jedilniki/ 10-15 mescev
10-15 mesecev
ZDRAVI OBROKI IN PRIGRIZKI
TO JE ČAS ODKRIVANJA, PORAJAJOČIH SE SPRETNOSTI IN SPODBUJANJA. KLJUČ DO UČENJA JE IGRA – IN VELIKO IGRE POTEKA MED JEDJO.
Okoli desetega meseca začenja otroček stati, medtem ko se drži pohištva ali nas. Še malo, pa bo stal samostojno, okoli petnajstega meseca pa bo naredil prve korake. Kocke že zna spravljati v škatlo z ustrezno odprtino, obroče natakniti na palico, vreči žogo in sestaviti nizek stolp. Pri petnajstih mesecih številni otročki obvladajo posamezne besede, nekateri že sestavljajo stavke iz dveh besed. Eni še vedno pijejo pri materi, drugi pijejo iz stekleničke. Prišel je čas, da otročka navadimo na skodelico.
NOVI OKUSI
Zelišča vsebujejo hranilne in zdravilne snovi, obenem pa izboljšujejo okus jedi. Z dodajanjem zelišč otrokovi hrani spodbujamo njegovo zanimanje za različne okuse in poudarjamo, naj pravi okusi izvirajo iz naravnih, ne pa visoko predelanih sestavin. Neekološka zelišča včasih gojijo hidroponsko (v kemični raztopini brez prsti), zato utegnejo vsebovati malo hranilnih snovi in eteričnih olj. Raje kupimo ekološko pridelana zelišča, nekatera pa lahko poskusimo gojiti doma, na vrtu ali na okenski polici.
• Peteršilj je zelo bogat z vitaminoma A in C, pa tudi z železom, s kalcijem in kalijem.
• Koriander v Aziji veliko uporabljajo v dojenčkovi zgodnji hrani, ker njegova eterična olja blagodejno vplivajo ne prebavni sistem.
• Bazilika in origano ste bogata z eteričnimi olji, bazilika pomirja, origano pa lahko krepi.
HRANJENJE VEČJEGA DOJENČKA
NAVAJANJE NA ZDRAVE PRIGRIZKE
Otročki imajo že več zob, kar pomeni, da lahko žvečijo. Čiščenje zob zdaj lahko uvedemo kot jutranjo in večerno igro, ki pa ima resen namen – da razvije navado. Zdravnika vprašamo, kaj meni o uporabi zobne paste s fluorom.
Z vseh strani nam ponujajo prigrizke za otroke, od piškotov, prepečencev in slaščic do jogurtov, toda dokler je otroček še premajhen, da bi nanj vplivala ravnanje in okus vrstnikov, ga lahko spodbujamo, da bo malical sadje namesto slaščic in preproste prigrizke namesto visoko predelanih. To pomaga zaščititi dragocene prve zobke in zagotovi, da otroček dobi vse hranilne snovi, ki jih potrebuje. Pomaga tudi razvijati nagnjenje do bolj zdrave, manj predelane hrane, ki mu utegne preiti v stalno navado.
Različne vrste sadja in zelenjave, bogate z beta karotenom, s flavonoidi, z vitaminom C in s kalijem, so zdravi prigrizki. Toda neekološki pridelki utegnejo biti obdelani z umetnimi sredstvi za zatiranje mrčesa, plevela in plesni ali povoskani za daljšo trajnost. Raziskave vladnih agencij v Veliki Britaniji so v precejšnjem delu neekološko pridelanega sadja odkrile ostanke pesticidov. Čeprav ekološko sadje nemara ni vedno tako lepo na pogled kot na videz brezhibni neekološki plodovi z bleščečo površino in brezhibno lupino, je pogosto veliko okusnejše. Morda je tudi nekoliko dražje, toda z izbiro ekoloških pridelkov smo lahko prepričani, da dajemo otroku najboljše.
Suho sadje in preprosti nesladkani piškoti so za zdrav prigrizek veliko primernejši od slaščic.
krepi.
VRHUNSKO EKOLOŠKO ŽIVILO
RIBE Dva obroka rib na teden dasta otročku toliko maščobnih kislin omega 3, kolikor jih potrebuje.
