Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek dedovanje – se vam zdi prav?

dedovanje – se vam zdi prav?

Se mi v bistvu zelo smiliš, ker očitno nisi nikogaršnji otok in so te starši že zdavnaj odpisali. Saj verjamem, da je hudo, če ne občutiš starševske topline in občutka, kaj to pomeni biti družina, deliti znotraj družine in si med seboj pomagati. Starši bodo imetje zapustili meni (niti v sanjah tebi, čeprav očitno si uboga sirota brez vsega), ker so tudi moji starši precej podedovali po svojih starših in oni od svojih itd….. temu se reče delodavanje po smrti svojih prednikov, če še nisi slišala.
A si sposobna vsaj približno dojeti, v čem je point razumevanja ZNOTRAJ DRUŽINE?[/quote]

V bistvu je ravno obratno. Pri nas do take situacije, s kakršno se zdaj sooča avtorica, sploh ne more priti, ker je vse že zdavnaj črno na belem.
Pravičniško trkanje po prsih in grmenje s prižnice ti v takih primerih nič ne pomaga, ker je zakon jasen – in namesto da se zaklinjaš, če je še kaj pravice na tem svetu, poskrbi, da bodo tvoji otroci dobili, kar si jim namenila.
Koristi od tvoji besed za avtorico te teme ni – so 0,0 (z besedo nič cela nič). Pa tako si se razpisala, boga.

Dobro vem, da v zakoniku o dedovanju piše drugače, jaz sem napisala samo to, kar se meni zdi POŠTENO glede na zdravo kmečko logiko. Kaj so veleumneži napisali v zakone, pa je druga pesem in to še ne pomeni, da je to zame tudi moralno gledano pošteno!

Starši so me zelo dobro naučili, kaj pomeni biti DRUŽINA, držati skupaj in si med seboj pomagati ter se zanesti eden na drugega. In hvaležna sem za to, da bom vedela, kako to naprej prenesti na svojega otroka, ki bo po zaslugah mojih staršev vedel, na koga se lahko na tem svetu zanese, kdo mu bo stal ob strani in mu pomagal k čim lepšemu življenju. Moj dom bo vedno tudi dom mojega otroka, ne glede na to, kdo je kaj ustvaril, kupil, dobil…vse to je NAŠE, ker smo družina in pika.

Ta beden zakon, ki eni baburi prisklednici omogoča dedovanja, itak zagovarjate samo tisti, ki vam starši ničesar ne nudijo in so ali pa še bodo vso svoje imetje zapravili (tudi, če so sami vse skupaj samo podedovali in morda zelo malo sami ustvarili ali pa celo nič), vi boste pa morali zaradi tega nekje plačevati drago najemnino ali pa se do smrti zakreditirati, da boste imeli streho nad glavo. Žalostno in smilite se mi, ampak vidim, da ste ravno zaradi tega eni postali STRUPENI do amena, faušije in hudobije pa se reveži ne boste rešili do smrti. Da vam je lažje, se tukaj seveda tolažite, da je bilo dovolj, da vas je mama rodila in vam dajala hrano ter omogočila šolanje. No, tudi taka tolažba je ok, če vanjo RES VERJAMETE. Pa verjamete???

za tisto edinko, ki imajo samo enega otroka – mislim, da bo pri vas še prav pestro.

