Dedovanje po smrti
Lep pozdrav!
Rada bi vas vprašala, kako je z darilno pogodbo, ki jo je oče napisal pred smrtjo. Gre za pravilno sesastavljeno darilno pogodbo za nezazidljivo parcelo (1000m2), ki ni bila podpisana s strani prič ali overjena pri notarju. Kaj lahko pričakujem na zapuščinski razpravi?
Kako se deduje hiša, če je bil lastnik oče? Koliko dobi mami (žena), 2 otroka, od sorodnikov je živa še očetova mama in očetov brat? Bomo od zapuščine plačali davek?
Najlepša hvala za odgovore.
Darilna pogodba spada med realne kontrakte, kar pomeni, da je za veljavnost pogodbe potrebno, da darovalec dejansko izroči nepremičnino v last in posest obdarjencu (lastnina se prenaša z vpisom v zemljiško knjigo). Menim torej, da boste bolj težko uspeli priti do podarjene nepremičnine (kdaj pa je bila pogodba sklenjena – tik pred smrtjo ali že pred več leti? Ali imate nepremičnino v svoji posesti). Na zapuščinski obravnavi pa sicer lahko pokažete sodniku darilno pogodbo in poizkušate od ostalih dedičev doseči, da vam priznajo to darilo. Sicer pa se posvetujte z odvetnikom.
Če oče ni napravil oporoke, bo nastopilo zakonito dedovanje – prvi dedni red, ki ga sestavljajo njegova žena in njegovi otroci, vsak v enakem deležu. Lahko pa njegova žena izjavi, da je polovica (ali del) zapustnikovega premoženja, ki je pisano samo na očeta, njena last, ker je bilo pridobljeno v času trajanja zakonske zveze. V tem primeru bi bilo potem predmet dedovanja samo preostali del premoženja.
Davek na dediščino ne boste plačali, ker ste 1. dedni red, plačali pa boste sodne takse v zapuščinskem postopku.
LP
Forum je zaprt za komentiranje.