Janša pred Pahorjem, podpora vladi strmoglavila
Aprilsko anketiranje ob začasnem (?) zmagoslavju tajkunov kaže, da vlada in Pahorjeva stranka izgubljata naklonjenost volivcev
Podpora vladi Boruta Pahorja je upadla krepko pod polovico anketiranih, največja opozicijska stranka SDS pa je prehitela prvo vladno stranko SD. Oboje se je zgodilo prvič po volitvah, kaže anketa Episcentra .
http://beta.finance-on.net/pics/cache_52/527fUntitled-1.1240855711.gif
http://beta.finance-on.net/pics/cache_db/db64Untitled-2.1240855780.gif
Vlado po aprilski anketi podpira samo še 46 odstotkov anketirancev oziroma šest odstotnih točk manj kot mesec prej (februarja 55, januarja 54 odstotkov), za šest točk pa se je povečal tudi delež tistih, ki vlade ne podpirajo. Glavnina anketiranja je potekala v času (od 6. do 20. aprila), ko smo doživeli nov val policijskih preiskav, ko je začela vlada govoriti o podaljšanju delovne dobe na 65 let in se je razvedelo o izplačilu milijona evrov nekdanjemu šefu NLB Marjanu Kramarju, a tudi še pred koalicijsko krizo zaradi podaljšanja posojila Infondu Holdingu [IFFR NP] Boška Šrota v državni NLB. Večina tega seveda slabo vpliva na podporo vladi. V anketi so sodelovali 704 vprašani, pri strankarski izbiri pa 463 tistih, ki bi se udeležili volitev ali o tem še razmišljajo.
SD navzdol, SDS se krepi
Za SD Boruta Pahorja bi po anketi Episcentra tokrat glasovalo 21 odstotkov vprašanih, kar je enako kot januarja in februarja, le prejšnji mesec je bila podpora precej večja. Največja opozicijska stranka SDS Janeza Janše pa se letos ves čas krepi – z 19 odstotkov januarja na 22 odstotkov marca in aprila, tako da je prvič po volitvah lani septembra prehitela SD.
Odstotno točko je glede na merjenje marca tokrat pridobila Zares Gregorja Golobiča, ki ostaja tretja z 11 odstotki. SNS ostaja četrta s šestimi, LDS ima petodstotno podporo, Desus in SLS pa po triodstotno. Druge stranke bi volili trije odstotki vprašanih, od tega največ, dva odstotka, NSi, ki je ni več v državnem zboru. Neopredeljena je slaba petina anketirancev. Pri vseh rezultatih moramo upoštevati možnost petodstotne statistične napake.
Nezadovoljstvo z razmerami v družbi narašča
S splošnimi razmerami v družbi je zadovoljnih 20 odstotkov anketirancev, zelo zadovoljnih je manj (padec s pet na tri odstotke). Nezadovoljstvo se je z 18 odstotkov prejšnji mesec aprila povečalo na 25 odstotkov, skoraj podvojil se je tudi delež tistih, ki sploh niso zadovoljni (z osem na 14 odstotkov). Tistih, ki niso niti zadovoljni niti nezadovoljni z družbenimi razmerami, je vse manj – aprila 38 odstotkov, pred štirimi meseci jih je bilo še več kot polovica. In kako so vprašani zadovoljni z materialnimi razmerami lastne družine? Zadovoljnih je 34 odstotkov (še osem zelo zadovoljnih), nezadovoljnih pa 16 odstotkov (še šest pa zelo nezadovoljnih).
VIR: http://www.finance.si/245264/Jan{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}B9a_pred_Pahorjem_podpora_vladi_strmoglavila