Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Cvetna nedelja

Cvetna nedelja

Točno tako bi tudi jaz napisala. Cerkev in vera sta dva različna pojma.

Živi in pusti živeti

daj no, oladi. če hočem jest šunko in potico, pa še kako jajco naslednji vikend, mi prav dol visi, če se boste verni zaradi tega zgražali. to je običaj, ki nima več nobene prave veze z vero.

a samo verni lahko jeste potico?
prav smešni ste, no[/quote]

Ja, samo verni lahko jemo potico. Neverniki pa samo star kruh. ha ha ha

daj no, oladi. če hočem jest šunko in potico, pa še kako jajco naslednji vikend, mi prav dol visi, če se boste verni zaradi tega zgražali. to je običaj, ki nima več nobene prave veze z vero.

a samo verni lahko jeste potico?
prav smešni ste, no[/quote]

Ne,seveda jo lahko ješ. Tud šunko, vse. Samo vprašaj se,kako dvolična si,če po eni strani pljuvaš po vernih in Cerkvi, ampak hkrati se držiš katoliške tradicije, da se za veliko noč ima velikonočni zajtrk.
In če potem rečemo, da je Slovenija katoliška država spet žugate s prstom,da toni res. Ja,kako ne,če pa večina za veliko noč je šunko itd., čist po katoliško. Ne rečem, to je daleč od prave vere,ampak mal “katoliš” ste pa s tem početjem vseeno. :-D[/quote]

jebotečuk, pa kje vidiš, da jaz kjerkoli po komerkoli pljuvam?
kaj je zdaj to, ne pričaj po krivem??? kakšna kristjanka pa si ti, da obtožuješ po dolgem in širokem ljudi samo zato, ker se s tabo ne strinjajo?

običaji okoli cerkvenih praznikov so že zdavnaj presegli cerkvene okvire, sprijaznite se že enkrat s tem.

Ne,seveda jo lahko ješ. Tud šunko, vse. Samo vprašaj se,kako dvolična si,če po eni strani pljuvaš po vernih in Cerkvi, ampak hkrati se držiš katoliške tradicije, da se za veliko noč ima velikonočni zajtrk.
In če potem rečemo, da je Slovenija katoliška država spet žugate s prstom,da toni res. Ja,kako ne,če pa večina za veliko noč je šunko itd., čist po katoliško. Ne rečem, to je daleč od prave vere,ampak mal “katoliš” ste pa s tem početjem vseeno. :-D[/quote]

jebotečuk, pa kje vidiš, da jaz kjerkoli po komerkoli pljuvam?
kaj je zdaj to, ne pričaj po krivem??? kakšna kristjanka pa si ti, da obtožuješ po dolgem in širokem ljudi samo zato, ker se s tabo ne strinjajo?

običaji okoli cerkvenih praznikov so že zdavnaj presegli cerkvene okvire, sprijaznite se že enkrat s tem.[/quote]

Najprej se neverniki sprijaznite, da je konec tistih časov, ko verni nismo smeli nič rečt. Težko, kaj? Zato tako boli!


Seveda ni analiza, je ugotovitev kot praviš. Ampak tudi jaz se sprašujem kaj sploh imaš za razmišljat kdo sedi v prvi vrsti. In eni smo vseeno marsikaj razbrali iz tvojega komentarja (pa to ni vera oprosti).
Zanimivo je, da nisi dobila božjega odgovora. Čudno se ti ne zdi. Veš tudi tisti, ki vsako nedeljo in ob vsaki priliki sedijo v cerkvi (v prvi ali zadnji vrsti) niso nujno pravi verniki. A tega se pa nisi vprašala.
Jaz imam svoje poglede (v vero ) in svoja prepričanja. In če grem parkrat na leto v cerkev ali pa cele dneve sedim pri mašah- kje pa ti tu najdeš merilo kaj je prav in kaj ne.

