delove knjige-spet
Ali se je že kdo med vami zamislil nad žalostnim dejstvom, da je Delo za akcijo razdeljevanja brezplačnih knjig izbral roman tujega avtorja, kot da nimamo domačih pisateljev, katerih dela bi si zaslužila tolikšno pozornost?
Potem naj pa še kdo stoka, da je naša identiteta na preizkušnji. Saj nihče ne pomisli, da skrb za ‘domače’ ne pride sama od sebe, ampak da potrebuje konkretne vzpodbude. Nič čudnega, da je promocija Slovenije na tujem precej kilava, če pa še na domačih tleh ne deluje.
Mene pa je danes zelo razveselilo, da sem prišel v trgovino ob 9 uri zjutraj in me je še vedno čakal cel kup Hemingwaya. Seveda, če je treba za knjigo plačati jurja, je ne bo skoraj nihče (OK, res ljubitelji knjig) vzel, medtem ko so “zastonjkarji” prejšnji teden nagrebli tudi po več izvodov naenkrat.
Če že govorimo o naši identiteti na preizkušnji, je to tudi čudovit primer, kakšen odnos ima slovenski narod v splošnem do knjige. In kako ne bi bila kultura branja na vrvici, če narod zastonj knjige nagrabi, pa čeprav je niti odprl ne bo, jurja za vrhunsko delo vrhunskega avtorja pa ne primakne :)) Koliko cenimo knjige, je s tem jasno.
Saj ne rečem, meni paše – zdaj vem, da bom vsak teden prišel do knjige in ker sem po čudežnem spletu prišel do Ecota prejšnji teden, bom imel celo zbirko. In mi je kul in bom knjigo vsak teden sproti tudi prebral (pa magari ponovno).
Ja, tudi to je cista resnica! Prejsnji teden se je folk pozresno grebel, danes pa takole:
‘Delo, prosim!’
‘Boste knjigo tudi vzeli?’
‘Je zastonj?’
‘Ne, 990 sit…’
‘Pol je pa ne rabim.’
No, toliko o tem, kako radi ljudje berejo… :))
Je pa res – bo pa vec kvalitetnega branja ostalo za nas – knjizne molje!
Lepo branje
V sredo sem že ob 6.40 odšla iz trafike z dolgim nosom in brez Hemingway-a. Mi je prodajalka razložila da so jo pred trafiko že čakali knjigoljubci še predno je odprla (odpira pa ob 6.30). Ni mi hotela povedati koliko knjig je sploh imela – komentar je bil “premalo”. Včeraj pa presenečenje (četrtek, torej dan po izidu) v lokalnem Sparu – je čakalo še kar nekaj knjig …. Juhu, očitno je jurja preveč za povprečne “bralno navdahnjene” slovenčke in sem tako tudi jaz prišla do svojega izvoda ;-)). Očitno ne bo prehude panike, ker knjiga pač ni več zastonj (razen v dotični trafiki, kjer imam gospo na sumu, da je spravila knjige pod pult za tabojše stranke). Pa prijetno branje želim….
‘hakeljc’ je v tem, da vsak dan dobijo doloceno stevilo izvodov Dela in s tem lahko prodajo tudi samo toliksno st. knjig. Ostale tako pocakajo na naslednji dan.
Pri vale-novak jih imajo se dovolj, mi je pa knjigarka povedala, da jih lahko prodajajo le se danes, saj jih morajo v ponedeljek vrniti, cesar ne razume ne ona, ne jaz… 🙂
Fra, ta pojav nima nobene pametne zveze s tem, ali Slovenci beremo ali ne. Sama precej berem, pa mi na kraj pameti ne pade, da bi šla kupovat roman, če ga lahko dobim v knjižnici. Neumno se mi zdi grmadenje knjig za enkratno ali dvokratno branje na knjižnih policah – s kakšnim namenom pa? Doma imamo ob vseh enciklopedijah, priročnikih, slovarjih in strokovni literaturi že tako premalo prostora.