Dedovanje zemljišča v tujini
Spoštovani,
prosim za nasvet glede dedovanja:
ugotovili smo, da je pokojni dedek, ki je bil rojen v tujini, umrl pa je v Sloveniji, v tujini še vedno kot lastnik zemljišča (parcele) vpisan v zemljiški knjigi. Po dedku se je zapuščinski postopek v Sloveniji že zaključil (o zemljišču v tujini se v tem postopku ni odločalo, ker se ni vedelo, da sploh obstaja).
Katero sodišče je pristojno za zapuščinski postopek za to zemljišče v tujini – slovensko ali tuje (pač krajevno pristojno)? Kakšen je sploh postopek, da se na sodišču (tem ali onem) zapuščinski postopek sproži?
Za dedovanje premoženja v tujini se uporabljajo tamkajšnji predpisi, tako da vam svetujem, da si poiščete pravno pomoč v državi, v kateri je vaš pokojni dedek zapustil nepremičnino.
Hvala za nasvet, kljub vsemu bi potreboval še kakšno informacijo.
Na kakšne način sodišče v tujini ve, kdo so dediči (vsi namreč živimo v Sloveniji). Ali je potrebno pred sodiščem v Sloveniji sprožiti kakšen postopek, da se ve, kdo sploh so dediči?
Zgoraj sem napisal, da se je zapuščinski postopek po dedku v Sloveniji končal, vendar nisem bil natančen: sodišče je ugotovilo, da dedek nima premoženja (za zemljišče v tujini se ni vedelo), zato zapuščinskega postopka ni izpeljalo.
Za obravnavo v tujini nahajajoče se nepremične zapuščine slovenskega državljana je slovensko sodišče pristojno le, če po pravu države, v kateri so nepremičnine, ni pristojen njen organ. Slovensko sodišče torej tudi v primeru, da bi se že med samim zapuščinskim postopkom vedelo za zemljišče v tujini, najverjetneje ne bi moglo ničesar ukreniti glede tega.
Treba bo sprožiti zapuščinski postopek pred pristojnim organom v tujini. Kako, kje in na kakšen način pa je odvisno od njihovih predpisov.
Forum je zaprt za komentiranje.