Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Dedovanje po teti

Dedovanje po teti

se vam zdi ta zakon o dedovanju fer? meni ne!
umrla je teta, ki ni imela otrok, le moža … zdaj pa namesto, da bi mož vse dedoval po njej, smo v dedovanje vključeni bratje in sestre oz. od pokojnega brata otroci, torej nečaki
???
noro … mi imamo zdaj samo dirkanje in podpisovanje izjav, da se odpovedujemo dediščini

se vam zdi to normalno? keri butl je pisal takšen zakon?

in zakaj se odpovedujete dedovanju?
ko bo še mož umrl, bo pač celotno premoženje prešlo v last njegove žlahte, vi po teti boste pač ostali brez vsega. zakon samo omogoča, da v primeru, ko par nima otrok, lahko deduje njegova in njena žlahta…. ne pa samo žlahta tistega, ki preživi drugega.

Pri nas je bilo podobno, pri moji mami in pri možu, s tem, da so vsi razseljeni po svetu in je bil cel cirkus s temi papirji.
Meni je tudi to zelo trapasto.

nova
Uredništvo priporoča

pa če bi teta želela, da vse podeduje mož, bi komot tudi tako oporoko napisala, pa žlahta ne bi mogla nič, saj po vsej verjetnosti nihče ni nujni dedič


Ja, je normalno.
Vaša družina ni edino merilo, kaj je komu sprejemljivo.
Malo pobrskaj po spletu, kolikim se pa recimo ne zdi pravično, da partner pokojnega, s katerim nista imela skupnih otrok, ‘odnese’ polovico pokojnikovega premoženja, ki bi se po njihovem mnenju moralo v celoti vrniti v njihovo rodbino.

Še posebej so glasni sorodnikov moških pokojnikov, ko morajo deliti bogastvo z ‘lenimi koristoljubkami’.

P.S.: Saj veste, da bodo po smrti moža te vaše tete premoženje, do katerega ste sedaj upravičeni, lahko dedovali še samo njegovi sorodniki? Bo to (bolj) fer?

menim, da teta ni vedela, da mora napisati oporoko, saj tudi jaz prvič slišim, da je tak zakon 🙁

odpovedujemo se dediščini zato, ker v dediščino pride le stanovanje, v katerem bo njen mož dalje živel … pa tudi fer se nam zdi, da se … madonca, sto let živita skupaj, zdaj pa on ne more vse dedovat???

Midva tudi nimava otrok in nama je bilo razloženo da lahko zahtevajo nujni delež. Torej jaz umrem in moji bratje in sestre lahko zahtevajo od mojega moža da jim izplača nujni delež premoženja, katerega sva midva skupaj ustvarila! Kupiva stanovanje, odplačujeva 30 let, šparava….en se stegne in se drugi pri 60ih spet zapufa zato da izplača ljudi, ki mu v bistvu niso nič! Ali pa ostane brez stanovanja. Bolano do amena.Ta bebec ki je ta zakon spisal sem ziher da je imel premožne sorodnike brez otrok.

Kaj se vam bo pa zdelo fer po njegovi smrti, ko bodo sedanje tetino premoženje dobili samo njegovi sorodniki?

Pri nas je bilo podobno, pri moji mami in pri možu, s tem, da so vsi razseljeni po svetu in je bil cel cirkus s temi papirji.
Meni je tudi to zelo trapasto.
[/quote]

tako je tudi pri nas … mislim, da bo mož prej umrl, kot bomo mi zbrali vse podpise po širnem svetu

ja slovenska zakonodaja je sto let za leseno žlico, ampak se je hitro oglasilo nekaj mrhovinarjev, ki bi se šli blut und boden ideologijo do Adama in Eve, če bi le imeli kaj koristi od tega.
sicer oporoka izključuje dediče drugega in naslednjih redov, samo marsikdo ne pozna skrivnosti slovenskih zakonov.

Ni tako le v Slovenski zakonodaji. Moj oče je dedoval po teti, ki je živela v Ameriki, mama pa po sestrični ki je živela v Kanadi. Jaz sem se dediščini po stricu opovedala,eden je umrl brez premoženja, po enem, pa so se vsi ostali odpovedali dedovanju v korist mene in mojega moža.

Midva tudi nimava otrok in nama je bilo razloženo da lahko zahtevajo nujni delež. Torej jaz umrem in moji bratje in sestre lahko zahtevajo od mojega moža da jim izplača nujni delež premoženja, katerega sva midva skupaj ustvarila! Kupiva stanovanje, odplačujeva 30 let, šparava….en se stegne in se drugi pri 60ih spet zapufa zato da izplača ljudi, ki mu v bistvu niso nič! Ali pa ostane brez stanovanja. Bolano do amena.Ta bebec ki je ta zakon spisal sem ziher da je imel premožne sorodnike brez otrok.
[/quote]

en hakelc je pri teh nujnih deležih bratov in sester. Malo se pozanimaj, kdo lahko sploh zahteva nujni delež v tem primeru.

