ekstenzijski vzorec
Zdravo!
Mene pa nekaj zanima. Sem prebrala že kar nekaj strani na forumu Pediatrija, vendar še vedno ne vem točno, kaj je to ekstenzijski vzorec? A to je neka napaka v razvoju ali kako?
Prebrala sem tudi, da nastane zaradi preveč nošenja pokonci. Pa me zanima, kaj to pomeni “nošenje pokonci”. Ali če imam otroka obrnjenega naprej in ima glavico naslonjeno na moj prsni koš, ali je to “nošenje pokonci”? Ali torej lahko novorojenčka pestujemo zgolj v ležečem položaju ali kako? Do katere starosti?
Naj povem, da imam trenutno 2. otroka starega 8 tednov, prvega smo od začetka nosili pokonci, pa ni bilo nobenih težav, zato sem tudi zdaj tako presenečena, ker v bistvu prvič slišim za ta ekstenzijski vzorec.
Pa še to me zanima, kakšne posledice lahko prinese ta vzorec?
Hvala vsem za odgovore!
Če se ne motim, se otroci s tem že rodijo, nepravilno nošenje (premalo podpore), nahrbtniki, gugalniki, dolgotrajno ležanje v lupinici in podobne zadevščine pa lahko to stanje še posalabšajo.
Največkrat se problem ugotovi na pregledu pri 3. mesecih (ali pa seveda že prej) in se otroka pošlje na fizioterapijo. Posledic ob takojšnjem reagiranju ni.
Ekstenzijski vzorec je patološko gibanje, ki je lahko odraz nepravilnega motoričnega razvoja. Ekstenzija (iztegnitev) povzroča, da se otrok nauči nepravilnih vzorcev gibanja, ki lahko kasneje v razvoju otroka puščajo posledice. Največkrat pri otroku z pravilnim rokovanjem odpravimo te nepravilne vzorce gibanja. Pravilni handling je pomemben za vsakega otroka. Pomemben je pri higieni, oblačenju, slačenju, hranjenju, igri, nošenju otroka… Otroci z ekstenzijskim vzorcem, ki niso v obravnavi pri specialistih so lahko vidne posledice kasneje v razvoju. Ti otroci lahko hodijo po prstih, imajo težave pri grobi motoriki in tudi težave na drugih področjih. Če gre za nevrološko motnjo (cerebralna paraliza) pa so ponavadi prisotni tudi drugi znaki.
Otrok pri starosti 8 tednov še nima kontrole glave, zato se odsvetuje otroka nositi pokonci. Otroka se pestuje leže v naročju. Mislim, da je na forumu pediatrija en link kako se pestuje otroka.
Ali so lupinice primerne ali ne pa se še razvojni pediatri ne znajo zmenit.
Mislim, da lupinica za otroka ni primerna (razen za kratke razdalje z avtomobilom) iz tega vidika, ker položaj v katerem je otrok povzroča obstrukcijo (zožanje) dihal kar privede do premalega vnosa kisika v pljuča.
Veliko o pravilnem rokovanju je tudi na internetu.
l.p.
Moj sin je imel ekstenzijski vzorec, opazila sem ga sama in zahtevala napotnico za razvojno ambulanto. Tako kot je napisal/a nane.
Dodala bi še to, da se iz lastnih izkušenj splača potruditi in delati z otrokom vaje, ga pravilno nositi, preoblačiti ipd. Že v nekaj dneh se opazi grob napredek, v nekaj mesecih lahko stvar slkopra izzveni. Naš se je tako usločeval, da ga zvečer tudi podojiti nisem mogla. Zdaj pri 6 mesecih iztegovanja skoraj ni oziroma je prisotno samo še, ko se trma, ko ga kaj boli, ko je utrujen…
Predvsem je pomembno vztrajanje, čeprav je na začetku zelo hudo, ker vse oblike pravilnega rokovanja otroka z ekstenzijskim vzorcem motijo, utrujajo ali celo bolijo. Naš je precej jokal, ampak se je navadil in zdaj pridno grizlja prste na nogicah, vleče dol štumfe, se včasih celo obrne na bok brez iztegovanja in obrne na trebušček.
NOšenje pokonci – hčerka, ki ekst.v. ni imela je bilanošena pokonci, ker pravzaprav sploh nismo vedeli za vse to, pri sinu je nošenje pokonci njegovo iztegovanje še slabšalo.
Lupinica – pravijo da ne, ampak jaz sem se prilagodila in ko je bil utrujen, ko ga noben prijem ni več pripravil v pravilno lego, sem ga dala v lupino, kjer se ni mogel iztegovati in sem mu tako preprečila iztegovanje. Lupina je bila v tem primeru za nas odrešilna. Ni pa bil cel dan v lupini. Pri nas je bila za takšne primere, ko ni nič drugega pomagalo.
