Javnega razpisa (spet) ni bilo
V popolni tajnosti in brez razpisa gradijo novo notranje ministrstvo, vredno skoraj 60 milijonov evrov
Na obrobju Ljubljane raste ogromna stavba, vredna skoraj 60 milijonov evrov – Javnega razpisa ni bilo, priznavajo na MNZ
Na obrobju Ljubljane, na območju nekdanjega Litostroja, gradijo novo upravno stavbo ministrstva za notranje zadeve in generalne policijske uprave. Stavba ima površino tlorisa vsaj 5000 kvadratnih metrov in za zdaj pet nadstropij, vendar je še v gradnji. Pod celotnim objektom in delom funkcionalnega zemljišča so zgradili tudi podzemne prostore, ki bodo najverjetneje vsaj deloma namenjeni garažam.
———————————————————–
57 milijonov evrov je:
– 20 odstotkov celotne mase plač za 155.000 zaposlenih v javnem sektorju za januar 2009.
– Z njimi bi vsak mesec poplačali 31.900 javnih uslužbencev, ki delajo po kolektivni pogodbi.
Vidim, da ti copy/paste ni prijel čez ves tekst, naj ti pomagam.
Na obrobju Ljubljane, na območju nekdanjega Litostroja, smo odkrili lokacijo, kjer gradijo novo upravno stavbo ministrstva za notranje zadeve in generalne policijske uprave. Stavba ima po naši oceni površino tlorisa vsaj 5000 kvadratnih metrov in za zdaj pet nadstropij, vendar je še v gradnji. Pod celotnim objektom in delom funkcionalnega zemljišča so zgradili tudi podzemne prostore, ki bodo najverjetneje vsaj deloma namenjeni garažam.
Objekt je po vseh merilih velik. Glede na neuradne navedbe, da gre za prihodnjo stavbo notranjega ministrstva, smo ministrstvu postavili nekaj vprašanj, na katera so nam odgovorili včeraj. Bralcem se opravičujemo, ker so odgovori nenavadni. Iz njih je mogoče razbrati, da ima MNZ prostorsko stisko, da na območju Litostroja res gradijo novo stavbo ministrstva za notranje zadeve, da MNZ ni naročnik in da javni razpis niso izvedli ter da je prevzem objekta predviden 30. avgusta 2010. Projekt je po navedbah MNZ vreden 57,796.056 evrov.
Pogled na gradbiščno tablo novega objekta pravi, da je investitor projekta podjetje Imos-lit. Nikjer ni videti, da gradijo enega od najpomembnejših državnih objektov. Izpisek iz poslovnega registra kaže, da so podjetje vpisali v register 24. decembra 2007, iz odgovora MNZ pa vidimo, da je bila s podjetjem DSU nepremičnine 13. decembra 2007 sklenjena najemna predpogodba (podpisal jo je nekdanji minister Dragutin Mate) za omenjeni objekt. DSU nepremičnine so v lasti podjetja D.S.U., katerega ustanovitelj je Republika Slovenija. Podjetju DSU nepremičnine smo včeraj poslali več vprašanj, vendar nanje še niso odgovorili.
Včeraj smo pojasnila poskušali pridobiti od nekdanjega ministra Dragutina Mateja, vendar odzivnik javlja, da “ta številka ne obstaja”. Leta 2008, ko je MNZ še vodil Mate, smo zastavili vprašanje, ali je minister res podpisal pismo o nameri za gradnjo nove stavbe. Z ministrstva so odgovorili, da ne, skrili pa so dejstvo, da je bila brez javnega razpisa podpisana najemna predpogodba.
Generalni sekretar notranjega ministrstva Damjan Lah nam je včeraj povedal, da trenutno iščejo rešitve, “kako investicijo uspešno pripeljati do konca, saj MNZ potrebuje ustreznejše prostore”. Dodal pa je, da bi bilo “s finančnega vidika, glede na trenutne razmere, smotrneje, da bi ministrstvo ostalo na sedanjih lokacijah”.
57 milijonov evrov je:
20 odstotkov celotne mase plač za 155.000 zaposlenih v javnem sektorju za januar 2009. Z njimi bi vsak mesec poplačali 31.900 javnih uslužbencev, ki delajo po kolektivni pogodbi.
To je obenem za 2,7 milijona evrov več kot znaša celotni prihranek v dogovoru, ki sta ga glede plač sklenila vlada in sindikati javnega sektorja.
Do zdaj znane ugotovitve
Po do zdaj znanih podatkih pridemo do naslednjih ugotovitev:
1. Ministrstvo za notranje zadeve je več kot leto in pol pred javnostmi skrivalo dejstvo, da gradi novo in drago upravno stavbo. Lani v začetku leta smo MNZ vprašali, ali je minister Mate podpisal pismo o nameri za novo stavbo. Odgovorili so, da ne, zamolčali pa so, da je podpisal najemno predpogodbo.
2. Gradnja se je začela brez javnega razpisa.
3. Nekdanji minister Dragutin Mate je najemno predpogodbo za objekt podpisal brez izvedenega javnega razpisa.
4. Nova stavba MNZ stoji le kakšnih 200 metrov od velikih rezervoarjev zemeljskega plina in je torej ob morebitni eksploziji prva na udaru. To ni sprejemljivo za varnostno tako občutljiv objekt.
Šoltes: Netransparentno ravnanje lahko pomeni favoriziranje
Predsednik računskega sodišča Igor Šoltes nam je na vprašanje o načinu gradnje nove stavbe MNZ odgovoril na načelni ravni: “Na podlagi zakona o javnih naročilih lahko naročnik brez javnega razpisa najame ali kupi samo že zgrajeno stavbo. Vsako drugačno ravnanje je v izrecnem nasprotju z zakonom. Takšna pogodba bi bila lahko vprašljiva z vidika ničnosti. Naročnik prav tako ne sme uporabljati obvodov samo zato, da bi se izognil postopkom javnega naročanja in s tem transparentnosti in racionalni porabi javnega denarja. To bi lahko pomenilo favoriziranje določenega ponudnika.”
Koliko stanovanj je “težko” novo ministrstvo?
Republiški stanovanjski sklad je za 601 stanovanj na Poljanskem nabrežju v Ljubljani Gradisu G od leta 2004 do 2006 plačal 71,1 milijona evrov. Skupno je sklad od gradbinca kupil skoraj 30.000 kvadratnih metrov stanovanjskih površin.
Po besedah Dragutina Mateja so delali skupaj z ministrstvom za finance, v skladu z zakonodajo o javno-zasebnem partnerstvu, ki je takrat že veljala. V skladu z omenjenim zakonom so skušali priti do trajne rešitve. Matej je poudaril,da je bil namen ministrstva “združiti vse svoje lokacije, nehati plačevati najemnine zanje in v skladu z zakonom, ki omogoča javno-zasebna partnerstva, priti do trajne rešitve za svoj objekt”. Dodal je še, da ministrstvo ne gradi objekta.
no pa še mal:)))))))))))