davek na prodajo nepremičnine
Pozdravljeni,
lepo prosim za pomoč pri spodnji zadevi:
Stanovanje je bilo pridobljeno po Jazbinškovem zakonu, ker pa smo bili v tožbi za stanovanje, smo ga lahko kupili šele leta 2005, ko smo tožbo dobili. (tožba je trajala več kot 10 let) Kupnina za stanovanje je znašala 1.200.000,00.
stanovanje je bilo v istem letu podarjeno z darilno pododbo na hči (mama podarila hčerki), informativna vrednost podarjenega stanovanja je napisana 24.000.000,00. (to je informativna vrednost na darilni pogodbi)
Hči želi prodati stanovanje naprej, ni pa še minilo tri leta.
prosim za podatek, kakšno višino davka plača hči, ob prodaji stanovanja.
hvala in lp, Marjana
Pozdravljeni!
Davek na promet z nepremičninami je 2 %. Ker je vaša hči lastnica manj kot 10 let, plača še dohodnino. Predlagam, da se posvetujete z davčnim svetovalcem.
To je razlaga DURS-a:
Če je odsvojitev nepremičnin, ne glede na to, ali so bile odsvojene v spremenjenem ali nespremenjenem stanju, izvršena pred potekom desetih let od dneva, ko so bile pridobljene, je fizična oseba tudi zavezanec za davek od dobička iz kapitala v skladu s zakonom o dohodnini, ki sicer omogoča tudi nekatere oprostitve in odlog ugotavljanja davčne obveznosti.
Davčna osnova od dobička iz kapitala je razlika med vrednostjo kapitala ob odsvojitvi in vrednostjo kapitala ob pridobitvi.
Dobiček, dosežen z odsvojitvijo nepremičnine, pridobljene pred 1. januarjem 2002, se ne obdavčuje.
lep dan!
S 01.01.2006 so s sprejetjem novega zakona o dohodnini določene spremembe. Skopiral sem članek, ki govori o tem. Vsekakor pa vam priporočam, da se posvetujete z davčnim strokovnjakom.
Vprašanje:
Pri prodaji nepremičnine, v kateri sem stalno prijavljen več kot tri leta, ni treba plačati davka, če pa nisem stalno prijavljen, je to obdobje prej znašalo deset let. Kako je po novem? Kako je, če sta lastnika nepremičnine dva, od teh pa je v njej stalno prijavljen samo eden? Ali velja oprostitev plačila davka za oba solastnika?
Odgovor:
Vsak lastnik, ki odsvoji nepremičnino, je zavezanec za davek od dobička iz kapitala za svoj lastni del nepremičnine. Pogoje za oprostitev izpolnjuje le tisti lastnik oz. solastnik, ki je odsvojil nepremičnino v katerem je imel prijavljeno stalno prebivališče in ga je imel v lasti ter je tam dejansko bival vsaj zadnja tri leta pred odsvojitvijo.
Lani je bila obdavčena vsaka odsvojitev pred potekom desetih let
Z Zakonom o dohodnini, ki je veljal v lanskem letu, je bila obdavčena vsaka odsvojitev nepremičnine pred potekom desetih let (le odsvojitev nepremičnine, pridobljene pred 1. januarjem 2002, ni bila obdavčena). Zavezanci so lahko uveljavljali oprostitev plačila akontacije od dobička iz kapitala od odsvojitve nepremičnine, če so odsvojili nepremičnino v katerem so imeli prijavljeno stalno prebivališče in so tam dejansko bivali vsaj zadnja tri leta pred odsvojitvijo.
Od letos naprej ni več desetletnega roka, davek se plačuje proporcionalno
Zakon o dohodnini, ki je začel veljati 1. januarja 2006, ohranja navedeno oprostitev plačila dohodnine, prinaša pa tudi novosti. Še vedno je obdavčljiva vsaka odsvojitev kapitala in še vedno je neobdavčena odsvojitev nepremičnine, ki je bila pridobljena pred 1. januarjem 2002. Novost je predvsem v tem, da ni več desetletnega roka kot tudi to, da bo po novem dohodnina od dobička iz kapitala veljala kot dokončen davek, plačevala pa se bo po proporcionalni stopnji glede na rok imetništva kapitala (do pet let po 20 % stopnji, po dopolnjenih petih letih imetništva kapitala po 15 %, po desetih letih 10 %, po 15 letih imetništva 5 % in po 20 ali več letih imetništva kapitala 0 % stopnji).
