jediliki-malček, predšolski
Malček
SAMOSTOJNA IZBIRA HRANE
MED PETNAJSTIM MESECEM IN DRUGIM LETOM PRINESE MALČKOV TELESNI, RAZUMSKI, ČUSTVENI IN DRUŽBENI RAZVOJ NEKAJ DOBRODOŠLE SAMOSTOJNOSTI.
Povprečen dveletnik lahko zanesljivo hodi, vozi tricikel, si sam obuje nogavičke in sestavi preprosto sestavljanko. Pri dveh letih znajo številni otroci jasno povedati, kaj potrebujejo in česa ne marajo, in so se sposobni pogovarjati. Ne pozabimo, da malček posnema tisto, kar delamo, ne tistega, kar rečemo. Med prvim in drugim letom bo ponujeno hrano, kakršno jedo tudi drugi družinski člani, razumel kot znamenje, da sodi k družini. Čustvenih potreb malčkov ni mogoče ločiti od potreb po hranjenju.
HITRO PRIPRAVLJENO
Hitro pripravljena hrana ponavadi vsebuje različna umetna sredstva za konzerviranje, dodatke, dopolnila in maščobo slabe kakovosti ali sladkor, s čimer nadomeščajo prehransko vrednejše sestavine. Vendar lahko tudi iz ekološko pridelanih živil marsikaj hitro pripravimo.
• Testenine z omako. Otroci imajo radi okus in konsistenco testenin, še zlasti skupaj s svojo najljubšo omako.
• Mleko. Pol litra mleka na dan oskrbi otroka z nujnimi beljakovinami, maščobo, vitamini in minerali. Ker malčki tako hitro rastejo, jim dajemo polnomastno mleko. Otroci, ki ne prenašajo laktoze, lahko pijejo obogateno sojino mleko.
• Jogurt. Za slasten manjši obrok dodamo jogurtu sesekljan kos kumare in svežo meto ter ga ponudimo z okusnim kruhom. Ob večjem obroku jogurt ponudimo za posladek, in sicer s koščki sadja.
• Sir. Tudi sir imajo otroci radi. Ponudimo ga na opečenem kruhu ali na krompirju, ki smo ga neolupljenega spekli v pečici.
OKUS IN SPRETNOST PRI JEDI SE SPREMINJATA
PORAJANJE SAMOSTOJNOSTI
V drugem letu doživlja malček burne čustvene spremembe. Zato je v tem letu tudi dokaj naporen. Po eni strani si je že pridobil nove spretnosti in nekaj samostojnosti, po drugi pa je čustveno še zelo odvisen od matere. Včasih se je prav oklepa in je hudo zaskrbljen, če je malo dlje ni pri njem.
To obdobje sprememb veliko zahteva od staršev. Ko otrok postaja samostojnejši, mu je treba postopoma prepuščati izbiro in omogočati, da se uči na svojih napakah in se začne zavedati, da imajo dejanja posledice. To je nujen proces ločevanja.
Spremembe drugega leta se obilno kažejo v spreminjanju navad in vedenja pri jedi. Po svoje je bilo preprosto, ko je bil otrok še na visokem stolčku in smo mu nosili žlico v usta. Odločen malček pa lahko sam odide izza mize in zelo jasno pove, kaj mara in česa ne – kar se nam utegne zdeti popolnoma nelogično.
Na tej stopnji malčkovega razvoja je potreben strateški pristop. Odločimo se, kaj bomo spodbujali in česa ne bomo prenašali, potem pa postavimo meje. To bo otroku pomagalo pri razvoju samozavesti in čas, ki bi ga lahko zaznamovala negotovost, spreminjalo v čas novih doživetij in spoznanj. V pozitivnem, spodbudnem okolju se razvija srečen, zaupljiv malček.
KRUH IN KROMPIR
Kruh je bogat z vlakninami in dober vir železa, vitaminov skupine B, vitamina E in beljakovin. Zrna konvencionalno pridelanega žita so pred žetvijo in po njej izpostavljena vrsti umetnih pesticidov. Med peko pa včasih dodajo še sredstva za izboljšanje in podaljšano trajnost kruha.
Ekološki kruh je neprimerno koristnejši. Če težko pridemo do njega, ga lahko poskusimo speči doma. Res zahteva precej časa, je pa delo lahko zabavno, če pritegnemo zraven tudi malčka. Ali pa kupimo strojček za peko kruha, v katerem se praktično sam naredi in speče slasten kruh, še zlasti če dodamo suho sadje, zelišča, oreške, semena ali naribano lupino citrusov. Opozorim naj še, da imajo malčki včasih raje preprost bel kruh. V takem primeru se ne vržemo v boj, spoštujemo željo in čez mesec ali dva poskusimo s kakšno novo vrsto kruha.
Krompir, glavna hrana prebivalstva v številnih kulturah, je zelo hranljiv. Toda konvencionalno pridelan je deležen insekticidov, herbicidov in fungicidov, med skladiščenjem pa še sredstev za preprečevanje kaljenja. Ostanki pesticidov ostanejo v lupini, ker so gomolji v zemlji z njimi dlje v stiku. Zato vladni strokovnjaki v Veliki Britaniji staršem svetujejo, naj neekološko pridelano gomoljno in korenasto zelenjavo za otroke olupijo.
VRHUNSKO EKOLOŠKO ŽIVILO
KROMPIR vsebuje veliko vlaknin, vitaminov skupine B, vitamina C in kalija. Ekološko pridelan krompir, v katerem ni pesticidov, spečemo neolupljen, da ohranimo kar največ vrednih snovi.
KRUH je dober vit železa, vitaminov skupine B, vitamina E in beljakovin. Bogat je tudi z vlakninami. Vrst kruha pa je toliko, da bi lahko vsak dan ponudili drugačnega.
VPRAŠANJI
kaj naj naredim, kadar moj malček v trgovini togotno zahteva čokoladno rezino?
Naučite se pogajalske spretnosti. Reči »Ne« in se ne meniti več zanj ni tisto pravo, popustiti za ljubi mir pa tudi ne smete. Otroka zamotite s čim drugim. Spomnite ga, da ga po kosilu čaka priboljšek. Kljub živčnosti ostanite mirni.
Ali naj vztrajam, da mora otrok sprazniti krožnik?
Pomembnejše je, da spoštujete njegov tek. Otrok bo pojedel toliko, da si bo potolažil lakoto in obenem dobil občutek neodvisnosti. Pohvalite ga, da je pojedel, kolikor peč je, in ga ne oštevajte, če je kaj pustil.
