Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Fant je jezen, ker sem otroku dala v priimek č in ne ć

Fant je jezen, ker sem otroku dala v priimek č in ne ć

A je to sploh dovoljeno? Mislim, dejansko v centralnem sistemu mora biti priimek pravilen.ne vem kaj teb špila v glav ampak očitno te res mot da je tvoj bosanc. Svasta res. K da bi se ti pisala novak pa bi se tvoj spomnu da bos pa rajs movak. Krava.

Odgovor na objavo uporabnika
Petruška193, 25.10.2021 ob 20:32

Odgovor na objavo uporabnika
Buio, 24.10.2021 ob 20:23

Avtorica ti si mlada slovenka in pac nikak ne razumes fanta.

Kar bi on mogu vedet .

Teb to ni nic takega iz c v c . Ti pac hoces da otrok ne bo v slo na ic.

Za otroka je to boljs.

Ampak fant pa.

Je ponosen bosanac in tud sramota ko bojo za to zvedli okolica.

To je za njih velka sramota.

Lej opravic se mu in povej da ti ne razumes tocno zakaj je jeze  da pa ce ga bo po kakem letu se motil bosta pac nazzaj spremenila .

Ne prepiri se z njim.

Ker ma on prav ti pa narobe.

 

Se strinjam.  Brez predhodnega pogovora je otroku dala priimek, ki ni ne njen, ne od otrokovega očeta. Najprej: zakon veleva, da se da otroku materin ali očetov priimek oziroma tak, kot se mati in oče dogovorita (npr. da dobi oba priimka: maminega in očetovega).
Ker pa je spremenila ć v č, pa je ne samo dala otroku priimek, ki ni od očeta (da, ena črka spremeni cel priimek, kot je že nekdo napisal: Zajc in Zajec ni eno in isto), ampak tudi izrazila nespoštovanje do očeta in njegove rodbine in njegovega porekla. Grdo.

Namesto, da se sramuje tistega ć, bi bilo boljše, da bi ga otroku pustila in otroka vzgojila tako, da bi bil ponosen tako na slovensko kot bosansko poreklo.

In kaj bi porekla na to, da si recimo kasneje otrok sam spremeni priimek v nekaj povsem drugega. Bo tudi to nespoštljivo do njegovih lastnih prednikov? S tem bi se namreč distanciral od rodbine in porekla potomec kar sam.

Odgovor na objavo uporabnika
Poljaki?, 25.10.2021 ob 18:46

Odgovor na objavo uporabnika
Jaz sem dala moj priimek, 24.10.2021 ob 22:21

Jaz sem dala moj priimek, ker je njegov na -ič, moj pa pač lep nemški z w in y. Pa bo ja otroku bolje z mojim kot njegovim. Saj imamo slovenci radi tuje. Še fauš mu bodo za te tuje črke.

Če je z y, je verjetno poljskega izvora?

W in Y sta not. Je pa priimek skovanka dveh nemških besed. Ene z W in ene z Y. Pa jo po principu besedotvora daš skup.

Sicer na netu sem našla tudi Mayerweck, Bayerweg, Weissfyord, Way itd.

Noben ni priimek moje družine, seveda.

En kup priimkov severne nemčije, kjer Plattdeusch dialekt  izvira, so z w in y. Podobno, ker so priimki stara reč, ko sejegovorila še nesodobna nemščina, in so bile meje drugačne, so nekateri priimki mešanica malo švicarskih, nizozemskih in nemških skovank.

nova
Uredništvo priporoča

Pravilno razmišljaš. V SLO NI Ć.

Imam dolg priimek na – ić. V bistvu, tako očitno da gre za priimek, ki izvira iz juga… Potem me pa vedno na upravni enoti ipd. vprašajo ali – ić, ali – ič… in si mislim, a me za*** te… Ibrahimović res čudno izgleda če dodamo trdi č 🙃😉

 

 

 

 

 

 

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 6670, 24.10.2021 ob 16:49

Ja, nič narobe z poslovenjenjem priimkov.

Sam ti pač fukaš bosanca, tko da je vse vedno problem.

Ampak mene resnično zanima kaj se odrasli osebi plete po glavi da sploh napiše tak komentar?

Menim, da nisi storila prav. O takih stvareh se je treba pogovoriti s partnerjem vnaprej, ne pa ga kar postaviti pred dejstvo. Naučita se pogovarjati, sicer se vama slabo piše!

Jaz sploh ne ločim teh č-jev. Sem vedno mislila, da je ć pač č napisan malo po svoje.

Samo res, kakšne probleme imate eni z nacionalizmom, bruh. Pomembna je črtica, a ta črtica vas identificira kot osebo? Gnili ste in nevarni.

Odgovor na objavo uporabnika
mladamami148, 24.10.2021 ob 16:40

Fantov stari oče je iz Bosne, njegov oče pa je že rojen v Sloveniji. Po njem fant nosi priimek, ki je pač bosanski, ne zveni pa tako grozno. Zmeraj je fant pravil, da mu priimek ni pomemben da je vseeno kako se pišeš. Po tem sem sklepala, da mu je res vseeno in sem najinemu otroku dala njegov priimek, le zadnjo črko sem spremenila iz ć v č. Sedaj pa taka drama ,da se otrok piše drugače kot on. Upam, da prespi in bo jutri že ok.

