Najdi forum

Naslovnica Forum Koronavirus Javna tribuna: Kako si pomagati pri simptomih novega koronavirusa

Javna tribuna: Kako si pomagati pri simptomih novega koronavirusa

Sluznica v nosu in grlu mora biti čimbolj vlažna, da se zmanjša možnost pripetja virusa na sluznico. Svetujem vlaženje z vodo, fiziološko raztopino ali zelo razredčenim žajbljevim čajem. Snovi za izkašljevanje v prvi fazi (prvih 5-6 dni) niso primerne, saj še ni nabiranja sluzi. V poštev pridejo v drugi fazi, ko je potrebno izkašljati sluz. Je pa slezov sirup oziroma slez, ki ga dobite v lekarnah, primeren, saj prekrije sluznico in zmanjša dražljaj kašlja. Glede zdravil, ki jih dobite brez recepta: paracetamol sem že omenil, Lekadol je le eno od imen paracetamola. Ker je suh kašelj moteč, svetujem kombinacijo paracetamola s kodeinom, ki zmanjša draženje na kašelj.

Borut Štrukelj
[/quote]
ali taka zdravila s kodeinom lahko jemljejo tudi otroci?

Lahko v začetni fazi kašlja uporabljamo Panatus? Hvala.

V primeru okužbe s koronavirusom boste potrebovali, v kolikor ste astmatik, zdravila, ki zmanjšajo krč v dihalih. Nadaljujete s terapijo, v primeru dvoma povprašajte svojega zdravnika preko telefona.

Borut Štrukelj

Zanima me ali lahko jemljemo tudi Zaldiar v primeru okužbe proti bolečinam.

pozdravljeni,
mene pazanima če si lahko s čim okrepimo dihala kot preventivo? Tako kot je npr. vitamin c za imunski sistem,
hvala za odgovor,

Glede na znanje in izkušnje strokovjakov, je moj odgovor: NE. Upam, da vas s tem nisem razočaral. Res pa je, da v kolikor lahko pomagate ljudem v psihični ali fizični stiski (ne preko osebnega stika, seveda, saj smo v samoizolaciji), se usmerite v to smer. Kako, pa sam ne vem in sem na tem področju laik.

Borut Štrukelj

Prof. Štrukelj, pozdravljeni,
sprašujem za mamo, ki ima običajno doma samo Cafetin, je to zdravilo ok za lajšanje bolečin v primeru, da se pojavijo simptomi?
SIcer je redko bolna, kronilnih bolezni nima in je zdrava…stara je 63.

Hvala, Anica

Doma imamo situacijo, da ne vemo ali smo okuženi ali je samo prehlad – eni pravijo, da blage oblike potekajo tudi tak. So kakšne razlike pri zdravilih s katerimi pomahamo? Je potrebno pri otokih uporabljati kaj drugega??
hvala za odg


ali taka zdravila s kodeinom lahko jemljejo tudi otroci?
[/quote]

Da, nad 12 let, 1 tableta s 10 mg kodeinijevega sulfata, 1x do 3 x dnevno

Spoštovana Anica,

Ja, zdravilo Caffetin je primerno za lajšanje simptomov pri okužbi z vsemi prehladnimi virusi, gripo in tudi novim koronavrusom, kot so: glavobol, bolečine v mišicah, suh kašelj, povišana telesna temperatura. Poudaril pa bi rad, da tablete, ki jih omenjate, vsebujejo kofein, kar je za omenjeno delovanje dobro (učinek tablet se poveča), a tisti, ki so občuljiv na kofein v čaju in kavi, bodo mogoče po jemanju tablet s kofeinom težje zaspali. Je pa količina kofeina v takih zdravilih relativno majhna, priblžno za tretjino do pol skodelice kave.

Borut Štrukelj

Zdravila za lajšanje simptomov gripe, prehlada in nove okužbe s koronavirusom so v prvi fazi bolezni enaka. Le bris sluznice, ki ga uporabijo za test dokaza virusnega genoma (tako sedaj hitro določimo prisotnost koronavirusa), lahko potrdi okužbo s koronavirusom. Uporabljate lahko zdravila za lajšanje simptomov, ki smo jih omenili v tem forumu.