JABOLČNOPOMARANČNI ZAJTRK … str. 4
JABOLČNOPOMARANČNI ZAJTRK … str. 5
FIŽOLOVA PREPEČENKA … str. 6
PEČENICA S KROMPIRJEVIM PIREJEM IN Z OMAKO … str. 7
JAGNJETINA PO SREDOZEMSKO … str. 8
KROMPIRJEVE PALČKE S SIROM … str. 9
KORUZNI STORŽI Z ŽARA … str. 10
HUMUS *(nadev za krompir) … str. 11
SOLATA ZA ENERGIJO … str. 12
KRUHOVA ZLOŽENKA PO ITALIJANSKO … str. 13
SADNE TORTICE ZA ROJSTNI DAN … str. 14
JABOLČNOPOMARANČNI ZAJTRK
V tem receptu sem POMARANČE, JABOLKA, ovsene kosmiče, jogurt in SULTANINE združila v svojo različico ZDRAVEGA zajtrka v švicarskem slogu.
sestavine:
sveže iztisnjen sok 1 ½ pomaranče ali 4 žlice neoslajenega pomarančnega soka
1 žlička naravnega jogurta
½ žlice ovsenih kosmičev
1 razpečkano in drobno narezano jabolko
1 majhno prgišče sultanin ali rozin
priprava:
V majhni kozici segrejemo pomarančni sok in ovsene kosmiče in kuhljamo 5 minut. Dodamo jabolko in kuhljamo do mehkega, to je približno 5 minut. Odstavimo in primešamo jogurt.
Dodamo sultanine in rozine in počakamo nekaj minut, da se napihnejo.
količina: 1 obrok za otroka
primerno za: vegetarijance
shranjevanje: takoj pojemo
čas priprave: 5 minut + 10 minut kuhanja
hranilna vrednost: dober vir • vitamina C
Za izrazitejši okus po pomarančah ovsenim kosmičem med kuhanjem dodamo žlico naribane pomarančne lupine.
JABOLČNOPOMARANČNI ZAJTRK
Okusen SADNI KRUH je kot nalašč za ZAJTRK ali za PRIGRIZEK, s katerim preženemo lakoto. V tem smo naribano JABOLKO ali KORENČEK združili s SUHIM SADJEM in z LUPINO CITRUSOV.
sestavine:
60 g kakovostnega rastlinskega olja, masla ali margarine
125 g tekočega medu
1 raztepeno jajce
125 g naribanega korenčka ali jabolka
2 zmečkani majhni banani
90 g moke
¼ žličke pecilnega praška
60 g sultanin ali suhih češenj ali mahovnic ali brusnic
1 žlička drobno naribane limonine ali pomarančne lupine
priprava:
Pečico segrejemo na 180 °C.
V skledi kremasto umešamo olje, maslo ali margarino in med. Postopoma vtepemo jajce. Primešamo korenček ali jabolko, banani in moko s pecilnim praškom. Dodamo sultanine ali češnje ali mahovnice ali brusnice ter naribano lupino. Cc je treba, dodamo še malo moke; testo mora biti gosto.
Testo preložimo v rahlo namaščen model s stranico 18 cm in ga poravnamo. Kruh pečemo približno 45 minut, da zlato porjavi. Pečen kruh malo ohladimo, potem pa ga z ostrim nožem plimo zarežemo tam, kjer bomo hladnega razrezali na ozke rezine.
količina: 10 rezin
primerno za: vegetarijance; tiste, ki ne prenašajo mleka in laktoze
shranjevanje: 4 dni v nepredušno zaprti škatli; 1 teden v zamrzovalniku
čas priprave: 10 minut + 45 minut pečenja
hranilna vrednost: dober vir • železa
Te sočne rezine sadnega kruha so okusne in hranljive, naravno oslajene z medom, ne s sladkorjem.
FIŽOLOVA PREPEČENKA
KREMASTEMU FIŽOLOVEMU PIREJU dodamo rdečo zelenjavo za OKUS in za drugačno KONSISTENCO. Ta slastna zloženka imenitno pogreje na hladen zimski dan. Poleg ponudimo hrustljav kruh in solato.
sestavine:
1 žlička kakovostnega rastlinskega olja
1 temeljito opran in drobno narezan majhen por
½ naribanega majhnega korenčka
½ žličke strtega česna
2 žlici zrn oplaknjenega in odcejenega kuhanega fižola maslenca (lahko tudi iz pločevinke)
150 ml vode ali jušne osnove
1 žlička sesekljanega svežega peteršilja, timijana ali bazilike
¼ sesekljane rdeče paprike
1 na tanke rezine narezan paradižnik
60 g naribanega ementalca
30 g krušnih drobtin
priprava:
Pečico segrejemo na 180 °C.
V kozici na srednje močni vročini segrejemo olje. Dodamo por in korenček in počasi pražimo približno 5 minut. Dodamo česen in fižol in med občasnim mešanjem segrevamo še 5 minut. Prilijemo vodo ali jušno osnovo in dodamo izbrano zelišče.
Mešanico gladko obdelamo v mešalniku in preložimo v nepregorno posodo. Primešamo papriko. Na vrh lepo naložimo paradižnik. Sir zmešamo z drobtinami in mešanico potresemo po zloženki. Jed pečemo približno 20 minut, da zlato porumeni.
količina: 2 obroka za otroka ali 1 za odraslega
primerno za: vegetarijance; tiste, ki ne prenašajo glutena
shranjevanje: 24 ur v hladilniku; 1 teden v zamrzovalniku
čas priprave: 15 minut + 20minut pečenja
hranilna vrednost: dober vir • železa
Namesto korenčka lahko dodamo na kocke narezan pastinak ali repo. Tudi zmlet ingver se dobro poda v to jed; dodamo ga česnu ali pa ga uporabimo namesto njega.
PEČENICA S KROMPIRJEVIM PIREJEM IN Z OMAKO
Pečenice so pri otrocih zelo PRILJUBLJENE. Ponudimo jih z ZELENJAVO, na primer z brokolijem, grahom ali s korenčkom.
sestavine:
1 majhna, kakovostna pečenica
sestavine za omako:
1 žlička olivnega olja
½ sesekljane majhne čebule
1 žlička koruznega škroba
200 ml vode
½ žličke paradižnikove mezge
sestavine za krompirjev pire:
200 g na kose narezanega krompirja
1 žlička masla
2 žlici mleka
priprava:
Pečenico razdelimo na polovici in ju tako dolgo pečemo v naoljeni rebrasti ponvi (ali na žaru), da enakomerno porjavita in se temeljito prepečeta. Medtem naredimo pire. Na kose narezan krompir damo v kozico mrzle vode, pokrijemo in zavremo. Vročino znižamo in krompir v približno 10 minutah skuhamo do mehkega. Vodo odlijemo, krompirju dodamo maslo in mleko in zmečkamo v gladek pire.
