glede preciscevalne diete
Za boljso preglednost in odzivnost sem svoj odgovor na temo preciscevalna dieta postavil tudi pod posebno temo.
—
Lep pozdrav Joze!
Kot prvo me veseli, da si preostalim vsaj priblizno razlozil metabolicne procese v organizmu s svojim postom z dne 8.2. Zal pa si mogoce z njim naredil se vecjo skodo, kajti notri si napisal par trditev, ki ne drzijo. Tudi sam sem podobne trditve nasel v knjigi o postu, a zal v strokovni literaturi pise drugace. Ze Andrej ti je skusal razloziti par stvari, pa naj poskusim se jaz.
Ce se opremo na izsledke FAO in pa na dobro staro kmecko pamet, kmalu vidimo, da clovek zelo veliko energije dobi z oksidacijo prostih mascobnih kislin (FFA), kajti tudi prehrambeni vnos povprecnega posameznika je nekje v razmerju B:M:OH=10:40:50. Ce se oprem na konkretne podatke: povprecen American ima v prehrani vec kot 50% mascob (Stevens & McKinnon, 1997).
Telo mascobe skladisci in uporablja prakticno ves cas (skladisci jih ne ves cas po novejsih raziskavah, uporablja pa jih). Zanimivo!
Ob zmanjsanem vnosu ogljikovih hidratov telo najprej res zacne kuriti glikogen, najprej se izrabijo rezerve v jetrih, ki jih telo posilja v misice. Kmalu se zmanjsa tudi kolicina glikogena v misicah (kar ima za posledico zelo slabo pocutje, obcutek nezmoznosti za kakrsnokoli aktivnost). HKRATI pa telo tudi preklopi na povecano oksidacijo, torej mocnejse kurjenje mascob, ter TUDI na pretvorbo aminokislin v glikogen (tako “vskladiscenih” (majhne kolicine v jetrih – t.i. aminokislinski bazen) kot tudi iz misic – razgradnja …)
VENDAR telo kot homeostaticen organizem deluje tudi na drugacen nacin. Zmanjsa izlocanje tiroidnih hormonov, poveca se nivo stresnih hormonov, itd. itd. kar vodi v MOCNO UPOCASNITEV METABOLIZMA, kar je logicno. Zato se v casu posta posamezniku bazalni metabolizem mocno zniza in se mu praviloma po postu nikoli ne dvigne vec na enak nivo (sam od sebe).
Kot ze omenjeno, hkrati prihaja do misicnega katabolizma in torej izgube dragocenega misicnega tkiva. Ze ob vnosu kalorij, ki je nizji od dnevnih potreb posameznika, lahko pride do razgradnje misic, kar predstavlja problem vsakogar, ki hujsa. Se vec, do razgradnje misic pride tudi, ce telesu zagotavljamo zadosten kaloricni in beljakovinski vnos, a vendar redno ne treniramo. Kaj se dogaja sele ob postu!!!!
Ker mi zmanjkuje casa, se ne bom spuscal v podrobnejso analizo vseh stvari, ki si jih napisal. Le nekaj cvetk:
>”DO IZČRPANJA ZALOG MAŠČOB SE MIŠICE (beljakovine) NE
>PORABLJAJO!!!”
Sem ze razlozil, zakaj ne drzi. Pa se kmecka razlaga: CE BI TO DRZALO, POTEM NE BI NIHCE, KI HUJSA OZ. SE POSTI, IZGUBLJAL MISICNE MASE. ALI SE HUJE: MASCOBE SE NIKOLI NE IZCRPAJO!!!!!!!! NIKOLI, KER BI POTEM UMRL! MASCOBA NI SAMO V ODVECNEM TKIVU AMPAK TUDI MED ORGANI, TVORI CELICNE MEMBRANE, ITD. ITD. Bodybuilderji, ki se zdefinirajo na 3% mascobe, so zaradi tega prakticno na robu smrti. In se vedno imajo tudi odvecno mascobo (t.j. adipose tissue)! Pa njim povej, da bi se morali postiti – in da ne bodo izgubili nic misic.
