Najdi forum

Splash Forum Starševski čvek Je to preveč za maturantsko darilo?

Je to preveč za maturantsko darilo?

sama poznaš sina in najbrž veš, če bo to dobro zanj. za avto boste dali koliko ? okrog 20.000 evrov? Morda je vprašanje samo, če ima smisel toliko dati v avto, kjer mu bo cena hitro padla, ali je recimo bolje kupiti avto za 10.000 evrov, ostalo pa položite na račun recimo za nakup nepremičnine. Če pa imate na lagerju že kup nepremičnin, potem je moje razmišljanje čisto brezpredmetno.

Če tvoj otrok potrebuje avto  že zdaj   in imaš denar (kredit) ,  mu ga kupi.Lahko pa počakaš do diplome in mu ga takrat kupiš.Upam, da je  lepo vzgojen in  zna ceniti draga darila… In,da že ve, da  se uči tudi  za svojo prihodnost in ne samo za darila.

 

Odgovor na objavo uporabnika
seveda310, 14.07.2021 ob 10:32

Odgovor na objavo uporabnika
ena redkih, 14.07.2021 ob 10:13

Odgovor na objavo uporabnika
seveda310, 14.07.2021 ob 09:33

Jaz sem tudi dobila avto za darilo ob maturi. Rabljen. Ker sem šla študirat v drug kraj. 25 let nazaj. Pa nisem nič razvajena in ne vem kaj še ti bodo tukaj nametali. Študij končala v roku. Se zaposlila in odselila na svoje (v najem), čez 5 let z partnerjem kupila prvo stanovanje…..

Otrok se ne razvadi s tem da se jim avto kupi. Ali pa stanovanje. Ali pa karkoli že. Otroke se razvadi s tem da jih naučiš da jim vse kar pripada samo zato ker so. To pa velikokrat delajo ljudje, ki si niti ne morejo privoščiti avta ali pa kar koli že. Nima veze z denarjem. Poznam več razvajenih ljudi, ki niso ravno pri denarju kot pa obratno.

Si pa ena redkih, ki je v petih letih po diplomi tako fino zaslužila, da je lahko stanovanje kupila. Ali pa mogoče malo nalagaš?

Da ni bilo tako kot z avtom? Ta prvo avto, potem pa še stanovanje?

Drugače pa nam povej recept kako lahko po petih letih po diplomi kupiš stanovanje. Mislim, da je tule ogromno ljudi, ki jih zanima tak recept.

Pa kupila sva ga skupaj s partnerjem. Živela sva v najemu z eno plačo po študiju, ena je šla skoraj cela v varčevanje za stanovanje. Imela sva za polog, ostalo kredit. Recept je dokaj preprost če sta dva zaposlena, če bi samo 500 dajala od ene plače na stran imaš za polog za manjše stanovanje. Jasno če nista na minimalcu. Pa če se znaš nazaj držat in živeti še vedno kot študent da lahko privarčuješ. Če živiš doma je pa sploh simpl dajat več kot pol plače na stran. Sva pa oba delala že med študijem in se po diplomi zaposlila redno tam kjer sva delala kot študenta. On eno leto pred mano. Ampak saj nisi hotela tega slišati ne? Ker ni zabavno. Živeti kot študent par let da nabereš za polog. Je bolj zabavno javkati kako vsi vse dobijo. Evo ti izračuna….dva z jurja plače (kar je slaba plača trenutno za novo zaposlene študirane če sklepam tu kjer jaz delam, kjer je začetna plača cca 1500 neto, ampak ok vzamem 1000). Torej 2k na mesec, od tega (če si v lj.) cca 400 za najem garsonjerce, 200 za stroške, 100 prevoz, 300 hrana, recimo 100 oblačila na mesec ipd. + 100 kkšn kino, kava zunaj ipd., pa še kkšne 100 na stran za registracije ipd., regres recimo da gre za dopust) in imaš 700e na strani vsak mesec, 8.400 letno, 42k v petih letih. To je pa že fleten polog za stanovanje.

 

Ni me to zanimalo.

Bistvo je: kje so take službe, kako izobrazbo imaš in tako naprej.

Tole, kar si napisala, žal ni nič koristno. S tem si pač ne more človek nič pomagat. Povej kako izobrazbo imaš, kako službo imaš, da se da dva jurja zaslužit.

Ne razumem čisto, si se želela pohvalit z materialnim stanjem familije ali sinovim dosežkom?

Če si že prepričana v to nagrado, si hotela ploskanje tu? Saj ja veš, da na monu poleg riti fovšija raste.

Moja sta dobila avto za osemnajstico. Rabljenega, ampak njunega. Sam zdaj, sem ponavadi ob petih avtomobilih pri hiši, vedno zaparkirana in se skozi jezim.