Vera med drugim uči kakšna bi naj bila družina. In kot lepo pravi 255nepr….marsikdo nedeljo izkoristi za izlet, sprehod, uživanje v naravi…..ker med tednom ni časa…če je to v družinskem krogu kaj hočeš več. Ni dovolj. Morda je celo več kot obisk nedeljske maše. Kot vernica bi to morala razumeti in ne obsojati.[/quote]

A daj? Tistih nevernikov včeraj v cerkvi ni bilo težko opaziti… Kot enega hribovca, ki po 30 letih pride v mesto.
Ti dam pa zelo prav, ko praviš, da tudi tisti, ki pridejo vsako nedeljo k maši, niso vsi verni. O tem ni dvoma. Ampak, a te se pa lahko obsoja? Samo tiste, ki pridete parkrat na leto, se ne sme?
Svojo vero in svoje prepričanje imam pa tudi jaz, zato bodi strpna, če to zahtevaš od drugih. Lepo prosim.
Pa še tale namig: Tudi v cerkev lahko prideš v družinskem krogu.[/quote]
Kdo koga obsoja? Ti si tista, ki postavljaš merila in se čudiš in obsojaš kaj nekdo išče v cerkvi. Če grem jaz v cerkev mi je vseeno ali je prazna, polna ali pa je nekdo v prvi vrsti, ki ni bil pri maši že 20 let……
In ti si poleg vere še jasnovidna. Ti pa veš,ali jaz hodim k maši ali ne?
Vidim, da ne razumeš in nočeš razumeti. Saj je vseeno to ni moj problem, jaz sem to kar sem in spoštujem različnost je ne obsojam.

Bi pa vsekakor pripomnila nekaj. VERE ne izkazuješ le s sedenjem v cerkvi vsako nedeljo in ob ostali prilikah med tednom. UPAM, da se tega zavedaš. Vera ima zelo širok pomen …od sprejemanja različnosti, do strpnosti, celo odpuščanja…ne bom naštevala(saj to menda veš).
Vrata cerkve pa so odprta vsem….tudi za tiste, ki samo pasejo zijala in jim je ogled notranjosti le znamenitost in nič več.

Vsak, kdor bo nesel v soboto k žegnu velikonočne jedi (potica-simbol trnove krone, rdeči pirhi-simbol Jezusove krvi,korenina hrena-simbol žebljev, s katerimi so Jezusa pribili na križ in meso-Jezusovo telo), bi vsekakor moral prisostvovati tudi obredom pred velikonočno nedeljo. Veliki četrtek z mašo, veliki petek z virgilijo Jezusove smrti (ni maše), velika sobota in seveda Velika noč-nedelja.

Kdor ne razume skrivnosti Velike noči, izpade s tisto korbco smešen. Ja. se vidi v mimiki obraza, načina prinašanja itd.
NEVERNIKI SO SMEŠNI V CERKVI na ta dan IN DELAJO IZ SEBE LOLEKE.
Duhovniki pa to tolerirajo, ker malce zabave pa tudi njim ne škodi:)Lp!

Evangelij po Janezu:
“Če vas svet sovraži, vedite, da je mene sovražil pred vami. Če bi bili od sveta, bi svet ljubil, kar je njegovo; ker pa niste od sveta, ampak sem vas jaz odbral od sveta, vas svet sovraži. Spominjajte se besede, ki sem vam jo rekel: ›Služabnik ni večji kot njegov gospodar.‹ Če so preganjali mene, bodo preganjali tudi vas; če so se držali moje besede, se bodo tudi vaše. Vse to vam bodo delali zaradi mojega imena, ker ne poznajo tistega, ki me je poslal. Ko bi ne prišel in bi jim ne govoril, bi ne imeli greha, zdaj pa za svoj greh nimajo opravičila. Kdor sovraži mene, sovraži tudi mojega Očeta. Ko bi ne storil del med njimi, ki jih ni storil nihče drug, bi ne imeli greha; zdaj pa so jih videli, a kljub temu sovražijo mene in mojega Očeta. Vendar naj se tako izpolni beseda, ki je zapisana v njihovi Postavi: Sovražili so me brez vzroka.”

