Najdi forum

Splash Forum Arhiv Knjižni molji in pravopis Dilema pri pridevnikih in samostalnikih m. spola

Dilema pri pridevnikih in samostalnikih m. spola

Pozdravljeni

Nemalokrat se znajdem v dilemi, ko naletim na samostalnik m. spola v imenovalniku ali tožilniku, pred katerim uporabim pridevnik. Dilema nastane pri pridevnikih, ker ne vem, kako jih sklanjati v imenovalniku ali tožilniku. Nekaj primerov:

Dobili smo nov/novi avto.

Vremenoslovci so za celotno državo razglasili oranžen/oranžni alarm.

Danes je lep/lepi dan.

in tako dalje …

Zdaj pa me zanima, če obstaja kakšno pravilo, na podlagi katerega takoj veš, kateri pridevnik je pravilen?

Hvala vam za odgovor.

Ja, obstaja pravilo, nekaj njih. 🙂

Najprej je treba ugotoviti, ali gre za lastnostni (kakšen?) ali vrstni pridevnik (kateri?). Če ugotovimo, da gre za lastnostni pridevnik, je treba ugotoviti, ali gre za nedoločno (lep) ali določno (lepi) obliko, to ugotovimo iz sobesedila, drugače ne gre. Pogosto zmotno uporabljajo določno obliko pridevnika (lepi) enako kot (torej namesto) vrstnega pridevnika (lepi), pomen pridevnikov pa je zelo različen.

Torej: v zgornjih primerih so večinoma vsi zapisi pravilni, kateri pa je dejansko pravilen, je mogoče ugotoviti le iz sobesedila. Izključiti je mogoče le oranžni alarm, tega ni mogoče uvrščati med lastnostne pridevnike, ampak gre za stalno besedno zvezo, torej je pravilen le oranžni alarm.

Lastnostne in vrstne pridevnike ločimo po vprašalnicah (kakšen/kateri) in po osnovni lastnosti: če je npr. klobuk bolj ali manj takšen, je zagotovo lep, ustrezna je torej nedoločna oblika lastnostnega pridevnika. Alarm zagotovo ni bolj ali manj oranžen, ampak je kateri alarm, oranžni, ustrezna je torej oblika vrstnega pridevnika.

Nataša Purkat, moderatorka foruma Al' prav se piše Lektor'ca | www.lektorica.si | [email protected] Prosim, uporabljajte iskalnik!

New Report

Close