Za omako v majhni kozici segrejemo olivno olje, dodamo čebulo in pražimo približno 3 minute, da postekleni. Dodamo koruzni škrob in mešamo, da se čebula z njim prevleče. Dodamo vodo in paradižnikovo mezgo, zavremo, vročino znižamo in omako kuhljamo 5 minut.
količina: 2 obroka za otroka
poiščemo nemastno pečenico brez aditivov
shranjevanje: ohlajene pečene pečenice lahko 24 ur shranjujemo v hladilniku
čas priprave: 15 minut
hranilna vrednost: dober vir • železa • vitaminov skupine B • cinka
Kupimo samo kakovostne in, če je le mogoče, ekološke pečenice. Cenene pečenice s preobiljem začimb zakrivajo nekakovostne sestavine.
JAGNJETINA PO SREDOZEMSKO
Pusta JAGNJETINA je PRIMERNA za otroke in se zelo dobro obnese skupaj s KORENASTO ZELENJAVO in z BUČAMI. K tej jedi ponudimo še v sopari kuhano zeleno zelenjavo, na primer STROČJI FIŽOL, BROKOLI ali STROČJI GRAH, in riž, kuskus ali krompirjev pire.
sestavine:
175 g na koščke narezane jagnjetine
250 g na kocke narezane buče
1 na koščke narezan velik korenček
½ žličke zmletega cimeta
1 žlička paradižnikove mezge
½ žličke zmletega laškega kumina
400 g jajčastih paradižnikov, svetih ali iz pločevinke
150 ml vode
priprava:
Pečico segrejemo na 160 °C. Vse sestavine damo v kozico in pokrijemo s pokrovom, ki se tesno prilega. Postavimo v pečico in dušimo 1 uro.
Vzamemo iz pečice in zelenjavo z mečkalcem za krompir zmečkamo v omako, ki je nastala med dušenjem.
količina: 3 obroki za otroka
primerno za: tiste, ki ne prenašajo glutena, mleka in laktoze
shranjevanje: 24 ur v hladilniku; 1 teden v zamrzovalniku
čas priprave: 10 minut + 1 ura kuhanja
hranilna vrednost: dober vir • železa • vitamina A
Ta jed je primerna tudi za manjše otroke, če jo v mešalniku gladko obdelamo.
KROMPIRJEVE PALČKE S SIROM
Takšne palčke so ob vsakem dnevnem času IZVRSTEN PRIGRIZEK, ki otroku predstavi okuse mešanice ZAČIMBNIH SESTAVIN. Uspešno nadomestijo kupljene prigrizke, ki pogosto vsebujejo umetne dodatke za okus.
sestavine:
400 g krompirjevega pireja (glej recept: PEČENICA S KROMPIRJEVIM PIREJEM IN Z OMAKO in podvoji količine)
125 g naribanega ementalca
½ žličke zmletega koriandra
1 raztepen rumenjak
malo moke za delovno površino
malo raztepenega jajca ali mleka za premaz
1 žlica semen, na primer janeža, kumine, sezama ali sončničnih semen, ene vrste ali mešanice
priprava:
Pečico segrejemo na 200 °C.
V skledi zmešamo krompirjev pire, sir, koriander in rumenjak. Delovno površino rahlo pomokamo. Krompirjevo mešanico razvaljamo 2,5 cm debelo in razrežemo na palčke, dolge za prst.
Palčke s čopičem premažemo z raztepenim jajcem ali mlekom in jih povaljamo v semenih. Pri tem palčke rahlo pritiskamo na semena, da se bodo bolj prijela. Palčke zložimo na malo naoljen pekač in pečemo 10 minut, da postanejo hrustljave in zlato porumenijo.
količina: 10 palčk
primerno za: vegetarijance; tiste, ki ne prenašajo glutena,
shranjevanje: 24 ur v hladilniku
čas priprave: 15 minut + 10 minut pečenja
hranilna vrednost: dober vir • železa • vitamina C • kalcija
Tako lahko imenitno porabimo krompirjev pire, ki nam je ostal.
KORUZNI STORŽI Z ŽARA
Še mlečna sladka koruza je resnično VRHUNSKA HRANA, polna HRANILNIH SNOVI in poleg tega slastna. Peka koruznih storžev na žaru je zabavna, prav tako pa jih je zabavno jesti.
sestavine:
na otroka 1 koruzni storž, ki smo mu odstranili ličje in ga prerezali na pol
60 g razpuščenega masla
priprava:
Zakurimo žar na trdo gorivo ali segrejemo plinski žar. Vsak kos storža zavijemo v aluminijevo folijo, in sicer z lesketajočo se stranjo navznoter. Zavitke položimo na žar in pečemo približno 10 minut. Pogosto jih obračamo s kleščami. Kose vzamemo z žara, odvijemo in pokapamo z razpuščenim maslom.
količina: 1 storž na otroka
primerno za: vegetarijance; tiste, ki ne prenašajo glutena,
shranjevanje: takoj pojemo
čas priprave: 5 minut + 10 minut pečenja
hranilna vrednost: dober vir • vitaminov skupine B • magnezija
Preden damo kose storža malčkom, jih odvijemo iz folije in počakamo, da se ohladijo.
HUMUS *(nadev za krompir)
Humus ponudimo kot POMAKO skupaj z LEPINJAMI in na koščke narezano ZELENJAVO ali z njim namažemo kruh ali NADEVAMO v lupini pečen krompir. Lahko je tudi KAŠICA ZA DOJENČKA.
sestavine:
oplaknjena in odcejena čičerka iz 400-gramske pločevinke ali 100 g čičerke, ki smo jo čez noč
namočili, 60 minut počasi kuhali in dobro odcedili
3 žlice vode
2 žlici olivnega olja
sveže iztisnjen sok ½ limone
po želji 2 žlički tahina (če v družinski anamnezi obstaja alergija na oreške, tahina ne dodajamo)
1 strt strok česna
1 žlička sesekljanega svežega peteršilja
priprava:
Čičerko in 3 žlice vode damo v mešalnik in obdelujemo, dokler ne nastane gladka mešanica. Dodamo olivno olje, limonin sok, tahin, če smo se odločili zanj, in česen in obdelujemo se toliko časa, da se vse zmeša. Preložimo v skledo, potresemo s peteršiljem in ponudimo.
količina: 3 obroki za otroka
primerno za: vegetarijance; tiste, ki ne prenašajo glutena, mleka in laktoze
shranjevanje: 3 dni v hladilniku
čas priprave: 5 minut
hranilna vrednost: dober vir • vitamina C • železa
Tradicionalni humus z Bližnjega vzhoda vsebuje tahin, to je pasto iz sezamovih semen. Dodamo ga dve žlički, da zvišamo vsebnost železa.
