Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek hči ni naredila 4.letnika – KAKO NAPREJ- prosim za pomoč?

hči ni naredila 4.letnika – KAKO NAPREJ- prosim za pomoč?

Pozdravljeni,
hči ima 3 negativno ocenjene predmete v 4. letniku in enega neocenjenega. Do sedaj je tri leta delala šolo brez problema, brez popravnih, zdaj v času korone pa je popustila, ni več sledila razlagam preko zooma in posledice so tukaj. Ne veva kako naprej. V šoli pravijo, da morajo najprej dati maturo skozi in potem se bomo lahko pomenili kako naprej, kakšne so možnosti, če sploh so. Ali lahko kako obdrži status dijaka? Dobiva državno štipendijo, ki pride zelo prav, kajti živiva sami. Kje in na kakšen način lahko naredi te tri predmete in nato maturo? Če je brez statusa, se mora prijaviti na zavod? Kako je z zavarovanjem? Iščem po spletu informacije, vendar ne najdem nič konkretnega, kličem naokoli pa me samo vežejo drugam ali obračajo na druge inštitucije….grozno.
Zelo bom hvaležna, če bo kdo napisal konkretno kaj nama je za storiti, kako naprej, če je imel kdo podobno izkušnjo….
Hčeri stojim ob strani, jo tolažim, da bo že naredila, pač poo drugi poti….na samem pa obupujem in se zelo sekiram.
Hvala vsem za koristne informacije in zikušnje

Že bereš se tako panična, da greš čez vse meje … Pa se ni zgodilo nič tako zelo drastičnega.

Hčerka bo lahko popravne izpite naredila v avgustu, maturo pa februarja. Status dijaka v takšnem primeru običajno ohranijo tako ,da se vpišejo npr. v izobraževanje odraslih, drug program.

ja res čudno, da ti nikjer ne dajo nobene informacije. Pa svojo polnoletno hčer bi tudi lahko zaposlila vsaj s tem, da sama poišče kakšne informacije, saj je sigurno namesto učenja cele dni visela na omrežjih. Sicer pa nobene panike, punca naj se sedaj začne učiti za popravce in jih naredi vsaj v jesenskem roku. Potem pa ali se vpiše kam zaradi statusa, ali pa se prijavi na zavod za zaposlovanje in se morda za to leto tudi zaposli, vmes pa naredi maturo in potem naprej, če bo želela.

Odgovor na objavo uporabnika
žalostna189, 01.06.2021 ob 09:01

Pozdravljeni,
hči ima 3 negativno ocenjene predmete v 4. letniku in enega neocenjenega. Do sedaj je tri leta delala šolo brez problema, brez popravnih, zdaj v času korone pa je popustila, ni več sledila razlagam preko zooma in posledice so tukaj. Ne veva kako naprej. V šoli pravijo, da morajo najprej dati maturo skozi in potem se bomo lahko pomenili kako naprej, kakšne so možnosti, če sploh so. Ali lahko kako obdrži status dijaka? Dobiva državno štipendijo, ki pride zelo prav, kajti živiva sami. Kje in na kakšen način lahko naredi te tri predmete in nato maturo? Če je brez statusa, se mora prijaviti na zavod? Kako je z zavarovanjem? Iščem po spletu informacije, vendar ne najdem nič konkretnega, kličem naokoli pa me samo vežejo drugam ali obračajo na druge inštitucije….grozno.
Zelo bom hvaležna, če bo kdo napisal konkretno kaj nama je za storiti, kako naprej, če je imel kdo podobno izkušnjo….
Hčeri stojim ob strani, jo tolažim, da bo že naredila, pač poo drugi poti….na samem pa obupujem in se zelo sekiram.
Hvala vsem za koristne informacije in zikušnje

Ne meni se za posmehujoče zgornje odgovore oseb, ki ne zmorejo nobene empatije. Svetovalka na šoli si mora vzeti čas in vama vse razložiti, saj zato so tam. Seveda bo imela hči možnost popravljati. Svetujem, da se pogovorita s svetovalko.