SUHO SADJE Suhe marelice so dober vir karotena, kalija, železa in vlaknin. Suhe slive vsebujejo vitamin B6.
UVAJANJE NOVIH ŽIVIL
Ribe so bogate z maščobno kislino omega 3, ki je nujno potrebna za razvoj možganov in živčnega tkiva. Ribe, kot so sardele, skuše in tuni, vsebujejo tudi druge nujno potrebne hranilne snovi, kot so vitamini skupine B in vitamin D, železo, cink in jod. V ribah iz neekoloških ribarnic pa so našli sledove antibiotikov in drugih ostankov.
Otročku ponudimo kaj iz širokega izbora suhega sadja, tudi datlje, smokve, mango, ananas, papaje in banane. Toda če suho sadje ni ekološko, je obdelano z oljem in s sredstvi za konzerviranje, nekatero pa tudi povaljano v sladkorju in ocvrto. Suho sadje pogosto izpostavijo žveplovemu dioksidu, da ohrani barvo. To lahko otrokom škodi, zlasti tistim, ki so nagnjeni k astmi. Ekološko suho sadje je temnejše barve kot neekološko, prav to pa kaže njegovo večvrednost.
Čebula, česen in por dodajo otrokovi hrani veliko okusa. Čebula je bogat vir vitamina C, mlada čebula pa tudi dober vir železa. Za česen že od nekdaj velja, da pomaga razvijati odpornost proti okužbam. Por je poln vitaminov A in C, folne kisline in kalija. Toda čebula in njeni sorodniki utegnejo biti pogosto škropljeni. Povprečna čebula je bila verjetno enkrat škropljena s sredstvom prod mrčesu, petkrat s sredstvi proti plevelu in dvakrat s tistimi proti plesni. Čebule so lahko obdelane tudi s sredstvom za uravnavanje rasti, po žetvi pa še z zaviralcem kaljenja. Torej izberemo ekološko pridelano.
Nepredelan oves lahko znižuje raven holesterola, uravnava krvni sladkor in je bogat z vitamini skupine B in vitaminom E, s kalcijem, z magnezijem in s silicijem. Ekološki oves pridelajo brez umetnih pesticidov.
VPRAŠANJI
Moj otrok tehta manj kot nekateri otroci mojih prijateljic. Kako naj vem, ali normalno raste?
Otroka ni pametno primerjati z drugimi. Raje se posvetujte z zdravnikom ali s patronažno sestro, ki vam bosta povedala, kako se razvija.
Kadar poskušam otroka nahraniti ali ga česa naučiti, ga hitro kaj zmoti. Ali je z njim vse v redu?
Samo redki otroci trpijo zaradi motenj, kot sta hiperaktivnost ali kratkotrajna pozornost, njihove simptome pa lahko včasih omili spremenjena prehrana. Zdravnik ali patronažna sestra vam bosta lahko svetovala.
ZAJTRK PRESENEČENJA … str. 4
MEŠANA SADNA SOLATA … str. 5
RIBJE POGAČICE … str. 6
GOBJA OMAKA S TESTENINAMI … str. 8
GOVEDINA Z ZELENJAVO … str. 9
MESNE KROGLICE V PARADIŽNIKOVI OMAKI … str. 10
ENOLONČNICA Z BUČO … str. 12
NADEVI ZA KROMPIR V LUPINI … str. 13
AVOKADOVA POMAKA*(nadev za krompir) … str. 14
KORUZNI PONVIČNIKI … str. 15
KRUŠNE PALČKE … str. 16
PEČENE BANANE … str. 17
ZAJTRK PRESENEČENJA
To je različica izvirnega muslija švicarskega zdravnika Bicher-Bennerja. Izpustila sem oreške, pšenične kosmiče pa sem nadomestila z OVSENIMI. Naravni JOGURT zvišuje prehransko vrednost in pomaga prebavi.
