DOSMTRNA SLUŽNOSTNA PRAVICA STANOVANJA
Pozdravljeni!
Leta ’83 sem kupil stanovanjsko hišo, kjer je vknjižena lastninska pravica dosmrtnega brezplačnega stanovanja v korist matere bivšega lastnika v katerem le ta živi.
Stalno prebivališče, v tej hiši, ki je v moji lasti, ima tudi njen sin ( imel ga je že pred sklenitvijo kup. prod.pogodbe), ki pa že več kot 30 let živi in dela v tujini in ima tam stalno prebivališče oz. njihovo državljanstvo.
Zanima nas:
1. Kako odjaviti njenega sina, ker on kljub večkratnim opozorilom to nikakor ne želi storiti sam?
2. Ker obiskuje svojo mamo in biva pri njej, tudi do treh mesecev, me zanima kakšno pravico ima njegova mama do obiskov oziroma njegovega bivanja pri njej?
3. Glede na to, da je njegova mama starejša gospa in potrebuje osebno nego, ki naj bi jo v prihodnje izvajal njen sin, kakšne so njegove/njene pravice oziroma obveznosti do nas kot lastnikov hiše?
4. Lahko on na podlagi tretje točke brez kakršne koli naše privolitve biva pri njej.
5. Če bo sin v primeru do njene smrti bival pri njej, ali mu pripada pravica do njenega služnostnega stanovanja, kljub temu, da je v kupoprodajni pogodbi, knjižena pravica dosmrtnega brezplačnega stanovanja v korist SAMO njegove matere?
V naprej najlepša hvala za odgovore.
Lep pozdrav
Andrej
Glede stalnega prebivališča na občini sproži postopek za ugotavljanje dejanskega bivališča (nekaj podobnega, malo poguglaj). V tvojem primeru bo zagotovo dovolj že to, da pri nas ne plačuje davkov, se pravi, da je rezident v drugi državi.
Glede njegovega bivanja – hiša je vaša, torej tam ne sme prebivati, pravica dosmrtnega preužitka oz. uporabe se glasi na njegovo mamo. Pač slučajno sta v sorodu, samo po tej logiki obiskov bi v vaši hiši lahko spal kdorkoli na tem svetu. Sin seveda te pravice ne more dobiti niti dedovati, ker se ne deduje.
Ampak bodite ljudje in če bo gospa res potrebovala oskrbo, sklenite nekakšen dogovor oziroma najemno pogodbo s sinom – to bo tudi za vas podlaga za morebitno izselitev.
Naj omenim to, da gospa že dobiva osebno oskrbo od partronažne sestre in da ima redne obiske kogarkoli tudi po 3 mesece skupaj (sorodniki in prijatelji iz tujine), sporn je samo odnos z njenim sinom, ker si želi lastiti njen del stanovanja in išče vse možne načine,da bi mi nagajal. Kar se tiče pa gospe, ji omogočam vse kot je dogovorjeno v pogodbi in sem z njo v dobrem odnosu, da ne bo kakšne pomote in kdo mislil,da nisem moralen in človeški.
Hvala Tvoja soseda za odgovore.
Lp
S T V A R N O P R A V N I Z A K O N I K (SPZ)
4. odsek SLUŽNOST STANOVANJA
Pojem
247. člen
(1) Služnost stanovanja je osebna služnost, ki daje pravico uporabljati tuje stanovanje ali njegov del za potrebe imetnika služnosti in njegove družine tako, da se ohranja njegova substanca.
(2) Imetnik služnosti stanovanja ima pravico do uporabe skupnih delov stanovanjske hiše.
(3) Izvrševanja služnosti stanovanja se ne more prenesti na tretjo osebo.
Kdo se šteje za člana družine pa opredeljuje ZZZDR v 2. členu (Družina je življenjska skupnost staršev in otrok).
Hm, glede na to, da je sin krepko polnoleten in živi v tujini, bi težko govorili o življenjski skupnosti … ne vem, če to sodi pod to poglavje.
No, kakorkoli že, ta pravica ni prenosljiva in predmet dedovanja:
Verjetno te to najbolj skrbi.
Ja Metulka to me je zanimali in hvala lepa za odgovore, sem si naložil celoten zakonik, ki ga omenja Danaja in ga bom naštudiral, če ne drugače se bo pa potrebno obrniti še na kakšno odvetniško službo. Hvala še enkrat in lep pozdrav.
Prosim za odgovor. Mož, ki je nepokreten in dementen , sedaj je sedem let v domu upokojencev, mi je pred leti zapisal osebno služnost svojega dela hiše, ki je dejansko pravno razdeljena na dve enoti, vsak polovico. Sedaj hčerka se hoče vseliti v del hiše od bolanega očeta, ker sta doto s svojim možem zapravila. Vprašanje: ali lahko prepriča bolanega očeta, da prekliče osebno služnost zapisano na mene (mamo) , da ji oče svoj del hiše prepusti njej?
