Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Javna tribuna: Zakaj bi plačevali dohodnino, če lahko dobite celo vrnjen denar?

Javna tribuna: Zakaj bi plačevali dohodnino, če lahko dobite celo vrnjen denar?

Ali veste, da ste pri dohodnini lahko deležni posebne davčne olajšave?

25. maja ob 10. uri se nam pridružite na javni tribuni, na kateri vam bodo na vaša vprašanja o davčni olajšavi, nižji dohodnini in varčevanju za dodatno pokojnino, odgovarjali strokovnjaki iz Modre zavarovalnice.

Na kapitalskih trgih je veliko različnih oblik varčevanja za starost, od naložb v vrednostne papirje, vzajemne investicijske sklade, nepremičnine, varčevanje na banki ali v različnih oblikah rentnih do življenjskih zavarovanj.

Dodatno pokojninsko zavarovanje je edina oblika varčevanja, pri kateri ste upravičeni do posebne davčne olajšave in zato nižje dohodnine. To obliko varčevanja namreč vzpodbuja tudi država.

Z individualnimi vplačili v pokojninski sklad boste namensko varčevali za finančno varno starost, hkrati pa si boste tako lahko znižali plačilo dohodnine. Najvišji znesek, ki je priznan kot davčna olajšava, predstavlja 5,844 odstotka bruto plače posameznika, vendar letno največ 2.903,66 evrov.

Posameznik s povprečno slovensko plačo 1.800 evrov bruto (1170 evrov neto) bi lahko mesečno za dodatno pokojnino varčevanje namenil do 105 evrov ki bi se mu priznali kot davčna olajšava. Lahko bi vplačeval tudi več, a se mu zato davčna olajšava ne bi povečala. Če bi posameznik letno vplačal polno premijo bi se mu dohodnina zmanjšala za 328 evrov.

Izračunajte, koliko lahko prihranite pri dohodnini.

Napoved posvetovanja za leto naprej…še dobro da imamo koledarje.

Hahahahahahaha, Jamikova modra, ne me basat, temu ne bi zaupal niti dinarjev, kaj šele €.

Stara sem 35 let, predhodno nisem bila dodatno pokojninsko zavarovana. Se mi pri teh letih sploh sprača začeti s tovrstnim varčevanjem, ni prepozno?

Ali rento dobivam tudi, če se predčasno invalidsko upokojim v roku deset leto po varčevanju? Kaj to pomeni za njeno višino?

A delodajalec sam določi premijo in ali jo lahko jaz recimo samo zase zvišam?

Kaj če vmes ostanem brez službe in ne morem plačevati premije?

Stara sem 47 let, praktično brez delovne dobe (avtorske, podjemne pogodbe, sedaj s.p.) z hudimi zdravstvenimi težavami. Kaj mi svetujete?

Drage uporabnice, dragi uporabniki,

začenjamo z današnjo javno tribuno in lepo pozdravljamo strokovnjake iz Modre zavarovalnice.

Uredništvo Med.Over.Net

Ker sem malo mlajša pa mi davki še niso čisto jasni, me zanima, kaj v praksi pomeni davčna olajšava? Kako lahko to vpliva na dohodnino?

Pozdravljeni.

Hvala za uvodne besede in hkrati hvala za prva vprašanja. V naslednji uri bom skušala kar se da natančno odgovoriti na vsa vaša vprašanja. Če kakšnega po pomoti izpustim, se bom nanj vrnila kasneje.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
upam da niste tako natančni tudi pri upravljanju premoženja, 24.05.2022 ob 11:55

Napoved posvetovanja za leto naprej…še dobro da imamo koledarje.

Pozdravljeni.

Davki in davčna olajšava niso tematike, ki bi bile aktualne zgolj v mesecu decembru, kot je morda nekoliko zmotno prepričanje javnosti. S sprotnim mesečnim varčevanjem lahko svoje davčne obveznosti optimizirate že tekom leta, kar je za večino lažje, kot na koncu leta razmišljati o višjih zneskih in predvsem načinih, kako znižati plačilo davkov.