Nisem brala vseh komentarjev AMPAK se mi zdi, da če je ona živela s tvojim očetom ne more dobit vdovske pokojnine…na nek način se ji bi morala odpovedat…preberi malo zakon. Mogoče pa imaš tukaj kakšen adut v rokavu, ker ni uredila na ZPIZu pokojnino in je državo “prenašala okoli”,

174. člen – Razlogi za prenehanje pravice do vdovske ali družinske pokojnin
(1) Vdova oziroma vdovec izgubi pravico do vdovske pokojnine, če sklene novo zakonsko zvezo pred dopolnitvijo starosti iz prvega odstavka 36. člena
(2) Ob pogojih iz prejšnjega odstavka izgubi pravico do vdovske pokojnine tudi upravičenec, ki vstopi v življenjsko skupnost, ki je po zakonu v pravnih posledicah izenačena z zakonsko zvezo.

umrli lahko zapusti komurkoli – kdorkoli, ki misli, da mu avtomatsko pripada nekaj od njegovih staršev, se moti. Vsak umrli lahko zapusti komurkoli, karkoli. Vključno z dolgovi. Boste potem rekli, da tudi dolgovi, ki jih starši pustijo za sabo (poznamo primere, kjer so zneski ogromni,…), da seveda naj ostanejo znotraj družine? To je pa druga zgodba a ne?

V primeru avtorice – če je bilo tako dogovorjeno – škoda, da nimate ničesar pisno. Jaz bi se verjetno iz principa pravdala, če je bilo res tako dogovorjeno.
V našem primeru, je po smrti mame oče hotel vse nase imeti napisano in skoz govoril, da bomo na koncu itak otroci vse dobili in že povedal delitve kdo bo kaj dobil. Jaz sem vseeno želela imeti sorazmerni delež hiše od mame pisan name – za primer, če oče najde novo žensko, da ne bo tista kar tako dobila cele hiše. In res – oče ima novo žensko. Mogoče bo tista ob njegovi smrti tukaj gor spraševala kako naj hči ven vrže iz hiše in ji vzame njen mali delež 🙂

Ampak ponavljam: nič ne pripada avtomatsko družini. Umrli lahko pusti komurkoli karkoli hoče. In lastnina naših staršev ni avtomatsko naša. V tem primeru, če ni oporoke in oče ni novi ženski formalno zapustil hiše, bi se pa tožarila. princip je princip in dogovor je dogovor.

Poglej, sodišče presoja na podlagi zakonodaje, ne na podlagi zdrave kmečke logike. Odvetnik vam je povsem pošteno razložil situacijo, lahko pa si poiščete takega, ki vam bo izcuzal vse pare, na koncu pa tako ne boste dosegli ničesar.

kaj bi rekla za primere, ko starši za sabo pustijo dolgove?
Če se otrok odpove nujnemu deležu, se lahko odpove tudi dolgovom. Če noče poplačati dolgovom, pa mu tudi nujni delež ne pripada.

Primer: oče dolžan banki 75.000€ in ima hišo vredno 65.000€. Otroci mislijo, da bodo dobili hišo in računajo nanjo, da se vselijo vanjo ali jo prodajo – in ob njegovi smrti zvedo tudi za dolg na banki. Želijo hišo, nočejo pa plačati dolga. In so jezni na očeta. In državo. In zakone. In na boga. In na trenutno aktualnega politika. In na mon-ovce….
A sploh veš koliko je takih primerov? So otroci odgovorni tudi za slabe finančne odločitve svojih staršev?

Samo ena malenkost. Če je oporoka na koga drugega, lahko otroci zahtevajo nujni delež.

Samo ena malenkost. Če je oporoka na koga drugega, lahko otroci zahtevajo nujni delež.[/quote]

Res je – na to pozabljam, ker na to ne računam. Hvala za dopolnitev.
Če se oče odloči dati njej svoje, naj ji pač da in ji ne bom nagajala (vsaj tako pravim zdaj – bohved kaj bo res, če pride do tega). Ampak ja – nujni delež pripada, razen če se mu odpovem

Ženska ima svojo pokojnino in svojo hišo. Oče je bil zdrav skoraj do konca in skupaj smo bili vsak drugi vikend, živimo 130 km narazen, dobro smo se razumeli, tudi z njo…

in kje je problem. bodite še naprej prijazni in hodite vsak drug vikend na kosilo k njej. tvoji otroci so ostali brez babice in dedka, morda lahko ona nadomesti stare starše. Bajta ti bo tako v breme pri OD in ostalih transferjih.