SOLATA ZA ENERGIJO
Ta ŽIVOBARVNA, hrustljava SOLATA je polna koristnih snovi, ki krepijo IMUNSKI SISTEM in koristijo PREBAVI. Ponudimo jo s krompirjem, ki smo ga spekli v lupini, in poljubno beljakovinsko jedjo, na primer z lečo, s HUMUSOM ali SVEŽIM SIROM.
sestavine:
1 naribana rdeča pesa
1 naribano jabolko
1 nariban korenček
60 g na ozke rezance narezanega zelja
30 g sončničnih semen
1 majhno prgišče suhega sadja, na primer korint, mahovnic ali brusnic
2 žlički olivnega olja
1 žlica sveže iztisnjenega limoninega soka ali neoslajenega pomarančnega soka
1 žlička tekočega medu
priprava:
V skledi zmešamo naribano rdečo peso, jabolko, korenček in narezano zelje. Primešamo sončnična semena in suho sadje.
V skodelici temeljito zmešamo olivno olje, limonin ali pomarančni sok in med. Mešanico zlijemo na pripravljene sestavine in mešamo, da se enakomerno prevlečejo s prelivom.
količina: 3 obroki za otroka
primerno za: vegetarijance; tiste, ki ne prenašajo glutena, mleka in laktoze
shranjevanje: da pojemo v dveh urah
čas priprave: 10 minut
hranilna vrednost: dober vir • vitaminov C • vitamina A
Za nekoliko drugačen okus in konsistenco uporabimo redeče zelje in čvrsto sadje, na primer hruške.
KRUHOVA ZLOŽENKA PO ITALIJANSKO
To je SREDOZEMSKO navdahnjeni posnetek tradicionalne britanske zloženke z imenom kruhov puding. Uporabila sem sestavine iz italijanske kuhinje, kot so lupina CITRUSOV, olivno olje in ZELIŠČA, in zloženka se je moji družini zelo priljubila.
sestavine:
4 velike rezine z maslom namazanega kakovostnega belega ali polnovrednega kruha
30 g rozin, korint ali suhih mahovnic ali brusnic ali sesekljanega drugega suhega sadja, na primer češenj, sliv ali smokev
½ razpečkanega in na majhne koščke narezanega jabolka ali hruške
30 g tekočega medu
2 jajci
1 žlička sesekljanega svežega ali ½ žličke posušenega žajblja, rožmarina ali timijana
naribana lupina ½ limone ali ½ majhne pomaranče
½ žličke zmletega cimeta
450 ml mleka
malo olivnega olja
priprava:
Pečico segrejemo na 180 °C. Rezine kruha razrežemo na polovice ali četrtine. Na dno namaščene nepregorne posode zložimo plast kruha z namazano stranjo navzgor. Potresemo z malo suhega sadja in jabolka ali hruške, pokrijemo s plastjo kruha in ponavljano, dokler imamo še sadja in kruha. Na vrhu naj bo kruh.
V skledi z metlico raztepemo jajci, med, izbrano zelišče, naribano lupino, cimet ter mleko z mešanico prelijemo zloženko. Pustimo, naj 30 minut stoji.
Na vrh nakapamo malo olivnega olja in posodo postavimo v pečico. Zloženko pečemo približno 30 minut, da zlato porumeni.
količina: 2 obroka za otroka in 2 za odraslega
primerno za: vegetarijance
shranjevanje: 24 ur v hladilniku; 1 teden v zamrzovalniku
čas priprave: 15 minut + 30 minut pečenja
hranilna vrednost: dober vir • kalcija • železa
V ta recept se dobro podajo žajbelj, rožmarin ali timijan, lahko pa uporabimo tudi druga zelišča.
SADNE TORTICE ZA ROJSTNI DAN
sestavine:
90 g masla
2 zmečkani zreli banani
1 raztepeno jajce
90 ml mleka
1 žlica tekočega medu
200 g moke
½ vrečke pecilnega praška
90 g sultanin
1 narezana banana za okras
priprava:
Pečico segrejemo na 200 °C.
V skledi kremasto umešamo maslo in banani. Postopoma primešamo jajce, mleko, med in moko, ki smo ji dodali pecilni prašek. Nazadnje primešamo sultanine in testo razdelimo v papirnate košarice za peko.
Tortice postavimo na srednjo poličko pečice in pečemo 15 minut. Zanesljivo so pečene takrat, ko debela igla, ki jo zabodemo v sredino tortice, pride ven čista.
Pečene tortice vzamemo iz pečice in ohladimo na mrežici za hlajenje. Okrasimo jih s koščki banan in svečkami.
ZA TORTICE S HRUŠKO ravnamo po zgornjem receptu, le da eno banano nadomestimo z zmečkano hruško in tortice okrasimo s koščki hruške.
ZA TORTICE Z JAGODAMI ravnamo po zgornjem receptu, le da eno banano nadomestimo s štirimi zmečkanimi vrtnimi jagodami in tortice okrasimo s koščki jagod ali kivija.
količina: 24 tortic
primerno za: vegetarijance; tiste, ki ne prenašajo mleka in laktoze
shranjevanje: 4 dni v nepredušno zaprti posodi; 1 teden v zamrzovalniku
čas priprave: 15 minut + 15 minut pečenja
hranilna vrednost: dober vir • vitamina B6 • vitamina C • magnezija • kalija
Te tortice za slovesno priložnost so narejene brez sladkorja, okrašene pa s svežim sadjem. Ni treba, da bi bila hrana na zabavi nezdrava – otroci imajo zelo radi sveže sadje in hrustljave prigrizke, kakršne so krušne palčke.
PREDŠOLSKI OTROK
POSKUŠANJE NOVIH VRST HRANE
MED DRUGIM IN PETIM LETOM OTROCI ZAČNEJO VSTOPATI V DRUŽBO IN SE UČIJO POSTAJATI ČLANI ZAPLETENEJŠIH DRUŽBENIH SKUPIN.