Mi je pa dobra ideja tista o potovanju, nekam daleč. Samo v korona času, je vseeno malo tako tako.

in kaj potem če kupi avto? Jaz sem ga imela že v zadnjem letniku. Pa to ne pomeni da sem bila razvajena do neba. Sem delala vsake počitnice tudi med srednjo šolo… Sem fušala vmes malo, pa sem se nazaj pobrala… Pač sem bla prava najstnica. In komu ne, če ne svojemu otroku. Jaz bom mojemu tudi kupila avto, ko bo čas za to… in če si bom lahko privoščila. Vsak po svoje in po svojih zmožnostih.

Odgovor na objavo uporabnika
ena redkih, 14.07.2021 ob 12:42

 

Ni me to zanimalo.

Bistvo je: kje so take službe, kako izobrazbo imaš in tako naprej.

Tole, kar si napisala, žal ni nič koristno. S tem si pač ne more človek nič pomagat. Povej kako izobrazbo imaš, kako službo imaš, da se da dva jurja zaslužit.

tako kot ti ocitno ne. Mislis, da je najvisja placa 1.500 ali kaj. Niso vsi hlapci za minimalca ali pa malo cez. Eni znajo varcevati malo je pa tudi iznajdljivosti.

Pa tudi ni vasa stvar kaksno izobrazbo ima kdo.

Odgovor na objavo uporabnika
Radovednost ni lepa cednost, 14.07.2021 ob 13:10

tako kot ti ocitno ne. Mislis, da je najvisja placa 1.500 ali kaj. Niso vsi hlapci za minimalca ali pa malo cez. Eni znajo varcevati malo je pa tudi iznajdljivosti.

Pa tudi ni vasa stvar kaksno izobrazbo ima kdo.

 

Hm, vprašaš za nasvet, ker verjamem, da veliko ljudi zanima kakšno izobrazbo in službo moraš imeti, da kot začetnik zaslužiš dva jurja, te pa začnejo zmerjat.

Pričkovala sem, da bo odgovor, da je ne vem zdravnica, programerka ali kaj takega. Ampak dobila pa nesramen napad, odgovora pa ne.

 

Resno? In kaj točno ti bo ta podatek pomagal? Dva jurja sem napisala za dva. Minimalc je 800 tako da sem vzela jurja kar je bolj nizka ocena ampak ok. Par kolegov brez faksov imam, pa imajo vsi več kot jurja neto, v bistvu z malico in prevozom prideš če si na minimalcu skoraj na jurja. Mislim da so bile najine plače (če v takratno preračunam) nekaj takega. Sedaj so seveda krepko višje. Izobrazba pa takrat on Ekonmska + delal magisterij v smeri trženja, jaz ekonomska + vpisana na magisterij informatike, on zaposlen v marketingu v eni manjši firmi, jaz v IT, v eni večjih slovenskih podjetij. Ljubljana. Oba pred zaposlitvijo delala v istih podjetjih prek študenta, zadnje leto polni delovni čas.

Odgovor na objavo uporabnika
ena redkih, 14.07.2021 ob 13:14

 

Hm, vprašaš za nasvet, ker verjamem, da veliko ljudi zanima kakšno izobrazbo in službo moraš imeti, da kot začetnik zaslužiš dva jurja, te pa začnejo zmerjat.

Pričkovala sem, da bo odgovor, da je ne vem zdravnica, programerka ali kaj takega. Ampak dobila pa nesramen napad, odgovora pa ne.

 

Kakšen napad? Tako službo imam kjer moram razumeti prebrano. Napisano je bilo dva jurja za dva. Ti se pa usajaš kje dobiš dva jurja plače. No ja lahko jo dobiš. Še več. Trenutno je moja višja kot to. Seveda nisem začetnik. In prinesem firmi krepko več, tako da jim nisem nek strošel. Noben začetnik ne bo dobil 2k plače. Na podlagi česa naj bi jo?

saj vam ni gospa/gospodicna napisala nesramnega odgovora. Samo tudi ostali ne razumemo kaj vam podatek izobrazbe pove in zakaj je to tukaj pomembno.  Ce gres ze v gradbenistvo delat kot strojnik pa ne potrebujes neke bas visoke izobrazbe je placa bajna 2jurja cez.

Se popolnoma strinjam z napisanim.

Najstarejša 2 sta že maturirala. Za res lepo opravljeno maturo nista dobila nič. No ja, šopek s posvetilom.

Tudi za nobeno oceno, spričevalo nikoli nič.

Smo pa po podelitvi šli v restavracijo na bolj slavnostno kosilo.

Imata pa oba statejša tudi vsak svoj avto. Ne ravno povsem nova, pa tudi ne stara.

Mi nikoli ne dajemo oh in sploh daril. Ampak konje čas za kakšmo stvar in s svojim vedenjem pokažejo, da zaslužijo, to dobijo.