Jaz niti pod razno ne vem, ali si kdaj kaj pljuvala al ne. Jih je pa tuki kar nekaj, ki pljuvajo. In to tudi ti veš. Tko, da ne mi zdaj o tem, da lažem. Nič ne lažem! Pljuva se in vseeno grejo v soboto k žegnu. Če to nisi ti, hvala Bogu! Si vsaj načelna. Jih je veliko, ki so dvoličneži. In nobenega ne obotžujem samo zato, ker se z mano ne strinja. Mene briga, a je za veliko noč pol nevernih v cerkvi. Jaz sem itak na koru, pa boli mene, kaj in kdo je spodaj. Ne bom pa šparala jezika za tiste, ki mene napadajo zato, ker sem verna. Ki pljuvajo po veri in po vsem ostalem, ponavadi sploh nimajo pojma in samo to govorijo, kar so kje pobrali. Predvsem tisti, ki so zares žaljivi in se po možnosti delajo norca iz vere in vsem kar spada zraven. Če res tako sovražiš cerkev, te ne bo brigalo, da so nekateri običaji stopili iz okvira Cerkve (mislim, kaka lepa izmišljotina tistih, ki mal katoliš pa bi bili…). Enostavno jih boš spregledal. Razen, če imaš na forumu poln gobec žalivk, v resnici pa rep med nogam, pa samo slediš veliki čredi. (Pa smo spet pri ovcah, …).

In spet ti bom povedala, če to nisi ti, jaz pačne morem vedeti, ampak si pač proti začela pisat, zato ti povem vse kar imam povedati. Če to ne leti nate, bravo! Kot rečeno!

Sam tolk za tisto, ki bo v soboto štrihala jajca, saj če ti je to sam nobel razvedrilo, jih lahko celo leto farbaš, zakaj glih v velikonočnem času? Saj vem, ker bo tle na Monu 1000 in eno vprašanje, s čim in kako jih naravno lepo pobarvat, in te bo zamikalo, da preizkusiš. Glih tko je s šunko, pa butaro kupit, sam zato, ker so jih zdajle glih prodajali. Ne vem, jaz, ki valentinovega ne praznujem, nič srčkov ne popam povsod.

Jaz niti pod razno ne vem, ali si kdaj kaj pljuvala al ne. Jih je pa tuki kar nekaj, ki pljuvajo. In to tudi ti veš. Tko, da ne mi zdaj o tem, da lažem. Nič ne lažem! Pljuva se in vseeno grejo v soboto k žegnu. Če to nisi ti, hvala Bogu! Si vsaj načelna. Jih je veliko, ki so dvoličneži. In nobenega ne obotžujem samo zato, ker se z mano ne strinja. Mene briga, a je za veliko noč pol nevernih v cerkvi. Jaz sem itak na koru, pa boli mene, kaj in kdo je spodaj. Ne bom pa šparala jezika za tiste, ki mene napadajo zato, ker sem verna. Ki pljuvajo po veri in po vsem ostalem, ponavadi sploh nimajo pojma in samo to govorijo, kar so kje pobrali. Predvsem tisti, ki so zares žaljivi in se po možnosti delajo norca iz vere in vsem kar spada zraven. Če res tako sovražiš cerkev, te ne bo brigalo, da so nekateri običaji stopili iz okvira Cerkve (mislim, kaka lepa izmišljotina tistih, ki mal katoliš pa bi bili…). Enostavno jih boš spregledal. Razen, če imaš na forumu poln gobec žalivk, v resnici pa rep med nogam, pa samo slediš veliki čredi. (Pa smo spet pri ovcah, …).

In spet ti bom povedala, če to nisi ti, jaz pačne morem vedeti, ampak si pač proti začela pisat, zato ti povem vse kar imam povedati. Če to ne leti nate, bravo! Kot rečeno![/quote]

se pravi nimaš pojma kakšni so moji nazori, ampak za vsak slučaj si me popljuvala (mene!, ker je bilo direkt meni namenjeno), da ne bi kdo brez pridige ostal
krščansko, zelooooo krščansko, nimaš kaj.