Zakaj pa ne bi preprosto ponavljala četrtega letnika. Glede na to, da ima tri oz. celo 4 predmete za popravljat, jaz močno dvomim, da jih bo tudi naredila (še posebej če govorimo o gimnaziji). Zmenita se v šolski svetovalni službi in jaz to trenutno vidim kot najboljšo rešitev. Tudi ni (kot so ti napačno zgoraj zapisali) nobenega februarskega roka mature – so samo redni v juniju in potem konec avgusta in v septembru. Moja hči je sicer padla samo en predmet na maturi in ni bilo treba ponavljati letnika, smo jo pa vpisali na enega od srednješolskih programov za izobraževanje odraslih (konkretno BIC), je nekaj za plačat ampak status je pa bil. Ponavljanje letnika ni več nobena sramota, sploh pa po koroni, ko se je marsikomu zataknilo. Ali pa se morda četrtega letnika sploh ne da ponavljat? Vsekakor rabita razgovor pri šolski svetovalni službi, ki ima zagotovo najbolj točne informacije. Pa ne se pustiti odgnati, včasih te gospe niso najbolj na prvo žogo, sploh v času, ko je teh razgovorov veliko na vidiku. Poizkusita tudi z razredničarko,  konec koncev gre za tvojega otroka. In ja, res so stari 18+ samo tile so povsem drugačni kot je bila še generacija pred njimi, da o 10-20 let nazaj sploh ne govorim. Kar pogumno, lepo da jo podpiraš, tudi jaz sem mislila, da ne bomo spacali te srednje šole, pa je potem nekako šlo.

Najprej nehajte paničarit!

Splošno pravilo je, da imaš v srednji šoli lahko 3 negativne predmete, da imaš lahko popravne izpite. Morda ji bodo sedaj zaradi pandemije pogledali skozi prste in bo lahko imela štiri. En rok za “popravce” bo že konec junija oz. začetek julija. Drugi rok za popravne izpite bo teden dni pred drugim rokom mature. Se pravi konec avgusta. Torej lahko hčer še vedno opravi maturo v drugem roku in se nato redno vpiše na faks, ki se bo začel 1. oktobra. Edino kar bo, je, da bodo uničene njene najdaljše počitnice. Ampak zdaj je kar je. Obstaja še tretji, pogojni rok za popravne izpite, ki je septembra, vendar je to po 2 roku mature.

Se pa zagotovo v najkrajšem možnem času pogovorite s šolo. Namreč, kot rečeno, hčer sedaj haklajo štirje popravci. Se pravi da ima po pravilih t.i. avtomata (avtomatsko ponavljanje razreda brez možnosti popravnih izpitov). Poizvedite v šoli, če ima lahko hčer zaradi izjemnih okoliščin, štiri popravne izpite, sicer na kolenih prosite, da ji vsaj tisti neocenjeni predmet, ocenijo z 2.

Jaz mislim, da glede na to, da so rekli, da se boste pogovorili, da so možnosti, da bo imela popravne izpite. Se pa mora začeti učiti in to takoj. Čez en mesec naj opravlja dva lažja predmeta na popravnih izpitih. Nato konec avgusta še dva težja. Če sta ta dva popravna izpita npr. iz Slovenščine, ali matematike ali angleščine se bo hkrati precej dobro pripravila še na maturo. Vse se še da rešit, samo naj dela!

Nisem brala vseh odgovorov, ampak tudi sama sem imela v 4. letniku tri popravce… ja, se zgodi, lep del letnika sem imela oceta na smrtni postelji, pokopali smo ga na moj rojstni dan, tik pred maturo. Sola mi je bila takrat zadnja briga, ampak pustimo razloge, vsak nosi svoj kriz.

Pac nisem opravljala mature s sosolci, ampak poleti popravce, februarja pa maturo. Ni treba drame zganjat, v najstniskih letih te lahko ze zaljubljenost iztiri. Bo ze, celo zivljenje ima se pred sabo, tistih par mesecev zamika gor ali dol. Dolgorocno to nima nobenega vpliva ne na kvaliteto zivljenja in ne na iskanje zaposlitve.