Kaj menite vi o poslovenjenju priimkov?

Če se že nista mogla dogovorit in je njemu blo ‘vseno’ bi dala oba priimka in dala samo tvojega da uporablja.. ‘Šta si tražila to si dobila’ 🤦‍♀️

Par let nazaj so znali tudi zaradi te ene strehice na meji 💩💩

Kok ste ogabni s tem ić pa č-jem fuuuj.. Obsjate človeka po priimku ,namesto da bi ga po spoznavaju bleej bruha mi se od takih 🤮🤮🤮

Ć ja ni v slovenski abecedi, če bo bosanc šel v Njemačko ga tudi ne bo imel, hvalabogu da se bo znebil tega čefurskega priimka

Pametovanje…. saj v slovenščini ne poznamo Ć sicer bi ga imeli v abecedi.(vsaj v mojih časih ga nismo poznali razen pri predmetu SrboHrvaščina)

Mislim, da si naredila dobro delo. Sicer oče naj bo užaljen lahko pa bi bil toliko pameten in razmislil kaj mu je Ć dal. Mu je odpiral vrata v življenju ali zapiral ?

Življenje je  zabava. Celo živali razmišljajo po sistemu čim več s čim manj porabljene energije. Meni se zdi to cool, da si spoliral njegov priimek. Če je pameten si ga bo šel še on spremeniti.

Seveda, da je vseeno, kako se kdo piše.

Pa vendar si na lastno pest, brez njegove privolitve, spremenila njegov priimek.

Mimogrede OTROK JE TUDI NJEGOV, zato ti pač sama od sebe, dokler je skupno skrbništvo, pač nimaš te pravice. Se sploh zavedaš, kako zelo si užalila s tem njega in njegovo družino? Ti je sploh mar?

Lahko te je sram. Ne razumem, ali si tako neumna ali pa ne želiš razumeti? Bi bilo tebi vseeno, če bi on spremenil tvoj priimek (če bi se otrok pisal po tebi), ali pa recimo lastno voljno spremenil ime otroku? Neverjetno, res…

Sploh pa, zakaj si s človekom, ki se ga očitno sramuješ? No, jaz bi se na njegovem mestu, sramovala tebe…

Odgovor na objavo uporabnika
🤦‍♀️, 27.10.2021 ob 10:48

Seveda, da je vseeno, kako se kdo piše.

Pa vendar si na lastno pest, brez njegove privolitve, spremenila njegov priimek.

Mimogrede OTROK JE TUDI NJEGOV, zato ti pač sama od sebe, dokler je skupno skrbništvo, pač nimaš te pravice. Se sploh zavedaš, kako zelo si užalila s tem njega in njegovo družino? Ti je sploh mar?

Lahko te je sram. Ne razumem, ali si tako neumna ali pa ne želiš razumeti? Bi bilo tebi vseeno, če bi on spremenil tvoj priimek (če bi se otrok pisal po tebi), ali pa recimo lastno voljno spremenil ime otroku? Neverjetno, res…

Sploh pa, zakaj si s človekom, ki se ga očitno sramuješ? No, jaz bi se na njegovem mestu, sramovala tebe…

njegovega priimka ni nič spremenila, ampak je dala otroku pač nek malo drugačen priimek. Meni je prav smešno, kako so moški obsedeni s tem svojim priimkom. Včasih, ko ni bilo treba skrbet za pankrte so se veselo požvižgali na priimek otroka, danes pa so čisto penasti, če vsak otrok nima njihovega zveličavnega priimka. da o babah, ki romajo na upravne enote spreminjat svoje priimke v parnterjeve, kadar se ta noče poročiti z njimi, raje ne govorim.

Zelo nerodno je, če so v eni družini različni priimki. Npr. oče se piše Mekić, mama obdrži svoj priimek Novak, sin pa se piše Mekič (kot v tem primeru). To se je treba prej skupaj pogovoriti. Zaradi ene same črtice lahko pride do prepira v družini.

Ja, Bijelo Dugme bi zapeli:

Tako ti je mala moja, kad ljubi Bosanac…

Odgovor na objavo uporabnika
VETER V OKTOBRU, 27.10.2021 ob 11:30

Zelo nerodno je, če so v eni družini različni priimki. Npr. oče se piše Mekić, mama obdrži svoj priimek Novak, sin pa se piše Mekič (kot v tem primeru). To se je treba prej skupaj pogovoriti. Zaradi ene same črtice lahko pride do prepira v družini.

Ja, Bijelo Dugme bi zapeli:

Tako ti je mala moja, kad ljubi Bosanac…

ja ko pa mama pripelje otroke od prej, ki se pišejo po fotru pa ni nič čudnega.

bolj je nerodno, če dajejo starši imena po sebi in so potem pri hiši trije Franci Novaki.