Dodatno pokojninsko zavarovanje vam omogoča ravno to. Da z mesečnimi vplačili v pokojninski sklad po eni strani dolgoročno skrbite za dodatne dohodke po upokojitvi, po drugi strani pa vam vplačani zneski znižujejo vašo davčno osnovo, zato ob letu plačate manj dohodnine oz. lahko dobite celo povrnejn denar. Odvisno od višine vaših prihodkov v obravnavanem letu.

Svoj izračun lahko naredite tukaj.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
Janez670, 25.05.2022 ob 06:16

Hahahahahahaha, Jamikova modra, ne me basat, temu ne bi zaupal niti dinarjev, kaj šele €.

Morda ni odveč poudariti, da Modri zaupa že več kot 300.000 varčevalcev in 2.286 delodajalcev, ki bodo po upokojitvi poleg pokojnine z ZPIZ-a prejeli tudi mesečno rento. V Modri za njihove prihranke skrbi 65 strokovnjakov. Več o poslovanju Modre in naših zaposlenih si lahko preberete tukaj.

Pokojninski skladi Modre so tudi v 2021 odlično poslovali. Skladi v upravljanju Modre so bili v 2021 med najbolj donosnimi pokojninskimi skladi na slovenskem trgu.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
Mojca_L, 25.05.2022 ob 09:22

Stara sem 35 let, predhodno nisem bila dodatno pokojninsko zavarovana. Se mi pri teh letih sploh sprača začeti s tovrstnim varčevanjem, ni prepozno?

Z varčevanjem je najbolj smiselno začeti že ob prvi zaposlitvi, a dejstvo je, da zaradi drugih finančnih obveznosti, mladi pogosto odločitev za varčevanje po upokojitvi odlagajo na kasnejši čas.  Če bomo želeli tudi po upokojitvi ohraniti današnji življenjski slog, bomo tako ali drugače morali vsaj delno tudi sami poskrbeti za dodatne prihodke. Pri 35 letih niste stari, do upokojitve imate še lepo število delovno aktivnih delovnih let, v katerih lahko privarčujete dovolj za boljše življenje po upokojitvi.

Neka informativnih izračunov, ki vam bodo dali vsaj okvirno informacijo o tem, kaj lahko pričakujete, lahko naredite tukaj.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Imam sp, verjetno ni ovire, da varčujem pri vas? Kje in kako lahko sklenem?

Odgovor na objavo uporabnika
NinaNana949, 25.05.2022 ob 09:58

Kaj če vmes ostanem brez službe in ne morem plačevati premije?

Dodatno pokojninsko zavarovanje je prilagodljivo. Sami določite višino premije, ki jo lahko kadarkoli prilagodite. Povišate v času, ko imate višje prihodke oz znižate v času, ko so vaši prihodki nižji. Prav tako lahko brez stroškov varčevalno polico postavite v mirovanje in ponovno začnete vplačevati premije takrat, ko vam finance to dopuščajo.

Tudi v času mirovanja se sredstva plemenitijo skladno z donosi pokojninskega sklada.

Več o tem, kako poteka varčevanje, si lahko preberete tukaj.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
Zanima me145, 25.05.2022 ob 10:00

Stara sem 47 let, praktično brez delovne dobe (avtorske, podjemne pogodbe, sedaj s.p.) z hudimi zdravstvenimi težavami. Kaj mi svetujete?

V takšni, neprijetni situaciji težko svetujemo strankam, saj je z nizkimi prihodki (ali brez njih) težko varčevati. dejstvo pa je, da bomo tako ali drugače morali vsaj delno tudi sami poskrbeti za dodatne prihodke po upokojitvi.

Na trgu obstaja veliko različnih oblik varčevanja, od klasičnega varčevanja doma v nogavici oziroma sefu, bančnih depozitov, različnih naložb v vrednostne papirje ali investicijske sklade, vlaganja v nepremičnine do varčevanja v pokojninskih skladih. Vsako varčevanje ima svoje prednosti in pomanjkljivosti. Za vse pa velja, da je varčevanje smiselno, pa čeprav z nižjimi zneski.