Predlagam da se obrnete na CSD, center za socialno delo, glede na to da je vaš mož dementen in nepokreten predlagam da mu odredijo tudi začanega skrbnika gledeupravljanja z nepremičnino in ostalimi zadevami.
Sem lastnik 78m2 velikega stanovanja v Puli. Gre za družinsko stanovanje, kjer sem živel od otroštva z mamo, očetom in sestro.
Po smrti staršev, v času, ko so se stanovanja odkupovala, sva se s sestro in njenim partnerjemm, ki je takrat tudi že živel v stanovanju odločili, da stanovanje odkupimo na moje ime.
Sem že dve leti poročen(v SLoveniji) in bi rad stanovanje prodal, polovico izplačal sestri, polovico vzel zase.
Sestra stanovanja ne želi prodati, zato pri projektu ne sodeluje(stanovanje bi bilo potrebno močno prenoviti pred prodajo), marveč ga zavira na vse pretege. To stanje traja že dve leti.
Prosim za nasvet, kako naj ukrepam.
PRipravljen sem za kakršnekoli regularne ukrepe, da se stanovanje proda.
Hvala
Ljubiša
Živjo, prej sem bil malce neroden, tako da ponavljam opis: sem kar spreten ‘gugler’, pa vendar ne vem, kje naj začnem z iskanjem oziroma nasveti za že nekaj časa moj največji problem – namreč sem lastnik stanovanja(na hrvaškem), ki bi ga rad prodal in s polovico denarja pomagal ženi pri odplačilu dolgoletnega kredita za stanovanje, v katerem živiva skupaj. A sestra, ki sicer ni solastnica a ji bom vseeno dal polovico denarja, noče slišati o prodaji in tudi noče ven iz stanovanja, v katerem živi (jaz sem se iz njega odselil pred približno dvemi leti).
Mi lahko kdo svetuje na koga se obrniti oziroma kje poiskati kak nasvet, saj so plačani pravniški nasveti predragi za moj žep,
hvala
Ljubo
Pozdrav,
želim prodati hišo (dobila od mojih staršev) in ugotovim, da je v izpisu iz zemlj. knjige razvidna sl. pravica ženske, katera ja prodala l. 1983 hišo mojim staršem in sicer se glasi: “po darilni pogodbi z dne…se vknjiži služnost dosmrtne brezplačne rabe ene sobe v pritljičju od vhoda levo stanovanj. hiše, naslov….ta in ta”
Ta hiša je bila porušena, zgrajena je druga na istem naslovu. Ženska je se še istega leta odselila v Nemčijo in se ni več vrnila. Če je še živa, ji ta služnost pripada, ne glede na to, da že 30 let in več živi izven SLO?
Prosila bi za nasvet..zelooo se mi mudi,,,hvala vsem,
lp km
leta 2005 sta takrat še zdrava starša v naši hiši moji izvenzakonski partnerici ki je l 2005 živet k meni ..oziroma hiši mojih staršev pri notarju zapisali služnostno stanovanje do smrti..enako služnost je bila napisana tudi zame…vendar ,da sem jaz kot edini njuni otrok po njihovi smrti hiše lastnik jaz…l 2006 je oče postal 100% invalid…l 2008 pa je postala invalidna tudi mati….tako sem jaz kot edini otrok postal njun zakoniti skrbnik…..potem pa napaka ..l 2007 sem v hišo še sprejel brezposelnega sina moje izvenzakonske partnerice…kmalu so zaradi tega sina z partnerico prišli prepiri in lansko leto sem spoznal prijateljico..se z njo poročil in junija letos je prišla za stalno živet k meni…..imava sobico spodaj pri invalidnih starših….v glavnem sva spodaj…jaz imam vso garderobo še zgoraj v stanovanju kjer sta ostala ta izv.zak. partnerica in njen sin..pa tudi kopam se zgoraj..saj to je tudi moje služnostno stanovanje…kajti ta izv.zak. partnerica je pred leti prišla v moje opremljeno stanovanje..potem je na svojo željo to malo prenovila…premičnine…..in sedaj problem……z mojo ženo ko živi v spodnjem stanovanju je bila samo enkrat gor v mojem in njenem služnostnem…pa žena od te zgornje stranke dobi pismo da ji prepoveduje vstop v njene osebne služnostne prostore…le kako pa saj so tudi moje…..mislim da z menoj čisto svobodno stopi v to stanovanje…služnostno moje in izv.zak.partnerice…….tu jetudi njen sin….mu lahko tud jaz potem v tem stanovanju kaj prepovem ……..vsaki drugi vikend dobiva v te prostore svojo mladoletno hčerko…( s partnerico sta narazen )…če njegova mati lahko to prepove moji ženi ki je prijavljena tukaj in tudi živi tukaj…RES ME MOČNO ZANIMAJO DOLŽNOSTI IN PRAVICE PRI TEM MOJEM PRIMERU…..moram še pripomniti ,da moja žena zelo skrbi za moja invalidna starša ki ju imava doma…rada jo imata…….hvala vam za odgovor in lep pozdrav
Forum je zaprt za komentiranje.