Do sep. najbrž ima status? Čimprej se dogovorita obe za sestanek s svetovalko, preden zginejo vsi na dopust. Zato so tam! Tudi meni se bi zdelo še najbolj enostavno, da ponavlja. Tako bo lepo vse predelala, ne bo izgubila ritma in zabluzila in z lahkoto naredila maturo drugo leto. Na faxu pa mogoče sreča kakšnega sošolca, ki bo ponavljal 1.letnik.

Res hecno, kako se dela celo dramo iz ponavljanja v srednji šoli, na faxu pa skoraj vsi kakšen letnik pavzirajo, pa se nihče ne sekira.

Me prav čudi, kako genialni sončki ne zmorejo srednje šole. Pa tako po pametnih materah so. Se je res za vprašat.

Draga moja, štirje cveki, štirje predmeti popolnoma neobdelani in brez znanja. Ne se hecat, ja ne misliš, da bo sama, brez dodatne razlage naredila popravce? Bluzila bo leto dni s popravci, na koncu ne bo nič narejenega in prav lahko se ti zgodi, da bo imela vsega dovolj, se zaposlila nekje kot čistilka in leta bodo tekla.
Primi punco v roke, pozabite popravce in takoj ponavljat četrti letnik. Eno leto v primerjavi s celim življenjem ni nič.
Verjemi mi, štiri popravce ne bo spacala in zgubila bo komplet ritem in težko bo potem pisat maturo po enem letu dni, ker bo pozabila še tisto, kar se je naučila do sedaj. Pogovorita se, naj ponavlja razred, mogoče določene predmete na daljavo, mislim da se da in sproti naj se lepo uči za maturo v spomladanskem roku naslednje leto. Mogoče se dogovorite, da hodi na predavanja samo za te štiri predmete, če se to da. Ne poznam vašega sistema, če ne gre drugače naj ostale predmete samo doma predela in pride na kontrolke in preverjanja.
Definitivno vztrajaj, da ostane v sistemu še eno leto. Ker vedi, da eno leto bo tako ali tako izgubila zdaj. Če ne drugače zaradi popravnih in potem čakanja na naslenjo maturo drugo leto. Zakaj ne bi lepo hodila v šolo na predavanja ta čas?

gospod Vagabund Vaga Stručnjaški, prof. dr. vesoljske in mravljične znanosti univerze Ghonisenekam in pogodbeni sodelavec na inštitutu Ropotalne medicine, kjer predava iz predmeta Ghlupi možgani gospodinj diplomiral iz novega človeškega organa Malina Felicus, doktoriral iz nožnih prstov medvedjih šap Specializant oddelka za človeško blato in njegovo možno pretvorbo v plastelin pri mednarodni organizaciji DREKOPEK University

Po zakonu ima možnost naslednje šolsko leto manjkajoče obveznosti opravljati z izpiti, status dijaka ohrani. Lahko pa v celoti ponavlja letnik, izbira je njena, preverjeno. Šole so malo gluhe za to možnost z izpiti, ki je mimogrede brezplačna, ampak omogoča jo zakon; če obiskuje gimnazijo, je podlaga za to v Zakonu o gimnazijah, če pa poklicno ali strokovno šolo, pa v Zakonu o poklicnem in strokovnem izobraževanju. Štipendijo ji to leto zamrznejo, ni je treba takoj vračati, ampak treba je na csd.