sestavine:
2 žlici ovsenih kosmičev
po 3 žlice mleka in vode
1 žlica naravnega jogurta
75 g sesekljanih sultanin ali drugega suhega sadja
1 majhno jabolko
priprava:
Vse sestavine razen jabolka zmešamo v skledi, pokrijemo in čez noč spravimo v hladilnik. Preden ponudimo, naribamo jabolko in ga primešamo drugim sestavinam. Poleti mešanico ponudimo hladno, pozimi pa jo počasi pogrejemo.
količina: 2 velika obroka za 15-mesečnega dojenčka ali 1 obrok za odraslega
primerno za: vegetarijance
shranjevanje: 24 ur v hladilniku
čas priprave: 5 minut + hlajenje čez noč
hranilna vrednost: dober vir • kalcija • vitamina D
Za sončen, poleten zajtrk dodamo zmečkano sveže jagodičevje ali na kocke narezane sveže breskve.
MEŠANA SADNA SOLATA
Slastna solata iz SVEŽEGA SADJA po tem receptu zadostuje za vso družino. Kombinacijo mehkega in čvrstega sadja v citrusovem soku poudarja ščepec INGVERJA.
sestavine:
60 g drobno narezanih jagod
60 g malin
2 sesekljani suhi marelici
1 sesekljana suha sliva ali smokva
1 razkoščičena, drobno narezana breskev ali nektarina
1 olupljen in drobno narezan kivi
1 razpečkano in drobno narezano jabolko ali hruška
125 ml neoslajenega soka pomaranč ali grenivk
1 ščepec zmletega ingverja
priprava:
Pripravljeno sadje damo v veliko skledo in zmešamo. V skodelici zmešamo sadni sok in ingver. Mešanico zlijemo na sadje, zmešamo in počakamo nekaj minut, da se okusi spojijo. Preden sadno solato ponudimo, jo rahlo pogrejemo ali pa jo naložimo v pogrete skodelice.
čas priprave 10 minut
količina: 8 obrokov za 15-mesečnega dojenčka ali 2 obroka za otroka in 2 obroka za odraslega primerno za: vegetarijance; tiste, ki ne prenašajo glutena, mleka in laktoze
shranjevanje: takoj pojemo
čas priprave: 10 minut
hranilna vrednost: dober vir • železa • vitamina C
RIBJE POGAČICE
Če EKOLOŠKO GOJENIH RIB ne dobimo, kupimo raje v prostosti UJETE ribe. Ribje pogačice ponudimo s stročjim fižolom, z razpolovljenimi paradižniki in s pretlačeno gomoljno zelenjavo, na primer repo.
sestavine:
500 g na kose narezanega krompirja
1 žlica sveže iztisnjenega limoninega soka
30 g masla
200 g svežega belega ali rožnatega ribjega mesa brez kosti in kože (na primer trska ali losos) ali dobro odcejena v olje ali studenčnico vložena tunina ali lososovo meso iz 200-gramske pločevinke
mleko za poširanje
6 očiščenih in drobno narezanih mladih čebul
sveže zmlet črni poper
malo moke, da se pogačice ne bodo prijemale rok
1 jajce
2 žlici mleka
90 g svežih krušnih drobtin
3 žlice kakovostnega rastlinskega olja
priprava:
Krompir skuhamo v kropu. Kuhanega odcedimo in zmečkamo skupaj z limoninim sokom in s polovico masla. Če uporabimo sveže ribje meso, ga poširamo v mleku. Meso damo v kozico in prilijemo toliko mleka, da ga pokrije. Zavremo, vročino znižamo in meso poširamo, se pravi kuhljamo nekoliko pod vreliščem, dokler ni več videti prosojno. To traja kakih 5–10 minut. Mleko odlijemo, meso pa narežemo na majhne koščke. V drugi kozici na preostalem maslu prepražimo mlado čebulo. Stresemo jo h krompirju, dodamo ribje meso in poper in zmešamo. Mešanico razdelimo na osem delov in vsakega s pomokanimi rokami oblikujemo v pogačico. Jajce in 2 žlici mleka raztepemo v skledi. Vsako pogačico pomočimo v jajčno mešanico in povaljamo v drobtinah.