Če sta ženska in oče živela skupaj na istem naslovu – se pravi, da je bila tam prijavljena – potem se smatara kot da je izvenzakonska skupnost in kot, da je ona njegova žena.

Dedovali boste potemtakem vsak enak delež – se pravi, če si ti sama, si bosta razdelili 50:50, če pa imaš še kakšnega brata/sestro pa 33:33:33 – po enakih deležih. Ustrezno se deli, če je več otrok.

Če je oče zapustil vse skupaj z oporoko njej, potem lahko zahtevaš 1/2 od tistega, kar bi dedovala sicer (se pravi od 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} ali od 33{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} ali od…).

Če ima ženska priznano izvenzakonsko skupnost, potem je upravičena tudi do vdovske pokojnine.

Zakon je zakon, pa če je še tako butast in tukaj vam nobeno moraliziranje in sklicevanje na zdravo kmečko pamet ne pomaga ama baš i ništa.

Ta ženska tebi ni dolžna nič, zakon je na njeni strani in bila bi neumna, če bi se odpovedala vsemu,.
Zahvalite se očetu, ker ni napisal oporoke oz prej na ustrezen način poskrbel za zadevo in pa očetu+mami, ker niste delili maminega deleža.

Na mestu te ženske bi jaz edino razmislila o tem, da ti zapustim vse skupaj po svoji smrti – seveda pod pogojem, da ne bom rabila premoženja za plačilo doma…

Deduje se vse, kar ostane za umrlim. Kdo je pa dedič, je pa drugo vprašanje.
Glede na to, da je zunajzakonska zveza izenačena z zakonsko, ima tale teta verjetno pravico do dela hiše. Se pa ne bi spuščala v to, koliko so njene zahteve po dediščini moralne, glede na to, da očitno ni prispevala pikice k vsemu skupaj.

(Tole zgoraj navedeno o skupno ustvarjenem premoženju pa velja v primeru ločitve.)

Nisem brala vseh komentarjev AMPAK se mi zdi, da če je ona živela s tvojim očetom ne more dobit vdovske pokojnine…na nek način se ji bi morala odpovedat…preberi malo zakon. Mogoče pa imaš tukaj kakšen adut v rokavu, ker ni uredila na ZPIZu pokojnino in je državo “prenašala okoli”,

174. člen – Razlogi za prenehanje pravice do vdovske ali družinske pokojnin
(1) Vdova oziroma vdovec izgubi pravico do vdovske pokojnine, če sklene novo zakonsko zvezo pred dopolnitvijo starosti iz prvega odstavka 36. člena
(2) Ob pogojih iz prejšnjega odstavka izgubi pravico do vdovske pokojnine tudi upravičenec, ki vstopi v življenjsko skupnost, ki je po zakonu v pravnih posledicah izenačena z zakonsko zvezo.[/quote]

Ni nujno, v nekaterih primerih je pravica trajna, tudi če se upravičenec kasneje spet poroči oz. zaživi z nekom … Je pa teh če, ako, ko, ali ali v zakonu toliko, da se navaden človek težko znajde.

Ja, vem, da obstajajo tudi primeri, ko otrok podeduje dolgove. Ne razumem pa, kaj ima to veze s temo, na katero odgovarjamo??? Avtorica te teme ni nikjer omenjala dolgov, gre za dedovanje hiše… ne vem, zakaj bi mešali jabolka in slive.

Ja, vem, da obstajajo tudi primeri, ko otrok podeduje dolgove. Ne razumem pa, kaj ima to veze s temo, na katero odgovarjamo??? Avtorica te teme ni nikjer omenjala dolgov, gre za dedovanje hiše… ne vem, zakaj bi mešali jabolka in slive.[/quote]
tukaj ni mešanja jabolk in sliv – ampak dejstvo, da si otrok nekoga ne pomeni avtomatsko da ti kar pripada vse njegovo. Oče avtorice si je našel drugo žensko v zadnjih letih svojega življenja. Zakaj otroku pripada več kot ženski s katero je užival zadnja leta (če pozabimo, da konkretno ta ženska od avtorice zdaj ne spoštuje dogovora).

