Najdi forum

Splash Forum Starševski čvek Družinsko drevo – prosim nujno pomoč

Družinsko drevo – prosim nujno pomoč

Pri hčeri so dobili šolsko nalogo, da narišejo in napišejo družinsko drevo čim dlje nazaj. Seveda ji pri tem pomagam, prosila pa bi za vašo pomoč pri imenovanju in sicer ne vem
kako se imenujejo oz. ali so njej kot moji hčeri :

* kaj moji bratranci/sestrične in njihove žene /možje
* kaj so njej njihovi otroci oz. ne vem točno ali so njihovi otroci kaj meni
(nečaki menda niso, saj niso otroci mojih sester ali bratov)
* kaj so njej bratje ali sestre moje mame oz. očeta
* kaj so njej (tudi zase ne vem, torej kaj so meni) starši moje babice/dedka

Če se kdo spomni še kakšnega sorodstvega vezja, bi bila več kot hvaležna.

Imejte se še naprej lepo in lep vikend

na četrto točko so starši tvoje babice njej brababica oz. pradedek.

Ne vem pa kaj naj bi bili njihovi (od babice in dedka) bratje ali sestre tebi oz. tvoji hčeri.

upam ,da sem vsaj malce pomagala.

Pri nas bi rekli takole:
* tete in strici v drugem kolenu (sem pa tudi že slišala izraz mrzla teta, mrzel stric),
* bratranci in sestrične v drugem kolenu (mrzla sestrična mrzel bratranec – tudi že slišala),
* stara teta, stari stric,
*prababica, pradedek – mislim, da se uporablja en dam pra-.

Tako smo rekli pri nas in vprašanje je, koliko je to točno. Dejstvo pa je, da slovenščina ni pretirano natančna glede sorodstva, ki je več kot dve generacije razlike in ne gre po prvi sorodstveni liniji. Razen strin in ujcev ter unj, se drugih sorodstvenih izrazov sploh ne spomnim.

Morda je kaj na slovenskem rodoslovlju …

mami

Da uradno malo pomagam in sicer:- uradno pod prvo, drugo in tretjo alineo ni več sorodstveno razmerje, pod četrto alineo pa je pravilno prababica in praded;

– neuradno pa si glede na običaje in območja sami pravijo mali bratranc, mala sestrična…….. ali mrzel bratranc, mrzla sestrična ……… ipd.,

– je pa še izraz nečak-inja- to pa je npr. od vašega brata ali sestre otrok ter stric – teta, kar pa vem da dobro poznate.

Upam, da sem kaj pomagala. LP!

Žal ne znam pomagati z imenovanjem vseh teh sorodnikov, a ker sem sama izdelala družinsko drevo in ga še sproti dopolnjujem, se mi ti izrazi niti ne zdijo potrebni!

Ko sem bila sama v OŠ in sem se spopadla s tako nalogo, sem skicirala drevo. Na deblu smo bili jaz in moji bratje, na levi veji nad nami mama, na desni oče. Leva veja se je potem nadaljevala navzgor proti maminim staršem, ob mami pa so bili še njeni bratje in sestre, pa potem partnerji in otroci…

Ko pa sem pred dvema letoma delala pravo drevo, sem uporabila kar računalnik in pisala podatke v tabelo. V levem stolpcu je bila najstarejša generacija, desno od nje otroci te najstarejše generacije… Vsak stolpec v desno je pomenil naslednjo generacijo.

Težko je razložiti pisno, a mogoče kot ideja, da se je družinskega drevesa možno lotiti tudi brez željenih izrazov. Pa srečno!!!

Vidka

Kako uradno ni sorodstvo? Ozje res ne, sirse pa prav gotovo.

Pri nas pravoslavnih je sorodstvo tja do devetega kolena in se cez, pa vsi med sabo so bratranci in sestricne, tete, strici ter babice in dedki (tudi pra in prapra in pra…).

Ni pomembno biti popoln, pomembno je biti popolnoma to kar si.

Pri nas jih imenujemo tako:
* mala teta in mali stric (tudi mrzla teta, mrzel stric),
* mali bratranec in mala sestrična (tudi mrzla sestrična mrzel bratranec),
* stara teta, stari stric,
* prababica, pradedek.

Dober program za sestavljanje družinskega drevesa je Brother’s Keeper.

New Report

Close