Helen Doron
to je princip učenja tujega jezika že pri dojenčkih. marketinška finta. vsak pedagog ti bo povedal, da mora otrok za učenje tujega jezika obvladat svoj jezik (starost vsaj 3 leta). nekaj drugega je dvojezično okolje, ampak obisk enega dragega tečaja enkrat na teden po urico ni nobeno dvojezično okolje in nima haska.
je pa tud ena moja kolegica v študentskih letih poučevala v eni jezikovni šoli po helen doren princpipu, pa nima kaj dosti pozitivnega za povedat.
Spoštovani enakve,
Kot predstavnica Helen Doron Early English v Sloveniji sem se čutila pozvano, da vam odgovorim. Naša metoda res omogoča učenje že zelo majhnim otrokom. To pa je izvedljivo zato, ker oponašamo način učenja maternega jezika in sicer tako, da otrokom ustvarjamo vsakodnevno jezikovno kopel. Strinjam se z vami, da tečaj, ki bi ga izvajali enkrat tedensko ne bi mogel nuditi rezultatov, ki jih dosegamo mi s pomočjo zvočnih zapisov, ki se predvajajo otrokom v ozadju vsakodnevno minimalno 2-krat, vključujemo tuj jezik v otrokov vsakdan. Z raziskavami (več na povezavi) so dokazali, da imajo otroci od rojstva do 6. leta odprto »okno v možganih«, ki jim omogoča, da se na naraven in trajen način naučijo jezika ali več jezikov. Dokaz, da to deluje so večjezične družine.
Vaša kolegica je v študentskih letih verjetno poučevala otroke, vendar ni mogoče, da bi v Sloveniji poučevala po Helen Doron metodi, ker to v Sloveniji obstaja šele 2 leti. Ker sem tudi sama v preteklosti poučevala 4-leta stare otroke brez posebne usposobljenosti, ki nam jo nudi sistem Helen Doron in, se strinjam z vami, da je tako mlade otroke nemogoče kvalitetno poučevat brez pravih znanj in pristopov. Tudi meni se je zdelo poučevanje tako mladih otrok precej neučinkovito, dokler nisem spoznala metode Helen Doron, ki deluje zaradi kombinacije zabavnega in spodbudnega tečaja z vsakodnevnim poslušanjem zvočnih zapisov! Upam, da se bo odzval tudi kdo od staršev, ki so otroke vpisali na naše tečaje in z vami podelil svojo izkušnjo. Sicer pa lahko vsak, ki ni prepričan v delovanje naše metode, obišče enega od naših centrov po Sloveniji in se v živo prepriča o učinkovitosti.
Oj,
Moj otrok od začetka leta obiskuje tečaj po metodi Helen Doron in je navdušen… z veseljem gre na Angleščino in se veseli nove ure… seveda od njih NI pričakovana 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} poznornost celo uro; tam se igrajo, plešejo, pojejo, skačejo (tudi pri telovadbi počnejo iste stvari pa nihče ne reče, da je telovadba sporna) v angleškem jeziku… doma z veseljem posluša pesmice, zdaj gleda tudi risanke na tečaju pa izve točne pomene če mu kaj ni jasno…
Pred začetkom tečaja smo šli na predstavitveno urico, da sploh vidimo kako bo reagiral ali mu bo všeč, se bo ustrašil, mu ne bo potegnilo… vse bojazni so bile odveč, takoj se je počutil domače in že tam začel ponavljati besede, doma pa je že pel pesmice, ki so se jih naučili. Mislim si, da bi bil zelo razočaran, če ga nebi vpisali, mi2 z možem pa sva bila tudi navdušena in takoj plačala celoletni tečaj.
Kar se pa jezika tiče pa pozna že veliko besed (na začetku leta je bila njegova najljubša beseda yellow :))… pove tudi nekaj stavkov, poje pesmice in kaže željo po znanju dodatnega besednega zaklada.
V vsakem primeru pejte pogledat, poglej kako tvoj otrok reagira na predstavitveni urici… z naše predstavitvene urice so se vpisali skoraj vsi.
Naš je bil star dobri 2 leti ko je začel. Zdaj imamo dojenčico in čakam, da se oblikuje skupina primerna za njeno starost.
