Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Dislektik? Po vase najbrz lenuh

Dislektik? Po vase najbrz lenuh

Sej je logično da ne morejo biti vsi ljudje zdravniki, znanstveniki itd..
Veliko mladine je s končnim faksom pa ni dela. Delajo kar dobijo.
Evo ravno včeraj mi mož pravi da so dobili cel kup prošenj za doloceno delovno mesto saj gre sodelavka v pokoj. Vseh se prebrali niso. Se doma jih je prebiral on sam. Pri nas je bila 17 let zaposlena in med prvimi v podjetju. Vsi deloiskalci imajo zaključeno fakulteto, dela je pa samo za enega. Pol se pa pejd.

Ok. Sprejmem. S tem nimam nobenih težav. Torej, če si ti lahko končala faks in domnevam da brez odločb, potem ne trdi, da zdajšnji otroci potrebujejo odločbe in prilagoditve. Imam prav? Če pa otroku daš odločbo, pomeni da mu na čelo pritisneš da je drugačen in potrebuje zadovoljitev posebne potrebe, pomeni da mu jo mora dat šola, ki je prilagojena za posebne potrebe.
Kar se tiče moje vizite pa se ne sekiraj, če bi me bolj pogosto brala, bi vedela da sem že nekaj tednov na študijskem dopustu in še nekaj bom. Tako da brez skrbi. Moram pa rečt, da je prav fino in lepa popestritev tale forum, ker tolk smeha kot ga tukaj dobim, mi malo katera stvar izvabi. Pa še seminarske lažje tečejo…
[/quote]

Ja, jaz sem končala fax brez odločbe. Matrala sem se, sem že napisala. S prilagoditvami bi šlo lažje – podobno, kot tistim brez odločbe pa s podobnimi sposobnostmi. Zakaj torej bi bile prilagoditve nekaj slabega? Danes v službi na svojo iniciativo uporabljam nekatere prilagoditve. Uporabljam izključno zelen papir, recimo. Prostorsko predstavo in tehnično dokumentacijo pa dojamem v trenutku. Na glas pa še danes ne maram brat, ker mi črke plešejo. Poštevanke tudi ne izstrelim, ker moram naredit miselni preskokec. Pet sekund in je. Si vedel, da možgani dislektikov delajo tudi do 800x hitreje, kot ostali? Morajo, ker se zadev lotevajo povsem na druge načine, kot od ostalih ljudi.
Veš, kolikor toliko brat in poštevanko morajo znati tudi tisti, ki gredo za kuharja ali vodovodarja. Le tako pridejo skozi OŠ.

No a vidš? Zdaj pa rec, da se ti prijavi recimo nekdo, ki ima zaključen magisterij, pa ga ti recimo vzameš v službo, ker ima najboljšo izobrazbo, potem ti pa zameša številke in to dan za dnem. Prej te pa ne opozori, da je dislektik. In? A ti veš kakšno sranje bi imela takega človeka odpustit? Tožu bi te, ker si diskriminatorna! Jaz še vedno trdim, da odločbe nosite v šole, pa iščete take in drugačne privilegije, ko pa iščete zaposlitev za službo, pa niti eden ne bo te odločbe priložil k prošnji! O dvojnih merilih je govora! O tem!

No a vidš? Zdaj pa rec, da se ti prijavi recimo nekdo, ki ima zaključen magisterij, pa ga ti recimo vzameš v službo, ker ima najboljšo izobrazbo, potem ti pa zameša številke in to dan za dnem. Prej te pa ne opozori, da je dislektik. In? A ti veš kakšno sranje bi imela takega človeka odpustit? Tožu bi te, ker si diskriminatorna! Jaz še vedno trdim, da odločbe nosite v šole, pa iščete take in drugačne privilegije, ko pa iščete zaposlitev za službo, pa niti eden ne bo te odločbe priložil k prošnji! O dvojnih merilih je govora! O tem!
[/quote]
Ljudje marsikaj zamolčijo ko iščejo delo.
Je treba zelo previdno izbirat. Seveda so dvojna merila. Kjer jim prav pride povedo kjer jim ne zamolčijo.
Take kot je bila sodelavka več ne bo dobil na to naj kar pozabi naj ne sanja. Od samega začetka pripadana podjetju in odlično obvladala svoje delo.
Ampak jaz se v njegovo delo nočem vmešavat sem mu pa povedala da hočem vedet koga bo vzel in hočem videt to osebo.

