Najdi forum

Splash Forum Arhiv Pravni nasveti Izbris zaznambe

Izbris zaznambe

Spoštovani,

prosim za pomoč pri dveh zadevah.

1. Na izpisku iz zemljiške knjige je na parceli mojega očeta (kjer stoji tudi hiša) zaznamba – vknjižena hipoteka. Ko je oče zidal hišo je najel posojilo pri svojem takratnem delodajalcu (posojilna pogodba je bila podpisana dne 23.12.1974 in iz nje izhaja zastavna pravica za posojilo 50.000,00 YUD – prepisano iz trenutnega izpiska). Moj oče je posojilo če davno poravnal, za kar ima tudi dokaze – mesečne plačilne liste, kjer je viden odbit obrok. Podjetje je medtem že propadlo in dejansko ne obstaja več (kot sem uspela razbrati iz dokumentov je premoženje prešlo na občino, ta pa je nepremičnine prodala). Ker je moj oče hudo bolan in bi radi to zadevo korektno uredili, me zanima kam naj se obrnemo oziroma kako poteka postopek izbrisa zaznambe v zemljiški kjnigi?

2. Hiša, ki jo je moj oče zgradil na omenjeni parceli, ni bila nikdar vpisana v zemljiško knjigo.
Postopek smo začeli v začetku leta 2010, nekje marca 2010 je bila oddana vsa dokumentacija za vpis. Trenutno hiša še vedno ni vpisana. Koliko časa navadno traja vpis oziroma ali je to običajno?

Hvala za vaš odgovor.

Lep pozdrav!

Pozdravljeni,

hipoteka ugasne po preteku 10 let od dneva dospelosti zavarovane terjatve. Predlog za izbris takšne, stare hipoteke lahko poda lastnik nepremičnine tudi brez izbrisne pobotnice hipotekarnega upnika, vendar mora hkrati verjetno izkazati, da je hipotekarni upnik neznan ali nedosegljiv in da v obdobju od dospelosti terjatve do vložitve predloga za izbris ni bila sporna terjatev sodno uveljavljana. Sodišče po prejemu predloga in ob izpolnitvi zgornjih pogojev sprejme sklep o začetku postopka izbrisa hipoteke, objavi oklic in če v treh mesecih po objavi oklica upnik ne ugovarja, izbriše hipoteko iz zemljiške knjige.
Zemljiškoknjižni predlogi se od 1.5.2011 vlagajo po elektronski poti preko notarjev ali odvetnikov, tako da je najbolje, če se obrnete na enega izmed njih.

Vašega drugega vprašanja ne razumem prav dobro. Hiše, ki je zgrajena na zemljiškoknjižno urejeni parceli, ni treba posebej vpisovati v zemljiško knjigo, saj velja, da je lastnik parcele avtomatično tudi lastnik zgradb na njej. Verjetno imate v mislih vris objekta v kataster stavb, ki je temeljna evidenca podatkov o stavbah. Ta postopek navadno izpeljejo v imenu investitorja geodetska podjetja (v mesecu ali dveh). Če je hiša že vrisana, lahko preverite na spletni strani http://prostor3.gov.si/javni/login.jsp?jezik=sl.

Lep pozdrav!

*********************************** EVA STROPNIK, univ. dipl. prav., Geovin, geodetske storitve in pravno svetovanje, V. Stropnik s.p., Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close