Ja, saj ta link sem si pogledala, samo mi ne pomaga kaj dosti glede pestovanja pokonci. To torej pomeni, da dokler otrok ne drži glavice samostojno naj se ga ne bi nosilo pokonci?
Pa še nekaj, ali se otrok rodi s tem vzorcem, ali ga lahko pridobi zaradi nepravilnega handlinga???
Moj 2. otrok sicer zaenkrat ne kaže nobenih znakov tega vzorca, vendar me je preplašilo, ko sem naenkrat videla cel kup primerov s tem na forumu Pediatrija, mi pa ga kar precej nosimo pokonci, ker se v ležečem položaju ves čas joče.
Saj znaki so pa, da se zvija nazaj ali kako to zgleda sploh?
Naša Fračka je imela postavljeno diagnozo hipotonija z izrazitim ekstenzijskim vzorcem, R pediatrinja je govorila tudi o sumu na CP. Hodili sva na NFTH, najprej 2x tedensko, potem postopoma manj, ob tem, da smo tudi doma VSI (tukaj lahko nastanejo konflikti z raznimi tetami, “ki so gor spravile po tri otroke, pa nobenmu nč ne fali” – če ni hotela otroka držati kot je treba, ji ga jaz nisem hotela dati) KONSTANTNO izvajali pravilen handling. Od začetka je bilo kar težko, veliko je prejokala, kar pa je menda normalen pojav, saj ima otrok popolnoma drugačne navade gibanja, kot ga potem na silo učimo mi. Treba je veliko potrpljenja, ogromno vaj, ampak rezultat ne izostane.
Kar se tiče lupinice – nam so jo ravno zaradi ekst. vzorca priporočali. Ležalnika, kengorujčkev in podobnega nisem uporabljala. Zdaj je miška stara 14 mesecev in hodi ob opori – po celih stopalih, stegovanja ni več, če res oreng pogledaš se ji ekst. vzorec pozna le še pri rokicah, ki jih občasno zavija nazaj (v ramah).
LP
Ja, pokonci se naj ne bi tud normalno razvijajočih otrok se ne nosilo tam nekje do petega meseca, ampak bolj ujčkalo v položaju lupinice. Vsaj taka navodila smo imeli mi s strani fizioterapevtke. PO četrtem mesecu smo ga potem držali v naročju, ampak ne sede, nekako tako da je bil s hrbteničko naslonjen na mojo roko oziroma na moje koleno če sem sedela. Zdaj pri 6 mesecih začenjamo vaje za posedanje. Jaz sem tud mislila, da mora sedet že pr 5 mesecih, pa skoz pokonc nosit, ko pa tako fino glavo drži. POtem so nam pa kr lepopovedali, da glavo lepo pokonc drža sam zato, ker je tok zategnjen in noben enomesečnik ne drži glave pokonc. tisti ki jo pa le drži kot naš, jo ima zakrčeno oziroma jo drži pokonc samo s pomočjo tega, da zakrči vse mišice v vratnem in ramenskem predelu, da glava dobesedno visi potem na tistih trdih zategnjenih mišicah….
Naš fantek nima ekstenzijskega vzorca. Na srečo je vse tako kot mora biti.
Hodiva pa na telovadbo (na mojo željo), ki jo vodi fizioterapevtka in ta nam kaže tudi pravilen handling.
Otroka imaš lahko v pokončnem položaju tako, da gleda čez tvojo ramo, mora pa imeti obe rokici čez tvojo ramo.
Lahko ga pa obrneš, da gleda naprej in ga držiš za medenico. Tako je v celoti naslonjen nate, nogice pa ima dokaj visoko. V bistvu zgleda kot bi sedel v lupinici.
Sicer pa glej, da ima ritko vedno podprto, da sloni na tebi in mu noge ne prosto bingljajo in seveda nikoli ga ne smeš dvigni tako, da ga držiš samo pod rameni. To je v bistvu najbolj pomembno. Če bi pa imel težave pa dobiš potem še dodatna navodila v razvojni ambulanti.
Lupinica se priporoča (z rezervo) pri otrocih z e.v. Pri zdravih otrocih se pa odsvetuje. Tako, da ne moreš vseh navodil uporabit pri vseh otrocih.
Jaz osebno mislim, da če upoštevaš drugi odstavek je pri zdravem otroku to čisto čisto dovolj.
Otroka naj se ne drži pokonci dokler ni dovolj stabilen v trupu. Ekstenzijski vzorec prevladuje od rojstva naprej je pa res, da ga eni prepoznajo lahko kasneje. Pravilno rokovanje je pomembno predvsem za otrokov razvoj. Otrok se bo naučil pravilnih gibalnih vzorcev in s tem pridobil čutno gibalne izkušnje.