Borut Štrukelj

Pozdravljeni,
veliko poslušamo o korona virusu, pa vendar se mi zdi, da krožijo naokoli tudi razne viroze, prehladi, o katerih ses sedaj nič ne govori. Mi lahko pojasnite, ali obstajajo kakšne načelne razlike pri lajšanju simptomov prehlada, viroze, gripa in koronavirusa. Lahko uporabljamo ista zdravila? Ali lahko s tem, ko ne vemo, kaj imamo, poslabšamo stanje, če uporabimo zdravilo za drugo bolezen?
Hvala za odgovor,
lp

Vsa zdravila brez recepta, ki olajšajo simptome običajnih virusnih prehladov, gripe in okužbe z novim koronavirusom, se lahko uporabljajo. Nekateri zdravstveni forumi priporočajo zdravila na osnovi paracetamola in ne ibuprofena, a to še ni znanstveno dokazano. V nekaj dnevih bomo vedeli več. V primeru uporabe ibuprofena svetujemo uporabo ibuprofen lizinata, ki deluje izjemno hitro (v pol ure po zaužitju, če le želodec ni pol s hrano)

Borut Štrukelj

Lahko, mogoče slezove koreninice, čaj dobite v lekarnah

Borut Štrukelj

Kaj pa aspirin? Je ok ali raje ne?

A t o je Cafetin npr?

Veliko govorimo o zdravilnih zeliščih … je kaj takega kar raste že sedaj zunaj na vrtovih ali travnikih in si lahko pomagamo?

Meni najbolje pomaga pri vročini in suhem kašlju caffetin.

Zdravilo, ki ga omenjate, je zdravilo na recept, ki ima poleg paracetamola še tramadol. Tramadol spada med opioidne analgetike, torej zdravilne učinkovine za močnejše bolečine, zato menim, da v primeru okužbe in bolečin ni primerno zdravilo. Mogoče ga bodo predpisali lečeči zdravniki v primeru hujših zapletov, v času hospitalizacije.

Borut Štrukelj

Zdravilo, ki ga omenjate, ima tudi protibolečinsko delovanje (zmanjšuje glavobol in bolečine v mišicah oziroma občutek bolečin v kosteh), zato je primerno za uporabo, ki jo navajate.

Borut Štrukelj

Vaše vprašanje ni natančno,a če imate v mislih zdravilo brez recepta za lajšanje simptomov virusnih prehladov, gripe in okužbe z nvim koronavirusom, potem je moj odgovor: DA.

Borut Štrukelj

Pozdravljeni,

Zelo sem vesela, da na vprašanja odgovarja prof. dr. Štrukelj, priznani strokovnjak. Kaj se vam zdi torej najbolj primerno vzeti ob prehladu gripi npr in hkratnem suhem kašlju, glavobolu? Hvala

Preventivno svetujem inhalacijo s parno kopeljo (lahko lonec z vročo vodo in brisačo čez glavo), v katero nakapajte nekaj kapljic evkaliptusovega ali smrekovega eteričnega olja in to vdihujte vsaj 10 min, 2 x dnevno

Borut Štrukelj

Ja navezala sem se na prejšnji vaš odgovor. Mislila sem na eno varno zdravilo, ki ga lahko kupim v lekarni brez recepta in bi ga uporabila ob simptomih, ki bi se lahko pojavili ob morebitnem koronavirusu. Katero bi bilo najboljše.

Na to vprašanje sem že odgovoril. Na kratko: zdravilo, ki ima paracetamol, ki zmanjšuje glavobol, povišano telesno temperaturo, neprijetne občutke v mišicah. Za suhi kašelj: slez, slezenovec, lahko pa kar kombinacijo paracetamola in kodeina, kar vam bodo znali svetovat v lekarni.

Borut Štrukelj

New Report

Close