Izvršba na nepremičnino
Pozdravljena,
po materini smrti smo njeni dediči ( oba otroka in mož) postali lastniki njenega dela nepremičnine. Kaj se zgodi, če eden od otrok dobi sklep o izvršbi na njegov del nepremičnine, ali imata drugi otrok in oče kakšno možnost pritožbe na to izvršbo? Ali se lahko zgodi, da gre zaradi tega ta nepremičnina na dražbo? Kaj lahko storita oče kot pretežni lastnik nepremičnine in drugi otrok, da zavarujeta svoje premoženje?
Hvala za odgovor!
Upniki enega od otrok lahko posežejo samo na njegov delež nepremičnine.
Oče in drugi otrok nimata možnosti pritožbe na takšen sklep, saj ima upnik po sklepu
sodišča pravico, da poseže na premoženje svojega dolžnika.
Na dražbo gre samo delež nepremičnine, ki je bil zarubljen, ne pa celotna nepremičnina.
Oče in drugi otrok lahko navedeni delež na dražbi kupita.
Njunega deleža na nepremičnini pa upniki ne morejo zarubiti, niti prodajati na dražbi.
Spoštovani,
V lasti imam dve stanovanji. Novega, večjega smo kupili pred dvemi leti, ravno v času recesije in upada povpraševanja, tako da starega nismo uspeli prodati in sem morala vzeti hipotekarni kredit v višini 70.000 EUR.
Iz osebnih razlogov se sedaj v novo stanovanje ne želimo preseliti, zato iščemo možnost prodaje obeh stanovanj in nakupa novega. Zanima me, kako je to izvedljivo – je potrebno najprej s kupnino od novega stanovanja poravnati hipotekarni kredit ali morda obstaja možnost, da se hipoteka samo prenese iz enega na drugo stanovanje?
Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav.
A.
Najpogostejša praksa pri prodaji nepremičnine, ki je pod hipoteko, je takšna, da se s kupnino poravna dolg banki, ki potem izda izbrisno pobotnico, s katero bo hipoteka izbrisana iz zemljiške knjige. Je pa vse stvar dogovora z upnikom, t.j. banko.
Svetujem vam, da najprej stopite v stik z banko, pri kateri ste sklenili pogodbo o hipotekarnem kreditu, tam pridobite podatek o trenutnem stanju hipotekarnega dolga in o ostalih podrobnostih, pogojih banke itd.
Forum je zaprt za komentiranje.