No a vidš? Zdaj pa rec, da se ti prijavi recimo nekdo, ki ima zaključen magisterij, pa ga ti recimo vzameš v službo, ker ima najboljšo izobrazbo, potem ti pa zameša številke in to dan za dnem. Prej te pa ne opozori, da je dislektik. In? A ti veš kakšno sranje bi imela takega človeka odpustit? Tožu bi te, ker si diskriminatorna! Jaz še vedno trdim, da odločbe nosite v šole, pa iščete take in drugačne privilegije, ko pa iščete zaposlitev za službo, pa niti eden ne bo te odločbe priložil k prošnji! O dvojnih merilih je govora! O tem!
[/quote]

Tudi za delo v zdravstvu niso primerni ljudje s tvojim karakterjem in razmišljanjem, pa ti je vseeno uspelo.

Prilagoditve potrebujejo, da pridejo čez OŠ in tudi srednjo. Imajo pa ti otroci močne delovne navade oz. “zicleder”, ker morajo veliko ur v začetku šolanja presedeti za zvezki in knjigami. Ker se ocenjuje v prvih letih glasno branje je še kako nujna prilagoditev. (Naš je na primer v četrtem razredu vsake dva dni glasno bral pred celim razredom, ker je učiteljica menila, da je disleksija lenoba in da ga je bo to izučilo. Želela je, da ga vpišemo v šolo z prilagojenim programom.) Zaradi prej omenjenih učnih navad pa jim je potem v zadnji triadi veliko lažje in pri kasnejšem učenju tudi. Vsako leto prejme priznanje iz kenguruja in logike, sedaj jih je dodal še iz fizike in kemije. Vem da ni neumen vendar potrebuje več časa, da določeno nalogo prebere vendar pa odgovor ve veliko prej kakor drugi učenci. Kam se bo vpisal na srednjo šolo, še ne vem, vem pa, da ima ocene zaenkrat (8. razred) takšne, da gre lahko kamor hoče.
Vsem mamam s podobnimi težavami svetujem, da se z otrokom v prvih letih šolanja veliko ukvarjajo z njimi saj je lahko to kasneje bogato poplačano.

Tudi za delo v zdravstvu niso primerni ljudje s tvojim karakterjem in razmišljanjem, pa ti je vseeno uspelo.
[/quote]

Za zdravstvo sem se odločil zato, ker želim pomagat in lajšat tegobe bolnim ljudem. Moje osebno razmišljanje glede staršev, ki iz svojih otrok delajo invalide, pa je tukaj brezpredmetno, včasih pa celo dobrodošlo. Če nekdo lima svojemu otroku na čelo odločbe, namesto da bi ga sprejel takšnega kot je, je to zame navaden bolnik. In takemu mi kaj hitro napišemo napotnico, ali pa damo vsaj kak dober nasvet. Čeprav jaz nasvetov praktično ne delim več. Imam pač mnenje, da pametni nasveta ne rabi, neumen ga pa tako ali tako ne upošteva. In komu bi potem trošil brezvezno energijo? Boljše da prihranim to za prijatelje ob pivu v vročem poletnem dnevu.

pa kaj ti misliš, da je dislektikom kaj podarjeno na izpitih, ali kaj??
da jim kdo drug rešuje naloge

edina prilagoditev, ki jo imajo, je podaljšan čas pisanja izpitov, da imajo dovolj časa, da pokažejo svoje znanje.

resno, za enega zdravnika, ki naj bi imel malo širši pogled, si pa orto zaplankan.


