Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek do kdaj boste imeli okrašeno?

do kdaj boste imeli okrašeno?

jst kr do naslednjega Silvestra, ne bo treba še 1x postavljat

A vi pa kar malo po svoje? Pa saj to nima nobenega smisla, da se ne držite nobenih običajev,…ne vem no,….

Mi postavljamo na božični večer in podiramo 6., ko so sv. trije kralji.[/quote]

Če se že greš običaje se smrekica postavlja na sveti večer pospravlja pa na svečnico – torej 2.2. in ne 6.1. na svete tri kralje.

včeraj pospravila, nimamo radi preteklih praznikov. ne maram tistega drevesa, ki mi zaseda več kot kvadratni meter svetlega zračnega prostora.

A vi pa kar malo po svoje? Pa saj to nima nobenega smisla, da se ne držite nobenih običajev,…ne vem no,….

Mi postavljamo na božični večer in podiramo 6., ko so sv. trije kralji.[/quote]

Če se že greš običaje se smrekica postavlja na sveti večer pospravlja pa na svečnico – torej 2.2. in ne 6.1. na svete tri kralje.[/quote]

To pa ni nujno. Po enih običajih se smrekica pospravlja na sv. tri kralje!

Postavili 24., pospravili 2. 1.[/quoteEnako mi.

Ko sem bila otrok , se je pri nas smrekca postavila na božični večer in podrla za svečnico.
Sedaj jo mi tudi postavimo na božični večer, podremo pa jo na svete tri kralje.

Ni res, vsak se sam, po svoji lastni presoji in volji svobodno odloči, katere običaje in navade bo spoštoval.[/quote]

Se popolnoma strinjam s tvojo izjavo. Samo ne moreš si pa vseh običajev in navad prirejat in spreminjat, ker potem to nima ne repa in glave. ALi ga sprejmeš ali ne, ne moreš ji pa sprejet in jih obrnit na glavo.

Nisem se zapela samo zaradi smrekice, če bi bilo to samo to, z lahkoto spregledam. Problem je, ker si današnja družba vse običaje in navade prireja sebi v prid in se ne ozira na spoštovanje tradicije. Si samo zamisliš kaj od tega bo imela generacija čez 100 let?

Npr. miklavž dva dni prej, ker je vikend ali da otroci ne vstajajo zgodaj, smrekca se postavlja in podira kakor jim paše, za pusta hodijo namaškadrani cel teden in še dlje, velikonočni zajček je začel nositi igrače in ostao plastično navlako namesto pirhov, zajtkujejo itak ne skupaj, ker otroci velike noči še ne kapirajo,sveče znosijo na grob že teden dni pred 1.11., da se potem ne gužvajo…….Da bi za kakšen praznik izobesili zastavo, pa itak ne pride na pamet več kot polovici ljudi.

No zato me to prirejanje moti.[/quote]

Ja, jaz pa prav zato postavim smrekco, da se mal sveti po hiši pa da je praznično vzdušje. In postavim jo nekje sredi decembra, ko imam čas, če me popade, včasih tud že malo prej. In tud lučke sem že navesila na omaro 🙂
Če je to prirejanje sebi v prid – ja, najbrž je. Ker živim pač tako, kot meni paše (seveda v skladu z določenimi normami) in ne tako kot mi kdo zaukaže.
Z Miklavžem in velikonočnimi zajci se pri nas ne ukvarjamo, maškare pač so, ko so in na britof gremo tud navadno že par dni pred 1.11., ja, točno zato, da se ne gužvamo.
Me pa res zanima, kaj je z vsem tem narobe?

Aja, zastavo pa obesi naš upravnik bloka, ob vsakem prazniku.

No ja, tudi običaji se spreminjajo.
Ko sem bila otrok, smo smrekico postavljali 31. 12. , na silvestrovo, podirali pa 6. 1. Sedaj jo prav tako postavljamo na silvestrovo (ker ne praznujemo božiča), podremo pa na svečnico. Aja, imamo pa novoletno smrečico in ne božično drevesce 🙂

pojdi v najbljižjo cerkev pa boš videla da tisti ki se običajev držijo postavljajo smrekico in jaslice 24.12 in jo pospravljajo na svečnico. Če imaš ti novoletno smrekico in ne božične in če ne praznuješ božiča in tudi sicer nisi verna, potem je čisto licemerstvo da imaš smrekico bodisi do svetih treh kraljev, bodi si do svečnice. Oba praznika sta krščanska in vezana na vero. Če imaš novoletno smrekico jo torej podri po končanih novoletnih praznikih, glede na to da cerkvenih ne praznuješ.

Pri nas božično dvevesce podiramo po švedskih navadah 20 dan po božiču – svečano z zabavo (14.1.), jaslice pa postavimo po slovenski navadi za božični večer in jih obdržimo kot to veleva tradicija do svečnice. Adventni venček obesimo na vrata in postavimo na mizo na prvo adventno nedeljo, torej konec novembra od takrat dalje postopoma dodajamo tudi ostale elemente adventno- božične dekoracije našega doma (prtiči, blazinice, jelenčki, svečke, hišice, adventni koledar,zelenje, božične zvezde in cela gora drugih reči z adventimi motivi…). Po božiču venček umaknemo in ga nadomestimo s kakšnim silvestrskim aranžmajem, venček na vratih pa umaknemo 2 januarja..kr tko brez pravila, saj takrat pospravimo “odvečno” adventno-božično dekoracijo. Prav vse pa se dokončno umakne iz našega doma ob svečnici, ko pridejo valentinovi srčki :))

