Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Današnje tridesetletnice – tragična slika

Današnje tridesetletnice – tragična slika

ah kje pa, tega pa komunisti ja niso počeli:-(

Na eni strani obstajajo pri nas delovna mesta, ki so izredno zaščitena. Poleg tega je minimalna plača previsoka. Jp, previsoka glede na gospodarske razmere. Zato pa imamo dvojni trg dela. Redno zaposlenega ne smeš plačati manj kot 570 € neto, medtem ko pripravnika legalno “plačaš” 0 evrov na mesec. Ali pa študenta 200 € na mesec. Brez kakršnihkoli delavskih pravic.

Marsikdo, ki je imel pamet, je bil proti študentskemu delu že 10 ali 15 let nazaj. Fora je v tem, da je to delo prikladno za večino – za starejše, ki tako varujejo svoja delovna mesta, za gospodarstvo, ki potrebuje fleksibilno in cenejšo delovno silo in za državo, ki tako umetno ustvarja nižjo brezposelnost.

Mlade se je pa okoli prenašalo z mantro, da je študentsko delo dobro za izkušnje in da bodo kasneje tako lažje dobili zaposlitev. In v to so verjeli, žal.

Kar me bolj skrbi, je to, da nekateri še vedno verjamejo v to.

ah kje pa, tega pa komunisti ja niso počeli:-([/quote]

A prav vsako temo moras zapacat s svojimi desnicarskimi umotvori??

ah kje pa, tega pa komunisti ja niso počeli:-([/quote]
Ah sploh ne, kje pa! To laž in propaganda….

Tudi njihovi vnuki sedaj ne sanjajo o tem, kako bodo oni zaplenili tistim, ki “imajo preveč”; tudi oni sedaj ne preračunavajo, koliko je sploh smiselno, da ima posameznik premoženja in kako bi bilo potrebno “višek” zaplenit ; tudi oni si sedaj ne izmišljajo novih pravil, kako in koliko krat na leto mora nekdo stopiti na svojo zemljo, sicer se razglasi, da je lastnik “ne uporablja in koristi”, zato jo je treba zaplenit…

Ker je prejšnja država, ki je (dobesedno) temeljila na kraji delovala tako dobro, bi kazalo ta recept znova ponoviti….

Ah, VV Godina je bila tudi moja profesorica-za izbirni predmet je gostovala na naši fakulteti. Sicer jo je zanimivo poslušat in svoje cajte sem jo tudi jaz brala v Oni, ampak prav veliko stika z realnostjo pa res nima.

Sem torej generacija o kateri govori, izobražena, privlačna-ne vem- o tem naj sodijo drugi :), pred nekaj dnevi dopolnila 10 let delovne dobe, sicer v izvenzakonski skupnosti in z dvema otrokoma. Vse moje kolegice, pa sošolke s fakultete so zaposlene, poročene oz. imajo partnerja, večina njih tudi otroke, le ena je sama, pa še to je šlo za splet okoliščin.

Veliko je res odvisno od posameznika, koliko se zna sam dvignit, koliko mu je v interesu to in ono in jezi me da vvg toliko posplošuje. O njej res nimam najvoljšega mnenja. Pa še malo nesrmnosti: malo fizure in kakšna druga sorta oblačila razen ena velika cunja okrog nje ji ne bi škodovala.

pa lp

No ne morem si kaj, da ne bi kometirala… Ni kriva ne država, ne kriza, ne Jugoslavija, krivi smo posamezniki. Ker se pač vse sešteva, leta pa gredo naprej.
Jaz recimo, nisem mogla skupaj študirati in delati. Ko sem delala sem delala, ko sem študirala pa študirala. OK, sem živela v študentu, kaj drugega pa mi država v času študija ni dala. In ja delala sem na svojem področju in imam zdaj recimo temu delo in sem konkurenčna na trgu dela. Ampak zato je bilo potrebno delat in veliko vložit v sebe..
Poznam pa veliko svojih vrstnic, ki tega niso naredile, ker niso zrele, niso odrasle. In to je problem te družbe. Da ti pri tridesetih zmanjka denarja je nekaj normalnega (vsem pametnim, a vam starši niso posodili za avto, stanvanje…), hočem reči, se zgodi. Biti konstantno brez denarja pa je nekaj drugega. Jamrati v kotu in se smiliti samemu sebi pa tudi… Od tega ni denarja in ni službe. In zakaj je tako? Ker mamice in očki svoje sončke zavijajo v vato, namesto, da bi jih naučili živet, jih potisnili v svet in jim stali ob strani, ko je le malo prveč krut do njih…
Kar se pa partnerstev tiče, smo ljudje tudi tukaj neodrasli. Je treba potrpet, ja. Ampak hrepenet, upat sanjat in tako naprej za nekaj kar to ni. Ej, to smo počeli pri petnajst.
Tako da, nismo vse trideset letnice grozne, nimamo vse krtovih rok in znamo poglat srajce. Jaz osebno pa tega ne bi počela za nekoga, ki misli, da je moja izobraba slaba lastnost in misli, da je moja dolžnost, da so srajce speglane, kosilo skuhano in gospodove potrebe zagotovljene. Ker sem pač mnenja, da si vsako bitje zasluži neko spoštljivo ravnanje (in ne ne mislim, da so moški prasci).
Zdaj pa me popljuvajte, če me upate, babe.