Zakaj se matere, kot si ti, ne morejo sprijazniti s tem, da je v skladu z Gaussovo krivuljo en del populacije povprečen in ne genijalen! Tvoj spada med povprečne, pa zato ne rabi odločbe. Mogoče pa je imela učiteljica prav, mogoče pa je res samo len. In priznanja iz kenguruja in logike se talajo približno v takem razmerju kot odločbe. Povprečen otrok oboje obvlada, tako logiko kot tekmovanje za kenguruja, odločbe pa nima.
Ampak vse matere bi imel Zvajštajne.
Ker je samo njihov sploh in oh pameten, samo malo prilagoditev rabi pa malo več časa, drugače je pa v skladu z materinsko doktrino genijalen!

D1$L3|

Še nekaj let nazaj so podobno kot sedaj dislektike obravnavali levičarje …

Pa le kako ne morejo (lepo) pisati z desno roko, lenobe lene, saj je vse, kar je potrebno, samo dovolj vaje …
Pa kaj bi se ukvarjali s tem, kako takšno preprogramiranje in siljenje uporabe njim nedominantne desne strani dejansko vpliva na otroka …

Galileo Galilej ja… Verjetn. Disleksijo ste pogruntal v zadnjih letih, zdaj boste pa za ljudi, ki so že kosti strohnele, vedl da so bli dislektiki. Kva pa če je bil Silvo Plut tut? Pa mogoč Trobec? Ali pa Jack Razparač?!
To je samo zato, ker se vam zdi moderno, da limate otrokom odločbe in potem pred prijatelji govorite da je vaš pač dislektik, v istem stavku pa ne pozabite povedat, da so vsi znanstveniki bili dislektiki, da ste pač hitro zelo pomembni, ker je vaše sonce verjetno novodobni Ejnštajn!
Disleksija je motnja, ki nastane sama po sebi, pa še to v obdobju ko se začne branje in pisanje. Prej so samo nastavki, ki pa niso nujni da se razvijejo v samo disleksijo. Še enkrat – če je otrok dislektik, bo znal poskrbet sam zase, ampak zagotovo pa ne z odločbo in s tem, da ga vi rinete v invalidnost s tem, da hodite v šolo po prilagoditve. Če mislite da ni zmožen tako kot ostali otroci, potem je za posebno šolo. Pika, amen. Če je pa nadarjen in znanstvenih, to vaše malo sončece, potem bo pa brez odločbe lahko visoko presegel svoje sošolce, ki so zgolj NAVADNI otroci. Zakaj letate v šolo, da vaš otrok rabi vprašanja v naprej? Zakaj? Pismo, če ima težavo z branjem, potem naj mu učiteljica lepo prebere, pa bo. Če ma pa problem s koncentracijo pa da je počasen pri mišljenju, potem je pa to za posebno šolo. Tam so tudi bolj počasni. Če bo pa enkrat kirurg, pa ne bo cajta, da bo on operiral pol ure dlje kot ostali. Pizdharija, sej bo pacient izkrvavel. On bo pa pač bolj počas razmišljal, mogoče a nej vranico tut ven da, al jo nej raj not pusti.


D1$L3|

kak si ti medicino dokončal, meni ni jasno. ker si tudi blazno počasen pri doumevanju, kakšne prilagoditve rabi dislektik

po tvoje:
Pismo, če ima težavo z branjem, potem naj mu učiteljica lepo prebere, pa bo.

lupček, pa saj ravno zato, da mu učiteljica prebere, rabi odločbo. pa zato, da ima več časa, da prebere vprašanje.