Polovico olja segrejemo v ponvi na srednje močni vročini. Nato vročino znižamo in položimo na olje 4 pogačice. Pečemo jih tako dolgo, da zlato porjavijo, in jih vmes enkrat obrnemo. Pečene pogačice odcedimo na papirnatih brisačkah in damo na toplo.
količina: 8 pogačic
primerno za: vegetarijance, ki uživajo tudi ribe
shranjevanje: ohlajene zmrznemo in porabimo v 1 tednu
čas priprave: 25 minut + 35 minut kuhanja in pečenja
hranilna vrednost: dober vir • vitamina D • vitaminov B
V ribarnici lahko zaprosimo, naj ribjemu mesu odstranijo kosti in kožo in ga narežejo na koščke.
GOBJA OMAKA S TESTENINAMI
Večina majhnih otrok ima rada testenine z OMAKO. Testenine so najrazličnejših OBLIK, torej ne bo težko najti takšne, ki bodo otročku še posebno všeč.
sestavine:
1 žlička olivnega olja
½ sesekljane majhne čebule
6 sesekljanih majhnih zaprtih šampinjonov
½ sesekljanega majhnega stroka česna
1 drobno narezan majhen krompir
2 žlici mleka
3 žlice vode
1 žlica majhnih testenin
1 žlička sesekljanega zelenega peteršilja
priprava
V kozici na srednje močni vročini segrejemo olje. Dodamo čebulo, gobe in česen in pražimo približno 5 minut, da se vse zmehča. Približno tretjino mešanice prihranimo. V kozico dodamo krompir, mleko in vodo in zavremo. Vročino znižamo, kozico pokrijemo in vsebino kuhljamo 10 minut. Vmes občasno premešamo.
V drugi kozici skuhamo testenine in jih temeljito odcedimo. Gobjo omako v mešalniku obdelamo v grob pire ali z vilicami zmečkamo tako, da ostane še nekaj koščkov. Dodamo prihranjeno zelenjavo in peteršilj, po želji pa še nekaj vode.
količina: 1 obrok za 15-mesečnega dojenčka
primerno za: vegetarijance
shranjevanje: 24 ur v hladilniku
čas priprave: 15 minut
hranilna vrednost: dober vir • vitamina C • vitamina E
GOVEDINA Z ZELENJAVO
To tradicionalno jed naredimo iz GOVEDINE, ZELENJAVE in ZAČIMB. Ponudimo jo z rižem ali s testeninami ali pa s pečenim krompirjem in z dušenim zeljem ali narezano papriko.
sestavine:
2 žlici kakovostnega rastlinskega olja
2 tanko narezani čebuli
1 žlička sladke rdeče paprike
750 g na koščke narezane govedine za golaž
30 g moke, zmešane z malo soli in popra
1 400-gramska pločevinka paradižnika v koščkih
250 g na koščke narezanega krompirja
250 g na koščke narezanega korenja
150 ml vode
po želji 125 g buče, jajčevca ali graha
priprava:
Govedino z zelenjavo lahko skuhamo na plošči ah v pečici. Če jo bomo zdušili v pečici, pečico segrejemo na 160 °C.
V veliki kozici na srednje močni vročini segrejemo olje. Dodamo čebulo in jo pražimo približno 5 minut, da se zmehča. Dodamo papriko in med nenehnim mešanjem pražimo 30 sekund. Meso povaljamo v začinjeni moki, ga stresemo v kozico in nekaj minut pražimo, da porjavi. Ves čas mešamo.
Dodamo paradižnik, krompir, korenje in vodo in zavremo. Vročino znižamo, kozico pokrijemo in jed dušimo uro in pol do dve uri, in sicer na plošči ali v segreti pečici.
Če smo se odločili tudi za bučo, jajčevec ali grah, to zelenjavo dodamo 10–15 minut pred koncem kuhanja.
količina: 2 obroka za 15-mesečnega dojenčka in 2 za odrasla
primerno za: tiste, ki ne prenašajo mleka in laktoze
shranjevanje: ohlajeno zamrznemo in uporabimo v 4 tednih
čas priprave: 20 minut + 1½ –2 uri kuhanja
hranilna vrednost: dober vir • vitaminov skupine B • vitamina A • železa
Govedina iz ekološke reje je izvrstnega okusa in brez ostankov sredstev za pospeševanje rasti.