Midva tudi nimava otrok in nama je bilo razloženo, da lahko zahtevajo nujni delež. Torej, jaz umrem in moji bratje in sestre lahko zahtevajo od mojega moža, da jim izplača nujni delež premoženja, ki sva ga midva skupaj ustvarila! Kupiva stanovanje, odplačujeva 30 let, šparava….en se stegne in se drugi pri 60-ih spet zapufa zato, da izplača ljudi, ki mu v bistvu niso nič! Ali pa ostane brez stanovanja. Bolano do amena. Ta bebec, ki je ta zakon spisal, sem ziher, da je imel premožne sorodnike brez otrok.
[/quote]

kot razumem, morata napisati oporoko, da dedujeta en po drugem, potem drugi odpadejo

imam prav?

KO se odpovedujete dediščini obvezno navedite v korist katerega se odpovedujete, ker drugače gre vaša odpoved dedovanja v razdelitev vseh, ki se prijavijo v dedovanje ( torej se odpovejte v korist tetinega moža).

Pozabi na moža in daj na tehtnico njegove otroke in vaše otroke. Je fer, da bodo dedovali vse njegovi otroci? Jih poznaš? So skrbeli za teto, so prihajali na obisk k njej?

Midva tudi nimava otrok in nama je bilo razloženo da lahko zahtevajo nujni delež. Torej jaz umrem in moji bratje in sestre lahko zahtevajo od mojega moža da jim izplača nujni delež premoženja, katerega sva midva skupaj ustvarila! Kupiva stanovanje, odplačujeva 30 let, šparava….en se stegne in se drugi pri 60ih spet zapufa zato da izplača ljudi, ki mu v bistvu niso nič! Ali pa ostane brez stanovanja. Bolano do amena.Ta bebec ki je ta zakon spisal sem ziher da je imel premožne sorodnike brez otrok.
[/quote]
bratje in sestre so nujni dediči samo, če se niso sposobni sami preživljat.
nujni dediči so otroci in starši


kdo pravi, da morate od njega karkoli zahtevat?
počakate, da umre tudi on in potem si dediči obeh strani razdelite stanovanje.
zakaj bi vse kar je teta ustvarila prepystili njegovi žlahti?

Avtorica je sorodnica strica zato jo ta zakon moti.

Kaj pa v tem primeru, teta ima partnerja, kateri ima od prej otroke, teta nima nič potomcev. skupaj sta že 30 let, ona je prišla k njemu v stanovanje, takrat je bilo še v najemu, potem sta pa ga skupaj odkupila.

Gre vse potem na njegove otroke, ali tudi sorodnike od tete?


Vse na njegove otroke, razen če so starši od tete še živi, potem gre nujni delež staršem.


kdo pravi, da morate od njega karkoli zahtevat?
počakate, da umre tudi on in potem si dediči obeh strani razdelite stanovanje.
zakaj bi vse kar je teta ustvarila prepystili njegovi žlahti?
[/quote]

Mogoče zato, ker to glede na zakon tako ne gre?

Ko bo umrl mož od tete, sorodniki od tete več nimajo kaj zahtevati.

Mogoče zato, ker to glede na zakon tako ne gre?

Ko bo umrl mož od tete, sortodniki od tete več nimajo kaj zahtevati.
[/quote]
ti imaš težave s sledenjem debati?
pravim da imajo opcijo, da se ne odpovejo dedovanju po teti, postanejo lastnik dela stanovanja in po stričevi smrti od njegovih dedičev zahtevajo izplačilo, ali oni izplačajo stričeve dediče ali pa se takrat stanovanje enostavno proda in si dediči razdelijo kupnino.
ves čas namreč trdim, sa se je neumno odpovedat dediščini.


Vse na njegove otroke, razen če so starši od tete še živi, potem gre nujni delež staršem.
[/quote]

si prepričana, da je tako? četudi otroci niso imeli nekih stikov z očetom, čeprav je plačeval preživnino? in kasneje zanju skrbijo nečaki oz. vsaj za teto?

tu je dedovanje odvisno od tega, kdo prej umre in ali sta oba zapisana kot lastnika stanovanja

če umre teta prva, se njena polovica stanovanja deduje:
pol mož, polovico njeni sorodniki po starših ali celo starih starših.

če umre prej stric, se njegova polovica stanovana v enakomernih delih razdeli med teto in stričeve otroke. vec kot je otrok, manj dobi teta.

Kaj pa v primeru, ce eden od zakoncev podeduje hiso od svojih starsev, nekaj kasneje pa umre. Kdo so dedici? Drugi zakonec in otroci, ali samo otroci?

New Report

Close