Ti ne živiš v realnosti. Verjetno si shizofreni zdravnik….. vse znake imaš za shizofrenijo. Izmišljuješ si na polno, živiš v nekem svojem svetu, ki nima veze z realnostjo tega sveta in tako dalje……

Za zdravstvo sem se odločil zato, ker želim pomagat in lajšat tegobe bolnim ljudem. Moje osebno razmišljanje glede staršev, ki iz svojih otrok delajo invalide, pa je tukaj brezpredmetno, včasih pa celo dobrodošlo. Če nekdo lima svojemu otroku na čelo odločbe, namesto da bi ga sprejel takšnega kot je, je to zame navaden bolnik. In takemu mi kaj hitro napišemo napotnico, ali pa damo vsaj kak dober nasvet. Čeprav jaz nasvetov praktično ne delim več. Imam pač mnenje, da pametni nasveta ne rabi, neumen ga pa tako ali tako ne upošteva. In komu bi potem trošil brezvezno energijo? Boljše da prihranim to za prijatelje ob pivu v vročem poletnem dnevu.
[/quote]

Bojim se, da zaradi svojega značaja nisi primeren za zdravstvo, ker ne znaš prisluhniti ljudem, ker posplošuješ, pametuješ, vsiljuješ svoje mnenje tudi takrat, ko te nihče nič ne vpraša. Taki ljudje niso primerni za delo z ljudmi, ne v šoli, ne v zdravstvu, ker naredijo več škode, kot koristi. Tu naj bi delali taki, ki znajo drugim prisluhniti, se vživeti vanje, predvsem pa spoštovati tudi drugačno mnenje. Ravnatelj v šoli naših otrok je govoril, da se morajo učitelji zavedati, da starši odločajo o svojih otrokih, da morajo to spoštovati. Ena učiteljica pa je dobila nasvet, da odraslih ne moreš spreminjati. Tako da pokaži malo več spoštovanja do ostalih, pa te bodo lažje prenašali. In drži se tega, kar si napisal – da praktično ne daješ več nasvetov! Razen če te kdo prosi zanj.

kak si ti medicino dokončal, meni ni jasno. ker si tudi blazno počasen pri doumevanju, kakšne prilagoditve rabi dislektik

po tvoje:
Pismo, če ima težavo z branjem, potem naj mu učiteljica lepo prebere, pa bo.

lupček, pa saj ravno zato, da mu učiteljica prebere, rabi odločbo. pa zato, da ima več časa, da prebere vprašanje.
[/quote]
Lubica, vidš, zato so odločbe. V prejšnjih časih je učitelca prebrala vprašanje za vse, na samo za tiste z odločbo. Sedaj seveda dobi nekaj dodatka v denarju, pa to bere samo za tiste, ki imajo odločbo. Ker ostali kao normalni morajo to prebrat sami, tisti, ta len pa čaka da mu učiteljca prebere. Zakaj potem rabi več časa? Za branje, pisanje? A res? Zakaj pa ne piše enako hitro kot drugi? A zaradi disleksije? Dejte no dejte se sprenevedat. Otrokom ne privzgojite delavnih navad, potem pa hop po odločbo. Ki jih v resnici talajo kot tople žemlje. Verjemite da! Iz prve roke tako rekoč!

A vam se zdej ni jasno, da Vagabund medicine ni niti studiral, kaj sele koncal?!
Je povedal, da dela v zdravstvu, kar se ne pomeni, da je zdravnik!!!! Pa saj je to vec kot ocitno!

Dragi starši, a ste zato, da vaša odločba postane uradni dopolnilni obvezni edentifikacijski dokument? Torej, da ga je obvezno predložit tudi kasneje tako pri vstopu v službo, kot recimo pri kandidaturah, pa pri želji za vozniški izpit?
Hitro bi vi začel odločbe vračat, pa hitro bi utihnil pri dodatnih pogojih pri učenju in privilegijih v osnovni šoli, če bi se najdu nekdo pa dal v zakon, da dislektik ne more opravljat vozniškega izpita. Kako pa to opravijo? Imajo podaljšan čas pri izpolnjevanju pol? Imajo pole napisane na rumen papir? Imajo vprašanja vnaprej? Kako lahko vozi? Če je znak 50 pa mogoče on vidi 70? Mu ni treba kazni plačat?
Nehajte samo s pravicami, ker boste hitr naletel na mine!

