Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Jaz sem sita embalaže po trgovinah!

Jaz sem sita embalaže po trgovinah!

Mleko že kupuješ na mlekomatu. Iz njega naredi jogurt in ga shrani v steklenico. Narediš ga lahko za štirinajst dni. Pa še božanski je in brez dodanih sladkorjev. Radensko kupi v steklenici. Pa še boljša je od tiste v plastiki. Prav tako kupi tudi sok v steklenici.

V bistvu je neverjetno. Včasih so ljudje v trgovino šli večinoma peš, pa jim ni bilo težko steklenic nosit gor in dol – vse pijače so bile v steklenih flašah, in to litrskih, pa olje, piva ni bilo v piksnah in tako naprej. Danes se vsi pripeljemo do trgovine, nekateri celo nesramno skoraj direkt pred vhod, pa se nam zdijo steklenice prehud napor.

Mogoče bi morali porabniki začeti bojkotirati tiste, ki res pretiravajo z embalažo. V manjših trgovinah bi se morda lahko dogovorili, da nam sir recimo prodajo v našo plastično embalažo, da sadje zlagamo v svoje vrečke iz blaga in tako naprej.
Sladoled je bil včasih v kartonu, a se kdo spomni. In si ga rezal z nožem. Torte si dobil v kartonasti škatli. Torte na koščke na papirnatem pladnju in zavite v papir.

Skratka, meni je tudi odvažanje plastike v kontejner počasi že odveč. Teh smeti iz poglavja embalaže je dejansko daleč največ.

Se spomniš, kako dober je bil tisti sladoled v kartonasti embalaži? Veliko bolj okusen, kot ta, danes v plastični posodici. Planica nima več istega okusa, isto Piran, ker je v plastiki.
In torte so mi še pred kakšnim desetletjem v Merkatorju zavijali na kartonast pladenček in papir. Sedaj pa imajo tiste plastične škatle. Res žalostno.

Me pa zanima, ali trgovine prepovedujejo, da prineseš svoj škrnicelj, naložiš sadje, zelenjavo, zvagaš, plačaš? Za kakšne banane mnpr. niti ne rabiš vrečke, če že. Ampak jih veliko vzame iz navade.


Problem je tudi v tem, da je tudi steklenica danes lahko nepovratna embalaža. Te potem ne vzamejo nazaj. In spet roma steklo na odpad…

Pri bananah rabiš vrečko zaradi pesticidov. Res nočem, da se tista lupina dotika drugih izdelkov. Lahko pa prineseš svojo, nikjer ne gledajo čudno.

Ja, v času otroštva mojih staršev se je hodilo v trgovino s praznimi steklenicami. Te so v trgovini napolnili z mlekom, oljem, kisom. Vse se je dalo. Pa ni bilo problema s sanitarno inšpekcijo in čistočo. Takrat niti poznali še niso kaj je to povratna embalaža s kavcijo. Steklenice so čuvali in gorje če se je razbila…

Pri bananah rabiš vrečko zaradi pesticidov. Res nočem, da se tista lupina dotika drugih izdelkov. Lahko pa prineseš svojo, nikjer ne gledajo čudno.
[/quote]

Kakšni pesticidi na bananah? Jaz ko prinesem banane domov, jih dam v isto skledo, kot jabolke in hruške… Sadje sicer operem, ko jem.

Kakšni pesticidi na bananah? Jaz ko prinesem banane domov, jih dam v isto skledo, kot jabolke in hruške… Sadje sicer operem, ko jem.
[/quote]

Banane so menda tako obremenjene s strupi, da bi jo moral oprat, preden jo olupiš, in ko jo olupiš, še enkrat umit roke, preden jo začneš jesti. In bog ne daj banane z olupkom dati otroku v roke. Nekaj takega no, poguglaj.

Se spomniš, kako dober je bil tisti sladoled v kartonasti embalaži? Veliko bolj okusen, kot ta, danes v plastični posodici. Planica nima več istega okusa, isto Piran, ker je v plastiki.
In torte so mi še pred kakšnim desetletjem v Merkatorju zavijali na kartonast pladenček in papir. Sedaj pa imajo tiste plastične škatle. Res žalostno.
[/quote]

Okus sladoleda je drugačen zaradi embalaže? Si ziher?

Okus sladoleda je drugačen zaradi embalaže? Si ziher?

