Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Čustva vernikov

Čustva vernikov


Veliko besed in nič povedanega. Razen obvezne žalitve, na to sem že navajen.

verniku je vedno všeč kar vidi v ogledalu ,pa ti, je tebi všeč svoj odsev?

Nas so na vasi grdo gledali, ker delamo ob nedeljah.
Ne silimo koga delat, ne prirejamo delavnih akcij, samo mi delamo. Pri tem, da še pazimo, da delamo “tiha” dela, se pravi čim manj mašinerije in ropotanja.
Mi lahko kdo razloži, zakaj bi bil na ta račun lahko kdo užaljen?
[/quote]
Ne verjamem, da so bili užaljeni. Čreda ne prenese drugačnosti. Zato se vrabci tako radi spravijo na pobegle skobčevke, ki kričeče presegajo njihovo sivino.

sploh ko se je kaka zadeva posploševalo na vse vernike, vsi duhovniki so………danes ko slišim ta stavek verniki ste ovce, ste taki pa taki, nazadnjaški…..se pravzaprav spomnim, da bi lahko bila nesrečna kot so oni in predvsem jezna na stvari, ki se me ne tičejo.

Verno čustvo… Zadnje mesece moje “numero uno” debatna tema…

Bistveno, kar sem se naučila je, da smo ateisti po večini tisti, ki sprejemamo drugačne poglede, drugačna mnenja, drugačne ljudi, vsesplošno drugačnost in lahko z njo sobivamo ter svojih pogledov ne vsiljujemo drugim. Vemo, da sta istočasno in v istem prostoru lahko dve različni mnenji. In to nas ne ogroža. Sprejemamo se tudi, ker včasih težko sprejmemo kakšno drugačnost. Ampak se učimo in smo svoje poglede pripravljeni spreminjati, saj nas dogma ne zavezuje. Tudi nekaj vernikov, ki razumejo, kaj pomeni biti resnično duhoven, je zelo ok in dopuščajo, da imamo ateisti drugačen pogled na svet (lahko pa so samo tiho in si mislijo svoje)

Verniki se kregajo celo med seboj, kateri bog je edini in bolj pomemben. Tako otroško… Če ne misliš isto kot oni, jih sovražiš. Strinjanje glede boga povezujejo z ljubeznijo. Skratka, meni zelo žalostno, še sploh ker ugotavljam, da želijo z vero razrešiti svoje otroške travme.

verniku je vedno všeč kar vidi v ogledalu ,pa ti, je tebi všeč svoj odsev?
[/quote]
Ni pomembno ali mi je všeč. Pomembno je ali sprejmem svojo podobo ali napadem nastavljalca ogledala.


Bi se kar strinjal, da imajo najglasnejši najmanj vere. Ne gre mi skupaj, da nekdo kao žali njihovega boga in ima tako malo vere v božjo kazen, da mora kar sam vzeti pravico v svoje roke.
[/quote]

Dobra! Mi je všeč tovrstno razmišljanje. Ampak, če se ne motim je musliman zavezan k zaščiti svoje vere tudi z ognjem in mečem, zato je taka reakcija pravovernih muslimanov v bistvu povsem pričakovana.

Omg …BTDT…kot, da je vernik samo katolik….za biti veren ne potrebuješ inštitucije BTD…
[/quote]

Seveda to velja za vse. Zame so recimo, verniki tudi sledilci rdeče zvezde.
Za prakticiranje vere res ne potrebuješ institucije, a ravno te, verske institucije in dogajanje okoli njih demantira tvojo trditev v temelju samem. 😉

To seveda. Vendar sem srečala že nekaj vernikov, ki znajo tudi kakšno povedati čez Cerkev.
In to dvoje (Cerkev in boga) vedno bolj razlikujejo.
[/quote]

Pred leti je moder mož Bernard Nežmah lepo pojasnil kako se izogniti tovrstnim dvomom, ko je rekel, da je potrebno gledati dejanja, ne pa besed.

Pred leti je moder mož Bernard Nežmah lepo pojasnil kako se izogniti tovrstnim dvomom, ko je rekel, da je potrebno gledati dejanja, ne pa besed.
[/quote]

Sej ravno dejanja jih odvračajo.

Sej ravno dejanja jih odvračajo.
[/quote]

Kaj res? Kljub pedofiliji so cerkve v nedeljo polne… in mošeje tudi, kljub vsemu terorizmu v imenu islama. 😉
Tu so na delu drugi psihološki momenti. 😉

…pa Svetlanina praznovanja tudi. :)))))))))))))

No jaz ne grem ne na eno, ne na drugo, ne na tretje.
Grem pa rada na piknike, poroke, rojstne dneve, novoletne žurke in vselitvene zabave.

Pred leti je moder mož Bernard Nežmah lepo pojasnil kako se izogniti tovrstnim dvomom, ko je rekel, da je potrebno gledati dejanja, ne pa besed.
[/quote]
Ne glejte, kaj delamo, poslušajte, kar vas učimo! Kdo že govori tako 😉

Seveda to velja za vse. Zame so recimo, verniki tudi sledilci rdeče zvezde.
Za prakticiranje vere res ne potrebuješ institucije, a ravno te, verske institucije in dogajanje okoli njih demantira tvojo trditev v temelju samem. 😉
[/quote] Vi pa mešate vero in politično ideoligijo…hahahahaha.

