Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Je sploh kdo v tej državi z izobrazbo ki NE zasluži več kot inženir?

Je sploh kdo v tej državi z izobrazbo ki NE zasluži več kot inženir?

Delodajalci rabijo lojalnega sposobnega inženirja, ne pa sarkastično in jokajočo osebo.[/quote]

Točno tako, sposobnega inženirja ki bo delal za mezdo in se ne bo pritoževal, pika konec. Zato jaz iz slovenskega strojništva odhajam kot si želi tudi 75{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} mojih sošolcev.

Ob 12:13 si ti bil že doma ali pa na šihtu za računalnikom in pisariš na en MON! S teboj očitno ni vse diht. Če bi vprašali tvoje delodajalce bi gotovo povedali ,da si eno leno teslo, ki meni, da je vso pamet sveta s ta velko žlico pojedel!
Ali pa lažeš in imaš samo srednjo strojno šolo in si obenem lenuh!
Po tvojem pisanju sodeč si pa en čisto navaden mulc, ki bi rad osiral druge- recimo lastnega bratranca. A misliš,da tete v kadrovski službi na banki ne berejo tega! Res misliš! Bratranec bo izgubil službo, pa bo lahko nesmrtno hvaležen tebi in samo tebi zato! Ker tam v banki točno vedo, kdo je prišel kot pripravnik, pa koliko mu plačajo! Ejga, fant zberi se in ne seri!

A upaš povedat, kje in v kolikem času si diplomiral?

Mah. brezveze izgubljat čas tu. Je blo že preko 100 tem o bednih plačah v strojništvu na STROJNIŠTVO:com a spremenilo se ni nič, samo slabše je ratalo.

Sem napisal da sem začel delat kot natakar prek napotnice, tako da nimam stalnega delovnika. Aja, končal sem strojni fakulteto v Ljubljani, UNI program traja 4,5 let. Ozioma je trajal do bolonjske prenove.
Ne mislim se več kregat. Očitno smo strojniki res drek od dreka, kot dobim komentarje po drugih forumih in so zdravniki bogovi, kot je v zgornjih komentarji. Mah, red brezveze sem izgubil tu 2 uri na računalniku.

večima, ki pride iz faksa, na začetku nima pojma, kaj je tu kaj novega??? kaj misliš da zdravnik, ki pride s faksa delat, je že ful dober in strokoven in samostojen…ima dolgo pripravništvo in mentorja, predno je sam odgovoren za svoje diagnoze in zdravljenje, ki jih postavlja…

zakaj bi mogli pa strojniki že kar takoj vse obvladat v nulo…in poznam take, ki so kao mentorji v firmi, kot zgleda tvoj mož…ker moj je pa v komisiji za strokovne izpite za inžinirja…in marsikaj zanimivega pove, kako se ti, ki so že nekje v službi, bojijo za svoje riti in jih je strah novih mladih in polnih znanja(seveda niso vsi, ampak dosti je dobrih)…sami pa nimajo pojma, ker jih je malo že čas povozil, pa ni treba, da si že tik pred penzijo, pa nisi na tekočem…ker tudi oni morajo hodit na izobraževanja in izpopolnjevanja, da pridobijo kreditne točke…ampak to se njim kratko malo jeb…ker itak imajo garantirano službo do penzije..

Ma ti nimaš pojma očitno, faks je nabito poln z vpisomtudi letos bo in lani je bil. Več kot 600 ljudi se vpiše v prvi letnik, od tega 33{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} izključno zaradi statusa, po moji oceni. Ja kje boš dobil kakega pametnega dijaka ki dejansko že ve da je strojništvo tako bedno plačano. Šel bo na medicino, farmacijo ali na kako ekonomijo.

Žalostno res, v mojem letniku so bili dejansko ljudje ki niso mogli prit na Visoko Varnostno šolo in so se pol vpisali na strojništvo za status, žalostno ampak res.

Zakaj v medicini ni teh problemoc s plačami ali v bančništvu. Končaš faks in evo, v preimeru medicine te vse naučijo, za ekonomijo pa imaš če prideš v bančništvo si noter.