A zgled? Pri svojih starših, zagotovo!

Današnji 30-letniki in mlajši so v veliki meri potomci generacije, ki ni nima ravno briljantnih izoblikovanih delovnih ali pa učnih navad.

Mi smo bili od mladih nog vzgojeni in navajeni delat, starši so nam bili za vzgled z izoblikovanimi navadami, niso cigaretali in kufetali naokrog, tako kot nekater danes. Popoldne in proti večeru smo po šoli, službah in obveznostih prijeli še za različnoorodje in šli delat tudi njive, vrtove. In nekateri še danes ne jamramo.

Glede služb: spomnim se, da so nas med študijem (cca. 5 let nazaj) dobesedno prosili, če bi šli delati v Bruselj. Ker so potrebovali nekaj “predstavnikov” naše fakultete. Za zelo dobro plačo, zagotovljenim bivanjem in za mislim da dobo 5 let. Kandidatov ni bilo. Sama se nisem odločila ker imam težave z jeziki, a mi je za to še danes žal.
Če gledam sovrstnike (sem namreč 30-) pa priznam da jih ne morem popredalčkati. Vsi ki jih poznam se borijo, tako ali drugače. Eni uspešno, drugi manj uspešno (tudi z manj truda). V bližini je večina takih, ki so se odločili za družinsko življenje, ki imajo zaposlitev (vsaj občasne ali pa s.p.). Težko je vse

Za vse tiste, ki ste kakšno leto zadaj z zakonodajo…študentsko delo se za delodajalca ne splača več, ker je obdavčeno kot vas druga dela, panoga je v zatonu, pa zaradi tega ni več zaposlitev, torej je težava nekje drugje, mogoče v tem, da smo zamudili s prestrukturiranjem gospodarstva…preberite si nemški sistem malega dela, ki se je do neke mere hotel uvesti k nam-dejansko naše študentsko delo razširjeno na vse skupine-k sreči so bili vsaj študentje glasni, ostale slovenske ovce ste bile tiho, tako kot sedaj, ko bomo imeli še goro brezveznih davkov, pa vsi tiho… sama sem delala z brezposelnimi, kjer sem imela možnost spoznati tiste, ki so bili iskalci prve zaposlitve in sem spoznala, da je bila kar nekaj mladih brezposelnih po lastni krivdi, saj so bili popolnoma nesamostojni, nesposobni prevzeti odgovornost in še vedno na starševskih joških…sposobni so v treh mesecih po večini dobili delo, če so le bili malce bolj, bom napisala tako, ‘odprti’ za dela…sama sem delala preko študentskega dela in sem tako lahko študirala, k sreči, da je ostalo, ne vem zakaj bi ga ukinjali zaradi nespobnih diplomantov.

……članek je bil napisan.
svet pa se vrti dalje in dalje…in folk se kr neki sekira, kar pa je itak utopično,ker ne bo nič boljše!
v vsaki dobi je bilo nekaj boljšega in nekaj slabšega in to je dejstvo.
nekateri poveličujete socializem, eni komunizem in še in še…
pa saj to ni sploh pomembno,no.
vsi bomo enkrat šli,ane? rakom žvižgat,hehe…
živi pa za ta trenutek. to šteje.delaj dobra dela, pa bo.Kar pač bo.

Kako lahko je posploševat in teorizirat … Pa iskat krivce, igrat žrtev.

New Report

Close