Otrok z ekstenzijskim vzorcem se preveč izteguje, gleda nazaj pri tem pa je iztegnjen. Pomembno je, da pri takem otroku k njemu prihajamo vedno s sprednje strani in pa seveda handling. Ponavadi ekst. vzorec povzročajo kakšni dražljaji, ki prihajajo iz okolja (zvok, svetloba..).
Poskusita z otrokom biti čim več na blazini pa mogoče, ko ga pestujete zamotit s kakšno igračo. Otrok bo ta položaj kasneje tudi sprejel.
l.p.
Naša se ni nikoli iztegovala v področju ramen oz. vratu tako, da bi ji rokice nazaj vleklo oz. da bi stegovala glavo nazaj. Kar počne, je to, da se, ko pase kravice, preveč zvija v medenici nazaj in ji nogice štrlijo v zrak, poleg tega pa ima pogosto prstke na nogah skrčene. Pa ima baje tudi ekstenzijski vzorec, zaradi česar moramo hoditi na fizioterapijo.
Pokonci je nikoli nismo nosili. Kar je baje pripomoglo k e.v. je to, da smo je veliko noslili tako, da je ležala s trebuhom naslonjena na podlaht in so ji noge in roke visele dol – ker je imela precej kolik med 1. in 3. mesecem in ji je ta položaj ob napadih najbolj odgovarjal. Ta položaj so mi pokazali v Lj porodnišnici, kjer so ga fuuuul promovirali za podiranje kupčka, pediatrinja se je pa za glavo držala, da se tega pa res ne sme početi.
Nasvet, kaj pa vem, mogoče sem res kaj preslišala, ampak če še tako brskam po spominu, se ne spomnim, da bi v porodnišnici kaj posebej poudarjali pomena položaja rok in nog. Še prav posebej imam v spominu glavno sestro, ki je na ta način držala novorojenčka in kazala, kako je tak položaj hudo varen za otroka in praktičen, saj ga lahko drži samo z eno roko (in je z novorojenčkom v roki mahala gor in dol in krožila z roko, v kateri ga je držala). Tako da dvomim, da je z drugo roko kaj otroka podpirala, ker je demonstrirala, kako ima pri takem položaju otroka drugo roko lepo frej, da lahko z njo še kaj postori… In glede na to, da nihče (vsaj na tem oddelku Lj porodn.) ni omenil pravega handlinga niti z besedo, da nihče otrok ni dvigoval z boka, prav tako ne patronažna sestra (oz. vsaj omenil, da bi se bilo dobro to naučit oz. da je bolje za otroka), bi rekla, da temu vseeno niso posvečali posebne pozornosti.
Pa ne me narobe razumet, jih čist nič ne krivim, saj tudi če bi vedela, da je narobe, bi še vseeno tako počela, kajti pri tistem vsakodnevnem večurnem količnem kričanju, ob katerem se ti prvih nekaj tednov trga srce, naslednje mesece pa živci, narediš vse, samo da bi krči za par minut popustili.
Hotla sem samo rečt, da se očitno ekst. vzorec kaže z različnimi kliničnimi znaki in ne samo z zvijanjem glave nazaj in da je krivo tudi drugačno nošenje, kot samo pokonci.
Ekstenzijski vzorec je precej splošen izraz, v razvojni ambulanti ti ga natančneje pregledajo in ugotovijo, kakšno je stanje mišic. naš recimo je imel preveč zakrčene mišice v hrbtu in trebušne mišice hipotone. Tam ti tudi pokažejo vaje, ki so primerne za otroka. Načeloma pa je ekstenzijski vzorec iztegovanje (ekstenzija).Oetker – iztegovanje se kaže na več načinov. Naš je dvigoval prsa in zadaj za hrbtom delal lok, tako da si šel lahko z roko odzadaj…. Vaš otrok pač dela to drugače. vse pa je iztegovanje….
Žal tudi iz izkušenj vem, da v porodnišnici vedo bore malo o pravilnem handlingu. Uporabljajo prijeme, ki so se pač že od nekdaj uporabljali, brez veliko filozofiranja. Meni je pravilno držanje pokazala šele sestra na otroškem oddelku, kjer sva pristala z otrokom dva tedna po rojstvu. Šele tam sem izvedela, kako se otroku pravilno privzdigne ritka. Na porodnem so ga vleke za noge, kot da bi bila ušesa od zajca.
Tako da ti čisto verjamem, da so ti pokazale narobe. Poznam pa položaj zelo dobro, ker smo ga uporabljali tudi sami. Bistvo je ravno v pokrčenih nogicah, da mu ublažiš krčke. Za roke pa tudi sama nisem več sigurna, kje morajo biti. :)))
Niso pa sestre na porodnem nobene strokovnjakinje za to področje in streljajo včasih kozle.