Otrok obiskuje otroški vrtec, ne je več samo doma, uživa v različnih vrstah hrane, na njegov okus vplivajo ljudje, s katerimi prihaja v stik. Otroci niso radi drugačni od vrstnikov, toda ekološki kruh, sir in sadje, ki jim pripravimo, da jih vzamejo s sabo za malico, se na zunaj ne razlikujejo od konvencionalno pridelanih.
URAVNOTEŽENA PREHRANA
POMEMBNOST ZAJTRKA
Zajtrk je prvi dnevni obrok po najdaljšem premoru brez hrane. Ko se otroci zbudijo, za uspešen začetek dneva takoj potrebujejo tekočino in beljakovine. Ovseni kosmiči, kruh ali žitna kaša na osnovi riža priskrbijo kompleksne ogljikove hidrate, vitamine, minerale in vlaknine, ki se ves dopoldan počasi sproščajo. Zraven ponudimo ekološko pridelano sveže sadje in sadni sok.
Jajca lahko dajo 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} dnevno potrebnih beljakovin in vsebujejo kalij, jod, folno kislino, vitamin C in beta karoten. Otroci imajo zelo radi v raztepenem jajcu in mleku namočene in na maslu opečene rezine kruha, omlete in mehko kuhana jajca s koščki opečenega kruha. Jajca kokoši iz ekološke proste reje so brez ostankov antibiotikov, dodatkov hrani in drugih kemikalij.
ZELENJAVA IN CITRUSI
Ni še tako dolgo, kar je bila zelenjava na mizi jasno znamenje letnega časa. Pozimi smo jedli gomoljno in korenasto zelenjavo, zelena solata je bila na voljo samo poleti. Ko izberemo ekološko pridelano zelenjavo, se vrnemo k temu načinu hranjenja, ker ekološki pridelki niso vse leto na razpolago v vseh oblikah. Neekološka zelena solata je vedno na voljo, ker je hranjena z umetnimi gnojili in večkrat škropljena.
Štiriletnik naj bi vsak dan pojedel približno 60 g zelenjave. Otroci imajo ponavadi zelo radi surovo zelenjavo, kakršna sta korenček in stebelna zelena. Hrustljava sta, sladka in kot nalašč, da ju jedo iz roke. Pa tudi zelo hranljiva. Poskusimo še s kumaro, ki vsebuje kalij in folno kislino, v lupini pa je beta karoten. Neekološko pridelane kumare pa moramo olupiti, ker so povoskane, da se počasneje pokvarijo.
Zelena solata vsebuje veliko vitaminov A in C, folne kisline, kalija, kalcija in fosforja. Ekološko pridelano zeleno solato dobimo v sezoni; v nasprotju z konvencionalno pridelano ji ni treba odstraniti nobenega lista, da bi se izognili največjemu delu ostankov pesticidov. Pridelki iz konvencionalne pridelave utegnejo biti škropljeni z umetnimi pesticidi, katerih ostanki bi lahko zavrli razvoj metaboličnega sistema. Zato je prav, da neekološke pridelke pred uporabo vedno operemo in temeljito otrebimo. S tem zmanjšamo količino ostankov. Ekološke pridelke je treba samo na hitro splakniti.
Otroci imajo radi sadje, ki ga je zabavno jesti. Kivi lahko jemo z žličko, tako kakor mehko kuhano jajce, grozdje pa je idealen prigrizek. Grenivke in pomaranče, v obliki sadeža ali soka, po dolgem spanju imenitno prebudijo okuševalne brbončice. Leta 1998 so v Veliki Britaniji našli ostanke kemikalij v vseh 50 neekološko pridelanih pomarančah, ki so jih testirali, torej si prizadevamo dobiti ekološke.
NIČVREDNA HRANA IN MOČ NADLEGOVANJA
• Prodajne in oglaševalske družbe si za cilj rade izberejo otroke. Če pri otrocih ustvarijo željo po svojih izdelkih, bodo ti nadlegovali starše, naj jim jih kupijo. V Veliki Britaniji otroci v zgodnjih letih vidijo okrog 18 000 televizijskih oglasov in reklamam verjamejo enako kot drugim zvrstem programov.
• Oglaševana hrana, kot so čipsi, slaščice, jogurti, pijače in žitne kaše, je skoraj vedno visoko predelana, vsebuje veliko sladkorja in maščob, pa tudi sestavin za povečanje volumna in aditivov. Na police jo postavijo v višino otroških oči.
• Največji vpliv na otroka imamo starši. Če menimo, da v trgovini ni dovolj izbire, to povejmo poslovodji ali lastniku; saj želijo vedeli naše mnenje in pripombe tudi upoštevajo.
VRHUNSKO EKOLOŠKO ŽIVILO
GROZDJE, polno vitamina C, naravnih antioksidantov in naravnih sladkorjev, otroka takoj oskrbi z energijo.
CITRUSI Grenivke in pomaranče so bogate z beta karotenom, vitaminom C, vitaminoma B1, in B6, s kalijem, folno kislino, kalcijem in z železom.
VPRAŠANJI
Moj otrok trpi za zaprtjem. Ali lahko priporočite kakšno odvajalo?
Majhnim otrokom nikoli ne dajemo odvajal, ker pozdravijo samo simptome, ne pa tudi bolezni. Izogibajte se rafinirani hrani in dajajte otroku več polnovredne hrane, sadja in zelenjave.
Kako naj preprečim, da bi otrok postal debel?
Kadar je le mogoče, kuhajte ekološko hrano. Slaščice naj bodo redek priboljšek; otroka raje nagrajujte z ljubeznijo in s časom. Ne bodite v skrbeh, če otrok ne poje vsega, naj sam presodi, kdaj mu je dovolj.
TESTENINE S SIROM ZA MALEGA SLADOKUSCA … str. 4
DAL* (nadev za krompir) … str. 5
KORUZNA JUHA … str. 6
FIŽOLOVE POLPETE … str. 7
MEŠANA ZELENJAVA S KUSKUSOM … str. 8
MESNE POLPETE … str. 9
PIŠČANČJE PALČKE IN POMAKA … str. 10
PEČENO SADJE … str. 12
POLNOVREDNI PONVIČNIKI … str. 13
MAFINI Z OTROBI … str. 14
MLEČNE IN SADNE PIJAČE … str. 15
TESTENINE S SIROM ZA MALEGA SLADOKUSCA
Testenine s SIROM so hranljive in PRIPRAVIMO jih ZLAHKA. Večina otrok jih ima rada. Tej različici sem dodala še nekaj sestavin za malega SLADOKUSCA.
sestavine:
300 ml mleka
1 lovorov list
125 g testenin majhne oblike
30 g masla
30 g koruznega škroba ali navadne moke
60 g naribanega trdega sira, na primer ementalca
1 sesekljana majhna čebula
60 g sesekljanih majhnih šampinjonov
60 g zamrznjenega graha
½ strtega stroka česna
1 žlička sesekljanih svežih zelišč, na primer bazilike, žajblja ali drobnjaka
priprava:
Pečico segrejemo na 200 °C. Mleko nalijemo v kozico, dodamo lovorov list in segrejemo skoraj do vrelišča. Odstavimo in pustimo, da se ohladi. Testenine skuhamo po navodilu na zavitku in temeljito odcedimo.