Povej iskreno, si ti sploh končal osnovno šolo, mogoče posebno? Ali pa si na kakih substancah in ne moreš trezno razmišljati?

Povej iskreno, si ti sploh končal osnovno šolo, mogoče posebno? Ali pa si na kakih substancah in ne moreš trezno razmišljati?
[/quote]

Meni se pa ti smiliš, ker v dveh dneh debat nisi uspela razvozljat, kaj misli nek povprečen človek. Niti očitno ne veš kaj je point zadeve. Ti mogoče drugače predstavim.
Poglej – gluhi otroci morajo v šolo s prilagojenim programom. Kaj je razlika med gluhim otrokom in dislektikom? Je. Je razlika. Gluh bo lahko normalno piše in bere, pa tudi ustno lahko odgovarja na vprašanja. Bere pa z ustnic. Dislektik pa pač, pravite tako, rabi več časa tako za branje, kot pisanje in kot razmišljanje. Torej? Za mene je prej gluh za v redne šole, kot pa dislektik, če pravite da je to tak bolnik po vaše.
Mi lahko starši še enkrat poveste, zakaj vaše sonce rabi štirinajst dni vnaprej vprašanja? Torej ni samo dislektik, ampak še len povrhu al kako?
Še enkrat – nehajte s privilegiji, ampak sprejmite tudi dolžnosti.

Meni se pa ti smiliš, ker v dveh dneh debat nisi uspela razvozljat, kaj misli nek povprečen človek. Niti očitno ne veš kaj je point zadeve. Ti mogoče drugače predstavim.
Poglej – gluhi otroci morajo v šolo s prilagojenim programom. Kaj je razlika med gluhim otrokom in dislektikom? Je. Je razlika. Gluh bo lahko normalno piše in bere, pa tudi ustno lahko odgovarja na vprašanja. Bere pa z ustnic. Dislektik pa pač, pravite tako, rabi več časa tako za branje, kot pisanje in kot razmišljanje. Torej? Za mene je prej gluh za v redne šole, kot pa dislektik, če pravite da je to tak bolnik po vaše.
Mi lahko starši še enkrat poveste, zakaj vaše sonce rabi štirinajst dni vnaprej vprašanja? Torej ni samo dislektik, ampak še len povrhu al kako?
Še enkrat – nehajte s privilegiji, ampak sprejmite tudi dolžnosti.
[/quote]

Bi znal odgovoriti na tole?

Povej iskreno, si ti sploh končal osnovno šolo, mogoče posebno? Ali pa si na kakih substancah in ne moreš trezno razmišljati?
[/quote]

Ko odrasli ljudje, ki zagovarjajo, da počasnejši sončki niso butasti, zmerjajo sogovornike z drugačnimi mnenji z butastimi. Fail.


Lubica, vidš, zato so odločbe. V prejšnjih časih je učitelca prebrala vprašanje za vse, na samo za tiste z odločbo. Sedaj seveda dobi nekaj dodatka v denarju, pa to bere samo za tiste, ki imajo odločbo. Ker ostali kao normalni morajo to prebrat sami, tisti, ta len pa čaka da mu učiteljca prebere. Zakaj potem rabi več časa? Za branje, pisanje? A res? Zakaj pa ne piše enako hitro kot drugi? A zaradi disleksije? Dejte no dejte se sprenevedat. Otrokom ne privzgojite delavnih navad, potem pa hop po odločbo. Ki jih v resnici talajo kot tople žemlje. Verjemite da! Iz prve roke tako rekoč!
[/quote]
sem prek 40, pa mi nobena učiteljica ni nič brala. pa tudi nobene odločbe nimam, ne jaz in ne moj otrok. hvala bogu. samo za razliko od nekaterih strašno pametnih tu na forumu, ne enačim motnje v veščini z motnjo v razvoju. ljudje z disleksijo niso za posebno šolo, ker so ravno toliko inteligentni, kot ljudje brez disleksije, vendar na drugačen način procesirajo informacije. to je isto, kot če bi levičarja poslali v šolo s prilagojenim programom, ker bi vztrajali na tem, da je treba pisat z desno roko, dovolj čitljivo, dovolj hitro in dovolj lepo.

