvič, kondom ni zadostna zaščita pred vsemi oblikami HPV.

DRugič, naj dvigne roka tista med vami, ki je dosledno uporabljala kondom ŠE NEKAJ LET v resni zvezi, čeprav je imela samo stalnega partnerja v postelji in mu je zaupala, da je ne vara.

Ponavadi gre pač tako, da dekleta z novim fantom seksajo z kondomom kakšne tri mesece, potem pa to vrsto zaščite opustijo in se odločijo samo za KT ali za “pazi” metodo. In dosedaj se že ni našel genij, ki bi mladostnice prepričal, naj ne glede na vrsto razmerja (avanture, stalna zveza) dosledno uporabljajo kondome ne glede na KT vsaj do 21-ega leta. In tudi vse vaše dobro vzgojene deklice, ki bodo recimo nedolžnost res izgubile šele pri 16-ih in to z resnim in OK fantom, bodo naredile točno tako. Cca. tri mesece kondom, potem pa adijo.

Mislim, da je moralizirat in pametovat in precenjevat možnost, da boš mladoletnika razumsko prepričal v nekaj, kar je proti njegovim/njenim romantičnim predstavam o razmerjih (nihče od nas se ni rodil pameten in z izkušnjami), zelo nevarna stvar.

In da je ponavadi boljše manj moralizirat in rajši cepit. Bolje preventiva kot kurativa.

“DRugič, naj dvigne roka tista med vami, ki je dosledno uporabljala kondom ŠE NEKAJ LET v resni zvezi, čeprav je imela samo stalnega partnerja v postelji in mu je zaupala, da je ne vara. “

Dvigam roko!

Ker ne jaz in ne mož nisva šla nedolžna v skupno posteljo, sva se oba testirala za vse tiste SPB, za katere se na infekcijski testirat da, vključno s HIV in to leta 91, ko to še ni bilo moderno, celo sramotno je bilo. Meni se sicer ne bi bilo treba, pa sem se, da je stvar za oba enaka. Mama me je bolj za silo podučila okoli spolnosti, nekaj pa mi je vbila v glavo: kondom, kondom, kondom in nič brez kondoma. Do svojega moža in najinih testov sem jo ubogala in danes mi ni žal.

Bravo tebi.

Večina mladostnic pa ni takih in še dolgo ne bo.

Jaz osebno ne bi upala tvegat, da bo moj otrok zaradi mojih načel in njegove življenjske naivnosti morda nosil usodne posledice. Cepljenje ni nadomestilo za vzgojo ali odgovorno obnašanje, je pa mreža, ki te lahko prestreže pred usodnim padcem in ki je jaz ne bi šla umikat samo zato, ker imam pač načela.

Navsezadnje beri samo tukaj gor zgodbe žensk, ki jih možje varajo – seveda brez kondoma natepavajo tako ljubico kot partnerko. In mislim, da je dovolj že to, da si prevaran, ne da bi zraven pokasiral še HPV.

Nikoli upam, da se ne bom znašla v koži, ko bom čakala na izvid po konizaciji al pa da bi se mi pojavile bradavice, ki se jih težko izkorenini. Nisi sanja se vam ne, kakšna travma je to za žensko. Mama mi je pripovedovala, da je njena sodelavka tri leta po porodu sla k ginekologu in je imela ze raka. Se dobro da so jo resili. Pa tudi če imaš le enaga partnerja v življenju, nikoli ne veš kaj je imel on pred teboj. Ona je imela sam moža, pa je dobila raka.
T’ko da verjamem v cepivo in sem vesela, da sploh obstaja. Premišljujem, da če je ZDA priznala cepivo kot varno, pa ZDA ima zelo stroga pravila ne samo za zdravila, tudi za ostale stvari, potem ni dvoma.
Pa še nekaj v razmislek, če je zdaj toliko raka koliko ga bodo odkrili šele potem, ko bo odrasla ta generacija, ki zdaj menjava partnerje, da jih je že več kot 25 do 25.leta.

Sem za to, da je ta možnost brezplačno na razpolago. Bolje cepiti kot rezati maternični vrat, odstraniti rodila ali umreti, se vam ne zdi?

Imam za sabo dve konizaciji in če se mi predrakave spremembe ponovijo, bom ostala brez maternice. Upam, da me ne čaka še kaj bolj usodnega. Če bi imela hčerko, bi ji vsekakor želela vse to prihraniti.

New Report

Close