Ziher. Zavij kos kruha naprimer v alufolijo. Potem pa ga pokusi.
[/quote]

No saj če ni prepovedano v trgovine prinesti svoje škrniclje, je potem že manj embalaže prinesene domov.
Glede povratnih steklenic ima Tzs objavljen cenik, torej je tudi seznam, kaj pod to spada.
Je pa tudi neksj okrog evropske direktive, da bo za preveč embalaže odgovornost na prodajalcih. Tako da se bodo potem primorane tudi trgovine tega posluževat. In bodo plastiko zamenjali za kaj bolj prijaznega ali za večkratno uporabo.
Tudi kar se tiče nosilnih vrečk – tisti, ki greste v večje nakupe, sigurno obstajajo kartonaste škatle, kamor lahko robo zložite. Za manjše nakupe imate doma pa verjetno tudi kakšno platneno vrečko.

Kakšni pesticidi pri bananah? Saj ne jem olupkov banan. Kaj pa pet jabolk v eni vrečki skupaj – a jih potem s sirkivo drgnete zaradi pesticidov? In če imate že vse artikle zapakirane v taki ali drugačni embalaži, a bodo potem banane brez vrečke škodovale odtalim zapakirankm artiklom ali samo vrečki, v katero jih boste dali?

‘odgovornost na proizvajalcih’

Se spomniš, kako dober je bil tisti sladoled v kartonasti embalaži? Veliko bolj okusen, kot ta, danes v plastični posodici. Planica nima več istega okusa, isto Piran, ker je v plastiki.
In torte so mi še pred kakšnim desetletjem v Merkatorju zavijali na kartonast pladenček in papir. Sedaj pa imajo tiste plastične škatle. Res žalostno.
[/quote]

Otočec in Planica, to smo pri nas kupovali. Ledo je že do pred kakimi 15 leti imel čokolado plus mlečni okus v kartonu in tudi tisti sladoled je bil zelo dober. Smo na morju vedno kupovali, dokler je le bil (pri nas tega niso prodajali in sedanja kombinacija v plastični banji je za en drek).
Zaenkrat lahko samo narediš kak korak nazaj, pečeš piškote, namesto da jih kupuješ, delaš domačo čokolado, ne kupuješ kozmetike z ekstra škatlicami, sama kuhaš paradižnikovo omako in delaš kečap, kupuješ sokove v steklenicah (tudi obstajajo) … Meni je žal, da ni poleg mlekomatov še jugortomatov.

A razumete, da bi se moral trgovec spogajat z dobavitelji. Kako bi prodajali 20 okusov fructal soka? V sodih, pa natoči si?
Ravno je nova reklama za še eno “vrsto” alpskega “svežega” mleka. Spet v svoji embalaži.
Embalaža predstavlja marketing.
Prepričaj ljubljanske mlekarne, da dajo vse jogurte v steklene kozarčke Ali bodo imeli samo eno vrsto jogurta v stekleni posodi 5 kg? Boste plačali več, ker je v stekleni …
Nima sploh veze s trgovinami …
Potem vse pašte na rinfuzo? Kje je potem tukaj marketing, če si vzameš z lopatico?


Ja saj, s tem si vse povedala. Vzdolž dolge trgovske verige mora vsak nekaj zaslužiti.

Koga farbajo, da se grejo neko ekologijo?

Imaš pri nas trgovske verige, ki iz varovanja okolja nimajo več plastičnih vrečk ali ne prodajajo jajc iz baterijske reje…

Hkrati pa VSE zavito v obilo plastike in druge embalaže.

Pa koga farbajo?

Nikomur ni v interesu zmanjšati števila odpadkov. Ne iščejo sploh rešitev, kako zmanjšati število odpadkov, ker je to hkrati tudi spremembma drugžbenega reda. Antikapitalistično.

Je pa interes iz odpadkov delati biznis. Iščejo rešitve, kako iz smeti delati biznis.

JAz večino olupil že na parkirišču in jim nesem nazaj v smeti, ali pred kanto za smeti. V nekaterih živilskih trgovinah ( Ala Interšpar, Leclerc) imajo tudi znotraj trgvoine ločevalni otok. Če plačam trgovcu za tisti artikel, naj pa še poskebi za odvvoz odvečne embalažel.

Pri hoferju, ki ima ponavadi še največ tega ( napirmer kupiš zamrznjeno pico za 70 centov, ki je noter zavarjena v foliji in dana še v škatlo) že v avtu olupim dol papir in nesem na kanto za smeti. enako vso robo, ki je pakirana tako, da je noter vakup folija ali plastična vrečka, zunaj pa reklamna ovojnina.

Žal v bližini napega lokalnega Hofra ni nobenega ekološkega otoka , kontejnerja za papir.

Trgovci s prehrano in ostalo robo bi morali imet tudi zabojnik za embalažo pred trgovino za ločevanje odpadkov. Tako imajo v Švici napirmer.