Sej eden je komentiral da strojništvo je v ku*** že 15 let vsaj.[/quote]

potem smo pa tam, kdo se vpisuje na določene fakse in zakaj se nekaterim zdi, da so njihovi faksi tako zeloooo težki. 🙂

Nisem strojnik in se ne bi spuščala v detajle, mi je pa fotr govoril, da ta mladi danes večinoma nimajo pojma, ko pridejo s strojnega faksa. Pa saj verjetno s kakšnega drugega tudi.

Na koncu imaš pa primere, ko ena baba z gimnazijo in družboslovka ve več o fiziki in mehaniki kot kakšen strojnik. To pomeni, da oba skupaj nista za enega po znanju.

večima, ki pride iz faksa, na začetku nima pojma, kaj je tu kaj novega??? kaj misliš da zdravnik, ki pride s faksa delat, je že ful dober in strokoven in samostojen…ima dolgo pripravništvo in mentorja, predno je sam odgovoren za svoje diagnoze in zdravljenje, ki jih postavlja…

zakaj bi mogli pa strojniki že kar takoj vse obvladat v nulo…in poznam take, ki so kao mentorji v firmi, kot zgleda tvoj mož…ker moj je pa v komisiji za strokovne izpite za inžinirja…in marsikaj zanimivega pove, kako se ti, ki so že nekje v službi, bojijo za svoje riti in jih je strah novih mladih in polnih znanja(seveda niso vsi, ampak dosti je dobrih)…sami pa nimajo pojma, ker jih je malo že čas povozil, pa ni treba, da si že tik pred penzijo, pa nisi na tekočem…ker tudi oni morajo hodit na izobraževanja in izpopolnjevanja, da pridobijo kreditne točke…ampak to se njim kratko malo jeb…ker itak imajo garantirano službo do penzije..[/quote]

Jaz mislim, da se vsi strinjamo, da so strojniki, ki to delajo s srcem in zeljo in so strojniki, ki so to zato, ker drugo ni slo. Za bonus BOLONJA pomeumlja. In ja, vsak sveze diolomiran strojnik, fizik, kemik, farmacevt, ….. ne more delat samostojno. In tudi ne more pricakovat place, vecje od mentorja.

In ti povem, da je moz dobival mladce, ki so se pripeljali v boljsem avtu od najinega druzinskega, brez vsake prakse, in zeleli 2x njegove plače. Zal ne gre.

Delodajalci rabijo lojalnega sposobnega inženirja, ne pa sarkastično in jokajočo osebo.[/quote]

Točno tako, sposobnega inženirja ki bo delal za mezdo in se ne bo pritoževal, pika konec. Zato jaz iz slovenskega strojništva odhajam kot si želi tudi 75{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} mojih sošolcev.[/quote]

Kot ti je eden zgoraj dejal, je zate res verjetno boljša prekvalifikacija v poklic, kjer boš mogoče uspešnejši.

Mimogrede ti povem, da pri nas sposobne in lojalne inženirje plačijemo okoli 2.000 €ur, s tem da smo podjetje iz branže kjer so marže minimalne.

Je pa res, da težko dobimo ustrezen kader ter da se je kar nekaj kadra zamenjalo, saj res sposobnih ni veliko.

http://www.mf.gov.si/fileadmin/mf.gov.si/pageuploads/mediji/2012/priloga_MPJU.pdf

En medklic, malo si zmišljuješ: Začetni plačni razred učitelja je 30 (napredovanj že več let ni), kar pomeni 1343,55 bruto.

Izobrazba pa univerzitetna, tisti z magisterijem dobijo zraven še cca 60 €.

Po 16 letih sem 40 plačni razred, napredujem pa lahko le še v en naziv. Moj bruto je (tudi zaradi delovne dobe) malce večji kot je v tabeli in sicer je cca. 2100.

Minuta brskanja:

http://www.steirerjobs.at/jobs/konstrukteure-m-w-,9974

Für diese Position bewegt sich das Bruttomonatsgehalt je nach konkreter Qualifikation zwischen € 2.000,- und € 3.000,

+ 13 in 14 plača + avstrijski otroški, če in ko bosta imela otroke.