Jaz niti pod razno ne vem, ali si kdaj kaj pljuvala al ne. Jih je pa tuki kar nekaj, ki pljuvajo. In to tudi ti veš. Tko, da ne mi zdaj o tem, da lažem. Nič ne lažem! Pljuva se in vseeno grejo v soboto k žegnu. Če to nisi ti, hvala Bogu! Si vsaj načelna. Jih je veliko, ki so dvoličneži. In nobenega ne obotžujem samo zato, ker se z mano ne strinja. Mene briga, a je za veliko noč pol nevernih v cerkvi. Jaz sem itak na koru, pa boli mene, kaj in kdo je spodaj. Ne bom pa šparala jezika za tiste, ki mene napadajo zato, ker sem verna. Ki pljuvajo po veri in po vsem ostalem, ponavadi sploh nimajo pojma in samo to govorijo, kar so kje pobrali. Predvsem tisti, ki so zares žaljivi in se po možnosti delajo norca iz vere in vsem kar spada zraven. Če res tako sovražiš cerkev, te ne bo brigalo, da so nekateri običaji stopili iz okvira Cerkve (mislim, kaka lepa izmišljotina tistih, ki mal katoliš pa bi bili…). Enostavno jih boš spregledal. Razen, če imaš na forumu poln gobec žalivk, v resnici pa rep med nogam, pa samo slediš veliki čredi. (Pa smo spet pri ovcah, …).

In spet ti bom povedala, če to nisi ti, jaz pačne morem vedeti, ampak si pač proti začela pisat, zato ti povem vse kar imam povedati. Če to ne leti nate, bravo! Kot rečeno![/quote]

se pravi nimaš pojma kakšni so moji nazori, ampak za vsak slučaj si me popljuvala (mene!, ker je bilo direkt meni namenjeno), da ne bi kdo brez pridige ostal
krščansko, zelooooo krščansko, nimaš kaj.[/quote]

Pridigati je krščansko. Je pa tudi to, kot vse, preseglo cerkvene okvire, ha.

Vem, da nisi verna in vem, da te je zmotilo, da sem napisala, da če si proti Cerkvi,potem se tega tudi za veliko noč drži.
A ni to že dovolj? Ti si prva meni pisala, jaz ti pa le odgovarjala. Kaj pol jokaš?

Vem, da nisi verna in vem, da te je zmotilo, da sem napisala, da če si proti Cerkvi,potem se tega tudi za veliko noč drži.
A ni to že dovolj? Ti si prva meni pisala, jaz ti pa le odgovarjala. Kaj pol jokaš?[/quote]

eno je izražanje mnenj, česar se tudi jaz poslužujem, drugo pa je pljuvanje, kako sem jaz dvolična in kako jaz pljuvam po vernih. nikoli in nikdar, jih spoštujem, moji starši so verni in ravno tako na koru vsako nedeljo, tako kot ti, jaz pač nisem in imam do tega vso pravico.
imam pa mnenje o tem, kako verni oziroma ti konkretno mislijo, da lahko monopolizirajo nek čisto banalni običaj, ki v osnovi nima več nobene povezave z vero, kot je kuhanje šunke in peka potice za veliko noč.

Vem, da nisi verna in vem, da te je zmotilo, da sem napisala, da če si proti Cerkvi,potem se tega tudi za veliko noč drži.
A ni to že dovolj? Ti si prva meni pisala, jaz ti pa le odgovarjala. Kaj pol jokaš?[/quote]

eno je izražanje mnenj, česar se tudi jaz poslužujem, drugo pa je pljuvanje, kako sem jaz dvolična in kako jaz pljuvam po vernih. nikoli in nikdar, jih spoštujem, moji starši so verni in ravno tako na koru vsako nedeljo, tako kot ti, jaz pač nisem in imam do tega vso pravico.
imam pa mnenje o tem, kako verni oziroma ti konkretno mislijo, da lahko monopolizirajo nek čisto banalni običaj, ki v osnovi nima več nobene povezave z vero, kot je kuhanje šunke in peka potice za veliko noč.[/quote]

Ko berem tole, mi je pa najbolj smešno to, da imajo neverni vse pravice, od vernikov pa skoz nekaj zahtevajo…Imam pravico, pa spet imam pravico… Verni pa nimajo (po njihovo) nobene pravice, niti do svojega mnenja. Če se postavijo zase, so nestrpni, pa pljuvajo, pa kaj vem kaj vse še… Ste zrasli v komunistični šoli?

