domača goveja juha
Receptov bo kot kuharic, zapletlo se bo že pri tem, katere dele mesa daj notri…
Jaz dam ponavadi kar stegno ali pleče, včasih ob tem ali namesto tega še bočnik (odvisno od velikosti), pa kak kos repa tudi doda svoje, samo ne ga dati preveč, ker bo juha premastna. Nato dam 1-3 mozgovnih kosti.
Eno čebulo narežem na pol in vsako polovico popečem na ponvi brez olja ali na električni plati.
To vse dam v posodo z mrzlo vodo, dodam sol (nekateri pravijo, da se soli na koncu), poper, luštrek, peteršilj, čeprav včasih slednjega raje dodam na koncu. Kakšno uro ali dve po pričetku dodam še zelenjavo – korenček, korenino peteršilja, če jo imam, občasno kakšno kolerabo, gomolj zelene in rumen korenček. Nekateri dodajo še strok česna, nekateri še polno druge zelenjave, doživela sem tudi že cvetačo, paradižnik, papriko…
Bistveno je, da juha vre komaj komaj, da se torej kuha zelo zelo počasi. Lahko je skuhana v dveh urah, lahko jo cmariš tudi dlje. Praviloma dlje kot jo kuhaš, boljša bo, samo seveda ne sme vsa voda povreti;) Kuhaš pokrito.
Variacije so, da se pena pobere dol na začetku, nekateri celo vodo zamenjajo, skratka receptov boš dobila več kot si jih najbrž želiš;)
Pa dober tek!
Enostavno:
potrebuješ kos govedine (lahko bočnik brez kosti in kakšno govejo kost ali kakšen osso bucco), približno 500-700g
zelenjavo: kos pora (20 cm), dva srednja korenčka, en rumeni korenček, kos gomoljne zelene, peteršiljevo koreninico, malo peteršiljevih vejic, nekaj luštreka (1 vejica), 1 čebulo, 1 strok česna, 1 ali dva paradižnika, nekaj zrn popra
V lonec nalij 3 l vode, dodaj zelenjavo (čebulo prej prereži in opeci na ponvi brez maščobe, da porjavi in jo šele nato daj v vodo), dodaj tudi meso in počakaj, da zavre. Nato nastrgaj malo muškatnega oreščka in pusti, da juha kuha. Vreti mora tako, da se pravzaprav ne vidi, da vre – ravno na meji vretja mora biti, sicer bo juha motna.
Pen, ki nastanejo ob zavretju, ne pobiraš, tam notri je okus. Pene se tekom kuhanja razgradijo, zato ne bodo moteče. Glavno je, da juha, ko se kuha, ne brbota. Kuhati moraš počasi in dolgo.
Juho kuhaš 3 ure, če začne zares močno vreti in ne moreš regulirati, lahko malo dolivaš z mrzlo vodo, da ne bo preveč vrela, ampak res v majhnih količinah.
Bistvo je, da zelenjave ni preveč, sicer bo juha imela okus po zelenjavi in ne po govedini. Sploh s korenjem pazi, da ga ne bo veliko, ker bo juha v tem primeru presladka.
Sama poleg mesa kupim še kakšno kost, ampak ne mozgove, ker le-te juho zmastijo. Če imam, dodam še kakšen piščančji hrbet, juha je še boljša.
Ko je juha kuhana, vzami oranžni korenček ven in ga nareži, nekaj ga lahko kasneje dodaš v juho, katero boste jedli. Ostalo juho precedi oz. vzemi meso in zelenjavo ven. Z mesom veš, kaj boste naredili 🙂 Zelenjavo pač vrzi stran.
Juho nato, ko bo brez zelenjave in mesa, zajemaj z zajemalko medtem, ko vre, z vretjem se maščoba umakne stran od mehurčkov in tako prideš do čiste, nemastne juhice. Ostalo juho kasneje daj v hladilnik in ko se bo shladila, pobereš maščobo.
To je to.
Jaz dam kuhat približno 60 dag govejega mesa (običajno prsi ali rebra) in eno kost. Kuhat dam na mrzlo vodo, malo posolim, nato dodam korenček, peteršilj, zeleno, malo majarona, strok česna, olupek od čebule, popečen na štedilniku. Juha se mora kuhati najmanj 2 uri, vre naj počasi, na minimalnem ognju. Ko je juha skuhana, jo precediš. Jaz z zajemalko poberem maščobo z vrha in to dam v drugo kozico.
V juho zakuham rezance, ali pa naredim zdrobove žličnike.
Nekateri za okus dodajo govejo kocko ali malo vegete. Odvisno od okusa pač.
Je pa zelo važno, da je meso sveže. Meso, ki je dolgo časa v skrinji, izgubi okus.