TUDI NE VEM, KATERE MISICE NAJ BI BILE SLABE IN BI SI ZELEL, DA BI ODMRLE. Ob neuporabi misic ze avtomatsko pride, do njihove atrofije, zato je tudi zazeljena redna telesna vadba za vse misicne skupine.
NE POZABIMO TUDI DA OB OKSIDACIJI MASCOB NASTAJAJO PROSTI RADIKALI!!! Torej ravno s hujsanjem ustvarjamo snovi, ki so povzrocitelji vecine bolezni v teles. Temu se pac ne gre izogniti. HUJSANJE TOREJ NI V VSEH POGLEDIH VZPODBUDNO IN KORISTNO.
—-
OSEBNO ODSVETUJEM KAKRSNOKOLI HUJSANJE, KI TEMELJI ZGOLJ NA MANJSEM VNOSU HRANE. VSAKA DIETA SE NAJPREJ ZACNE V GLAVI. CE NISTE PRIPRAVLJENI SPREMENITI NACINA ZIVLJENJA IN SE ZACETI UKVARJATI S SPORTOM, POTEM NE BO NIC. SPREMENITI SE MORATE SAMI. ZE DEJSTVO, DA TO BERETE, POMENI, DA JE ZELO MALO MOZNOSTI, DA BOSTE KADARKOLI ZADOVOLJNI S SVOJO PREKOMERNO TEZO ALI PA RAVNO NASPROTNO – DA STE PRIPRAVLJENI NEKAJ NAREDITI. ZBUDITE SE, PRENEHAJTE BRATI NASVETE V ONI IN EN DAN TELOVADITI. NATAKNITE SI TENISKE IN POJDITE TECT. CE IMATE PREVEC KIL ZA SVOJE SKLEPE, POJDITE NA SPREHOD V NARAVO. CE IMATE PREMALO MISIC, POJDITE V FITNES.
PREDVSEM PA SAMI S SEBOJ RAZCISTITE, KAJ ZARES ZELITE. BOLAN DUH NAJLAZE PREPOZNAS PO BOLNEM TELESU. PA NAJ BO TO PRETIRANO ZAMASCENO ALI PA TELO BREZ VSAKAKRSNIH MISIC (KOZA NAPETA NA SKELET).
Če se postimo do 7 dni,so Bojanove trditve resnične oz.pri procesu nastajanja sladkorja iz maščob sodelujejo tudi beljakovine (aminokisline),vendar kot sem že dejal in bom to še enkrat poudaril.ker je zelo pomebno…naše telo se obnaša modro in selektivno in najprej uporabi beljakovine katere si pravzaprav želimo znebiti…PREBAVNI ENCIMI,PREVELIKA KOŽA,BULE,MIOMI,BRAZGOTINE itd.
No po približno 7 dneh posta pa v krvi zelo naraste koncentracija KETONSKIH TELES,ki nastajajo pri presnovi maščob…..in takrat se možgani prilagodijo na uporabo tega goriva,BELJAKOVINE SE NE PRESNAVLJAJO VEČ V GLUKOZO….DO IZČRPANJA ZALOG MAŠČOB SE MIŠICE (BELJAKOVINE) NE PORABLJAJO !!!
Torej to kar trdi Bojan in Andrej,da pri postenju izgubimo tudi ogromno mišično maso NE DRŽI…
V začetku postenja,porabi telo glikogen v jetrih,ko tega zmanjka,se prične pretvorba maščob v sladkor,pri kateri sodelujejo tudi aminokisline-beljakovine (na srečo najprej tiste,ki bi se jih radi znebili),po približno 7 dneh posta v krvi naraste koncentacija ketonskih teles in po tem se beljakovine -mišice ne presnavljajo več v glukozo do izčrpanja zalog maščobe….
Opazimo lahko tudi dejstvo,da v prvih dnevih postenja izgubimo tudi 1 kg telesne teže na dan,kasneje,ko se ustavi predelava beljakovin v sladkor (v mišicah je 70% vode)pa je izguba telesne teže bistveno manjša…..
