Janša: Govori se o tretjem svežnju protikriznih ukrepov, toda kje sta prvi in drugi?
Na zelo dobro obiskani predkongresni javni tribuni SDS v Ljubljani so predsednik SDS Janez Janša, predsednica Gospodarskega foruma SDS in nekdanja ministrica za zdravje Zofija Mazej Kukovič ter mednarodni tajnik SDS mag. Anže Logar spregovorili o aktualnih političnih in gospodarskih vprašanjih, izzivih, ki so pred SDS in Slovenijo ter o aktualnostih, ki zadevajo Ljubljano.
V uvodu je predsednik SDS Janez Janša ponovno predstavil razloge za predkongresne javne tribune, ki so, poleg priprav na 9. Kongres SDS, tudi neposredni stik z lokalnim prebivalstvom, prispevajo pa tudi k aktivni razpravi o aktualni politični in gospodarski situaciji v Sloveniji. Opozoril je na množična odpuščanja, ki bodo, če se stvari ne bodo kmalu obrnile, Slovenijo vrnila 20 let nazaj. Krivdo za to pripisuje slovenski vladi, ki reagira neustrezno in prepočasi, obenem pa ne upošteva predlogov opozicije. Glavni problem je po mnenju Janše izbira prioritet vlade, ki je, kot pravi, svoj mandat dobila na podlagi velike prevare v aferi Patria, saj je vladna koalicija v svojih predvolilnih obljubah govorila, kako bo, takoj ko prevzame oblast, prekinila pogodbo za nakup osemkolesnikov, pa se to še vedno ni zgodilo.
Janša je še dejal, da je opravičljivo, da se vladna ekipa prvih nekaj mesecev ni najbolje znašla, toda SDS je bila potrpežljiva, ponudila je partnerstvo ter konkretne predloge in zakone za omejitev in rešitev krize. Izpostavlja pa, da to danes ni več opravičljivo. »Govori se o tretjem svežnju protikriznih ukrepov, toda kje sta prvi in drugi?« je izpostavil Janša. Opozoril je, da s tem, ko vladna koalicija na upošteva želja in predlogov opozicije, iz procesov odločanja izključuje skoraj polovico volilnega telesa in da mediji tega ne kritizirajo. Hkrati je poudaril, da je bila prejšnja vladna koalicija stalna tarča napadov, češ da vlada avtoritarno, čeprav je ves čas sodelovala z opozicijo.
Predsednik SDS je v nadaljevanju še izpostavil, da ima tudi vsaka država sama določen vpliv na to, v kolikšni meri se bo kriza razmahnila. Po njegovih besedah je imela Slovenija pred letom 2009 eno najboljših izhodišč v Evropi, saj je bila konec lanskega leta druga najmanj zadolžena članica EU in je imela eno najnižjih stopenj brezposelnosti. Tudi članstvo v evro-območju je po njegovem mnenju pozitivno za Slovenijo in je »varovalka pred učinki gospodarske krize«. Toda po tem, ko se je Slovenija v prejšnjem mandatu približala povprečju razvitosti Evropske unije na 92 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} po kupni moči, bo po najnovejših napovedih začela zanjo zaostajati, saj bo slovenska gospodarska rast za vsaj 2 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} nižja od evropskega povprečja.
Janša je nekaj besed namenil tudi tretjemu svežnju vladnih ukrepov. Po njegovem mnenju ta paket ne vsebuje ukrepov za pomoč gospodarstvu, ki bi ohranjali produktivna delovna mesta in ustvarja nova. Omenja tudi napovedano povečanje davkov in opozarja, da je v času, ko se manj ustvarja, nesmiselno ustvarjeno še bolj obdavčiti.
Dotaknil se je tudi kongresa Socialnih demokratov, na katerem ni bil sprejet niti en koncept za prihodnost. »S tega vidika je odgovornost za prihodnost Slovenije, ki je na naših ramenih, še toliko večja in mi bomo ta izziv sprejeli,« je dejal Janša. Vse prisotne je pozval k prebiranju osnutkov kongresnih gradiv, ki so dostopna na spletni strani http://www.sds.si/aktivnosti-2940/novice/predkongresna-gradiva/ in ponujajo veliko konceptov za razvoj Slovenije in izhod iz trenutne krize. »9. Kongres SDS bo eden od tistih, ki si ga bomo zapomnili,« je še dodal predsednik SDS. Med kongresnimi gradivi je Janša izpostavil osnutek resolucije o glavnem mestu, ki je po njegovem mnenju jasen signal, da želi SDS dati večji poudarek glavnemu mestu in da ima pripravljen alternativni koncept razvoja tudi za glavno mesto.
Svoj nagovor je končal z obrazložitvijo, zakaj so volitve v Evropski parlament tako pomembne za Slovenke in Slovence. Te imajo po njegovih besedah poleg evropskega pomena in poleg dejstva, da Evropski parlament odloča o stvareh, ki neposredno vplivajo tudi na Slovenijo, velik pomen tudi zaradi razmer v notranjepolitičnem prostoru. Kot je še dejal, ni možno spremeniti sestave slovenskega parlamenta, je pa možno dati jasen signal vladajoči koaliciji, da je zgrešila prioritete.
Zofija Mazej Kukovič se je osredotočila predvsem na razmere v zdravstvu in izrazila nerazumevanje nad nastalo situacijo. Kot pravi, se je v mandatu vlade Janeza Janše v javnosti ustvarjal občutek, da je javni zdravstveni sistem razpadal, da so bile čakalne dobe ekstremno predolge, da je bilo zdravnikov premalo, da gradnje niso potekale po načrtih. Danes pa se, tako Mazej Kukovičeva, ustvarja vtis, da je vse v najlepšem redu. Opozorila je še, da tudi brezposelnost podaljšuje čakalne vrste, saj povzroča vrsto psiholoških bolezni.
Mag. Logar pa se je v svojem nagovoru osredotočil na razmere v mestni občini Ljubljana. »Imamo župana, ki rad podira drevesa, betonira zelenice in posluje z Ultro,« je dejal. Po njegovih besedah se Ljubljana, ki bi morala biti prestolnica znanja, varnosti, udobja in zdravja, vedno bolj spreminja v mesto dveh polov, mestni svet pa se, kot pravi, zaradi absolutistične oblasti župana Jankovića spreminja v peskovnik. Zato ugotavlja, da mora SDS pripraviti ustrezno alternativo in kot dokaz, da s tem misli resno, navaja aktivne predkongresne priprave.
Mene bolj zanima kje so tisti “skoraj revolucionarni protikrizni ukrepi”, ki jih je vehementno obljubljal Borut Pahor.
Kakor vedno dosedaj se je spet pokazalo, da Pahor NI primeren za predsednika take vlade v takih časih. Je preveč popustljiv, obljublja nemogoče, prodaja buče ljudstvu, ne obvladuje koalicije… kaj šele, da bi se uspešno spopadel s krizo. Tonemo, tonemo… in še malo pa bomo potonili.