Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Javna tribuna: Kako živimo danes in kako bomo živeli po upokojitvi

Javna tribuna: Kako živimo danes in kako bomo živeli po upokojitvi

Ste se v svojem življenju že kdaj resno vprašali, kakšno bo vaše življenje po upokojitvi? Velik delež mlajše generacije se s tem vprašanjem aktivno še ne ukvarja.

Morda zato, ker je upokojitev močno oddaljen dogodek, ali pa preprosto zato, ker razmišljanje o starosti ni najbolj prijetna tema.

Dejstvo pa je, da lahko z zgodnjim razmišljanjem o pokojnini najlažje poskrbimo, da bomo tudi takrat živeli dostojno in ohranili današnji življenjski slog.

Modra zavarovalnica že 10 let skrbi, da bo vaše življenje po upokojitvi lepo. Da pa bi poskrbeli tudi za življenje danes, smo v nabor  finančne produktov, ki vam jih nudimo, umestili tudi produkte svojih poslovnih partnerjev. Tokrat vam predstavljamo zavarovanje pravne zaščite ARAG, ki vam omogoča zavarovanje pred visokimi odvetniškimi in drugimi sodni stroški, ki posamezniku pogosto predstavljajo veliko finančno breme.

Več o dodatnem pokojninskem zavarovanju in zavarovanju pravne zaščite lahko izveste v javni tribuni, ki bo potekala v četrtek, 23. 9. 2021 ob 10.00 uri na forumu Starševski čvek. Na vaša vprašanja bodo odgovarjali strokovnjaki z Modre zavarovalnice, ki skrbijo za prihranke več kot 300.000 varčevalcev med katerimi je tudi celoten javni sektor.

Vprašanja lahko zastavite že danes.

Uredništvo Med.Over.Net

Malo ljudi gleda toliko naprej… Res malo. Kar je zalostno. Pa tudi ce pogledas kaksen penzijski “program” imamo… -Katastrofa. Ponzi. Zadnjic je bil na 24ur nek clanek. V njem je pisalo, da bi do tridesetega leta že moral imeti 3 letne plače “v šteku”… In tako do upokojitve za mirno in dostojno vsaj 10 letnih plač. To sicer ni pisalo. Če varčuješ v “domači” valuti praktično zgubljaš denar. Zgubljaš kupno moč. Po tolikih letih ti sigurno odžre 50%. Jah… Sistem sigurno ni tako narejen da bi se mi imeli fajn… Da bi mi imeli kaj od njega.

Zgodaj je treba zacet sprejemat odlocitve. Za vse. Ne samo za penzijo. Ampak ljudje, sploh mladi se ne zavedajo (vkljucno z mano) kako je biti star. Da imas vecje potrebe. Pa tudi starsi druzba sistem te nagovarjajo tako da si vse privoscis, izzivis mladost… Dejansko te nagovarjajo na destrukcijo. Ah ja… Sej sploh ne mores vsega napisat. Vglavnem. Jaz se zanasam nase. Ne na zpiz ali pa na državo. Ker gorje tistemu ki je odvisen od države in njenih institucij. Takemu trda prede.

Delati sem začela pri 27., glede na to, da se stalno spreminja zakon in da se podaljšuje delovna doba, ne verjamem, da bom kdaj “v penziji”. Zato živim življenje, kot je. Začela sem živeti tukaj in zdaj. Če sklepam, da bom živela nekje do leta, kot je živela babica; in da je delovna doba 40 let, potem se ne sekiram za “penzijo”, ker je ne bo, ker me ne bo več. Je pa res, da je to ponzijeva shema, kot piše uporabnik zgoraj.

nova
Uredništvo priporoča

Dolgo je še do takrat….  🙁

Več kot pol delavcev je na minimalcu  kaj pa lahko dajo na stran za penzijo.

Ljudje, ki garajo, bodo sli z dela v rakve in penzije niti docakali ne bodo.

Vcasih so ob upokojitvi dajali zlate ure, zdaj pa  morda žaro z napisom: Dragemu sodelavcu za 40 let dela…

Penzija bi morala biti dolocena za vse enako visoko za 40 let dela ( ne tudi za lenuhe). Tisti, ki so imeli visje place, so si uredili hise vikende…premozenje s katerim lahko uzivajo penzijo.

V casu dela so dobili razlicno visoko placo glede na to da so ustvarjali dodano vrednost.

V penziji nihce ne ustvarja dodane vrednosti. In so vsi oddelali 40 let. Penzija pa mora biti dostojna. Med 550 in 2200 je precejsnja razlika. In uskladitev za ene pomeni ena žemlja več za druge pa trihodno kosilo.