To je tako kot bi rekel, da kljub temu da nimam avta, in sem zaprisežen pešec, imam še vedno pravico tankati na črpalki. In kaj se grejo ti vozniki motornih vozil, da monopolizirajo bencinske črpalke, ker v osnovi nimajo nič z avtomobili.

Kuhanje šunke in peka potice za veliko noč je močno povezana s krščanskim[/i][/i][/b] praznovanjem vstajenja njihovega (našega) Božjega sina. Če v to ne verjameš, še vedno lahko ješ šunko in pirhe, vendar ne vidim pomena, da to delaš ravno za veliko noč. Barvaj pirhe za prvi maj. Ali pa za novo leto. Zakaj ravno za Veliko noč, ki ti nič ne pomeni?

Jaz niti pod razno ne vem, ali si kdaj kaj pljuvala al ne. Jih je pa tuki kar nekaj, ki pljuvajo. In to tudi ti veš. Tko, da ne mi zdaj o tem, da lažem. Nič ne lažem! Pljuva se in vseeno grejo v soboto k žegnu. Če to nisi ti, hvala Bogu! Si vsaj načelna. Jih je veliko, ki so dvoličneži. In nobenega ne obotžujem samo zato, ker se z mano ne strinja. Mene briga, a je za veliko noč pol nevernih v cerkvi. Jaz sem itak na koru, pa boli mene, kaj in kdo je spodaj. Ne bom pa šparala jezika za tiste, ki mene napadajo zato, ker sem verna. Ki pljuvajo po veri in po vsem ostalem, ponavadi sploh nimajo pojma in samo to govorijo, kar so kje pobrali. Predvsem tisti, ki so zares žaljivi in se po možnosti delajo norca iz vere in vsem kar spada zraven. Če res tako sovražiš cerkev, te ne bo brigalo, da so nekateri običaji stopili iz okvira Cerkve (mislim, kaka lepa izmišljotina tistih, ki mal katoliš pa bi bili…). Enostavno jih boš spregledal. Razen, če imaš na forumu poln gobec žalivk, v resnici pa rep med nogam, pa samo slediš veliki čredi. (Pa smo spet pri ovcah, …).

In spet ti bom povedala, če to nisi ti, jaz pačne morem vedeti, ampak si pač proti začela pisat, zato ti povem vse kar imam povedati. Če to ne leti nate, bravo! Kot rečeno![/quote]

Jaz nikakor ne pljuvam po vernih, ampak njihovo vero spoštujem, kolikor oni spoštujejo moje prepričanje. Glede na pisanje na forumu imam tebe za pravo vernico, ne za eno od tistih, ki jih je pomembno le to, da se ob nedeljah in praznikih prikažejo v cerkvi. Bodi poštena in poglej okrog sebe: koliko je takih, navideznih vernikov, ki pljuvajo po tistih, ki ali niso verni ali pa ne pripadajo njihovi veri. In nimam v mislih tebe, nikakor ne – je pa med “tako imenovanimi” vernimi kar precej takih.

Če bi Jezus vedel, da bodo nekoč nekje v njegov spomin kuhali šunko, bi se zgrozil in vas obsodil za heretike. 🙂
V času velike noči so sicer pred krščanstvom praznovali pomlad – krščanstvo je pač prevzelo praznik in mu dodalo drug pomen, kot večini praznikov. Tako da to ni izključno krščanski praznik. Še zdaleč pa ni katoliški, kot bi si nekateri spet to radi prisvojili, ker da druge krščanske vere ne smejo praznovati vstajenja božjega sina. Ali ga praznovati na kakšen drug dan – ne, bognedaj, edini pravilen koledar je vendar naš.