1. Knjiga o postu, iz katere črpaš odgovore, je očitno nestrokovno napisana. In (še posebej) ko je tema zdravje so zamolčana dejstva in neresnice, ki jih prikazuje taka knjiga, lahko izredno nevarne.
2. Občutek imam, da nekateri “freshfruiterji”, “ezoteriki”, “zdravilci” mislite, da lahko spremenite dejstva preprosto s tem, da neomajano _verjamete_ v svojo resnico. Ampak Realnost je objektivni absolut in resnica je le ena. Lahko se izognete znanju, posledicam svoje nevednosti se ne morete izogniti.
Lep pozdrav,
Andrej
Vsak človek od nekje pridobiva informacije in znanje,eden od virov je tudi knjiga o postu….
V tej knjigi o postu,je navedeno zelo veliko doktrorjev znanosti,celo nobelov nagrajenec,doktorji medicine dela,ki delujejo pri nas v Sloveniji….skoraj nemogoče je,da si ti ljudje stvari izmišljajo in razpečujejo laži….ne razumem zakaj bi to počeli…
po svetu,največ v Evropi obstaja na stotine klinik,kjer se je postilo že na tisoče ljudi
te ljudi spremljajo seveda strokovno usposobljeni ljudje (zdravniki)….
V knjigi o postu je navedena tudi gospa,priznana in znana slovenska zdravnica in ne vem zakaj jo zdravniško združenje uradno ne pregenja,če v tej knjigi trosi neumnosti,kaj praviš Andrej…..
Spoštovani Jože
Da povem na kratko. NEHAJ GA ŽE ENKRAT SRAT!!!
Kar si napisal o izgubi mišične mase v prvem sporočilu (Torej da do te ne pride) je totalna LAŽ.
Sam, iz svojih izkušenj ti povem, da se globoko motiš. Sam sem pred dvemi leti šel na hujšanje in te stvari. Takrat sem imel 98 kg, toda nisem bil debel, kajti že takrat sem se ukvarjal s fitnessom (kot tudi danes), torej sem imel tudi nekaj mišične mase. In če ti povem, da mi je stegno merilo 64 cm (Obseg) pred dieto, pa na nogah nikoli nisem imel maščobe (Imam tak organizem, da se mi maščobe nabirajo predvsem na trebuhu) in tako je še danes.
No, po hujšanju sem nogo imel 56 cm in 85 kg (Hujšal sem ok 5 mesecev) in enak odstotek maščobe na stegnu kot pred hujšanjem, potem ko sem spet začel s pridobivanjem mase, se ta procent ni spremenil in je noga še zmeraj zdefinirana.
TOREJ NE TRDIT, DA PRI HUJŠANJU NE PRIDE DO IZGUBE MIŠIČNE MASE. TUDI JAZ SEM ČLOVEK, kot ti trdiš da so doktorji v tvoji knjigi in so dobri znastveniki in bla bla
Hvala, Drags
Jaz nisem strokovnjak iz tega področja,me pa to zelo zanima in rad preberem,kar napišejo nam laikom znani zdravniki.To kar sem napisal jaz (bolje rečeno citiral) trdi in je napisala znana slovenska zdravnica dr.SANJA ROZMAN.
Če je gospa končala medicinsko fakulteto in če zelo pogosto sodeluje v skoraj vseh sredstvih javnega obveščanja od TV do skoraj vseh večjih časopisov,potem ji jaz skoraj ne morem drugega kot verjeti…..
Kdo sta Bojan in Andrej ne vem….med vrsticami se mi zdi bi lahko razbrali,da sta študenta medicine in prav gotovo že sedaj veliko vesta,ampak naj sama povesta kako in kaj….jaz se vsem opravičujem za tole zmedo,ampak hotel sem samo pomagati in razširjati nekaj kar trdijo slovenski strokovnjaki na tem področju,no vse skupaj pa vem tudi jaz,ker sem to znanje dobil od njih,ali ne…..