Ja lej stari.. Nehat se zanasat na drzavo. Poskrbet sam zase. Kako? Prilagodit se in met na umu da takrat ne bos tolk agilen sposoben itd…

A ves… Sem ze zadnjic rekel. Ne vem kako je glede vas…. Ampak jaz celo osnovno solo nisem slisal nic o financni pismenosti. Popolnoma nic. A ni sramota da osnovnosolci ne vedo kaj je beseda ponzi? Mislis da je to nakljucje?

Kje je še to…..

 

Vesel oče, prepričan v Bismarckov sistem

Odgovor na objavo uporabnika
Med.Over.Net, 20.09.2021 ob 15:38

Ste se v svojem življenju že kdaj resno vprašali, kakšno bo vaše življenje po upokojitvi? Velik delež mlajše generacije se s tem vprašanjem aktivno še ne ukvarja.

Morda zato, ker je upokojitev močno oddaljen dogodek, ali pa preprosto zato, ker razmišljanje o starosti ni najbolj prijetna tema.

Dejstvo pa je, da lahko z zgodnjim razmišljanjem o pokojnini najlažje poskrbimo, da bomo tudi takrat živeli dostojno in ohranili današnji življenjski slog.

Modra zavarovalnica že 10 let skrbi, da bo vaše življenje po upokojitvi lepo. Da pa bi poskrbeli tudi za življenje danes, smo v nabor  finančne produktov, ki vam jih nudimo, umestili tudi produkte svojih poslovnih partnerjev. Tokrat vam predstavljamo zavarovanje pravne zaščite ARAG, ki vam omogoča zavarovanje pred visokimi odvetniškimi in drugimi sodni stroški, ki posamezniku pogosto predstavljajo veliko finančno breme.

Več o dodatnem pokojninskem zavarovanju in zavarovanju pravne zaščite lahko izveste v javni tribuni, ki bo potekala v četrtek, 23. 9. 2021 ob 10.00 uri na forumu Starševski čvek. Na vaša vprašanja bodo odgovarjali strokovnjaki z Modre zavarovalnice, ki skrbijo za prihranke več kot 300.000 varčevalcev med katerimi je tudi celoten javni sektor.

Vprašanja lahko zastavite že danes.

Uredništvo Med.Over.Net

Mene pa čisto tako zanima, zakaj bi se jaz kot nek povprečen človek odločil za to zavarovanje – zavarovanje pravne zaščite ARAG, ki vam omogoča zavarovanje pred visokimi odvetniškimi in drugimi sodni stroški, ki posamezniku pogosto predstavljajo veliko finančno breme.

Koliko je takih ljudi, ki to imajo, pa pustimo bogate?

 

Hvala

Kaj sploh pomeni zavarovanje pravne zaščite, mi lahko prosim razložite?

 

Hvala in lp

Zanima me zakaj bi delavci morali placevati še za pravno zaščito, ker bi sam Zakon in drzavne institucije morale poskrbeti, da bi delavec imel pravice iz dela, ki mu pripadajo?

Dodatno pokojninsko zavarovanje, pa placujejo delodajalci, ki delavcem dajejo postene place in posledicno bodo imeli tudi visjo pokojnino.

Žal je malo takih delodajalcev v gospodarstvu, ki vplacujejo delavcu dodatno pokojninsko shemo.

Je kot loterija, kaksnega delodajalca imaš. Vecina, ki dela za minimalca se itak prebija iz rok v usta, kaj sele da bi mu ostalo kaj za pokojninsko varcevanje.

Potrebno bi bilo korenito spremeniti zakonodajo in na celo pokojninske drzavne blagajne postaviti pravega vodjo z vizijo ter visoko stopnjo empatije brez egoisticnim polnenjem lastnih žepov. Zmanjsati st. Zaposlenih ki mesajo meglo in pobirajo placo za gretje stolckov brez konkretnih učinkov.

Ste nareili projekcijo, kako bo stvar funkcionirala cez 10-20 let?

Ko sem bil star nekaj čez 30, sem prvič začel razmišljat o penziji, ker sem videl nek udarni, negativni naslov na to temo. Ko sem se poglobil v stvar me je kar zvilo v želodcu. Na mizerne slovenske plače dobiš manj kot 60% penzije. Skoraj me je kap.

Ko sem videl da v avstriji na pošteno avstrijsko plačo dobiš 80%, nisem imel več kaj dosti za razmišljat.

Službo tam sem takoj našel in tako se tja vozim že kar nekaj let. Vmes sem toliko našparal in investiral naprej, da bom z polnimi žepi nehal delat že najkasneje pri 55.

V sloveniji vas čaka mizerija, pa če še nevem kakšna zavarovanja in varčevanja vplačujete.

