Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ekstra deviško oljčno olje – katero je pravo?

Ekstra deviško oljčno olje – katero je pravo?

Če začnem tukaj. Razlika med oljčnim oljem iz trgovine za ceno 4€ (kar je definitivno rafinirano olje ali pridobljeno s kemičnimi postopki) in sončničnim oljem je v tem, da je sončnično olje verjetno še malo cenejše. Malo za šalo, malo za res.

Ekstra deviško oljčno olje za ceno 4€ ne obstaja. Marsikatera etiketa pa prenese veliko.
O tem zakaj kvalitetno ekstra deviško oljčno olje ne more biti tako poceni sem že veliko napisala. Na kratko. Zato, da olje dobi certifikat ektra deviškega oljčnega olja je potrebno narediti kar veliko. To pomeni, da je celoten postopek narejen zgolj z mehanskimi postopki in seveda hladno stiskano. S tem, da od obiranja do stiskanja ne sme preteči več kot 24 ur oziroma dobro olje je stisnjeno v nekaj urah.

Drugače povedano ekstra deviško oljčno olje je sok od oljčnega sadeža in čisto nič drugega.

Zato, da ima olje etiketo ekstra deviško tudi ni dovolj sama stopnja kislosti kot si večina predstavlja. Da ovržem eno od gornjih trditev. To je le en sam parameter, ki je sicer tudi pomemben nikakor pa ni dovolj. Olje mora imeti narejeno celotno senzorično oceno zato, da pridobimo certifikat. Pa tukaj še ni konec. Zato, da bo olje tudi ohranilo to kvaliteto mora biti pravilno hranjeno. Trgovska polica nikakor ni primerno mesto. In olje, ki je mogoče tudi bilo ekstra deviško bo na polici, na neprimerni svetlobi, temperaturi kmalu izgubilo na kvaliteti.

Tu lahko zaključimo, da visoko kvalitetno oljčno olje dejansko lahko naredi le oljkar in nikakor ne more biti industrijske pridelave. To pa žal ne pomeni, da je vsak kmet pošten kmet in vsak oljkar dober oljkar. Kot pri vseh poklicih se najdejo črne ovce, ki probajo marsikaj ampak še vsakega so dobili in s tem je bila njegova ”kariera” tudi zaključena. Dober in resen oljkar se v to ne bo spuščal.
In vsak dober oljkar bo pred nakupom ponudil olje v pokušino in stranki tudi razložil kako naj sama loči dobro olje od slabega olja. Osveščenost je pri temu bistvena za obe strani. Mi se pri tem res trudimo in predstavljamo olje na tržnicah, sejmih, doma na kmetiji in tudi drugih prireditvah. Vedno je to degustacija kjer vsakemu, ki se ustavi podrobno razložimo kako naj prepozna kvalitetno olje. Ker samo, ko bodo vsi znali sami prepoznati kvalitetno olje, goljufije ne bodo več možne in verjetmite, da bomo tudi sami oljkarji močno zadovoljni.

Cena olja je vsako leto nekje okvirno postavljena v času obiranja. Letos se vrti okoli 16€ na liter. To pomeni, da se bo ekstra deviško oljčno olje prodajalo od kakšnega evra manj pa seveda tudi več. Veliko manj pomeni, da nekje na kvaliteti je neka pomankljivost. Cena navzgor pa ni več vprašanje same kvalitete ampak imena, povpraševanja, nagrad itn.

Jaz mislim, da kar se zdravja tiče je idealno v kolikor si le privoščiš steklenico dobrega ekstra deviškega oljčnega olja in ga uporabljaš izključno za zabelo že pripravljenih jedi. Za samo kuhanje kjer se pri segrevanju veliko dobrega tako in tako uniči pa uporabiš poceni olje kjer je izbira zgolj okus in ne kvaliteta. Ena od možnosti je tudi nakup recimo lanskega olja, ki ga ob dobrih letinah marsikateri oljkar tudi proda in ima občutno nižjo ceno je pa to še vedno veliko boljše olje od tistega za 4€. To sicer sedaj ni možno ampak samo v razmislek za prihodnost.