Kako neki je potem lahko Gojc igralec in kako je doštudiral slavistiko, če ima disleksijo, a Vagabund?
In UČITELJ SLOVENŠČINE je celo bil, si moreš misliti, Vagabund?
http://sigledal.org/geslo/Gojmir_Le{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}C5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}A1njak

Ubogi tvoj sin, če bo imel kake primankljaje, ker ga boš z njimi dušil!
[/quote]

Tako enostavno o Gojcu si tole vse skupaj vidva predstavljata? Na srečanju društva Bravo za ljudi z disleksijo smo imeli g. Gojca kot gosta. Kot prvo Vagabund: njegova mama je učiteljica in je takoj opazila sinovo težavo. Veliko je hodila v šolo in se morala povezati s sodelavci, da je Gojc uspel narediti OŠ brez odločbe. Sam je povedal, da če mama ne bi bila tako zavzetna, toliko z njim presedela … potem ne bi uspel narediti niti srednje šole. Forumi takrat res še niso obstajali, ampak njegova mama je bila pedagog, ki je znal pomagati sinu. Temu se reče sreča, da je odraščal v taki družini, kjer je nekdo od članov razumel njega, da ga niso zmerjali z lenobo in mu pomagal. Tudi brala mu je knjige in navodila pri domačih nalogah, ter prosila učitelje, da so ga večinoma ustno preverjali. Očitno pa le je hodila v šolo, kaj meniš? Njegove besede so bile, da je vesel, koliko se danes lahko naredi za otroke z disleksijo. Očitno se g. Gojc s tvojimi komentarji ne bi strinjal.

Gojc je danes igralec. Se zavedate, koliko teksta se mora igralec naučiti na pamet? Kako se naučiš nekaj na pamet? Da bereš, bereš, bereš … Saj je sam rekel, da bere rad, ima pa glavobole, ko mora sesti za knjigo. Kot večina ljudi z disleksijo. Kako rešuje svoje težave v igralstvu? V Sloveniji že vsi režiserji vedo, kako je z njim, zato mu pošiljajo zvočne posnetke njegovega teksta, da se s poslušanjem čimveč nauči. To je prilagoditev njemu in disleksiji. Kljub temu mora Gojc na prvih vajah s soigralci imeti v rokah tekst in brati s papirja. Sam je povedal, da so to vedno komedije, in da se (dandanes) skupaj z ostalimi igralci smeji svojemu zatikajočemu in napačnemu branju. Njegovi soigralci in režiserji morajo z veliko mero potrpežljivosti in podaljšanega časa iti skozi prvo branje gledališčega besedila. Spet prilagoditev. Tudi na televiziji on ne more z bobna brati, ampak mora vso besedilo znati na pamet. To tako naredi, da mu nekdo prebere besedilo in se bralca hkrati posname. Z zvočnim posnetkom se Gojc besedilo nauči.
To je povedal sam Gojc, danes mu ni težko govoriti o tem, ampak je priznal, da včasih na začetku kariere in poučevanja v šoli so to bili zanj zelo težki časi.

Pa še nekaj vsem v tej temi:
Dislektik namreč ni izraz, to je tako kot če bi rekli človeku s cerebralno paralizo, da je cerebralc, ali pa človeku z downovim sindromom, da je downovc! Beseda, s katero zmerjate ljudi z disleksijo.

New Report

Close