Najdi forum

Splash Forum Arhiv Pravni nasveti Delitev premoženja med otroke

Delitev premoženja med otroke

Pozdravljeni!

Imam vprašanje glede delitve premoženja med otroke. Situacija je sledeča: starša imata zaščiteno kmetijo v velikosti cca. 36ha z najmodernejšo kmetijsko mehanizacijo, vse avtomatizirano. Smo trije otroci A, B in C (pišem s črkami, da bo lažje poimenovati). Vsi imamo fakultetne izobrazbe in službe. Najmlajši C zadnje 6 let poleg službe pomaga tudi na kmetiji, živi pri starših, nikoli mu ni potrebno plačati nič (hrana, elektrika, voda, ogrevanje, gorivo itd.). A in B imata svoji družini, do pred 6 let sta kot otroka pomagali na kmetiji (ob šolanju). A in B sta od staršev že dobili vsak po eno zazidalno parcelo (darilna pogodba).

Ker se bo C v kratkem poročil imata starša namen kmetijo prepisati na C in njegovo ženo, medtem ko od A in B pričakujejo, da podpiševa, da se na kmetiji vsem morebitnim deležem odpovedujeva.

Vprašanje je sledeče: Sem dolžna to podpisati in kaj to pomeni zame? Koliko bi znašal nujni delež in kdo lahko določi višino le tega? Me lahko starši razdedinijo, da v kolikor tega ne podpišem tudi nisem upravičena do ostalega?

Hvala za nasvet in lep pozdrav,
O.

Zaradi specifičnosti postopka dedovanja zaščitenih kmetij se v praksi pogosto dogaja, da starši še za časa življenja sklenejo s potomci pogodbo o razdelitvi in izročitvi premoženja, za kar bo najverjetneje šlo tudi v vašem primeru.
Ker, kot najbrž že veste, je praviloma dedič takšne kmetije samo eden, se tudi v tovrstnih pogodbah sporazumno določi za lastnika enega izmed potomcev, in sicer tistega, ki ima namen obdelovati kmetijsko zemljišče, ostalim pa se nakloni nek delež z izplačilom denarnega zneska ali v naravi, ki je glede višine in oblike odvisen od medsebojnega dogovora. Takšna pogodba je veljavna le, če se z njo strinjajo vsi zapustnikovi potomci in če je sestavljena v obliki notarskega zapisa. V primeru, da pogodbe ne bi podpisali, bi se ob smrti staršev štelo, da je brat pridobil kmetijo kot darilo in da lahko zahtevate nujni delež, ki v vašem primeru znaša 1/6 premoženja, pri čemer se v vaš nujni delež všteva tudi parcela, ki ste jo pridobili z darilno pogodbo.
Starši vas zaradi tega ne morejo razdediniti.

*********************************** EVA STROPNIK, univ. dipl. prav., Geovin, geodetske storitve in pravno svetovanje, V. Stropnik s.p., Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close