Zal me je zivljenjska pot zanesla stran od studija medicine, ceprav sem takrat o tem mocno razmisljal.
Vseeno pa ze kar nekaj casa redno berem strokovne knjige in clanke o prehrani in sodelujem v raznih diskusijah na to temo, ker je prehrana poleg ukvarjanja s sportom nekako postala moja obsesija. V zelji, da bi si cimbolj povecal svojo misicno maso ter hkrati ohranil enak nivo mascobe, sem se zacel ukvarjati z bodybuildingom. Sedaj redno spremljam vse clanke s tega podrocja, ki v vseh pogledih predstavljajo pomembne dosezke – klasicne dogme o prehrani se pocasi razbijajo.
Ne morete si misliti, koliko stvari, ki so zapisane v knjigah, je neresnicnih oz. nepravilnih ter premalo raziskanih. Veliko stvari, ki so jih nekdaj ucili studente medicine, je dandanes zgresenih, napredek na podrocju prehrane je zaradi komercializacije velik.
Konkretno: najbolje poznajo podrocje prehrane specializirani športni zdravniki, ki skrbijo za svoje varovance dan in noc. Sam sem ze veckrat spraseval osebnega zdravnika ali pa tudi zdravnike na tem boardu o dolocenih stvarih, pa mi niso znali dati odgovora. Problem je ravno v tem, da vecino knjig namenjenih za sirse mnozice, pisejo splosni zdravniki in so tudi knjige “splosne”.
Joze, se nekaj na temo ketoze: v fazo ketoze bi enostavno lahko prisli tudi tako, da bi zauzivali zgolj visokoproteinsko-visokomascobno hrano. Glavno je seveda, da ne zauzivamo ogljikovih hidratov (recimo vec kot 20-30 g dnevno). To predstavlja tudi dieto za definicijo, ki jo uporablja dosti bodybuilderjev. In zakaj se odlocajo za visok vnos proteinov? Ravno zato, da telo za proces pretvorbe AK v glikogen ne razgrajuje misicnih beljakovin. Seveda pomagajo tudi razni dodatki: glutamin, peptidno vezane AK (le-te se povecini uporabljajo kot vir energije: levcin, iso-levcin, valin) … itd.
Omenjena zdravnica SANJA ROZMAN je specialist medicine dela in ŠPORTA…torej bi te stavri morala obvladati do potankosti,ali pač ne…..
Me pa zanima,kako vi bodibilderji,ki zaužijete ogromne količine beljakovin,iz katerih živil (v glavnem) črpate proteine,ali je to meso,ali soja ali kaj drugega….pa tudi to me zanima,vemo da človek poleg velikih količin beljakovin-proteinov potrebuje tudi več vit.B12,kako je s tem pri vas…
Zivjo!
Dodajanje vitaminov je tako ali tako ze nujna potreba zaradi zmanjsanje vsebnosti le-teh v zivilih. Osebno dnevno vcasih zauzijem multivitaminsko tableto (ceprav bi bilo najbrz bolje, ce bi jo vsak dan), vcasih sem “jedel” se dodatno c vitamin (ceprav bi bilo dobro, ce bi ga se danes), vcasih pa pojem se b-kompleks zaradi vecjega vnosa beljakovin (enkrat na teden, dvakrat, ceprav bi lahko tudi veckrat).
Sam se nisem nikoli spuscal v zauzivanje enormnih kolicin beljakovin (recimo 200, 300 g dnevno) in sem sledil raziskavam za sportnike, ki potrebujejo moc (recimo 1,8 g na kg telesne teze).
Viri beljakovin so pomembni: soja ima nekatere prednosti, kazein druge, sirotka spet tretje. Najbolje je, ce jih mesas nekje v enakem razmerju in ce bi jih lahko zauzil v razmerju 1/3+1/3+1/3 v vsakem obroku. To pac ni mozno, se zlasti, ce skusas zauziti potrebne beljakovine zgolj iz hrane in ne prehrambenih dodatkov (beljakovinskih praskov).
Rdecega mesa ne uzivam veliko — raje purana.