Odgovor na objavo uporabnika
Vagabund, 01.06.2021 ob 12:31

Draga moja, štirje cveki, štirje predmeti popolnoma neobdelani in brez znanja. Ne se hecat, ja ne misliš, da bo sama, brez dodatne razlage naredila popravce? Bluzila bo leto dni s popravci, na koncu ne bo nič narejenega in prav lahko se ti zgodi, da bo imela vsega dovolj, se zaposlila nekje kot čistilka in leta bodo tekla.
Primi punco v roke, pozabite popravce in takoj ponavljat četrti letnik. Eno leto v primerjavi s celim življenjem ni nič.
Verjemi mi, štiri popravce ne bo spacala in zgubila bo komplet ritem in težko bo potem pisat maturo po enem letu dni, ker bo pozabila še tisto, kar se je naučila do sedaj. Pogovorita se, naj ponavlja razred, mogoče določene predmete na daljavo, mislim da se da in sproti naj se lepo uči za maturo v spomladanskem roku naslednje leto. Mogoče se dogovorite, da hodi na predavanja samo za te štiri predmete, če se to da. Ne poznam vašega sistema, če ne gre drugače naj ostale predmete samo doma predela in pride na kontrolke in preverjanja.
Definitivno vztrajaj, da ostane v sistemu še eno leto. Ker vedi, da eno leto bo tako ali tako izgubila zdaj. Če ne drugače zaradi popravnih in potem čakanja na naslenjo maturo drugo leto. Zakaj ne bi lepo hodila v šolo na predavanja ta čas?

TOkrat se v celoti strinjam. Če jo je šola na daljavo tako vrgla iz tira, jo bo eno leto samostojnega učenja (=luftanja) še bolj. Absolutno naj ponavlja v celoti, bo res utrdila znanje in blestela na maturi.

Moja je ve enem, sicer ne četrtem imela 4.popravne, avtomatski padec oz. ponavljanje. Oddali smo vlogo za odobritev izjemnega popravljanja 4ih predmetov. Ravnatelj je prošnjo odobril. Vzeli smo intenzivne inštrukcije in glej ga zlomka vse štiri je hči naredila in se vpisal v naslednji letnik.

Takoj do svetovalne, če bi vsaj neocenjeno predmet dobila možnost popravljanja in potem tri  popravne-dva na en rok enega v avgustu in potem jesenski rok mature. Učenje za popravca tudi učenje za maturo.

Štipendija pa sto pošto odpade, če letnika ne naredi.

V 4. letniku ima tako ali tako samo maturitetne predmete in telovadbo. Če maturitetnih predmetov ne zna za pozitivno, na maturi ne more pričakovati dobrega rezultata. Zelo verjetno ima tudi luknje v znanju iz prejšnjih let in so bili zato letos problemi, ker nadgradnja in povezovanje znanja nista možna brez dobre osnove od prej. To velja še posebno za jezike in matematiko. V vašem primeru je najpametneje, da hči ponavlja 4. letnik. Eno leto gor ali dol, za njeno bodočnost je pomemben rezultat na maturi, pomembne so tudi ocene v 4. letniku.

Čez poletje naj pa dela v proizodnji, da ji bo jasno, kako to izgleda, in da bo dobila motivacijo za učenje. Če ima težave z angleščino, ji tekom poletja omogočite kakšen tečaj angleščine. Obvezno v majhni skupini, s poudarekom na govoru. Če ima težave s slovenščino, naj vsak teden prebere eno leposlovno knjigo in napiše esej o knjigi. Za ta del se povežite z inštruktorjem slovenščine, da ji bo naredil seznam knjig in tem esejev ter pregledal in popravil njene eseje.

Najprej mora z dopolnilnim izpitom v junijskem roku poskrbeti, da bo ta predmet ocenjen pozitivno. Potem lahko dela popravne izpite, a ne vseh 3 v junijskem roku. Če v junijskem in avgustovskem roku naredi vse tri popravne izpite, seveda prej še oni neocenjeni predmet, lahko gre delat maturo v jesenskem roku.

Menim, da je ponavljanje letnika dosti bolj pametna izbira. Z resnim delom bo v maslednjem letu pripravljena na maturo. Letos, žal, nikakor ne bo.

Meni je pa malo smešno razmišljanje večine – v celem letu ni spravila skupaj pozitivnih ocen v treh oz. štirih predmetih, sedaj bo pa to speljala v enem ali dveh mesecih, pa še maturo? To bi pa res rada videla, ja.