Pirhov ponavadi ne barvam. Letos pa jih bom. Zanalašč. In to za veliko noč, za 1. maj, 1. november in še za božič. 🙂

Če bi Jezus vedel, da bodo nekoč nekje v njegov spomin kuhali šunko, bi se zgrozil in vas obsodil za heretike. 🙂
V času velike noči so sicer pred krščanstvom praznovali pomlad – krščanstvo je pač prevzelo praznik in mu dodalo drug pomen, kot večini praznikov. Tako da to ni izključno krščanski praznik. Še zdaleč pa ni katoliški, kot bi si nekateri spet to radi prisvojili, ker da druge krščanske vere ne smejo praznovati vstajenja božjega sina. Ali ga praznovati na kakšen drug dan – ne, bognedaj, edini pravilen koledar je vendar naš.

Pirhov ponavadi ne barvam. Letos pa jih bom. Zanalašč. In to za veliko noč, za 1. maj, 1. november in še za božič. :)[/quote]

:)))) A si upaš nesti pirhe v korbci v cerkev za Božič? Jo lepo postaviš na tla, pokrito s prtičkom? Ha, ha, dobra fora in en mesec snovi za okoliške tercjalke in modre občinske veljake.Spet se je enemu sfuzlal, kaj čmo? Ha,ha…

Mi zdržimo tud brez butar, pobarvanih jajc in podobne ikonografije.
Šunko pa itak jemo (pa trdo kuhana jajca tud) ob čist običajnih dnevih, ne takrat ko je to kao zapovedana hrana.

ne nisem bila. v cerkev grem edino za božič, za veliko noč na blagoslov jedil, na poroke, pogrebe in to je to. 3-4krat na leto

Ja, sem šla še enkrat brat. V bistvu je res bilo tako, da je napad bil uperjen proti tebi. Se opravičujem! V mislih sem res imela tiste, ki tukaj zlijavo čez verne, vero, duhovnike in Cerkev svoj gnoj. Tebi pa še enkrat opravičilo!

Mah, takih je za en miljon! Ampak veš, te lahko tolažim, taki, ki šimfajo čez neverne tudi čez verne šimfajo, sam da dobijo priložnost. Če si človek, da tolčeš, boš tolkel.Sicer mal bolj po tistih, k niso v tvojem okvirju, ampak kakor se priložnost pokaže, tudi po enakomislečih.
Res pa je, da ponavadi na neverne gledajo zvišano. Bedarija, ker samo zato, ker si kao veren in hodiš v cerkev še ne pomeni nič! Najmanj pa to, da si boljši od kogarkoli drugega, ampak taka je miselnost na sploh! Uni, k majo enga al dva otroka mislijo, da so boljši od unih, k jih imajo več. Un k ma tak in tak avto, misli, da je boljši od drugega. Pa izobrazba, itd. itd. itd. Ljudje so pozabili kaj in kje je bistvo. Ali si tak kot oni, ali si pa ničla za njih.
In to je prav ukorenjinjeno v Sloveniji! imam dve prijateljici, ki sta daleč daleč od Cerkve. In sta se mogli kar lep čas navaditi, da mene pač ne briga, kaj delata, recimo ob nedeljah. Ali glede mojih moralnih vrednost in njihovih. Jaz imam moje, ampak res ne bom pričakovala, da se bosta onidve držale tistega, kar jaz čutim. Če hoče imeti ena pet partnerjev naenkrat, ja, pa naj jih ima! Edino kar je meni muka, si zapomniti toliko imen. 😀 Kar pa pričakujem, je to, da mi pustita, da živim mojo vero. Se pravi, ob nedeljah dopoldne, pač je čas za mašo. Aja, pa recimo to, da sta spoštovale, da na dekliščini ne bom lih skakala od sreče, če mi poskrbita slačifanta. :-))