MESNE KROGLICE V PARADIŽNIKOVI OMAKI
Mesne kroglice so priljubljene pri večini otrok. Lahko jih zmešamo s SVEŽIM SIROM, ZELENJAVO ali z različnimi OMAKAMI. V tem receptu sem jim dodala svežo paradižnikovo omako.
sestavine za mesne kroglice:
250 g zmlete puste svinine, jagnjetine ali govedine
½ sesekljane majhne čebule
60 g sesekljanih šampinjonov
2 žlički sesekljanih svetih zelišč, na primer peteršilja ali timijana
30 g svetih drobtin polnovrednega kruha
1 rumenjak
1 žlica kakovostnega rastlinskega olja
sestavine za paradižnikovo omako:
250 g na koščke narezanih olupljenih svežih paradižnikov, ki smo jim odstranili semena
150 ml vode ali osnove za zelenjavno juho
½ sesekljane majhne čebule
1 žlica paradižnikove mezge
1 žlička sesekljanih svežih zelišč, na primer bazilike, peteršilja ali timijana
priprava:
Pečico segrejemo na 180 C.
Vse sestavine za mesne kroglice razen olja damo v skledo in temeljito zmešamo. Iz mešanice z rokami oblikujemo 25 majhnih kroglic. Damo jih v hladilnik, medtem pa pripravimo omako.
Vse sestavine za omako damo v kozico in na srednje močni vročini zavremo. Vročino znižamo, kozico pokrijemo in vsebino kuhljamo približno 15 minut. Občasno premešamo. Omako odstavimo, počakamo, da se malo ohladi, potem pa jo gladko obdelamo v mešalniku.
V ponvi na srednje močni vročini segrejemo olje. Nanj zložimo mesne kroglice in jih med pogostim obračanjem pečemo, dokler enakomerno ne porjavijo. To traja približno 5–10 minut. Kroglice preložimo v nepregorno posodo.
Kroglice prelijemo z omako, posodo pokrijemo s pokrovom ali z aluminijevo folijo in jo postavimo v pečico. Pečemo približno 45 minut.
količina: 25 majhnih kroglic
primerno za: tiste, ki ne prenašajo mleka in laktoze
shranjevanje: ohlajeno zamrznemo in uporabimo v 1 tednu
čas priprave: 30 minut + 45 minut pečenja
hranilna vrednost: dober vir • vitaminov skupine B • železa
Otroka spoznamo z novo konsistenco tako, da mu k jedi ponudimo v sopari kuhano ali med mešanjem spraženo zelenjavo.
ENOLONČNICA Z BUČO
BUČE s svojimi SMEŠNIMI OBLIKAMI in ŽIVIMI BARVAMI so takšne, kot bi jih gojili posebej za otroke. ZRELE na poljih spominjajo na zavržene IGRAČE.
sestavine:
1 približno 3 kg težka zimska ali poletna buča
3 žlice kakovostnega rastlinskega olja
500 g zmlete svinine ali govedine ali kuhane, nesoljene bele fižolice ali fitola maslenca
3 razpečkana in na kose narezana jabolka
125 ml vode ali jušne osnove
60 g rozin
1 žličke sesekljane sveže ali ½ žličke posušene bazilike ali timijana
250 g sesekljane čebule
priprava:
Pečico segrejemo na 180 “C.
Buči odrežemo pecelj in nastavek zanj in ju zavržemo. Razrežemo jo na četrtine in odstranimo peške in vlaknate niti okoli njih. V veliko in globoko nepregorno posodo nalijemo toliko vode, da sega 1 cm visoko, in položimo vanjo kose buče s prerezano stranjo navzdol. Posodo pokrijemo z aluminijevo folijo in postavimo v pečico. Pečemo približno 2 uri, da se bučno meso zmehča.
V kozici segrejemo olje, dodamo meso ali fižol, čebulo in jabolka ter pražimo približno 15 minut, da se vse zmehča. Dodamo preostale sestavine, kozico pokrijemo in vsebino zavremo. Vročino znižamo in vsebino kuhljamo približno 30 minut. Občasno premešamo, da se ne prime.