V drugi kozici počasi segrejemo maslo. Potresemo ga s škrobom ali z moko in gladko umešamo z leseno kuhalnico ali s kovinsko medico za stepanje. Lovorov list vzamemo iz mleka. Mleko med nenehnim mešanjem počasi prilijemo v kozico. Omako mešamo na srednje močni vročini, dokler se ne začne gostiti. 3 minute jo kuhamo malo pod vreliščem, nato zamešamo vanjo polovico sira, vse testenine in čebulo, gobe, grah, česen in izbrano zelišče.
Maso preložimo v nepregorno posodo, potresemo z drugo polovico sira in jed prečemo 20 minut, da na vrhu zlato porumeni.
količina: 4 obroki za otroka
primerno za: vegetarijance
shranjevanje: 24 ur v hladilniku; 1 teden v zamrzovalniku
čas priprave: 20 minut + 20 minut pečenja
hranilna vrednost: dober vir • kalcija • vitamina C
Vsako sveže zelišče izboljša okus omake za testenine – uporabimo, kar imamo pri roki.
DAL* (nadev za krompir)
DAL pravijo v Indiji različnim sortam leče, pa tudi juham in enolončnicam iz njih. Nekateri otroci imajo zelo RADI precej ZAČINJENE jedi, vendar nikakor ne smemo pretiravati, saj se jim zelo začinjena hrana tudi upre. Za popolnoma uravnotežen obed ponudimo dal s kuhanim RIŽEM ali s ploskim kruhom, na primer z LEPINJO.
sestavine:
1 žlica kakovostnega rastlinskega olja
1 sesekljana majhna čebula
½ žličke kurkume
½ žličke zmletega koriandra ali laškega kumina
125 g prebrane in oprane rdeče leče
1 sesekljan korenček
300 ml vode
1 majhno prgišče na rezance narezanega zelja
priprava:
V kozici na srednje močni vročini segrejemo olje. Dodamo čebulo in jo počasi pražimo približno 5 minut, da se zmehča. Primešamo začimbi in pražimo še 2 minuti.
Dodamo lečo, korenček in vodo ter zavremo. Vročino znižamo in lečo kuh1jamo približno 20 minut, da se zmehča in jed postane gladka. Dodamo zelje in kuhamo še 5 minut. Vmes občasno premešamo.
količina: 3 obroki za otroka
primerno za: vegetarijance; tiste ne prenašalo glutena, mleka in laktoze
shranjevanje: 24 ur v hladilniku; 1 teden v zamrzovalniku
čas priprave: 10 minut + 25 minut kuhanja
hranilna vrednost: dober vir • železa • beljakovin
Če želimo recept za dal ali za koruzno juho prilagoditi za odrasle, dodamo strt česen in sesekljan zelen feferon.
KORUZNA JUHA
Recept se zgleduje po CHOWDERJIH, GOSTIH juhah iz Amerike. Ta vsebuje KORUZO in POR in je obogatena še s SMETANO. Ponudimo jo s hrustljavim kruhom ali s sirovimi kruhki.
sestavine:
1 žlička kakovostnega rastlinskega olja ali masla
5 cm dolg temeljito opran in tanko narezan kos pora
¼ sesekljane rdeče paprike
300 ml mleka
125 g nesoljenih in nesladkanih koruznih zrn, svežih, zamrznjenih ali iz pločevinke
1 na koščke narezan krompir
1 lovorov list
60 ml sladke smetane
priprava:
V kozici na srednje močni vročini segrejemo olje ali maslo. Dodamo por in paprika in počasi pražimo približno 5 minut, da se zmehčata. Dodamo mleko, koruzo, krompir in lovorov list in zavremo.
Vročino znižamo in jed kuhljamo 10 minut oziroma tako dolgo, da se krompir zmehča. Dodamo smetano, odstranimo lovorov list in juho na hitro obdelamo v mešalniku.
količina: 6 obrokov za otroka
primerno za: vegetarijance; tiste ne prenašalo glutena
shranjevanje: 24 ur v hladilniku; 1 teden v zamrzovalniku
čas priprave: 15 minut
hranilna vrednost: dober vir • kompleksnih ogljikovih hidratov • vitamina C
FIŽOLOVE POLPETE
VEGETARIJANSKI otroci se pogosto počutijo prikrajšane, ker ne dobijo hamburgerjev. Te fižolove polpete lahko ponudimo s KROMPIRJEM in GRAHOM – ali pa v okroglem kruhku, prelite s paradižnikovo omako.
sestavine:
2 žlici olivnega olja
1 sesekljana čebula
1 drobno nariban korenček
1 drobno narezana zelena paprika
1 strt strok česna
½ žličke zmletega koriandra
½ žličke laškega kumina
oplaknjen in odcejen fižol (na primer bela ali zelena fižolica ali ledvičasti fižol) ali čičerka iz 2 400-gramskih pločevink
1 žlica paradižnikove mezge
1 raztepeno jajce
60 g suhih krušnih drobtin
60 g naribanega zrelega grojerja
sol in sveže zmlet črni poper
priprava:
Pečico segrejemo na 200 °C.
V ponvi na srednje močni vročini segrejemo olje. Dodamo čebulo in počasi pražimo približno 5 minut, da se zmehča. Dodamo korenček, papriko, česen, koriander in laški kumin in pražimo še 5 minut. Odstavimo.
