Najdi forum

Splash Forum Arhiv Pravni nasveti Delitev premoženja – ločitev

Delitev premoženja – ločitev

Pozdravljeni!

Z možem sem poročena 20 let, imava dva otroka, najstnika. Že dalj časa v najinem zakonu škriplje. Mož je občasno psihično nasilen, ima hude izbruhe besa, kaznuje nas s tišino po več dni, in to vse pred otroki. Nekaj časa sem se slepila, da bo boljše, pa ni. Strokovno pomoč odklanja, sama hodim k terapevtu, specialistu zakonske terapije. Vendar je prišlo do točke, ko ne morem več, prepire o najinem zakonu začenja pred otroki, nas vse kaznuje s tišino….
Rada bi se prepričala, ali sploh lahko vložim tožbo za razvezo in delitev premoženja – če bom lahko po delitvi premoženja sploh zmogla finančno preživeti?!

Pred dvema letoma sva kupila hišo, vredno 100 000 EUR. Vrednost 20.000 EUR mi je podarila mama od prodaje svojega stanovanja (v katerem smo bivali), iz kupnine je bila plačana tudi večina opreme stanovanja – pohištvo, gospodinjski aparati… Nekaj opreme je seveda kupil tudi on (nekaj pohištva, gospodinjskih aparatov…)
Za preostalo vrednost kupnine sem vzela kredit na 25 let v višini 80.000 EUR, po dogovoru kredit plačujem le jaz.
Plačujem torej kredit v višini 550 EUR vsak mesec, od plače mi ostane cca 600 EUR. Mož bi moral plačevati preživnino…Vendar če mu moram še kaj dosti izplačati od vrednosti hiše, ne vem če bom zmogla preživeti s tem denarjem in otrokoma.
Zanima me, če bi prišlo do pravde na sodišču, kolikšen del bi morala izplačati možu, če ostanem v hiši z otroki? Kako se deli vrednost ostalega premoženje – oprema v stanovanju?Temu da ostanem z otroki mož ne bi nasprotoval, le če dobi svoj delež.

Prosim vas, odgovorite mi čimprej, razmere so nevzdržne…….

Velja domneva, da sta deleža zakoncev na skupnem premoženju enaka (torej da je vsak od vaju lastnik polovice hiše). Lahko pa se dokazuje, da ima eden večji delež na premoženju (npr. 20.000 EUR, ki vam je podarila mama in s katerimi je bil plačan del hiše, je bil vam podarjen denar in zato vaše posebno premoženje; še neplačan del kredita boste po razvezi prevzeli sami,…).
Zakonca se lahko o delitvi premoženja dogovorita v sporazumu v obliki notarskega zapisa, ali pa delitev prepustita sodišču v nepravdnem postopku. Na vaše vprašanje ne morem dati enoznačnega odgovora, ker je vse odvisno od mnogih okoliščin.

*********************************** EVA STROPNIK, univ. dipl. prav., Geovin, geodetske storitve in pravno svetovanje, V. Stropnik s.p., Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close