Moj sin ima tudi priimek s Č in ne Ć, oče s tem nima težav, za otroka je pa to lažje zaradi vključevanja v okolje,

boš videla, kaj bo, srčno upam, da se bo umiril, so pa zelo ponostni…

Odgovor na objavo uporabnika
donporleone, 24.10.2021 ob 20:07

Odgovor na objavo uporabnika
Prezgodaj, 24.10.2021 ob 19:41

O takih stvareh se pogovori, ne pa sklepa. Če te njegov priimek moti, da morda otroka morda ne bo sram, ker bi imel ć, bi mu svojega prisodila. Neke vrste on lahko razume tudi, da ga ne sprejemaš v celoti. A če bi se z njim poročila, bi imela svoj priimek, njegovega pa z č in ć?

Če se sama odločaš, da ne boš pol ti delala drame, ko boš otroka sama vzgajala, če se zmoreš skupno pogovoriti in pač nekaj sklepaš. Kot ime, za katerega se dva skupaj odločita, je ravno tako s priimkom.

In zakaj v primeru poroke on ne bi prevzel njenega priimka?

Zaradi tradicije. Pri kristjanih so zadeve urejene točno se ve kdo ima kakšno vlogo. V bibliji piše o vlogah pri poroki (zvezi)med mozen in zeno. Podobno je, če ona prevzame le pol priimka. V bistvu pomeni, da ona kot zenska ne sprejme svojega moza v celoti in ga ne da na prvo mesto (vprašanje je koga potem postavi na prvo mesto). Zato se moški ne more dobro počutit, ko zenska sprejme svoje odločitve, kjer bi se potrebno bilo pomenit, kajti ni sama v zvezi (razen če to zeli biti). Zato je pomembno se poročit, ker s tem se začrtajo temelji. Če ni temeljov potem tudi hiša nebo dolgo stala (zveza).

Avtorica sploh ne vidi, svoje napake. V bistvo se ji zdi da on narobe reagira. Je vsebično naravnana in ne razmišla kot mi (druzina) ampak kot jaz.

Odgovor na objavo uporabnika
iq, 28.10.2021 ob 23:14

Zaradi tradicije. Pri kristjanih so zadeve urejene točno se ve kdo ima kakšno vlogo. V bibliji piše o vlogah pri poroki (zvezi)med mozen in zeno. Podobno je, če ona prevzame le pol priimka. V bistvu pomeni, da ona kot zenska ne sprejme svojega moza v celoti in ga ne da na prvo mesto (vprašanje je koga potem postavi na prvo mesto). Zato se moški ne more dobro počutit, ko zenska sprejme svoje odločitve, kjer bi se potrebno bilo pomenit, kajti ni sama v zvezi (razen če to zeli biti). Zato je pomembno se poročit, ker s tem se začrtajo temelji. Če ni temeljov potem tudi hiša nebo dolgo stala (zveza).

Avtorica sploh ne vidi, svoje napake. V bistvo se ji zdi da on narobe reagira. Je vsebično naravnana in ne razmišla kot mi (druzina) ampak kot jaz.

Kakšno licemerstvo pa je to⁉️ Zakaj bi se ženska odrekla priimku in sprejela moževega❓ Zakaj ne gre obratno❓ Mar mož, ki ne želi priimka žene, svoje soproge ne sprejema v celoti ampak le delno❓ Mu potemtakem tudi ona ni na prvem mestu❓ Tradicija⁉️

“Zato se moški ne more dobro počutit, ko zenska sprejme svoje odločitve, kjer bi se potrebno bilo pomenit, kajti ni sama v zvezi (razen če to zeli biti). Zato je pomembno se poročit, ker s tem se začrtajo temelji. Če ni temeljov potem tudi hiša nebo dolgo stala (zveza).”

Že res, da so dobro zarisani temelji nemalokrat ključ do uspešne zveze oziroma zakona… a vsekakor večinoma to niso temelji patriarhalnih nebuloz, katerih zametki se skrivajo v tvojem zapisu, sodeč po katerem naj se, zakamuflirano v tradicijo seveda, ženska s prevzemom priimka podredi moškemu. Ne, tudi tu so pomembni kompromisi in iskanje optimalne rešitve, npr. kateri priimek lepše zveni, omogoča neko prodornost in ne deluje nazadnjaško…

Itak da je jezn,če si spremenila črko, torej se sramuješ moža, ker je pač bosanc.Zakaj si se pa potem poročila z njim, mar bi si najdla slovenca. Če bi bla na njegovem mestu, se takoj ločim od take ženske.

Še vedno je Bosanec pa krvi…Pa če mu daš  še 3x trdi č.

AVTORICA kreten si, to je problem.

No kot prvo upam, da ste v tem času zadevo uredili tako, da je prav vsem 3….

Ampak ne morem mimo, da ne oddam še jaz svoj komentar;

Če bi se mož pisal Schweinsteiger bi potem otrok bil Švajnštajger???

Ć ne obstaja v slovenski abecedi tako da je pravilno č

Faco ti treba razbit… Pa te potem vprašam, če je kaj narobe?!!

V čem je problem? A če bi se foter pisal 張, potem bi moral mulc tudi to tako obdržati in se ne bi smelo zapisati Čang?

New Report

Close