V veliki skledi z vilicami zmečkamo fižol ali čičerko in paradižnikovo mezgo. Primešamo vsebino ponve, jajce, drobtine, sir, sol in poper. Mešanico razdelimo na kupčke, velike kot žogica za golf, in jih z rokami oblikujemo v polpete. Polpete zložimo na naoljen plitev pekač in pečemo približno 25 minut, da postanejo hrustljave. Sredi pečenja jih obrnemo, da se lepo zapečejo po obeh straneh.
količina: 8 polpet
primerno za: vegetarijance
shranjevanje: 24 ur v hladilniku; 1 teden v zamrzovalniku
čas priprave: 15 minut + 25 minut pečenja
hranilna vrednost: dober vir • železa
MEŠANA ZELENJAVA S KUSKUSOM
Recept se zgleduje po indijskih KORMAH. KOKOSOVO SMETANO prodajajo v pločevinkah. Izberemo nesladkano. GARAM MASALA je začimbna mešanica, ki jo dobimo v specializiranih trgovinah.
sestavine:
1 žlička olivnega olja
1 opran in tanko narezan majhen por
po ½ žličke zmletega laškega kumina, garam masale in kurkume
1 na kocke narezan korenček
1/3 na koščke narezanega jajčevca
1 na kocke narezana majhna zelena paprika
60 g majhnih cvetkov cvetače ali brokolija
60 g tanko narezanih šampinjonov
60 g svežega ali zamrznjenega mladega boba
200 ml vode ali jušne osnove
2 žlici paradižnikove mezge
60 g kokosove smetane
125 g kuskusa ali riža sorte basmati
priprava:
V kozici segrejemo olje, dodamo por, laški kumin, garam masalo in kurkumo in pražimo 2 minuti. Dodamo vse druge sestavine razen kokosove smetane in kuskusa ali riža ter dobro zmešamo. Kozico pokrijemo, vsebino zavremo, nato vročino znižamo in zelenjavo kuhljamo oziroma dušimo približno 20 minut, da se zmehča. Vmes občasno premešamo. Kuskus ali riž skuhamo po navodilu na zavitku. Zelenjavi primešamo kokosovo smetano in segrevamo še 2 minuti. Kuskus ah riž oblikujemo v obroč, na sredino pa naložimo zelenjavo.
količina: 4 obroki za otroka
primerno za: vegetarijance; tiste, ki ne prenašajo glutena, mleka in laktoze
shranjevanje: 24 ur v hladilniku; 1 mesec v zamrzovalniku
čas priprave: 10 minut + 25 minut kuhanja
hranilna vrednost: dober vir • železa • vitamina C
Ta jed je izvrstna tudi s ploskim kruhom in z naravnim jogurtom, ki smo mu primešali koščke surove kumare in sesekljano svežo meto.
MESNE POLPETE
Hamburgerji iz okrepčevalnic s hitro hrano so ponavadi sicer OKUSNI, ne moremo pa vedno vedeti, odkod so njihove SESTAVINE. DOMAČE polpete imajo otroci zelo RADI, pripravimo pa jih ZLAHKA. Ponudimo jih v okroglem hrustljavem kruhku, lahko sezamovem, obložene s čebulnimi obročki in paradižnikom, poleg pa pripravimo veliko solate.
sestavine:
500 g zmlete govedine, jagnjetine ali svinjine
60 g suhih krušnih drobtin
2 žlički kakovostnega rastlinskega olja, če bomo polpete pekli v ponvi
1 sesekljana majhna čebula
½ žličke sesekljanega svežega ali ¼ žličke posušenega žajblja
priprava:
Te polpete lahko spečemo v ponvi ali v pečici. Če jih bomo spekli v pečici, jo segrejemo na 200 °C. V skledi z rokami zmešamo meso, čebulo, žajbelj in drobtine. Mešanico razdelimo na 8 delov in jih z rokami oblikujemo v polpete. Če smo se odločili za pečico, polpete zložimo na plitev pekač in pečemo 10–15 minut. Sredi pečenja jih obrnemo. Ali so pečene, preverimo z debelo iglo, ki jo zabodemo v sredino polpete. Če ne meso ne sok, ki izteče, nista niti najmanj rožnata, so polpete pečene.
Če smo se odločili za pečenje v ponvi, vzamemo takšno, ki je prevlečena s snovjo proti prijemanju, in v njej segrejemo olje. Nanj položimo polpete in jih približno 4 minute pečemo na srednje močni vročini. Nato jih obrnemo in še 4 minute pečemo na drugi strani. Vzamemo debelo iglo in jo zabodemo v sredino polpete. Če ne meso ne sok, ki izteče, nista niti najmanj rožnata, so polpete pečene.
količina: 8 srednje velikih polpet ali 4 zelo velike
primerno za: tiste, ki ne prenašajo mleka in laktoze
shranjevanje: 24 ur v hladilniku
čas priprave: 20 minut + 10 minut pečenja
hranilna vrednost: dober vir • železa • cinka
Starejše otroke povabimo, naj nam pomagajo pri pripravi. Zabavali se bodo, obed pa jim bo še bolj teknil.
PIŠČANČJE PALČKE IN POMAKA
Če PIŠČANČJE palčke niso edino, kar otrok je, so zabaven in hranljiv dodatek k jedilniku. Ponudimo jih s krompirjem ali z RIŽEM in zelenjavo, ki jo med nenehnim mešanjem spražimo v voku ali ponvi.
sestavine za paradižnikovo pomako:
250 g na koščke narezanega svežega paradižnika ali paradižnika iz pločevinke
½ sesekljane majhne čebule
1 strt strok česna
2 žlički medu
1 žlička koruznega zdroba, gladko zmešanega z 2 žlicama vode
sestavine za piščančje palčke:
250 g na palčke narezanih piščančjih prsi brez kosti in kože
1 žlica koruznega škroba
60 g drobtin polnovrednega kruha
sveže zmlet črni poper
½ žličke sladke rdeče paprike
1 raztepeno majhno jajce
malo kakovostnega rastlinskega olja za pečenje
za pomako k jedem z žara:
ravnamo po zgornjem receptu, le da vodo nadomestimo z neoslajenim sokom ananasa ali kakega drugega tropskega sadeža
priprava:
Vse sestavine za izbrano pomako damo v kozico. Dobro zmešamo, pokrijemo in zavremo. Vročino znižamo in pomako v pokriti kozici kuhljamo 10 minut. Vmes večkrat premešamo.
Pomako odkrijemo in jo kuhljamo še 15 minut. Vmes večkrat premešamo. Ko se zgosti, jo obdelamo v mešalniku in precedimo.
Za piščančje palčke koščke mesa povaljamo v koruznem škrobu in odvečnega otresemo. Drobtine zmešamo s papriko in poprom. Piščančje palčke povaljamo v jajcu, potem pa v začinjenih drobtinah, da se jih enakomerno primejo.