Pa še ne bodo ti vsak mesec nabili kriznega dvaka 😉

http://onlinerechner.haude.at/bmf/brutto-netto-rechner.html

Evo še enega za CNC

http://www.steirerjobs.at/jobs/cnc-facharbeiter-m-w-,9970

Tudi moj je imel že solidno plačo, a je šlo podjetje v stečaj in sedaj ovo na novo, plača 800 €/neto. Sedaj se uči novega programa (v prejšnjem podjetju je uporabljal drugega), tako da …. Aja, v minus gre še nakup postaje (rabljena je stala cca. 2000 €). Obup, dela brez vez ni, vsaj na Primorskem.

Naj te potolažim da nisi edini inženir z diplomo ki dela za minimalca.

A si se kdaj vpradal koliko si dejansko vreden delodajalcu namesto tega koliko denarja ‘”si zasluzis”? Ti povem svojo izkusnjo. Delam za relativno manjse elektro inzenirsko podjetje, kot vodja razvoja, star 30 let. Placa 2700 bruto. Po navadi projektno zaposlujemo inzenirje in malokdaj se izkaze, da inzenir zacetnik dejansko oddela svoje visoke zahteve po placi. V realnosti je tako, da inzenir,ki je zelo sposoben, svoje delo naredi v 100 urah, zacetnik oz. Manj sposoben pa v 300 urah. Razlika je ogromna in posledicno tudi placa. Smo veliko v razvoju in za primer ti lahko nakazem, da dober kader naredi neko funkcijsko specifikacijo (seveda s predhodnim razmislekom in tocno definirano idejo o tem kaksna je vsebina), ki obsega 30 strani v dveh dneh. Za to so potrebne izkusnje in veliko znanja,kar predstavlja za delodajalca nezamenljiv kader. Potrebno se je tudi vprasati kje je visoka dodana vrednost. Je to idejni razvoj, raziskave, razvoj prototipov, transfer iz razvoja v produkcijo, proizvodnja, inzeniring, prodaja ? Kje te lahko delodajalec brez vecjih tezav zamenja za sosolca? Ce si na taksnem delovnem mestu ne mores pricakovati nadstandardnih plac. Hec je v tem ker so zdranviki nezamenljivi, prav tako dobri prodajniki in managerji (v mojem primerju manager sam pripelje za 10 miljonov poslov) kar se ti zdi krivicno. Ko bos (inzenirsko,matematicno) razumel kako deluje trg bos tudi bolje placan inzenir.

P.s. se opravicujem za tipkarske napake zaradi pisanja iz telefona. Lp

Tole bo potem hecno: SŠ, s.p., povp. 7k+DDV/mesec, zadnji dve leti, prej 5 let malo manj, isto s.p. V izogib dvomu, ni gotovinski biznis, tko, da je dokaj za cesarja…

Sicer je to že malo stara tema ampak vseeno.
Jaz tega fanta razumem in mu dam prav. Seveda ne more kot začetnik pričakovati ne vem kaj ampak izgleda da se je malo pozanimal o plačah str. ing. z izkušnjami oz. znanjem kateri razvijajo nove izdelke. In roko na srce plače so bistveno nižje od primerljivih poklicev. Govorim seveda za zaposlenega ing. v zasebnem sektorju. Aja o nezamenljivosti-vsakdo je zamenljiv tudi dobri managerji (za dobrim managerjem ki prodaja nek dober izdelek mora biti celotna veriga, da ga naredi dobrega. Seveda oni so potem oh in sploh in seveda bistveno bolje plačani od ostalih. Zato pa v Slo vsi strojniki rinejo v prodajo….Kot vodja razvoja je pa plača 2700 e bruto nekam nizka,,,,
Lep pozdrav

Vi učitelji ste dobesedno izgubili stik z realnostjo. 23 let dela dipl. ing. str. 1350 bruto brez kakršnih koli plačilnih razredov, brez dodatnega plačila 3 pok. stebra (katerega vam plačujemo mi v zasebnem sektorju) stalno vam nekaj višajo plače.

Kje pa ima Slovenija kakšen razvoj, d abi potrebovala inženirje?


So firme, ki jih imajo. Se pa rabijo tudi drugje.

Učitelj začetnik z univerzitetno izobrazbo oz. bolonjski magister, ima 1373 bruto, po plačni lestvici, ki velja od 1. 9. 2016, prej je bilo manj. Max. je 43 plačni razred, 2.286, za znanstveni magisterij je še cca. 35 dodatka mesečno. Vaš link
Večina mojih moških kolegov, takšnih, ki imajo končano kakšno naravoslovno smer npr. fizika, matematika, tehnika, računalništvo ali pa jim študija ni uspelo končati, je že zdavnaj šla v gospodarstvo.

