Ceta in TTIP
Ni ravno tipična tema za ta del MONa, a glede na pomembnost (ne)sprejetja obeh trgovinskih sporazumov si zasluži svoje mesto tudi tu. Če z objavo v podpis predloga za referendum prepričam vsaj enega, je bilo vredno.
Na kratko, 1600 strani dolga sporazuma, ki sploh nimata slovenskega prevoda, pogajanja so bila tajna in nekatere določbe sporazumov bodo tajne še 30 let. Predlog je šel skozi Evropski parlament, ne vlada ali Državni zbor ga nista sprejela, določbe in pogajanja so šle čisto mimo javnosti. S sprejetjem bo ničen tudi sprejet zakon o neodtuljivi pravici vode. Recimo Romunija in Urugvaj sta dvema angloameriškima firmama, zaradi identičnih sporazumov, že plačali nekaj milijard odškodnine, ker sta državi dvignili minimalne plače, s tem pa kršili določbe dogovorov. Da o nekontroliranem uvozu GSO izdelkov in nikoli končanem seznamu aditivov ter kroničnega zmanjšanja preventivnih ukrepov in standardov okoli živil sploh ne govorim. Da o možnih spremembah v šolstvu in zdravstvu sploh ne govorim. Vse omenjeno je seveda povzetek glavnih posledic dogovora. In lahko si mislimo šele kako plemeniti so deli dogovorov, ki bodo razkriti šele čez nekaj deset let.
Pogosto zagovorniki poudarjajo prednosti dogovorov za tuje investitorje in nova delovna mesta . Recimo Češka in Slovaška sta nas v zadnjih desetih letih dohiteli in mogoče celo prehiteli s povprečno plačo – pa je bila deset let nazaj več kot pol manjša in dvomim, da jo tam tako umetno napihujejo kot pri nas-, predvsem na račun obilice tujih vlagateljev, a pod mnogo boljšimi pogoji, ki ne kršijo pravic delavcev.
Mimogrede, del sporazumov začne veljati že 26. oktobra .
Imamo pravico, da odločamo sami, ne da bodo našo usodo krojile korporacije in prodana politična elita.
Ne bodite pasivne ovce, nikoli se ne splača – podpišite, že 6500 nas je!
http://www.zdruzena-levica.si/594-peticija-za-referendum-o-prostotrgovinskih-sporazumih-ceta-in-ttip
Se vidimo na referendumu;)
Res me zanima, od kod vam puhloglavcem povzetki neznane vsebine sporazuma, pogajanj in raznih tajnih dogovorov.
Torej… je vsebina znana, neznana, ali je znana samo vam izbrancem?
Problem je, da je to spet ideološko obarvano in polarizirano, saj zakaj bi se nekdo moral avtomatično politično opredeljevati, če ima določeno mnenje, torej da nasprotuje temu podpisu, bodisi za ‘levico’ bodisi za ‘desnico’ ob podpisu peticije, in posredno dajati podporo enemu ali drugemu političnemu polu. Desnica pa to podpira, ali kako? Saj ni desnice in ne levice, ampak samo vlada kapitala.
Matjažko, to si samo ti ideološko obarval, meni je všeč ideja i bi jo tukaj objavil ne glede kdo je pobudnik; levica , desnica ali društvo za pire krompir. Ne spremljam politične scene, verjetno bo še kaka desna stranka proti sprejetju in kakšna leva za.
Predvsem pa podpis ni glas za stranko, na parlamentarnih volitvah lahko mirno obkrožiš kogarkoli ali nikogar, ne glede na stališče stranke okrog TTIPa in Cete.
Sicer pa v evropskem parlamentu je za glasovalo šest slovenskih poslancev, le en se je vzdržal. Prodane pixxe.
@Lepolaska, z vso svojo inteligenco ne dojameš, kar je ostalim bralcem jasno in zdaj bi naj puhoglavec tebi to razložil? 🙂
Pogajanja so bila tajna, ker ni bilo dnevnih poročil o napredku in temah ter tiskovnih konferenc. Bolj ali manj se je o sporazumih začelo govoriti lani poleti, ko se je bližalo glasovanje, čeprav so se pogajanja začela že 2010.
Mini povzetek je bil narejen, logično, na podlagi znanega, večinskega dela sporazumov, neznanega ne vem, je pa zaskrbljujoče, ker je znani del zelo problematičen, kaj so nam šele zapakirali v dogovor, ki se bo začel izvajati ta teden ali v naslednjem letu, a bomo za vsebino zvedeli šele čez nekaj deset let, ko prišel na plano celoten sporazum.
Čeprav načelno nisem proti sporazumom, ki bi v osnovi ukinjali ovire pri trgovanju, sem pa absolutno proti vsemu ostalemu, ki jih ti sporazumi še prinašajo, ker so vsebina in pogajanja v strogi tajnosti in ki s prosto trgovino pravzaprav nimajo nič oz. je še kvečjemu nasprotno. Žalostno po svoje je tudi, da se za take sporazume kot so zavzemajo pretežno tisti, ki so jih bila polna usta prostega trga, konkurence in demokracije ter nasprotovanj socializmu diktaturam (res pa da nikoli fevdalizmu). Nekdo je nekoč napisal, da je bila v zgodovini demokracija le najboljša možnost od slabih za razvoj in vzpon kapitala, da bi pa se ta razvijal mnogo bolje v diktaturi, če bi bila prava. Očitno je res tako.
Kar me pri teh akcijah ZL moti pa je le, da je referendum zgolj posvetovalen. Upam, da ne samo zaradi image-a.
Sporazumov ne poznam. Ne zdi pa se mi prav, da 3 milijone Valoncev j*ebe 450.000.000 Evropejcev.
Ne da nas jebe, delajo nas neumne!
Forum je zaprt za komentiranje.