V treh korakih:
oljčno olje mora dišati po svežem, po sveže pokošeni travi, zelenem jabolku, paradižniku ipd.
v ustih, na jeziku zagreni in nizko v grlu popeče. To kar popeče so zdravilne učinkovine olja.
Bistveno je, da olje ne zapeče v ustih saj to pomeni, da je žarko. Poleg tega seveda mora olje imeti certifikat, da je olje ekstra deviško.
En preprost način je tudi, da olje postaviš v hladilnik in bo olje začelo zmrzovati. Ni pa to 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} način saj je lahko olje res najvišje kvalitete ampak toliko prefiltrirano, da ne zamrzne.

Enkrat so po televiziji v eni oddaji govorili o oljih. En pridelovalec oljčnega olja je rekel da so najslabša olja tista pod 6 eur. Da če že kupujemo naj tista nad 6 eur. Vsekakor je bolje uživati olivno olje sicer je pa vse odvisno od okusa.

Kar se tice globoke denarnice: mi smo letos skenslali vse dopuste in sli samo na nekaj enodnevnih izletov. Sicer place niso slabe za slovenske razmere, so pa nizje kot pred nekaj leti in predvsem so sluzbe postale negotove. Tako da smo ukinili marsikaj. Na prvi pogled protislovno je, da sedaj za hrano porabimo vec. Kupujemo dosti vec integrirano pridelanih zadev kot prej, lososa, divjega brancine, prave grske fete,… Ampak zame je to nalozba v zdravje, poleg tega pa smo se, kot receno, odpovedali marsicemu drugemu. Dokler nam bodo finance to omogocale, bomo na tem ostali.

Pa da odgovorim se na tvoje vprasanje: ne, za cvrtje ne uporabljamo olivnega olja. Mi ga je skoda za to. Za te namene kupujem soncnicno olje, pa cvremo itak redko. Za pecenje in vse ostalo pa uporabljamo olivno, razen za biftke, kjer tudi uporabljam soncnicno.[/quote]

…skenslali ste vse dopuste in sedaj živite zdravo ????????… ali mislite, da vam le hrana pomeni zdravo življenje, jaz sem zdrav in to že kar precej desetletij in to kljub tej kao nezdravi hrani, toda… kaj pa stres in ostale zahrbtne zadeve… da si ne bi privoščil dveh tednov morja in nekaj dni toplic ipd. mislim, da bi bolj vplivalo na moje zdravje kot teh nekaj kapelj olivnega olja iz trgovine !!!!!!

“…En preprost način je tudi, da olje postaviš v hladilnik in bo olje začelo zmrzovati. Ni pa to 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} način saj je lahko olje res najvišje kvalitete ampak toliko prefiltrirano, da ne zamrzne…”

Sorry, s tem se ne strinjam. Izviram iz krajev, kjer velja stari poskus – olje daš v kozarček/štamperle in za 2 – 3 dni pustiš v hladilniku/na balkonu. Če olje postane krema (mimogrede, odlično zdravilo za hemoroide) je ta pravo olje, če pa ne…
Zgodbice o filtracijah so zame neumnosti (brez zamere). Podobno je z medom. Pravi med brez modernih neumnosti kristalizira, ta drugi ne.
Pri barvi bi lahko govorili o olju iz sušnega obdobja, ali deževnega… Na olje vpliva tudi lokacija, ure insolacije same oljke in pd.
Zame je oljčno olje z juga Italije (peta) zakon. Cena 3 l oljčnega extra vergine 1. preša 25 evrov. Istrska (SLO in HR) olja so absolutno predraga in niso forte.

Če smem bi komentirala le ta del. Barva olja nima s kvaliteto olja nobene povezave. Barva je olja je predvsem odvisna tudi od sorte oljk. Samo ocenjevanje olj poteka v temnih kozarcih ravno zato, da se barva olja ne vidi, ker ne sme vplivati na oceno kvalitete olja.

O oljih iz zelo južnih krajev je pa dovolj že drugje napisanega. To velja pri pogovorih o sami kvaliteti olja, okus je pa stvar posameznika o katerem nikoli ne debatiram.

Šavrinka, hvala.
Sem iz napisanega razbrala, da kupovvati v trogovini nima smisla.
Da je bolje kupit sončnično olje.
Verjamem, da je oljčno olje zdravo, ampak moja denarnica si ga žal ne more privoščit.

New Report

Close