Pa naj bo to novo kolo višjega cenovnega razreda, športna ura, laptop, avto ali kaj tretjega.

Nikoli se z dobrinami nismo hvalili. Vsaj upam, da ne.

Če imaš, zmoreš, otrokom to nudiš. A nikoli nisem želela, da bi se zaradi dobrin počutili pomembne. Pomemben si, če nekaj znaš  zmoreš, če vztrajaš, ko je težko, če si človek..

 

Meni pa se zdi, da se študentom lahko tudi splača imeti avto. Jih je namreč kar veliko na Prevozi.org in si s sopotniki, ki plačajo za prevoz, kaj hitro povrnejo stroške za bencin ter morda nekaj malega tudi zaslužijo.

meni so za zlato maturo 3 leta nazaj kupili renault capturja. odlično darilo predvsem zame pa tudi malo za starše.

 

sedaj tudi sam opravim kakšno opravilo in staršem ni več treba da me vozijo sem in tja ali pa vsaj do avtobusne postaje (5km od doma).

 

opraviti maturo z vsaj 30 točkami ni mačji kašelj, v to je potrebno vložiti veliko truda, ur učenja pa tudi odrekanja. zato je takšno darilo, če si ga lahko privoščite, na kar dajeta pozitiven odgovor, mogoce celo najbolša nagrada za novopečenega zlatega maturanta. 🙂

Tudi meni sta starša kupila avto, sicer ob opravljenem izpitu, ker sem se vsak dan morala voziti v šolo sama… po maturi sem šla študirati… nato sem se zaposlila si kupila nov avto in zdaj kupila hišo… se mi zdi da ni razvajane otroka, če mu kupiš nekaj dokler to zna spoštovati, treba je sicer pokazati otroku kje so meje… in ja vse se da pač vzameš kredit, se zavedaš da v življenju moraš riskerati, če hočeš kaj imeti!

Razmisli, koliko avto prispeva k njegovi samostojnosti, ker avto je potrošni material. Ni naložba iz katere bo lahko nekaj naredil za svojo samostojnost. Ali avto rabi, ali vlak, avtobus nista ok? Malo razmišljaj v smer njegove samostojnosti.  Vrednost avto mu lahko omogoči nekoč polog za kredit. S kreditom si lahko kupi stanovanje. Bistvo je, da se osamosvoji. Z dragimi darili se ne bo. Z naložbami se bo lahko.

Ne vidim razloga, da se mu ne bi kupil avto, seveda če si to lahko privoščite. Naši zlati maturantki smo za ves trud v sprostitvenem salonu kupili bon, kjer se bo lahko sprostila in lepšala, zraven pa dodali še par stvari, ki si jih je želela, pa ji je bilo sami škoda dati denar za njih. Seveda ni manjkal niti šopek, ki ga je komaj držala v roki, s posvetilom.

 

 

 

Zakaj pa ne bi bilo mogoče? Jaz sem si sama kupila stanovanje 3 leta po diplomi. Sem že med študijem delala in 10 let kredita, 13 let nazaj.

Tudi pri nas je bila to navada, da se kupi avto. Sicer praviloma ne nov. Meni so npr. pred 25 leti kupili jugota. Samo za benz in registracije (razen prve) pa niso dejali. Ampak takrat sploh ni bilo problem delat preko študenta. Jaz sem tudi eno leto vlekla absolventna samo ker sem preko študenta zaslužila več. In vrednost je bila čez povprečno plačo. Večino zasluženega je šlo na kupček za stanovanje. In sem si 3 leta po končanju faksa s pomočjo posojila kupila stanovanje. To ni bilo v Ljubljani, da ne bo kdo spet v zrak skakal. Res je tudi da sem imela pol leta le posteljo in kopalnico, ket ni bilo denarja za kaj več. Ampak sem bila na svojem.

Pa tista ki sprašuje kje se da zaslužit več? Vprašanje je kje se bo dalo v prihodnosti zaslužit več? Ker zaenkrat ni poklica kjer bi 40 let dobival nadpovprečno plačo.

Nič ni preveč, če si lahko privoščiš.

Ne potovanja, ne avto, ne slike ne rože, ne denar.

Jaz bi svojemu dala, kar bi si želel, če bi si le lahko privoščila. Tako pa sem mu odpisala dolg, ki ga je imel pri meni in mu še dvakratnik te vsote nakazala na njegov račun. Zaslužil si je.

Si lahko privoscite avto?

Bi mu lahko kupili hiso/stanovanje?

Bi mu lahko privoscili avto in sanjsko potovanje?

 

Pac, glej, nekdo lahko svojemu otroku privosci zepnino 50e ali se to ne, drugi mu lahko vsak mesec na racun nakaze jurja za zepnino, kakor smo si ljudje razlicni, tako so razlicna tudi nase financne situacije.