Bučne kose odcedimo. Bučno meso z žlico izdolbemo iz lupine. Lupino zavržemo, meso pa primešamo mesni ali fižolovi mešanici in vse skupaj zdevamo nazaj v nepregorno posodo. Pokrijemo z aluminijevo folijo in še približno 20 minut segrevamo v pečici.
količina: 4 obroki za 15-mesečnega dojenčka
primerno za: tiste, ki ne prenašajo glutena; mleka in laktoze
shranjevanje: najbolje, enolončnico pojemo tisti dan, ko jo skuhamo
čas priprave: 10 minut + 2 uri 20kuhanja in pečenja
hranilna vrednost: dober vir • vitaminov skupine B • železa • vitamina A
Zimske buče, kot so turbanovke, zamenjamo z bučami slajšega okusa.
NADEVI ZA KROMPIR V LUPINI
sestavine:
1 krompir ali sladki krompir (batata)
• humus (označeno poleg recepta) in drobno narezano jabolko
• avokadova pomaka
• zelenjavna enolončnica s kokosom
• dal s koščki paradižnika
• brstični ohrovt, tunina in malo olivnega olja
• zmečkano kuhano jajce
• prepečen fižol in sveži sir
• drobno narezano ali natrgano kuhano ali pečeno piščančje meso z rezanci rdeče ali zelene paprike in malo masla
• na malo olja prepražena čebula, šampinjoni in bučka s kozjim sirom
priprava:
Pečico segrejemo na 180 0C.
Neolupljen krompir po vsej površini prepičimo in ga 30–60 minut pečemo v pečici. Čas je odvisen od njegove velikosti.
Ponudimo ga s poljubnim nadevom – z vsakim dobimo hranilno popolnoma uravnotežen obed.
količina: vsak krompir je za 1 obrok
primerno za: poglejte posamezne recepte; tisti, ki ne prenašajo mleka in laktoze, naj se izogibajo
nadevom s sirom
shranjevanje: 24 ur v hladilniku
čas priprave: približno 10-15 minut, vendar poglejte posamezne recepte, + 30-60 minut pečenja hranilna vrednost: krompir je dober vir • vitaminov skupine B • vitamina C •kalija;
sladki krompir je dober vir • vitamina C • vitamina E • magnezija
Če krompir skuhamo ali spečemo neolupljen, ohranimo visoke vrednosti kalija, vitaminov skupine B in vitamina C.
Za resnično slasten obed, ki bo tudi bogat z beta karotenom, lahko spečemo sladki krompir (batate).
AVOKADOVA POMAKA*(nadev za krompir)
Avokado je zaradi svoje BOGATE, KREMASTE konsistence kot nalašč za majhne otroke. Izberemo mehak, ZREL sadež. Ponudimo s palčkami korenja ali bučk, skuhanimi v sopari, ali z ozko narezanimi koščki lepinje.
sestavine:
½ zrelega avokada
30 g svežega smetanovega sira
1 žlica sesekljanega svežega jajčastega paradižnika
2 žlici naravnega jogurta
½ žličke sesekljane sveže mete ali timijana
priprava:
Vse sestavine gladko obdelamo v mešalniku ali zmečkamo z vilicami.
količina: 1 obrok za 15-mesečnega dojenčka
primerno za: vegetarijance
shranjevanje: 4 ure v hladilniku, a je najbolje, de jo uporabimo takoj
čas priprave: 5–10 minut
hranilna vrednost: dober vir • vitaminov skupine B • vitamina E
S tem, da avokadu primešamo sveži sir, jogurt in paradižnik, zvišamo količino kalcija in vitaminov v omaki.
KORUZNI PONVIČNIKI
Ti visoko HRANLJIVI ponvičniki temeljijo na receptu za palačinke. Meni je pri njih zlasti všeč KORUZNI ZDROB, ki jim daje POSEBNO KONSISTENCO. Ponvičnike namažemo s svežim sirom ali sadno mezgo in zvijemo.
sestavine:
300 ml naravnega jogurta
30 g polnovredne moke
1 raztepeno jajce
½ žličke sode bikarbone
45 g finega koruznega zdroba
malo masla ali olivnega olja za ponev
priprava:
V skledi zmešamo vse navedene sestavine po vrstnem redu, razen maščobe, in mešalno, dokler ne nastane gladko gosto tekoče testo.