Olje segrejemo v ponvi, prevlečeni s snovjo proti prijemanju. Na olje položimo piščančje palčke in jih na srednje močni vročini pečemo 10–15 minut, da na obeh straneh zlato porjavijo. Vmes jih vsaj enkrat obrnemo.
količina: 10 palčk
primerno za: tiste, ki ne prenašajo mleka in laktoze
shranjevanje: pomaka 3 dni v hladilniku, palčke moramo pojesti takoj
čas priprave: 10 minut + 15 minut pečenja
hranilna vrednost: dober vir • železa
Za domače ribje palčke namesto piščančjega mesa uporabimo 5 cm dolge koščke čvrste ribe, na primer trske, vahnje ali lososa.
PEČENO SADJE
Slastno pečeno SADJE je vroče in mehko, v njem so HRUSTLJAVI KOŠČKI, sladkorja pa ni dodanega. Ponudimo z NARAVNIM JOGURTOM, po želji potreseno z nekaj sesekljanimi OREŠKI.
sestavine:
1 razpečkano in na večje koščke narezano jabolko
1 razpečkana in na večje koščke narezana hruška
1 na kolesca narezana banana
razpolovljeni krhlji 1 majhne pomaranče
1 razkoščičena in na večje koščke narezana nektarina ali breskev
2 žlici neoslajenega pomarančnega ali grenivkinega soka
½ žličke cimeta
priprava:
Pečico segrejemo na 180 °C.
Vse sadje damo v plitvo nepregorno posodo. Prelijemo s pomarančnim ali z grenivkinim sokom in zmešamo, da se vse sadje prevleče z njim. Potresemo s cimetom. Posodo pokrijemo z aluminijevo folijo in sadje pečemo približno 20 minut, da se zmehča. Vmes ga večkrat premešamo. Folijo odstranimo in sadje pečemo še 15 minut, da se površina zapeče.
količina: 3 obroki za otroka
primerno za: vegetarijance; tiste, ki ne prenašajo glutena, mleka in laktoze
shranjevanje: 24 ur v hladilniku
čas priprave: 10 minut + 35 minut pečenja
hranilna vrednost: dober vir • vitamina C
Ta lahka, prefinjena poletna sladica je lahko tudi imeniten oblizek za zajtrk; takrat jo ponudimo hladno.
POLNOVREDNI PONVIČNIKI
Otroci imajo te hranljive ponvičnike radi ZVITE, ZLOŽENE ali kar RAZGRNJENE. Sijajni so, če jih ponudimo z bananami, s kiviji ali z breskvami in s svežim sirom ali pa z medom in jogurtom.
sestavine:
900 ml mleka ali sirotke
3 raztepena jajca
60 g kakovostnega rastlinskega olja ali razpuščenega masla
175 g bele moke
175 g polnovredne moke
1 žlička cimeta
125 g sultanin, rozin, suhih mahovnic, brusnic ali višenj
malo kakovostnega rastlinskega olja za pečenje
priprava:
Mleko ali sirotko, jajca in olje ali maslo stepemo. Dodamo moko in cimet in stepamo, dokler ne nastane gladko tekoče testo. Pustimo ga stati 30 minut. Primešamo suho sadje.
Ponev, prevlečeno s snovjo prod prijemanju, rahlo namastimo in segrejemo. Vanjo vlijemo po majhno zajemalko, to je približno 3 žlice testa. Pečemo na srednje močni vročini, da ponvičniki svetlo porjavijo, to je 2–3 minute na vsaki strani.
količina: 15-20 ponvičnikov
primerno za: vegetarijance
shranjevanje: najbolje, da jih takoj pojemo
čas priprave: 45 minut + 20 minut pečenja
hranilna vrednost: dober vir • kalcija
MAFINI Z OTROBI
Ob koncu tedna poskusimo narediti kaj posebnega za ZAJTRK ali POPOLDANSKO MALICO. Ti SOČNI mafini imajo IZRAZIT OKUS in VONJ, ki ga imajo številni otroci zelo radi.
sestavine:
300 g neoslajene ekološke žitne kaše z otrobi
300 g polnovredne moke
2 žlički pecilnega praška
2 raztepeni veliki jajci
125 ml kakovostnega rastlinskega olja
125 ml melase ali 60 ml medu in 60 ml melase
300 ml mleka
125 g rozin ali sultanin
priprava:
Pečico segrejemo na 180 °C.
V veliki skledi zmešamo žitno kašo, moko in pecilni prašek. V drugi skledi gladko zmešamo jajci, olje, melaso ali med in melaso, mleko in rozine ali sultanine. Zmešamo sestavine iz obeh skled, in sicer mešamo samo tako dolgo, da se sprimejo.
Testo razdelimo v namaščene vdolbine v pekaču za mafine in pazimo, da jih napolnimo samo do dveh tretjin. Pekač postavimo v pečico in mafine pečemo tako dolgo, da pozlatijo in začno odstopati od robov vdolbin, to je približno 25–30 minut.
količina: 12 mafinov
primerno za: vegetarijance
shranjevanje: 4 dni v nepredušno zaprti posodi
čas priprave: 10 minut + 25–30 minut pečenja
hranilna vrednost: dober vir • kalcija • magnezija • kalija
Če nimamo posebnega pekača za mafine, jih lahko spečemo v papirnatih košaricah za peko; v teh mafine pečemo krajši čas, samo 15-20 minut.
MLEČNE IN SADNE PIJAČE
Zamisel je PREPROSTA. Vzamemo NAJSLASTNEJŠE ZRELO SADJE, kar ga najdemo, in ga v
mešalniku zmešamo s POMARANČNIM SOKOM ali z MLEKOM.
sestavine:
300 ml mleka (lahko naredimo z riževim ali sojinim) ali sveže iztisnjen sok 2 pomaranč
½ kozarca zdrobljenega ledu (ledene kocke zdrobimo z valjarjem)
ZA BANANINO PIJAČO ZA HRUŠKINO PIJAČO ZA BRESKVINO PIJAČO
dodamo 1 narezano banano dodamo 1 narezano hruško dodamo 1 narezano zrelo
breskev ali nektarino
ZA PIJAČO Z JAGODIČEVJEM
dodamo 1 prgišče jagod, malin, robidnic ali borovnic ali poljubno
priprava:
Mleko ali pomarančni sok in zdrobljen led damo v mešalnik. Dodamo izbrano sadje. Pri visoki hitrosti mešamo tako dolgo, da postane pijača gladka, se zgosti in speni. Prelijemo v kozarec in takoj ponudimo.
količina: 1 osebo
primerno za: vegetarijance; tiste, ki ne prenašajo glutena
shranjevanje: najbolje, da takoj popijemo
čas priprave: 5 minut
hranilna vrednost: dober vir • vitamina C
Te zdrave pijače so polne hranilnih snovi in so kot nalašč za to, da otroka spodbudimo k uživanju sadja.