Vabimo vas, da si na naši spletni strani preberete več o varčevanju za dodatno pokojnino, ki ponuja tudi davčno olajšavo za vse individualno vplačane premije. V primeru dodatnih vprašanj in individualnega svetovanja smo vam na voljo na 080 2345 ali [email protected].

Srečno.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
kosec120, 25.05.2022 ob 09:50

A delodajalec sam določi premijo in ali jo lahko jaz recimo samo zase zvišam?

Višina premije delodajalca je odvisna od tega, ali ste zaposleni v javnem sektorju ali v gospodarstvu. Premije v javnem sektorju so določene za vse zaposlene in so odvisne od premijskega razreda zaposlenega (višine premij javnih uslužbencev lahko najdete tukaj). V gospodarstvu višino premije določi delodajalec, praviloma v dogovoru z zaposlenimi (zakonsko je omejena minimalna premija delodajalca, ki trenutno znaša 28,17 € mesečno).

Ne glede na navedeno, pa lahko poleg delodajalca tudi sami varčujete in si na ta način povečujete prihranke za dodatno pokojnino. Za individualno vplačane premije vam pripada davčna olajšava, in sicer za zneske do višine 5,844 % vaše bruto plače (najvišji letni znesek vplačil, ki vam še zagotavlja olajšavo je omejen na 2.903,66 evrov). Če ste zaposleni v gospodarstvu, se v kvoto 5,844 % šteje tudi premija delodajalca, pri čemer ima delodajalec prednost pri uveljavljanju olajšave. Če torej  delodajalec davčne olajšave ne izkoristil v celoti, lahko preostanek olajšave izkoristite vi. Če ste zaposleni v javnem sektorju, pa premije delodajalca ne vplivajo na vašo davčno olajšavo, ki jo lahko z lastnimi vplačili izkoristite v celoti.

Svoj izračun davčne olajšave in prihranka pri dohodnini lahko naredite tukaj.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Če menjam službo in novo podjetje ne varčuje, kaj je s tem denarjem? In obratno?

Hvala

Kdo jamči da skladi ne bodo propadli?

A gre to varčevanje v dedovanje? kako je s tem?

Odgovor na objavo uporabnika
mladenka20, 25.05.2022 ob 10:02

Ker sem malo mlajša pa mi davki še niso čisto jasni, me zanima, kaj v praksi pomeni davčna olajšava? Kako lahko to vpliva na dohodnino?

Dodatno pokojninsko zavarovanje je edina oblika varčevanja, pri kateri ste upravičeni do posebne davčne olajšave kar pomeni nižje plačilo dohodnine (lahko tudi vračilo). To obliko varčevanja namreč podbuja tudi država. Vplačila v posameznem letu vam znižajo osnovo za odmero dohodnine in država vam del dohodnine vrne ali pa se vam zniža morebitno doplačilo dohodnine.

Davčno olajšavo vam zagotavljajo vplačila do višine 24 % plačanih prispevkov za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, kar predstavlja 5,844 % vaše bruto plače. Za tiste z višjimi prihodki, je znesek olajšave omejen na največ 2.903,66 evrov letno. Skrajni rok za znižanje dohodnine za tekoče leto, je zadnji delovni dan v decembru.

 

Če ste zaposleni v gospodarstvu, ima pravico do uveljavljanja davčne olajšave najprej delodajalec (kolektivno vplačane premije), vi pa uveljavite preostali del (individualno vplačane premije). Če ste zaposleni v javnem sektorju, lahko posebno davčno olajšavo izkoristite v celoti, ne glede na višino plačane premije vašega delodajalca.

S pomočjo kalkulatorja si lahko izračunate, koliko lahko z varčevanjem sami prihranite pri dohodnini.

Za dodatne informacije, informativne izračune in nasvete pokličite naše svetovalce na 080 23 45 ali nam pišite na [email protected].

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Pa se ljudje dejansko odločajo za ta način varčevanja?

 

Kater je najmanjši znesek za šparanje?

Mogoče malo izven teme, pa vseeno vprašam. Na vaši spletni strani sem videla, da ponujate tudi pravno zaščito. Velja to tudi za ločitve?

Tema je zaprta za komentiranje.

New Report

Close