Ponev malo namastimo z maslom ali olivnim oljem in jo segrejemo na srednje močni vročini. V ponev spustimo po žlico testa in ga zlato spečemo, kakor bi pekli palačinke. Na prvi strani pečeno približno 2 minuti, na drugi 1. Obenem pečemo 2 ali 3 ponvičnike.
Ponvičnike preložimo na krožnik, da se ohladijo, in postopek ponavljamo, dokler ne porabimo vsega testa.
količina: 10 ponvičnikov
primerno za: vegetarijance
shranjevanje: 2 dni v hladilniku, 4 tedne v zamrzovalniku
čas priprave: 10 minut + 20 minut pečenja
hranilna vrednost: dober vir • kalcija • železa
Takšni ponvičniki so dober nadomestek za obložene kruhke, in otroci z njimi tako ne drobijo.
KRUŠNE PALČKE
ZDRAVE krušne palčke otroka NARAVNO seznanijo s hrano, ki jo je mogoče jesti iz roke, ne da bi použil dodani sladkor in druge dodatke za okus, ki jih navadno dajejo v hrustljavo krušno pecivo.
sestavine:
250 g krušne moke (bele ali polnovredne) iz trde pšenice
1 žlička suhega instant kvasa
1 žlička sladkorja
150 ml tople vode
½ žličke soli
priprava:
Moko odmerimo v skledo, dodamo vse druge sestavine in mešamo, dokler ne nastane mehko, gladko testo, ki se loči od sklede.
Testo zvrnemo na rahlo pomokano delovno površino in mesimo približno 2 minuti; če je treba, dodatno še nekaj moke, da se testo ne prijema. Potem položimo testo nazaj v skledo, pokrijemo z vlažnim prtičem, s krožnikom ali z oprijemajočo se folijo in pustimo na sobni temperaturi, dokler ne naraste na dvojno količino. To traja približno 1 uro.
Pečico segrejemo na 190 0C.
Vzhajano testo zvrnemo na pomokano delovno površino in mesimo nekaj minut. Če je treba, dodamo še malo moke. Potem testo razdelimo na 30 koščkov, velikih približno za slivo. Koščke z dlanmi zvaljamo v dolge, ozke palčke. Če želimo, jih lahko razrežemo na manjše palčke. Zložimo jih ne namazan pekač in pustimo 20 minut na toplem, da testo še enkrat vzhaja. Krušne palčke pečemo 15–20 minut. Ohladimo jih na mrežici za hlajenje.
količina: 30 približno 18 cm dolgih palčk
primerno za: vegetarijance; ne prenašajo mleka in laktoze
shranjevanje: 1 teden v nepredušno zaprti škatli
čas priprave: 10 minut brez vzhajanja + 20 minut pečenja
hranilna vrednost: dober vir • vitaminov B1 • železa
Za sadne krušne palčke testu ob prvem mesenju dodamo prgišče suhega sadja, na primer korint, sesekljanih marelic ali smokev.
PEČENE BANANE
Med PEČENJEM se razvije ves okus BANAN, njihova konsistenca pa se spremeni v ENKRATEN LEPLJIV PIRE. Če ni v družini alergije na oreške, pečene banane ponudimo z jogurtom, medom in z nalistanimi mandlji.
sestavine:
po 1 cela, neolupljena banana (ne zelena, a ne prezrela) na osebo
priprava:
Pečico segrejemo na 180 °C. Banane zložimo na pekač in pečemo 25 minut. Banane vzamemo iz pečice. Počakamo, da se nekoliko ohladijo, nato jih olupimo.
količina: 1 banana je za 1 osebo
primerno za: vegetarijance; ne prenašajo glutena
shranjevanje: takoj pojemo
čas priprave: 5 minut + 25 minut pečenja
hranilna vrednost: dober vir • vitaminov C
Oreški so hranljiv dodatek, vendar jih moramo uporabljati previdno, ker je vse več alergij nanje.