pojdi v najbljižjo cerkev pa boš videla da tisti ki se običajev držijo postavljajo smrekico in jaslice 24.12 in jo pospravljajo na svečnico. Če imaš ti novoletno smrekico in ne božične in če ne praznuješ božiča in tudi sicer nisi verna, potem je čisto licemerstvo da imaš smrekico bodisi do svetih treh kraljev, bodi si do svečnice. Oba praznika sta krščanska in vezana na vero. Če imaš novoletno smrekico jo torej podri po končanih novoletnih praznikih, glede na to da cerkvenih ne praznuješ.[/quote]

ja pa zakaj bi pa moralo vse biti tako kot narekuje cerkev? pa če ima nekdo novoletno smrekico do sredine avgusta-pa kaj zato? za nekatere se pač ne vrti vse okrog vere. in tudi mi doma postavimo smreko sredo decembra zato, da je praznično vzdušje in zato, da se malo svetlika po hiši. pospravimo pa, ko se nam zahoče oz. se naveličamo. pa če je to 2. ali 6. januarja, ali pa 2. februarja-koga to briga? pa tako kot je že ena zgoraj napisala: tudi na omare, okna smo že navesili luči. to je za nas praznična okrasitev. in ne božična, ne novoletna, ne neka svečeniška. tako imamo zato, ker NAM tako odgovarja, če bi pa po nekih cerkvenih pravilih moralo biti drugače, se pa požvižgamo na to.

Cerkev tukaj nič ne narekuje. Ne glede adventnih venčkov, ki so se pojavili tukaj šele zadnjih 20 let kot nemška navada, ne glede smrekic, glede jaslic so imeli dolgo časa sv. Frančiška za prifliknjenega, pred njim tega ni bilo, on pa se je rad zatekel v naravo….

Pri vsem gre dokaj za posnemanje poganskih običajev, ki z Jezusom nimajo kaj dosti skupnega.

Pri nas jelko postavimo tam nekje, pospravimo tudi tam nekje, pomembno je, da ima DEDEK MRAZ kje odložiti darila.
smo pa bolj striktni pri peki piškotov – tiste pa tam okoli 8. decembra napečemo, pa kar veliko zalogo, ker jih sicer do novega leta zmanjka.
Sicer sem pa -nevedno, priznam- mislila, da je božič eden lepših krščanskih praznikov, saj se vendar takrat rodi vaš Jezušček – no, pa vidim, da si eni še tisto malo prijetnega pokvarite s pravili.
NA MESTU!!!-POZOR!!!-MARŠ!!!!!….. ali kako že?

Verjetno gre to nekako takole: 24. decembra ženičke že ob 7h zjutraj začnejo po hiši iskat okraske od smrečice, smrečico, jaslice itd. Potem začnejo ob 21:00 (točno, do sekunde natančno, bog ne daj kaj prej) okraske vesiti na smrečico. Ob 21:34 postavijo hišico za jasli. Ob 21:35 postavijo jezuščka v jasli in v naslednjih sekundah hitro še vse ostale možičke. Ob 22:27 dajo na smrečico “špico”, do takrat se pa s kirurško natančnostjo ukvarjajo s tem, kje bo stala kakšna ovčka, ali bo jezušček obrnjen proti severu, vzhodu, zahodu ali jugu in popravljajo zadnje detajle. Nato ob 22:16 prižgejo lučke in slavijo Jezušča. Mogoče zaplešejo tudi kakšen naroden ples, ker je to pač zelo pomembno-ampak seveda, spet vsi koraki do sekunde natančno usklajeni. Nato se gredo ženičke točno ob 23:01 pripravljat za k polnočnicam in potem skupaj marširajo tja. Nadaljni dnevi seveda potekajo po točno določenem urniku, do sekunde natančno seveda. 6. januarja pa začnejo zjutraj ob 7h s podobno procesijo kot 24. decembra, vendar v obratnem vrstnem redu. Na koncu sledi paritveni ples. Živeli prazniki 🙂

Verjetno gre to nekako takole: 24. decembra ženičke že ob 7h zjutraj začnejo po hiši iskat okraske od smrečice, smrečico, jaslice itd. Potem začnejo ob 21:00 (točno, do sekunde natančno, bog ne daj kaj prej) okraske vesiti na smrečico. Ob 21:34 postavijo hišico za jasli. Ob 21:35 postavijo jezuščka v jasli in v naslednjih sekundah hitro še vse ostale možičke. Ob 22:27 dajo na smrečico “špico”, do takrat se pa s kirurško natančnostjo ukvarjajo s tem, kje bo stala kakšna ovčka, ali bo jezušček obrnjen proti severu, vzhodu, zahodu ali jugu in popravljajo zadnje detajle. Nato ob 22:16 prižgejo lučke in slavijo Jezušča. Mogoče zaplešejo tudi kakšen naroden ples, ker je to pač zelo pomembno-ampak seveda, spet vsi koraki do sekunde natančno usklajeni. Nato se gredo ženičke točno ob 23:01 pripravljat za k polnočnicam in potem skupaj marširajo tja. Nadaljni dnevi seveda potekajo po točno določenem urniku, do sekunde natančno seveda. 6. januarja pa začnejo zjutraj ob 7h s podobno procesijo kot 24. decembra, vendar v obratnem vrstnem redu. Na koncu sledi paritveni ples. Živeli prazniki :)[/quote]

LOL :)))))))))

New Report

Close