Avtorica, kaj pa če preverita možnost, da formalno ponavlja letnik, obiskuje pa maturitetni tečaj in potem naslednje leto naredi maturo? Pred leti vem, da je bilo to možno, ne vem pa, kako je sedaj.

Definitivno pa bosta prave odgovore prejele le in samo na šoli, zato zaprosi takoj za sestanek z razrednikom in svetovalno službo.

Jaz bi vam svetovala isto, kot gospa ki je napisala naj ponavlja. Punca se rabi najprej spočit. Leto ni bilo enostavno, korona je prinesla svoje in prav nobenega konca sveta ni. Naj si vzame poletje in si sprazni glavo, vi pa tudi. Leta šolanja in službe ji itak sledijo naslednjih 40,50 let, poletje ko si 18 pa je le enkrat v življenju. Jeseni pa ponovno v četrti letnik in lepo na maturo.

In ne, ni krize. Kriza je ko otroka vozijo na onkologijo.

Vaša punca je pa človek, ki mu je malo spodrsnilo in ima pred sabo še vse. Tako da vama želim lepo poletje, v jeseni pa uspešen začetek.

Objemite jo in ji povejte, da ste tu za njo in da ji bo uspelo. Živce pa nujno obe na počitnice.

 

Se popolnoma strinjam. S tem, da se bi mi zdelo še bolje, da hodi na vse predmete 4. letnika, ki so na urniku, ker bo tako bolj vpeta v dogajanje in bo imela boljšo motivacijo za učenje in nato maturo.

Eno leto ni nič v primerjavi z življenjem. Sami ji ne bo uspelo (popravci + matura), preganjala se bo sem in tja in nič naredila. Rabi sistem in dobila ga bo samo in edino v šoli.

 

Odgovor na objavo uporabnika
pomfri, 02.06.2021 ob 11:20

Jaz bi vam svetovala isto, kot gospa ki je napisala naj ponavlja. Punca se rabi najprej spočit. Leto ni bilo enostavno, korona je prinesla svoje in prav nobenega konca sveta ni. Naj si vzame poletje in si sprazni glavo, vi pa tudi. Leta šolanja in službe ji itak sledijo naslednjih 40,50 let, poletje ko si 18 pa je le enkrat v življenju. Jeseni pa ponovno v četrti letnik in lepo na maturo.

In ne, ni krize. Kriza je ko otroka vozijo na onkologijo.

Vaša punca je pa človek, ki mu je malo spodrsnilo in ima pred sabo še vse. Tako da vama želim lepo poletje, v jeseni pa uspešen začetek.

Objemite jo in ji povejte, da ste tu za njo in da ji bo uspelo. Živce pa nujno obe na počitnice.

No tole je pa tako lepo napisano… Hvala za spodbudo!

Čudi me, glede na to, da hčerka v srednjo šolo hodi že 4 leta, da nimate pojma o teh stvareh. Ali pa se vam je zdaj od stresa malo obrnilo. Tukaj ni nobene filozofije.

Ena, da naredi popravce poleti in maturo v jesenskem roku. Malo verjetno, da ji bo uspelo ampak naj poskusi, ker bo od tega vsaj nekaj odnesla in še dobra šola bo za naprej.

Druga, da povsem normalno ponavlja letnik, če ga še ni, kakor ima možnost vsak dijak v srednji šoli.

Da bi delala letnik preko predmetnih izpitov je bedarija, ki ji bo naredila več škode kot koristi. Če jo je šolanje med epidemijo tako vrglo iz tira, za delo potrebuje normalno šolsko okolje, ne pa še eno leto dela od doma/samostojnega dela (kar predmetni izpiti v veliki večini so). Naj ponavlja letnik povsem običajno kot ga je že mnogo dijakov pred njo in ga bo še mnogo dijakov po njej in še enkrat dela vse. To je to.

 

 

New Report

Close