 

Edino, kar bi jaz pri tem se upostevala, so zelje otroka in seveda potrebe. Da mu kupim avto, ki bo stal v garazi, nima smisla…

Aja, pa zlati maturant gor ali dol, to tudi ne igra nobene vloge.

Če želite otroku za darilo kupiti avto, je to v celoti vaša stvar. Sama mislim, da bo verjetno zelo vesel.

Sama sem od staršev dobila v dar in avto in stanovanje, ne kot darilo za maturo, ampak zato, ker so si starši to lahko privoščili. Za to sem jima zelo hvaležna in tudi s ponosom vedno povem, saj sta starša zelo veliko in pridno delala, da sta mi to lahko omogočila. Oboje ni vplivalo name in na moje uspehe, ki so bili podobni, kot jih dosega vaš sin. Prav tako me oboje ni spremenilo ali odvrnilo od dela v prihodnje, mi pa je zelo olajšalo vstop v odraslo življenje.

Tudi sama bom svojim otrokom pomagala po svojih močeh. Naša hči je tako letos za vstop na gimnazijo dobila električni skiro (kasneje pa bo dobila tudi avto in stanovanje) in prepričana sem, da to nima nobene veze z skomerkoli niti z njeno razvajenostjo.

Odgovornega otroka ne narediš samo tako, da mu ne kupiš avta ali stanovanja. To bi bilo preenostavno.

Meni je ideja, da se kupi avto samo kot nagrada za maturiranje, zgresena. Torej, da se kupi v vsakem primeru, ne glede na potrebe.

Ce rabite kot druzina zdaj, ko je novi sofer dodaten avto potem se lahko absolutno kupi.

Da p dejansko nimate potrebe po avtu in bo avto stal vecino casa pa se mi zdi skoda denarja.

Jaz bi samo iz tega sklepal. Kaksne ima plane za naprej, ce mu avto olajsa zivljenje se naj kupi, ce pa je samo kot statusni simbol in bi se lahko kamot enkrat peljal z maminim, drugic z ocetovim pa ne vidim potrebe.

Ja, čim prej svoje otroke navlečite na plehovje, da bo ja šel planet čim hitreje k vragu. Familija pet avtomobilov? Ko ima otrok svoj avto, je čas, da gre tudi v svoje stanovanje! Če že imate denarja na odmet, mu boste za življenjsko šolo naredili neprimerno večjo uslugo, če mu plačate najemnino v kraju študija. In ne, z avtom ne privarčuješ toliko v primerjavi z najemnino, da bi lahko rekel, da se “splača”. Najemnina recimo s cimri v večsobnem stanovanju 250 plus 50 evrov stroški, kosilo na bone. Avto: zavarovanje, servis, bencin, amortizacija. Imam star in poceni avto, porabim največ dva tanka na mesec, se ne kvari, tako da so v glavnem redni servisi in manjša popravila, pa me stane cca 200 evrov na mesec (ob nakupni ceni 3500 evrov). 100 evrov bencin, 30 evrov zavarovanje, 10 evrov vinjeta, 10 evrov gume, 20 evrov servisi in 30 evrov amortizacija.

Avto se pa res NIKOLI ne splača.

Odgovor na objavo uporabnika
Mama zlatega maturanta, 13.07.2021 ob 23:00

Sine je opravil maturo kot zlati maturant. Vesela, do neba, ampak nekako je na tem delal štiri leta in ni bilo presenečenje. Zdi se mi, da je prav, da sta angažiranost in trud nagrajena. Poslušam druge starše kaj bodo ali pa že so, dali otrokom za darilo za uspešen zaključek srednje šole. Vse živo, od nič pa do potovanj. Naš je na ob podelitvi dobil sliko, tako, ki bo večen spomin na njegove srednješolske čase, za nagrado bi mu pa kupili avto. Izpit že ima. Sestra pravi, da je to preveč razkošno in drago darilo, jaz pa pravim, komu bom, če ne svojemu otroku. Finančno nam nič ne manjka in si nov avto srednjega razreda lahko privoščimo.

 

Če svojemu otroku lahko privoscite, mu dajte, ampak le dokler bo znal to cenit. Ko ne bo vec znal cenit avta ali vas mu ga vzamite vstran in naj dela, da kupi svojega. Veliko najstnikov more prekleto delat in sparat da si sploh kaksen rabljen avto kupi, tako da je lahko vesel, da ima tako super starse, ki ga zelijo presenetit z avtom. Vsi ki vam govorijo da je to drago darilo je vse skupaj samo ena velika fausija 🙂 Vsak da svojemu otroku vse kar lahko, super stars ste, jaz vam dam 5+ zvezdic

New Report

Close