dedovanje
Zanima me ali lahko stric podari svojemu polbratu svoj delež kmetije, čeprav ima stric dva sinova in dva vnuka. Kakšna pogodba se mora sestaviti darilna ali izročilna, in ima ima kdo kakšen vzorec, ali je bolje da to sestavi notar ali odvetnik, ter kateri je dober v Lj.
Pozdravljeni,
vsakdo lahko s svojim premoženjem prosto razpolaga, kar pomeni, da stric seveda lahko svoj delež kmetije podari polbratu. Potomci za čas njegovega življenja samo na podlagi sorodstvenega razmerja z njim nimajo nobenih pravic na tem premoženju. Po njegovi smrti pa obstaja hipotetična možnost, da v primeru prikrajšanja nujnega deleža sinova kot nujna dediča zahtevata vračilo darila, vendar samo, če bi bilo to polbratu dano v enem letu pred stričevo smrtjo.
Darilna pogodba bi bila primerna za opisan pravni posel, medtem ko izročilna pogodba tu ne pride v poštev. Sestavi vam jo lahko strokovnjak ali pa sami, pri čemer pazite, da bo vsebovala vse bistvene sestavine in ne pozabite na zemljiškoknjižno dovolilo, brez katerega ne bo možen vpis v zemljiško knjigo.
LP
Najlepša hvala za odgovor. Zanima me, katere podatke oz. številke mora vse vsebovat ta pogodba in ali jo lahko napišem na računalnik ?
Poglejte si člene 533-544 Obligacijskega zakonika, ki urejajo darilno pogodbo. Pomembno je navesti identifikacijske podatke pogodbenih strank in nepremičnin, ki so predmet pogodbe (parcelne številke, katastrska občina, zemljiškoknjižni vložki), smiselno je napisati tudi površino predmetnih zemljišč in njihovo ocenjeno vrednost, da bo lahko davčna uprava odmerila davek. Pogodba je lahko napisana na računalnik, podpis na zemljiškoknjižnem dovolilu pa mora biti notarsko overjen.
Forum je zaprt za komentiranje.