Ni mi ok, da toliko ljudi kar malo računa na to dediščino od staršev. Jaz si mislim – ko enkrat spravite
otroke k kruhu – zapravite vse – uživajte – prodajte vse in se odselite na eksotičen otok… ne pa da se potem familije koljejo ko je denar pa nepremičnine na mizi za razdelit. Verjetno vi še nikoli niste dedovali in delili? eh ja – slovenceljni.

Pojdi do odvetnika in mu povej vse kot si nam.Potem boš videla kaj se da narediti .Ne zgubljaj časa pohiti še danes!!!!! lp

Ja, ko se bo na zapuščinski javil eden ali dva nezakonska otroka za katera ne veš, bo še prav pestro :)))

Res ne razumem folka. Vsak prevzema odgovornosti za svoja dejanja in za svoje življenje. Torej, oče je moral vedeti, v kaj se spušča. Tebe pa njegova dejanja nič ne brigajo. Če si je našel novo partnerico ji pač pripada ustrezni delež. Po materi pa ste že dedovali, ne? Tako da ne moreš reči da bo dobila karkoli od tvoje mame ali še sploh karkoli tvojega!

če je oče lastnik hiše, čisto možno, da so se otroci odpovedali dedovanju, ali pa mati sploh ni bila vpisana v zemljiško knjigo kot lastnik in sploh ni prišlo do kake obravnave…

kaj je prav?

se vam zdi prav, da naženete gospo, ki je skrbela za vašega očeta, ga negovala, mu kuhala…. ni vse v denarju in financah, veste…
zdaj pa bi radi otroci, ki jih verjetno po pol leta k bolnemu očetu niti blizu ni bilo, da se ta gospa spravi nekam in neha težit…[/quote]

Ja ko je bila tam za časa njegovega življenja, mu je bila dobra, sej itak najbrž nobenega od sinov ali hčerk ni bilo blizu…predvidevam, da je bilo tako. Sedaj ko ga ni več, je postala nepotrebna in se mora takoj odseliti stran…uboga revica, če se ima kam še tako dobro, če pa ne bo pa morala poslušat in gledat vso to kalvarijo…

Poznam primer, ko je oče umrl, hči pa mami ni dovolila da pripelje svojega prijatelja v hišo…ne ne smeš imeti drugega, ker potem bo on vse vzel kar je moje, je rekla hči…ji grozi da jo bo naredila za dementno, da jo bo dala v dom, ji bo pobrala vse prihranke, ne ni ji dovolj da zalaga vnuke-njene otroke, ne ne…

Ma ljudje so pošasti…

Ja, ko se bo na zapuščinski javil eden ali dva nezakonska otroka za katera ne veš, bo še prav pestro :)))[/quote]

Hja, he he, pa to tudi ja…jezusss

Pozdravljeni
Mam vprašanje glede zapuščinske,imeli smo zapuščino po pokojni mami,pa se nismo moral zment,sam se moral večkrt uzeti dopust,pa ni bilo dogovora,potem smo dali not v zapuščinsko raz.da v primeru odtujitve in odprodaje mora brt izplačat delež,po toliko letih pa sem se preselil domov v rojstno hišo ki je v bratovi lasti,sedaj mi pa skoz nagaja na vse načine…
ali lahko spodbijem zapuščinsko ter zahtevam nujni delež..?

Lp Danijel

Če si podpisal na zapuščinski, ne moreš več ničesar zahtevati, razen če si v tem času zvedel za nova dejstva, ki jih na zapuščinski nisi poznal.

New Report

Close