DOMAČI BAZENI
Odločili smo se, da kupimo bazen. Enega malo večjega, pa vendar ne zelooo velikega. Toliko, da se lahko v vročini namakamo.
A mogoče katera ve za kakšnega, ki je sedaj v akciji? Ne bi pa radi kupili tistega z aluminjastim ogrodjem.
Vse reklame sem ravno včeraj stran pometala, tako da ne vem kaj ponuja Baumax ali Obi.
Hvala za pomoč!
Lejla
Tistega z aluminijastim robom zelo težko razstaviš po končani sezoni in nato ga je skoraj nemogoče ponovno postaviti. Pri bazenih z napihljivim robom pa je to bistveno lažje.
Pri nas imamo takega, in je super, vendar moraš vedeti, da je treba vodo redno (vsak dan) vzdrževati, kontrolirati ph in klor, po potrebi dodajati tudi algicid, ter vsaj 3 do 4 ure dnevno filtrirati. Pa ven pobirati liste in smeti in sesati dno (to pa le občasno). Poskrbeti je treba tudi za varnost otrok, posebej če so neplavalci – zato je morda boljši bazen, kjer je nivo vode nižji, npr. 60 do 70 cm, saj ti omogoča plavanje, otrokom pa voda ni “čez glavo”. Vseeno je potrebna stalna kontrola, ali pa – še bolje – ograja okrog bazena.
N:)
Natasa, s čim kontroliraš PH? Kakšen mora biti oz. v katerem primeru dodaš ph minus? Smo včeraj postavili bazen, pa še nismo čisto na jasnem kako ga vzdrževati. Klor smo dali, algicid tudi, stabilizator trdnosti tudi, samo ph minus nismo upali, ker nimamo nobenih testov o vrednosti vode.
Če kaj vem, potem voda ne sme biti bazična, ker rastejo alge ali je to važno zaradi česa drugega?
Kako torej? Prosim za pomoč.
V trgovini (Baumax, Obi in še kje) se dobi tester z barvno lestvico in v ta tester zajameš vodo iz bazena ter dodaš eno posebno tabletko. Potem se ta voda obarva in po barvni lestvici vidiš, če je treba kaj dodat ali pa ne. V vodi pa mora vedno biti zadosti klora, da ne pozeleni. Če se slučajno zgodi, da postane voda malce zelena, potem daš noter sredstvo proti algam, ampak potem se 1 dan ne smete kopat.
LP
mi smo ga kupili tule:
http://www.elstik.si/bazeni.htm
tistega spodnjega – z napihljivim robom
dobili smo ga takoj naslednji dan, so pa zelo prijazni smo kr po telefonu poklicali. je pa super. smo zelo zadovoljni pa tudi cena je super.
Solzica,
v baumaxu, bauhasu etc lahko kupiš set za kontrolo ph in klora – v vzorec vode raztopiš tabletko in primerjaš po skali – jaz pa sem se obrnila na podjetje Tebra, kjer so me naučili uporabljati še en drugačen tester (s kapljicami in ne s tabletkami, je lažjein hitreje in natančneje), pa povedali so mi še en kup uporabnih reči v zvezi z nego vode (ne kloriramo ob soncu, občasno naredimo klorov šok).
Morda najbolj koristna informacija je to, da daš – potem ko vodo prvič ustrezno pripraviš – v bazen plovec s klorovimi tabletami (obsajajo pa tudi več funkcijske tablete, s katerimi uravnavaš tudi Ph, dodan je tudi algicid (te so najboljše, občasno kontroliraš, amapak načeloma je mir), ki se počasi topijo in vzdržujejo neoporečno vodo.
Tule lahko prebereš več o tem, piše tudi zakaj je ph pomemben.
(Kopalci in različni vplivi okolja v vodo prinašajo različne nečistoče in bakterije. Zato moramo vodo v bazenu primerno kemično obdelati, tako da le ta ustreza kvaliteti pitne vode.
pH VREDNOST VODE
Pravilna pH vrednost je eden izmed najpomembnejših dejavnikov pri kemični pripravi vode. Ne glede na to, za katero metodo se odločimo, je potrebno vedno najprej uravnati pH vrednost Potem, ko natočimo vodo v bazen moramo najprej preveriti njeno pH vrednost. Ta nam pove ali voda reagiara kislo, nevtralno ali bazično. Običajno zmerimo pH vrednost s pomočjo priročnega merilca (POOLTESTER). V začetku, ko napolnimo bazen je potrebno preverjati pH vrednost dnevno, kasneje ko se voda umiri tedensko. Idealna ph vrednost v bazenski vodi se mora gibati med 7,1-7,4. Če je nižja od 7 je voda kisla, to pa povzroča korozijo kovinskih delov na napeljavah, toplotnem izmenjevalcu in filtru. Kadar pa je pH vrednost nad 7,6 pride do izločanja mineralnih snovi (bele obloge na bazenu), srbečice kože in pekočih oči. Prav tako, pri povišani pH vrednosti dezinfekcijska sredstva delujejo z zmanjšano močjo, to pa privede do problemov pri vzdrževanju higiensko neoporečne vode. pH vrednost vode uravnavamo z pH regulatorji. Običajno so v obliki granulata, ki ga raztopimo v vodi in vlijemo v bazen. pH vrednost znižujemo z REGULATOR pH MINUS-granulat, zvišujemo pa z REGULATOR pH PLUS-granulat.)
Absolutno pa priporočam, da postavite poleg bazena vrtni tuš in da iamte jasna pravila, da se je treba oprhati PRED in PO kopanju, in to velja za vse, tudi za obiske. Druga reč pa je, da je potrebno paziti – pri bazenih z napihljivim robom – da se kdo ne preveč ne nasloni nanj – tudi tu je treba imeti jasna pravila – saj če se voda začne zlivati čez rob, je tako težka, da se rob nemore več postatiti pokonci, voda ga tišči čedalje niže in v par sekundah lahko vrt poplavi 6000 kubikov vode (če imaš najmanjši bazen, če ne še več). Nič kaj prijetno, ker se nam je enkrat že zgodilo nekaj podobnega:))
Veliko kopalnih užitkov,
Nata6a