Mah, takih je za en miljon! Ampak veš, te lahko tolažim, taki, ki šimfajo čez neverne tudi čez verne šimfajo, sam da dobijo priložnost. Če si človek, da tolčeš, boš tolkel.Sicer mal bolj po tistih, k niso v tvojem okvirju, ampak kakor se priložnost pokaže, tudi po enakomislečih.
Res pa je, da ponavadi na neverne gledajo zvišano. Bedarija, ker samo zato, ker si kao veren in hodiš v cerkev še ne pomeni nič! Najmanj pa to, da si boljši od kogarkoli drugega, ampak taka je miselnost na sploh! Uni, k majo enga al dva otroka mislijo, da so boljši od unih, k jih imajo več. Un k ma tak in tak avto, misli, da je boljši od drugega. Pa izobrazba, itd. itd. itd. Ljudje so pozabili kaj in kje je bistvo. Ali si tak kot oni, ali si pa ničla za njih.
In to je prav ukorenjinjeno v Sloveniji! imam dve prijateljici, ki sta daleč daleč od Cerkve. In sta se mogli kar lep čas navaditi, da mene pač ne briga, kaj delata, recimo ob nedeljah. Ali glede mojih moralnih vrednost in njihovih. Jaz imam moje, ampak res ne bom pričakovala, da se bosta onidve držale tistega, kar jaz čutim. Če hoče imeti ena pet partnerjev naenkrat, ja, pa naj jih ima! Edino kar je meni muka, si zapomniti toliko imen. 😀 Kar pa pričakujem, je to, da mi pustita, da živim mojo vero. Se pravi, ob nedeljah dopoldne, pač je čas za mašo. Aja, pa recimo to, da sta spoštovale, da na dekliščini ne bom lih skakala od sreče, če mi poskrbita slačifanta. :-))[/quote]

Ne vem sicer, če je to ravno tolažba (tvoji uvodni stavki namreč). 🙂
Drugače pa: ja, točno tako. Če jaz ne jem mesa, od svojih prijateljev nikakor ne pričakujem, da me bodo prepričevali, češ da naj vsaj poskusim. Če moja prijateljica vzgaja otroka po principih katoliške cerkve, je menda ne bom prepričevala o nasprotnem. Če nekdo ne pije niti malo alkohola, ga tudi ne bom prepričevala, naj “vsaj poskusi”. In tako dalje …
Poznam pa tudi jaz take, ki so prepričani, da je tisto, kar počnejo oni sami, edino pravilno. In to res ni odvisno od tega, ali so verni ali ne. Poznam nekaj precej nemogočih vernikov kot nekaj precej nemogočih nevernikov.

Če bi Jezus vedel, da bodo nekoč nekje v njegov spomin kuhali šunko, bi se zgrozil in vas obsodil za heretike. 🙂
V času velike noči so sicer pred krščanstvom praznovali pomlad – krščanstvo je pač prevzelo praznik in mu dodalo drug pomen, kot večini praznikov. Tako da to ni izključno krščanski praznik. Še zdaleč pa ni katoliški, kot bi si nekateri spet to radi prisvojili, ker da druge krščanske vere ne smejo praznovati vstajenja božjega sina. Ali ga praznovati na kakšen drug dan – ne, bognedaj, edini pravilen koledar je vendar naš.

Pirhov ponavadi ne barvam. Letos pa jih bom. Zanalašč. In to za veliko noč, za 1. maj, 1. november in še za božič. :)[/quote]

Torej, KRŠČANSKA Velika noč je postavljena glede na judovsko veliko noč, ki se praznuje vsako leto prvo soboto po prvi pomladanski polni luni. Judje na ta dan praznujejo beg iz Egipta (rešitev iz suženjstva – Mojzes pa to). Kristus je bil križan dan pred judovsko Veliko nočjo. Kristjani pa verjamemo da je tretji dan (torej na nedeljo) vstal od smrti. In zato praznujemo Veliko noč prvo nedeljo po prvi pomladanski polni luni (ki je bila včeraj). Pomeni, da se je ta krščanski praznik izpeljal iz judovskega (tega nihče ne taji). Judovski praznik pa se je začel z begom Izraela izpod Egipčanskega jarma. Prihod pomladi pa tu ne igra nobene vloge, zato ne blebetajte da je Velika noč kakšno pogansko praznovanje prihoda pomladi.

New Report

Close