Če nismo bili stalno prijavljeni, ni oprostitve
Stalno prebivanje v nepremičnini se dokazuje z uradno prijavo stalnega bivališča. Več smo o tem pisali v članku Stalno bivališče dokazuje le uradna prijava [+]. V primeru, da solastnik na odsvojeni nepremičnini ni imel prijavljenega stalnega prebivališča, ni oproščen plačila davka na dobiček ob odsvojitvi.
Se zahvaljujem za odgovor, in sprašujem še malo..:)
datum pogodbe pridobitve nepremičnine je 2004, datum predpogodbe pa je 1991, ker je bila v vsem tem času zadeva na sodišču. Se lahko kakorkoli sklicujemo na datum iz leta 1991.
in še vedno me zanima, slišala sem za to lestvico ki jo je določal Jazbinškov zakon, glede obdavčitve nepremičnine po tem zakonu…, torej to v noben primeru ne moremo uveljavljati.
davek nam bo znašal cca 6 M. in vejetno potem še dohodnina? kar je zelo veliko. Kaj mi lahko svetujete?
Če imate še kakšen predlog bolj konkretno na koga se je najbolje obrniti?
Ker bila sem na dveh občinah z vsemi papirji in vedno sem dobila drugačen odgovor.
res hvala za vso pomoč in odgovore.
Svetujem vam, da se obrnete na odvetnika, ki je strokovnjak za davčno pravo. Sicer jih je v Sloveniji bolj malo.
Imate pa tudi možnost pritožbe na Evropsko Sodišče, zaradi sojenja v nerazumnem roku. Dejansko vam je bila zaradi nerazumno dolgega roka povzročena škoda.
Lp
Pozdrav,
ponovno na sodišče:( tako slabe izkušnje:(
Datum predpogodbe je cca 10 let nazaj, datum pogodbe pa cca 2 leti, ker je bilo vse na sodišču in ker smo “dobili” bi bilo verjetno prav, da se upošteva datum predpogodbe?
Prosim še za ta odgovor in za pomoč, ime odvetnika katerega bi mi priporočali.
hvala hvala
lep pozdrav
Na žalost ne vem koga vam naj priporočim. En odvetnik je znan s tožbami na Evropskem sodišču in je tudi kar nekj zadev uspešno rešil. Imena ne vem, je pa bil dosti tudi na TV. vsekakor mora biti odvetnik, ki ima izkušnje s tem.
Lp
Do odvetnika gotovo še lahko stopite, vendar vprašanje kaj bo sedaj lahko naredil in kako dolgo bo trajala nova tožba.
Zanima me od kje ste prišli do tega da boste plačali celotnega davka 6 mio SIT. Hčerka, ki je nova lastnica stanovanja bo ob prodaji plačala 2% Davka na promet nepremični na prodajno ceno, ki bo navedena na pogodbi sklenjeni med njo in novim kupcem. Pazite, ker če bo ta cena prenizka (nerealna glede na tržno ceno) bo davčna odmerila 2% davek po njihovi lestvici tržnih cen.
Davek od dobička od kapitala pa hčerka ne bo plačala na celotno prodajno ceno, ampak samo na razliko v ceni, ki bo ustvarjena. Torej če bo stanovanje prodala za 30 mio sit, dobila pa ga je po 24 mio sit plača 20% na razliko v ceni 6 mio SIT kar znaša 1,2 mio SIT. Da bi dejansko plačali 6 mio SIT bi morala biti vrednost stanovanja enkrat večja. Še zmeraj pa imate možnost, da se s kupcem dogovorite, da on plača 2% davek na promet nepremičnin.