Nekate izdelke bi bilo res težko.prodakati brez embalaže, pri drugih pa to ni noben problem. Vrečke pri sadju in zelenjavi bi lahko zamenjali škrniclji oz. papirnate vrečke ali celi manjše škatlice iz tankega kartona. Enako za kruh. Problem je, da imajo danes celo škrniclji danes en del plastificiran, kar otežuje ločevanje in reciklažo – jaz kruha v takih vrečkah ne kupujem.

Drug ukrep je pa zmannševanje kolučine embalaže pri posameznem izdelku. Zakaj morajo biti nekateri v vrečki in še škatli? Jaz včasih kar na blagajnk dam izdelek iz škatle in rečem, da tega ne rabim. Če bi to delalo več ljudi, bi se gotovo kaj spremenilo.

Tole pri nas ne funkcionira ravno higiensko, kar je na samopostrežbi. Smo pač še vedno : Balkan…..

Ko vidiš, kako so ljudje nehigienski, z roko not segajo, ne z lopatico, pa probavajo, ovohavajo, šlatajo, nazaj mečejo, pa kaj tudi jedo, se dobesedno “najedo” zastonj.

Isto, kot pri kruhih na samopostrežbo in jemanje z golo roko not, pa premetavanje in šlatanje. Ma prijemalko zraven, n treba da plastiko na roko dor daje – ne, on mora z roko, pa še tri druge zraven prešlatat…. Samo dve minuti sta dovolj, da si ogledate, kaj ljudje počnejo pri takih “rinfuzah”, pa te mine da bi kupil…..


[/quote]

Mah dej no – jaz pa v trgovini ne maram , da mi kruh dajo v tisto papirnato rjavo vrečko ( ala potiskane z rekli, pa lokotipi , imeni trgovca) -ker kruh je higroskopno živilo, nase veže vonjave in ima že pol ure po tistem, ko ga dajo not, vonj po tisti rjavi papirnati vrečki, od barve, vsega….. Dam platneno vrečko, pa mi not spakira polovico hlebca, brez problema…

Ne gre ne. Živeli bi v materialističnem razkošju in razmetavanju, embalaže in odpadkov pa ne bi imeli. Gore odpadkov so dejansko problem vsakega posameznika, ne le splošno, ampak odrekel se pa nobeden od nas tudi ne bo ničemur. Torej, kaka je rešitev, razen te, da bo prišel dan, ko bo se vse porušilo do temeljev in preostanek preživelih začel znova?

Z začetek bi morda bila dovolj ukinitev fensi izdelkov, sploh za preseravanje v prehrani, ker tu se največ uamzanih odpadkov ustvari, ne?

V trgovinah je 90{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} izdelkov nepotrebne navlake in preseravanje.
Predvsem so to sladkarije, takšne in drugačne konzerve, kozmetika….
Odpadna embalaža se bo zato učinkovito zmanjšala šele takrat, ko se bo zmanjšalo preseravanje in noro potrošništvo.

Res je velika razlika med “nekoč in danes”, kar se tiče embalaže. Včasih smo vso pijačo kupovali v steklenicah. Te so bile povratne. Kupil si 2l radenske in 2l olja, si imel s sabo pač 2 prazni steklenici radenske in olja… . Če se ti je doma nabralo večje število praznih steklenic si jih lahko nesel v trgovino in dobil za njih denar oz. si pač nekaj za ta denar nabavil hrano ali pač kaj…
Danes se utapljamo v plastenkah in pločevinkah, s katerimi polnimo smetiščne kante.
Sadje in zelenjavo smo dobili v papir. vrečah, ne v plastiki kot danes…
V trgovino smo nosili nakupovalne torbe in košare in nismo kupovali tone plastičnih vreč, kot danes. Pa ni bilo nobenega problema.
Poraba plastike je presegla meje zdrave pameti….

Problem je, ker je za proizvajalca dražje očistit povratno plastično embalažo, kot polnit v plastiko… Žalostno, a resnično. Pa nekateri ljudje že od nekdaj vse sorte kemijo v steklenice , ko jih izpraznijo not nalivajo ( od škropiv naprej) ko je bilo spet prazno, so to lepo vrnili za zamenjavo 🙂 Zdaj pa naj proizvajalec to očisti samo z vročo vodo in praškom, pa not ponovno nafila “mineralno vodo, a ne?
Ne gre – pijača v steklenicah za gostinstvo še, za masovno potrošnjo pa ne ve., ker je polnjenje v steklenice predrago…

New Report

Close