Pozdravljeni!

Bi vprašala glede pravne zaščite. S partnerjem sva se ločila in se takrat težko sporazumela glede preživnine in stikov z otroki. Sedaj želi bivši višjo preživnino, morda bo želel tudi spremembo  glede stikov z otroki. Ali bi mi ARAG kril stroške odvetnika, sodišča?

 

Hvala

 

 

POzdravljeni,

 

rada bi začela varčevati za na stara leta, ampak v poplavi vse ponudbe ne vem, kaj izbrati. Ne bi namreč rada, da mi potem 30 odstotkov privarčevanega denarja vzame zavarovalnica, ko bo čas za izplačilo. Rada bi torej neko varno varjanto, kjer  bom dobila vsaj 90 odstotkov privarčevanega denarja nazaj, in to ne tako, da bi mi v penziji vsak mesec nakazovali na račun, ampak če bi želela v enkratnem znesku.

 

Kaj svetujete oziroma ali mi lahko kar direkten link napišete (če to pravila tega foruma dovoljujejo), kjer lahko najdem tak tip pokojninskega varčevanja.

 

Hvala lepa!

Mene pa zanima kako je s pokojnino pri študentih. Rečeno je, da vsak mesec od zaslužka trgajo še za našo pokojnino. Kako je s tem? Se bo to res kasneje poznalo?

Ali odvetnika lahko izbereš sam ali ga zavarovalnica?

Kako je z delom v tujini. Če se preselim v tujino in se kasneje vrnem nazaj, bom prejemal pokojnino s tujine ali Slovensko?

Se sploh splača v tujino ali je bolje ostati s stališča pokojnine?

Kako je z začetkov veljavnosti tega zavarovanja, začne veljati takoj po sklenitvi?

Dober dan, jaz sem se pa letos na prvi šolski dan upokojila, pa vem, da imam nekaj pri vas. Mi je delodajalec plačeval za pokojnino. Kaj moram zdaj narediti, da dobim izplačano?

Pozdravljeni,

 

začenjamo z današnjo javno tribuno in lepo pozdravljamo strokovnjake iz Modre zavarovalnice.

 

Uredništvo Med.Over.Net

Odgovor na objavo uporabnika
Janez337, 20.09.2021 ob 16:19

Malo ljudi gleda toliko naprej… Res malo. Kar je zalostno. Pa tudi ce pogledas kaksen penzijski “program” imamo… -Katastrofa. Ponzi. Zadnjic je bil na 24ur nek clanek. V njem je pisalo, da bi do tridesetega leta že moral imeti 3 letne plače “v šteku”… In tako do upokojitve za mirno in dostojno vsaj 10 letnih plač. To sicer ni pisalo. Če varčuješ v “domači” valuti praktično zgubljaš denar. Zgubljaš kupno moč. Po tolikih letih ti sigurno odžre 50%. Jah… Sistem sigurno ni tako narejen da bi se mi imeli fajn… Da bi mi imeli kaj od njega.

Zgodaj je treba zacet sprejemat odlocitve. Za vse. Ne samo za penzijo. Ampak ljudje, sploh mladi se ne zavedajo (vkljucno z mano) kako je biti star. Da imas vecje potrebe. Pa tudi starsi druzba sistem te nagovarjajo tako da si vse privoscis, izzivis mladost… Dejansko te nagovarjajo na destrukcijo. Ah ja… Sej sploh ne mores vsega napisat. Vglavnem. Jaz se zanasam nase. Ne na zpiz ali pa na državo. Ker gorje tistemu ki je odvisen od države in njenih institucij. Takemu trda prede.

Pozdravljeni.

Hvala za uvodne besede, ki so res na mestu.

Staranje in upokojitev nista temi, ki bi nam zbujali prijetne občutke, zato o tem obdobju v mladosti pogosto ne želimo razmišljati.

Dejstvo pa je, da lahko ravno z zgodnjim razmislekom naredimo največ. Če začnemo varčevati v mladosti (z nižjimi zneski), nam bo to kasneje veliko pomenilo. Če se za varčevanje odločimo pozneje, se praviloma zgodi, da tudi z višjimi varčevalnimi zneski težko nadoknadimo zamujeno v mladosti.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
Moje mnenje, 21.09.2021 ob 08:59

Delati sem začela pri 27., glede na to, da se stalno spreminja zakon in da se podaljšuje delovna doba, ne verjamem, da bom kdaj “v penziji”. Zato živim življenje, kot je. Začela sem živeti tukaj in zdaj. Če sklepam, da bom živela nekje do leta, kot je živela babica; in da je delovna doba 40 let, potem se ne sekiram za “penzijo”, ker je ne bo, ker me ne bo več. Je pa res, da je to ponzijeva shema, kot piše uporabnik zgoraj.