LP
ja, in starš, ki se je odzval, nikakor ni isti uporabnik kot predstavnica firme (ki pa bo seveda zagovarjala svojo firmo in prihodek). uradno stališče mainstream pedagoške struje je, da je helen doron princip bedarija. informacija je preverljiva na naši pedagoški fakulteti, prav tako na pedagoški katedri filozofske fakultete. strokovne kritike iz tujine se z lahkoto najde na spletu s pomočjo iskalnikov, če domača stroka komu ni dovolj dobra. ampak ponudba, povpraševanje. če bo nekdo pripravljen plačevat, je edino logično, da bo nekdo drug nudil. jaz bi tudi za dober denar, učinek gor ali dol
in ni res, da je metoda helen doron pri nas zastopana dve leti. morda pri vaši firmi.
Pa še tole, malo za šalo, malo zares
Tečaji nudijo okolje, ki je prepojeno z zabavo, kjer se otroci lahko naučijo angleščine na enak način kot se naučijo svojega maternega jezika. – iz vaše spletne strani.
Iz zgornjega stavka je razvidno, da se sami niti maternega jezika niste naučili najbolje, pa brez zamere.
Največji nateg ki ga poznam. Ravnokar govorila s staršem ki obiskuje angleščino v CE in iz zanesljivih virov vem, da je to en navaden nateg. Kolegica pa je tud nehala hodit, ker je pač 700 evrov preveč, saj se otrok isto fajn nauči znanja tud pr drugih jezikovnih šolah za bistveno manj denarja, efekt pa je na koncu isti. Če imaš dva ali več otrok, je pač tak sistem preprosto predrag, tko pač je.
Spoštovana gospa Nina Žerjal!
Čestitam vam ob neverjetnem uspehu, ki vam ga je prinesla uvedba učenja angleščine po metodi Helen Doron pri predšolskih otrocih. Resnično ste domiselni in podjetni ter znate dobro zaslužiti. Toda, ali se kdaj vprašate, kako bo vaše vsiljevanje čim zgodnejšega učenja anglešćine na vsakem koraku (celo v starševski prilogi Cicibana, na RTV Slovenija ter v številnih drugih tiskanih in spletnih medijih) vplivalo na usodo našega maternega jezika v prihodnosti?
Zagotavljati dojenčku od tretjega meseca dalje učno okolje za učenje angleščine, ki bo čim bolj posnemalo naravno učenje maternega jezika, tako da bo otroku angleščina “zlezla pod kožo” in da bo imel čim boljši občutek za melodiko tujega jezika, bo morda res spodbudno vplivalo na razvoj otrokovih možganov, celo preprečilo demenco in kaj vem, kaj še vse. Nobenega dvoma tudi ni, da bomo tako vzgojili dvojezične otroke. Dvojezično okolje pa ima ravno tako številne prednosti za otrokov razvoj, otroci so bolj odprti za sprejemanje drugačnosti in podobno, kajne?
Toda vsi ti vaši strokovni članki nastajajo z enim samim namenom. Brez dvoma želite našim otrokom le najboljše, ker pa imate vedno “prave ideje”, pa v duhu podjetništva seveda želite še bolje sebi in svoji franšizi, ki se v zadnjem času uspešno širi po Sloveniji. Naj vam malo namignem: na podeželju smo res še korak dlje od dvojezičnosti in v zadnjem času smo kar precej odprti za vaše senzacionalne ideje. Da ja ne bodo naši otroci kako prikrajšani.
Cena vaših tečajev je menda precej visoka. V resnici pa imajo še precej višjo ceno. Smo jo Slovenci res pripravljeni plačati? S svojim jezikom namreč.
Ko bodo vsi naši otroci postali dvojezični, kar je očitno vaš ideal, bomo pa po drugi strani veliko prihranili pri prevodih knjig, sinhroniziranju risank (te so sicer tudi danes že zastarele, saj se otroci ob njih ne morejo učiti angleščine) in še marsikje. In v teh časih je vendarle treba varčevati, kajne?
Za konec pa vas moram, spoštovana gospa Žerjal, vprašati še, kako ste lahko tako prepričani, “digitalna tehnologija ni bavbav” in da mobilni telefoni postajajo del vsakdana naših otrok že v predšolskem obdobju. Vaš predlog zabavnega učenja angleščine s pomočjo tehnologije v zadnjem Pogledu je pika na i vsem vašim strokovnim nasvetom za mlade starše. Tako ne bomo dobili le dvojezičnih otrok, ampak tudi pošteno zasvojene. Pa brez zamere.