Vi pa mešate vero in politično ideoligijo…hahahahaha.
[/quote]

Niti ne… Verniki Tita, Lenina… Chaveza so pač verniki, ki so sposobni poteptati fakte prav tako, kot jih poteptajo pri katolikih ali v islamu.
…šele tu pride na vrsto politika, ki to dejstvo s pridom izkoristi.
Svetlana je pač vernica, nič več in nič manj. 😉


Ne glejte, kaj delamo, poslušajte, kar vas učimo! Kdo že govori tako 😉
[/quote]

Več ali manj vse vere…

Niti ne… Verniki Tita, Lenina… Chaveza so pač verniki, ki so sposobni poteptati fakte prav tako, kot jih poteptajo pri katolikih ali v islamu.
…šele tu pride na vrsto politika, ki to dejstvo s pridom izkoristi.
Svetlana je pač vernica, nič več in nič manj. 😉
[/quote]Veste BTDT vse smeti, ki jih naštevate, pomešane v žaklju zame niso vera.
Sicer pa je res, da neumen človek po enem zdravniku šalabajzerju nato ocenjuje in v isti koš meče vse zdravnike in zdravstvo….BTDT

Veste BTDT vse smeti, ki jih naštevate, pomešane v žaklju zame niso vera.
Sicer pa je res, da neumen človek po enem zdravniku šalabajzerju nato ocenjuje in v isti koš meče vse zdravnike in zdravstvo….BTDT
[/quote]

Pri nas smeti strogo ločujemo! Križi v eno posodo, zvezdice v drugo in lunini krajci v tretjo. 😉
Iz vidika oblasti se vse te (po vašem) smeti nekako reciklirajo… 😉
Šalabajzerjev, muzlarjev in drugih sort mazačev pa nikoli ne zmanjka.

Pri nas smeti strogo ločujemo! Križi v eno posodo, zvezdice v drugo in lunini krajci v tretjo. 😉
Iz vidika oblasti se vse te (po vašem) smeti nekako reciklirajo… 😉
Šalabajzerjev, muzlarjev in drugih sort mazačev pa nikoli ne zmanjka.
[/quote]Nimate sorry pojma o veri 😉

Nimate sorry pojma o veri 😉
[/quote]

O veri, kot o poglobljenem čustvu do neke superiorne entitete res ne vem veliko, ker tega ne prakticiram. Razlogi za to so preprosti – verjamem faktom in znanosti, a ne verujem.
Ostale vidike vere, tudi psihološkega, sem si pa pustil razložiti in tudi prebral sem kar nekaj tega…

Kulturno se držim krščanske etike, a je ta začinjena z razumom. Razmišljam podobno kot Dawkins in pokojni Hitchens, a ne povsem enako. Do tega imam enako pravico, kot vi do svojega razmišljanja in prav je tako.

Veste BTDT vse smeti, ki jih naštevate, pomešane v žaklju zame niso vera.
Sicer pa je res, da neumen človek po enem zdravniku šalabajzerju nato ocenjuje in v isti koš meče vse zdravnike in zdravstvo….BTDT
[/quote]

Sploh ne, ima zelo prav.
Politika je udejanjanje nekih eticnih norm druzbe (clovekove pravice, 10 zapovedi,..). Te norme v dolocenem okolju v dolocenem trenutku povzemajo in prilagajo trenutno poznane ideologije (humanizem, krscanstvo, nacionalnost).

Norme (in vere) danes so zelo dalec od tistih pred 500 leti, ceprav so lahko ideologije (krscanstvo, islam) enake v starih knjigah, pa so jih nove ideologije ‘prisilile’ k prilagoditvi, da prezivijo.

Kar pa se tice custev, pa je moje mnenje, da so custva enaka (ljubezen,..) , le da se izkazujejo proti veri. Versko custvo samo zase ne obstaja. A je to kul al ne.. Minatti je rekel, da nekoga moras imeti rad, tudi ce je to kamen.. zakaj pa ne bi imel namisljenega zaveznika, ki se kao trudi zate in obljublja darila, kaj sploh lahko izgubis? 🙂
Recimo v Nemciji, kjer imas kaj izgubiti, ker imajo ne ravno majhen cerkveni davek na placo, ugotavljajo hitro zmanjsevanje verskih custev.. in stevila vernikov https://en.wikipedia.org/wiki/Church_tax

O veri, kot o poglobljenem čustvu do neke superiorne entitete res ne vem veliko, ker tega ne prakticiram. Razlogi za to so preprosti – verjamem faktom in znanosti, a ne verujem.
Ostale vidike vere, tudi psihološkega, sem si pa pustil razložiti in tudi prebral sem kar nekaj tega…

Kulturno se držim krščanske etike, a je ta začinjena z razumom. Razmišljam podobno kot Dawkins in pokojni Hitchens, a ne povsem enako. Do tega imam enako pravico, kot vi do svojega razmišljanja in prav je tako.
[/quote]Ni mi jasno zakaj toliko besed, sem napisala , da za vero ni potrebna inštitucija.
To rabijo verski blazneži, da imajo kam usmeriti prst in hejtat. Kot recimo v rdečo zvezdo, ki je nekateri še danes ne morejo preboleti. Pa ta sploh ni imela povezave z vero, kvečjemu z rdečo knjižico imetniki le te niso smeli prestopiti praga cerkve.

Verska čustva ne obstajajo. Izmišljen izraz. Gre samo za projekcijo običajnih čustev.

Verjeti v etiko ali verjeti vase je tudi izraz vere. Večini ljudi je lastna vera v nekaj, v neko vrednoto, idejo, ideologijo. Obstaja seveda tudi nihilizem ali izguba vere v karkoli, kar pa običajno nima konstruktivnih posledic za posameznika.

New Report

Close