Veliko mladih danes razmišlja podobno, da ne bodo dočakali upokojitve. Pa vendar statistični podaki kažejo precej drugačno sliko. Dejstvo je, da se prebivalstvo stara in se s tem spreminja demografska struktura države. Posledično je število vplačnikov v pokojninsko blagajno v primerjavi s številom prejemnikov iz pokojninske blagajne vse manjše. Leta 1980 so na primer 4 zaposleni vplačevali prispevke za pokojnino za enega upokojenega, danes pa je to razmerje že skoraj doseglo 1 zaposlenega na  1 upokojenega. Država nam bo verjetno pokojnine že zagotovila, kako visoke bodo, pa je drugo vprašanje. Zato je pametno, da o tem začnemo razmišljati čim prej.

Če bomo želeli tudi po upokojitvi ohraniti današnji življenjski slog, bomo tako ali drugače morali vsaj delno tudi sami poskrbeti za dodatne prihodke.

Na trgu obstaja več finančnih produktov, namenjenih varčevanju za obdobje po upokojitvi. Vsak izmed njih ima svoje prednosti in hkrati tudi pomanjkljivosti. Varčevalci pa smo tisti, ki si moramo postaviti cilj varčevanja ter ga zasledovati na dolgi rok.

Varčevanje v dodatnem pokojninskem zavarovanju spodbuja tudi država. Za individualna vplačila dobite posebno davčno olajšavo. Več o tem si lahko preberete tukaj.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
minca-malinca, 21.09.2021 ob 14:49

Dolgo je še do takrat….  🙁

Čas žal prehitro mineva.

Zato bi bilo najbolje o tem začeti razmišljati v mladosti, ko lahko začnemo z varčevanjem z malimi zneski, kot da na starost ostanemo brez pomembnega dela finančnih sredstev.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Prejel sem kazensko ovadbo ali mi bo ARAG kril stroške odvetnika ter sodišča?

Odgovor na objavo uporabnika
RenatoB, 22.09.2021 ob 10:30

Mene pa čisto tako zanima, zakaj bi se jaz kot nek povprečen človek odločil za to zavarovanje – zavarovanje pravne zaščite ARAG, ki vam omogoča zavarovanje pred visokimi odvetniškimi in drugimi sodni stroški, ki posamezniku pogosto predstavljajo veliko finančno breme.

Koliko je takih ljudi, ki to imajo, pa pustimo bogate?

 

Hvala

Morda bo najbolje, da vam predstavimo nekaj primerov povprečnih strank. Morda se najdete v katerem od njih.

Primer 1:

Zavarovalki je podjetje izdelalo fasado. Ker delo ni bilo kakovostno opravljeno in hkrati tudi ni bilo pravočasno zaključeno, je storitev reklamirala in izvajalec je znižal račun. Kasneje je izvajalec vložil izvršbo zaradi neplačila računa. Zavarovalnica ARAG v takem primeru plača odvetniške in sodne stroške za ugovor na izvršbo ter za zastopanje v postopku o izvršbi.

Primer 2:

Zavarovalka se je poškodovala v zabaviščnem parku v Nemčiji. Od lastnika zabaviščnega parka oz. od zavarovalnice, kjer ima zabaviščni park zavarovano odgovornost, zavarovalka (preko nemške odvetniške pisarne), uveljavlja odškodnino za materialno in nematerialno škodo. Zavarovalnica ARAG je že plačala stroške izvedeniškega mnenja, na koncu postopka bo plačala še odvetniške stroške in stroške sodišča.

Primer 3:

Zavarovalčev mladoletni sin se je poškodoval v športnem centru, kjer je bilo organizirano druženje. Zavarovalec je vložil odškodninsko tožbo zoper organizatorja druženja. Zavarovalnica ARAG je že plačala sodno takso za vložitev tožbe. Ko bo zadeva pravnomočno zaključena bo zavarovalnica ARAG plačala še ostale odvetniške in druge stroške postopka, kot bo to izhajalo iz pravnomočne sodbe.

Koliko je takih ljudi, ki to že imajo? Do 31. maja 2021 je ARAG plačal stroške odvetniških storitev že 45.551 zavarovancem.

Zavarovanje lahko sklenete v obsegu, ki je za vas najpomembnejši, in sicer lahko osnovnemu paketu Varnost dodajate tudi zavarovanje drugih področij, na katerih bi lahko potrebovali pravno zaščito: Služba, Nepremičnine, Družina, Promet.

Več o zavarovanju pravne zaščite ARAG

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

New Report

Close