Se pa strinjam s tabo, da bi si vsi, ki delajo zaslužili boljši začetek, vsi ne samo ing., tudi tehniki, tudi …

Morda pa še malo vložiš v izobrazbo in greš v šolstvo? Če imaš bolonjski magisterij, narediš še pedagoško andragoško izobrazbo in v kakšni srednji tehnični šoli boš verjetno zelo iskan kader, sploh, ker imaš izkušnje iz gospodarstva in znaš delati.

1. Razčisti pri sebi – ali te strojnišvo veseli, zakaj si ga šel študirat, ali se vidiš v tem poklicu čez pet, deset let, ali si pripravljen na stalno izobraževanje. Meni se zdi zamenjati pet služb in pet delovnih okolij v dveh letih neresno. Ali veš kaj hočeš početi v življenju, kakšni so tvoji cilji npr. večji bazen kot je tisti od soseda zdravnika, ali delo v visokotehnološkem okolju, kjer boš razvijal izdelke, ki bodo uspešni na trgu. Ali veš kako doseči te cilje? Z delom pri obrtniku, ki vidi v tebi NKV delavca, ali z jamrom kako nizke plače imate začetniki bolj težko.

2. Poglej čez domačo ulico – učiteljičino hišo in zdravnikov bazen. Današnji svet je majhen, z EU potnim listom se lahko zaposliš kjerkoli, naše tehnične fakultete so po mojem mnenju na študijskem področju boljše od večine tujih. Glede na to kar slišimo o Cimosu je nerealno pričakovati, da si boš tam gradil plačo. Gradi raje delovne izkušnje – nabiraj znanje, spoznavaj se z novimi tehnologijami, vzpostavljaj stike z tujino. To bo v večjem podjetju veliko lažje, kot pri obrtniku.

3. Ko dosežeš kakih pet let delovne dobe in izkušenj na določenem področju in si v stiku z najnovejšimi tehnologijami v svetu, jih znaš uvesti v naše okolje, imaš vzpostavljeno socialno mrežo, je čas da se odločiš kako naprej. Ali si sposoben prevzeti vodenje ekipe in večje odgovornosti, ali si najdeš službo v bojše stoječem podjetju.

Z zanimanjem sem prebrala vaša mnenja. Ravno v tem času vam ponujamo delovno mesto Prodajni inženir

16.3.2017

ABB inženiring d.o.o.

Pričakujemo: vsaj VI. stopnja izobrazbe tehnične smeri (elektro, mehatronika), najmanj 1 leto delovnih izkušenj na podobnem delovnem mestu, aktivno znanje angleškega in nemškega jezika (švedsko zaželeno, ni pa pogoj), poznavanje programskih orodij na zahtevnejši ravni (Microsoft Office, Outlook), vozniški izpit B kategorije,…

V kolikor imate dodatna vprašanja sem vam na voljo.

Želim vam prijeten dan še naprej.

Lep pozdrav,

Urška Kolman

ABB d.o.o.
Koprska ulica 92
1000 Ljubljana
Tel.: +386 (0)1 2445 441

Fax: +386 (0)1 2445 490

Mob: +386 (0)51 609 831
E-mail: [email protected]
http://www.abb.si

Ajej fante, z diplomo so ti zrasla krila in ti bi kar super službo s super plačo. Leta lahko traja, da boš skozi prakso postal pravi strojnik. Da takrat pa bo treba zobe stisnit in pokazat kaj več od diplome. Pa srečno.



V Sloveniji bo lahko stiskal zobe, se dokazoval in poslušal obljube do smrti.

Ko je moj direktor razvoja s svojimi 20.000 EUR mesečne plače pametoval kako bi morali naši inženirji delati neplačane nadure, sem mu odgovoril nazaj, da mi moralo podjetje poskrbeti, da bi bila urna postavka inženirja višja od urne postavke obrtnika: npr. slikopleskarja ali avtomehanika. Potem bi lahko upravičeno pričakoval, da bodo zaposleni več delali za podjetje in ne doma pleskali, zidali hiše ali popravljali avtomobile.

Potem je umolknil.

New Report

Close