formatiranje računalnika?
Zdravo
Imam štiri leta star računalnik, ki pa ni več pri močeh. Zelo je postal počasen in nenehno odpira razne Error-je in neprestano melje in melje, še nekaj minut po tem ko so že zdavnaj vsa okna odprta.
Pa me zanima ali se splača poizkusiti s formatiranjem, ter kaj je treba pred tem reinštalirati? Kako pravzaprav formatiranje poteka?
V kolikor pa bo potrebno kupiti nov računalnik, pa me zanima, ali so ploščati LCD monitorji kaj manj škodljivi za oči, kot običajni, ali ni bistvenih razlik?
najlepša vam hvala
Saj je dolgo zdržal ta tvoj mlinček, sedaj pa ziher že pošteno melje in mlinčka po disku.
Če imaš kje na disku gonilnike za svoje kartice, tiskalnike ipd. – jih shrani, da jih ne boš kasneje iskal. Splača se tudi zapisati katere naprave in kartice imaš v rač., zlasti če se boš odločil za novejša Okna. Verjetno boš ostal pri starih, saj rač. ni prav zmogljiv.
Vsekakor dobro preglej, kje imaš na disku svoje dokumente in vse ostalo, kar želiš ohraniti.
Po formatiranju bo namreč disk prazen, to menda veš?
Poteka pa takole: običajno računalnik zaženemo s sistemsko disketo. Nato z diskete poženemo FDISK, zbrišemo vse particije na disku in določimo novo(-e). Nato rač. resetiramo in formatiramo disk z ukazom: npr. format c:
Sledi instalacija windowsov s cd-ja.
Če dela s programom FDISK ne obvladaš, zadošča tudi samo formatiranje diska. Skratka nič težkega. Če kaj ni razumljivo, pa še povprašaj.
zdravo
Katere napake pa se s formatiranjem sploh odpravijo?
Zanima me pa še, glede “ploščatih” in “navadnih” monitorjev, kateri so manj škodljivi za oči, če je sploh razlika?
še enkrat hvala
Če se odločiš tudi za brisanje particij in njihovo ponovno postavitev ter formatiranje diska, se računalnik obnaša kot nov (z upoštevanjem, da so vse komponente stare).
Verjetno veš, da se na disku in v registru Oken ustvarjajo vedno nove datoteke, za katere povprečni uporabnik niti ne ve. Še več te solate nastane ob dodatnem instaliranju programske opreme in med surfanjem po internetu. Delno se zadeve upočasnijo tudi zaradi defragmentacije diska (zato so nekateri zagrizeni zagovorniki defragmentacije). Na disku se rade nabirajo t. i. začasne datoteke, ki jih Okna ne znajo vedno pobrisati za seboj. Te prav tako sčasoma začnejo ovirati delovanje programov in včasih ceno onemogočajo dodatno nameščanje nekaterih novih programov.
Določeni zapleti se lahko pojavijo tudi, če so na disku napake, ki jih lahko odpravimo s scandiskom.
Skratka s formatiranjem se zagotovo rešimo vse te nepotrebne navlake in tudi virusov. Zaradi nepazljivih uporabnikov pa žal tudi kakšne datoteke in nastavitev, stare pošte in adresarja z mail naslovi, priljubljenimi povezavami za net ipd., kar nekateri prezrejo in ne arhivirajo na cd, diskete ali drugi disk – še preden se odločijo za formatiranje.
Glede LCD zaslonov ti žal ne morem dati pravega odgovora. Sliši se, da so v zadnjem času popularni LCD zasloni, ker nimajo sevanja in vse bolj kakovostno sliko. Menim, da so trenutno bolj modna muha kot potreba, zlasti zaradi relativno visoke cene.
Sevanje sodobnih klasičnih monotorjev bi morali biti dosti manjše kot pred leti, zato tudi nikjer več ne reklamirajo raznih dodatnih filtrov in zaščitnih očal. Nekateri strokovnjaki opozarjajo, da je bolj škodljivo elektromagnetno polje (npr. za razvoj otroka pri nosečnicah) kot pa UV sevanje, ki škoduje očem. Podobno kot pri sevanju mobitelov, tudi tukaj ni pravih dokazov. Ljudje se pač različno odzivamo na posamezne škodljive pojave.
Osebno se bolj nagibam h klasičnim monitorjem, predvsem zaradi boljšega refresha slike, ki večinoma dosega 100 Hz, kar pa LCD monitorji verjetno še ne zmorejo, ali pa? Razvoj ge hitro naprej. Res pa je, da delam z grafiko in sem veliko časa pred njim. Če pa računalnik uporabljaš nekaj ur na dan, boš gotovo zadovoljen tudi z LCD zaslonom.
Pred nakupom je priporočljivo preizkusiti več zaslonov. Ni nujno, da bo na domačem računalniku slika enako dobra kot v trgovini, saj je odvisna tudi od grafične kartice. Običajno se kakšnih 10 ali 20 čukov kar precej pozna – in oči vam bodo hvaležne.
Veliko informacij, podatkov in nasvetov glede izbire monitorjev pa lahko dobiš tudi na spletnih straneh proizvajalcev in trgovin.
Glede LCD zaslonov pa ti bodo lahko podrobneje odgovorili ostali, ki jih že uporabljajo.
Glede LCD monitorja je tako:
Vsekakor je za oči boljši LCD, ker nima “utripanja” (res pa je, da se pri kakovostnem CRT monitorju in dobri grafični kartici da frekvenco osveževanja dovolj povečati – minimalna “zdrava” frekvenca naj bi bila 85 in več Hz), pa tudi slika je bolj kontrastna.
Problem pri LCDjih (ki ga pri CRT zaslonih ni) pa je, da podpirajo le eno ločljivost in da niso tako odzivni (hitri) kot navadni. To se pozna pri kakšnih hitrih sekvencah (film, igre), v običajnih programih pa se ne pozna.
Cena je približno polovico višja, a se mi zdi da, če na mizi manjka prostora in denar ni največji problem, je nakup LCD monitorja danes že upravičen.
Grega
p.s. Sicer pa zgolj nasvet… Najbolj neumno je šparati pri uporabniških vmesnikih (monitor, tipkovnica, miška), ker jih kasneje preplačujemo (nova očala na pol leta, boleča zapestja, …). Niso tako važni megahertzi in gigabajti kot zdravje. In vsekakor priporočam nakup dobre periferne opreme.
Pozdravljeni!
Imam LCD monitor ze 3 leta in navadnega tudi… in vam lahko povem da je LCD doooosti bolj prijazen za oci!! Ne samo zato ker nima utripanja, ampak tudi zato, ker Navadni CRT monitor je kot da bi luc svetila vate (poskusi gledat v žarnico 10 min:) to je podobno).
In tudi cene LCDjev so ze zelo sprejemljive, tako da priporocam LCD (tisti ta tanki).
LP
Forum je zaprt za komentiranje.